تلگرام الگو
طراحی لباس

آموزش مراحل طراحی لباس قسمت اول

خیاطی, طراحی لباس
فروش الگوتماس با روچی

مرحله اول: طراحی لباس خود را شروع کنید.


۱٫وسایل مورد نیاز را برای طراحی لباس آماده کنید.

 

برای کشیدن علامت های ظریف و سطحی  مدادی با نوک سفت انتخاب کنید (مدادهای H بهترین هستند) که به  راحتی پاک میشوند. علامت هایی که با این مدادها کشیده میشوند در کاغذ فرورفتگی ایجاد نمی کنند که برای رنگ کردن عکس کمک کننده است.

پاک کن با کیفیت و کاغذ ضخیم نیز موارد مهمی هستند که اگر میخواهید طرح اولیه شما حرفه ای به نظر برسد باید داشته باشید. اگر مداد مناسبی نداشته باشید، طرح اولیه شما یک طرح درجه دو است. به یاد داشته باشید بجای اینکه مداد را سفت روی کاغذ فشار دهید، علامت های بسیار کمرنگ بکشید.

استفاده از خودکار توصیه نمیشود، زیرا نمی توانید علامت هایی که کشیده اید را پاک کنید همچنین ماژیک های رنگی، جوهر و رنگ برای طراحی لباس تان نیاز دارید.

۲.ژستی برای مدل خود در نظر بگیرید. مدلی که برای طراحی لباس خود انتخاب می کنید به فرانسوی کروکی (انگاره) نامیده می شود که باید درحالتی کشیده شود که تمام موارد را به خوبی به نمایش بگذارد. میتوانید مدل را درحال راه رفتن، نشسته، خم شده و در هر موقعیت دیگری بکشید. بعنوان یک مبتدی ، ممکن است بخواهید با موقعیت های عادی(متداول) شروع کنید که طرح ران وی (باند) می باشد ، مدلی در یک باند ایستاده یا قدم میزند. این راحت ترین مدلی است که کشیده می شود و این امکان را به شما میدهد که تمام طرحتان را در یک نمای کلی نشان دهید. چون میخواهید طرح شما به گونه ای کشیده شودکه حرفه ای و جذاب به نظر برسد.

اهمیت این کار در این است که آنها را به شکل کروکی ای  طراحی کنید که خوب تقسیم شده و خوب کشیده شده است.  بسیاری از طراحان مد، کشیدن صدها کروکی را تمرین می کنند تا توانایی خلق موقعیت های مختلف را در خودشان پرورش دهند.

۳.روشهای متفاوتی را برای کشیدن یک کروکی در نظر بگیرید

خیلی خوب است که بتوانید کروکی خودتان را بکشید. زیرا این امکان را به شما میدهد تا مدلی خلق کنید که نسبتهای دقیقی که شما میخواهید را داشته باشد.  اگرچه ، اگر شما میخواهید یک گام فراتر گذاشته و طرح های لباس خودتان را بکشید.چندین میانبر وجود دارد که شما میتوانید انتخاب کنید.

کروکی مدلهایی در اندازه ها و شکل های مختلف را دانلود کنید. برای مثال میتوانید یک کروکی به شکل یک بچه، مرد و زن ریز نقش (و غیره) دانلودکنید. با ردیابی طرح کلی یک مدل از آگهی مجله یا عکس دیگری، یک کروکی بکشید. تکه ای از کاغذ ترسیمی را روی مدلی که دوست دارید بگذارید و  به آرامی طرح کلی آن را بکشید.

مرحله دوم: کشیدن یک کروکی (انگاره)

خط افقی بکشید. اولین خط، طرح شما است ومهم ترین بخش مدل شما می باشد. از بالای سر تا نوک انگشتان پا در امتداد ستون فقرات کروکی خودتان را بکشید. حالا یک بیضی بکشید که نشانگر سر است. این پایه کروکی شماست و از اینجا به بعد، یک طراحی متناسب انجام می شود. می توانید کروکی را بعنوان طرح کلی مدل درنظر بگیرید. خط تقارن باید یک خط افقی صاف باشد.حتی اگر میخواهید مدل در حالت خمیده قرار بگیرد.

برای مثال اگر شما میخواهید مدل شما یک طرفش را به سمت چپ کج کرده باشد باز هم باید یک خط تعادل صاف وسط صفحه بکشید. این خط از بالای سر مدل تا زمینی که روی آن ایستاده  امتداد می یابد. توجه کنید زماینکه شما میخواهید لباس ها را طراحی کنید. یک مدل متناسب لازم نیست زیرا لباس چیزی است که به نمایش گذاشته می شود نه  مهارت های طراحی شما. زیاد نگران کشیدن یک ظاهر دقیق یا اضافه کردن حالاتی به صورت  مدل نباشید.

 1. ۲. ابتدا ناحیه لگن را بکشید. یک مربع با اضلاع مساوی دقیقا زیر خط میانی تعادل بکشید. جاییکه معمولا لگن در بدن قراردارد. اندازه مربع را ،متناسب با مدلی که میخواهید بکشید.

مدل لاغرتر مربع کوچک تری نسبت به مدل سایز بزرگ دارد. ژست مطلوب را در نظر داشته باشید. لگن مربعی را به سمت راست یا چپ کج کنید. برای مثال اگر میخواهید باسن مدل شما مایل به چپ باشد، لگن مربعی را کمی به چپ کج کنید. اگر میخواهید مدل به شکل عادی ایستاده باشد فقط مربع را عمودی بدون هیچ زاویه ای به چپ یا راست بکشید.

 1. ۳. بالا تنه و شانه ها را بکشید. خط های بالا تنه را از دو گوشه مربع لگن به سمت بالا امتداد دهید. بالاتنه باید به سمت بالا کشیده شود. در میان راه در کمر خم شود و دوباره از شانه ها باز شود.درست مثل بدن واقعی انسان، شانه ها باید به عرض باسن یا بالای جعبه لگنی باشد. زمانیکه این قسمت طرح شما تمام می شود باید بالا تنه شبیه بالا تنه معمولی باشد.

به عکس های مجلات و آگهی ها نگاه کنید. توجه کنید چقدر کمر از باسن و پایین تنه کوچک تر است. عرض بالا تنه باید دو برابر سر باشد. رایج است که شانه ها و باسن برعکس هم کشیده شوند.حالتی که معکوس نامیده میشود .این حالت حس حرکت ایجاد می کند. کمر را به صورت خط افقی بکشید که کوچکتر از خط شانه و باسن است.

به خط خمیده ( انحنای قفسه سینه )  مانند زوایا و خط هایی که برای ژست گرفتن ضروی هستند توجه کنید که اعضای بدن از جا در رفته به نظر نرسند.

 1. ۴. گردن و سر را بکشید. گردن مدل، باید یک سوم عرض شانه و نصف طول سر باشد. بعد از کشیدن این قسمت ، سر را بکشید که باید متناسب با بدن باشد. هر چه سر بزرگتر باشد مدل جوانتر به نظر میرسد.

می توانید طرح بیضی اولیه که نشانگر سر بود را پاک کنید.

سر را به صورتی بکشید که با ژستی که انتخاب کرده اید طبیعی به نظر برسد. می توانید کمی به سمت بالا ، پایین، چپ یا راست متمایلش کنید.

 1. ۵. پاها را بکشید. پاها باید طولانی ترین قسمت بدن باشند. طولی حدود چهار برابر اندازه سر. پاها نیز به دوبخش تقسیم می شوند. ران( از پایین جعبه لگن تا بالای زانوها ) و ماهیچه ساق پا (از پایین زانو ها تا روی قوزک پا).

به یاد داشته باشید که طراحان مد، گاهی با بلند نشان دادن پاها نسبت به شانه، قد مدل ها را  اغراق آمیز نشان میدهند.

بالای هر ران باید تقریبا با عرض سر یکی باشد. عرض هر پا را از ران تا قوزک به تدریج باریک تر بکشید. به محض اینکه به زانو رسیدید اندازه پا ،باید یک سوم عرض قسمت بزرگتر ران باشد.

ساق پا تا قوزک را بتدریج  باریک تر بکشید. هر قوزک باید یک چهارم عرض سر باشد.

۶.با کشیدن پاها و بازوها طرح را تمام کنید. پاها تقریبا باریک  هستند. آنها را به شکل مثلث های بلندو باریک بکشید که به اندازه طول سر هستند. بازو ها را به شکل پاها ترسیم کنید. به سمت مچ دست بتدریج باریک تر بکشید. بلند تر کشیدن بازوها نسبت به بالاتنه  حالت تصنعی تری نسبت به انسان عادی  ایجاد میکند. و در آخر دست ها و انگشتان.

ادامه آموزش طراحی لباس را در این لینک مشاهده نمایید

فرانک محمدی

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ آموزش مراحل طراحی لباس قسمت اول & rdquo؛

 1. Avatar فاطی گفت:

  عالی بود. ممنونم. خیلی راحت توضیح دادی

  1. Avatar اپراتور روچی گفت:

   انشااله که با این آموزش ها کلی لباس زیبا رو به راحتی بدوزید و لذت ببرید.

 2. Avatar Ayda گفت:

  عالی بود
  مرسی.

 3. Avatar Mobina گفت:

  سلام واقعا ممنونم!
  فقط چطور لباس روش بکشیم؟؟؟

 4. Avatar parisa گفت:

  خیلی عالی بود 😄😍

 5. Avatar پریسا گفت:

  عالی بود خیلی خوب بود

 6. Avatar مرجان گفت:

  سلام وقت بخیر
  عالی عالی بود

 7. Avatar نیلوفر گفت:

  مرسی عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.