تلگرام الگو

۱۰ مورد از اشتباهات رایج در خیاطی/ راهکارها و پیشنهادات

آموزش خیاطی, خیاطی
فروش الگوتماس با روچی

چرا باید از اشتباهات رایج در خیاطی بپرهیزید؟

همه ی ما ممکن است در کارهایی که در طی روز انجام می دهیم دچار اشتباه شویم و آن ها را به خوبی انجام ندهیم، خیاطی یکی از آن کارهاست. اشتباهاتی که فرد ممکن است در خیاطی مرتکب شود ممکن است فرد با مشکلات زیادی مواجه کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهید خیاطی را از پایه شروع کنید و یاد بگیرید و قبل از هر چیز می خواهید با اشتباهات رایج در خیاطی که ممکن است با آن مواجه شوید آشنا شوید پس با ما همراه باشید، زیرا ما در روچی قصد داریم شما را با ده تا از اشتباهات رایج در خیاطی اشنا کنیم تا خطاهایی که ممکن است در خیاطی به آن دچار شویم را به حداقل برسانیم.

 1. عدم چک کردم نخ و سوزن

هر کاری برای این که بتوان در فعالیت کرد نیاز به ابزار اولیه دارد، ابزار اولیه ی خیاطی نخ و سوزن است. اشتباهات رایج در خیاطی که بیشتر افراد به آن دچار می شوند این است که از نخ و سوزن نامناسب استفاده می کنند و تصور می کنند که برای هر پارچه ای می توان از یک نوع نخ و سوزن استفاده کرد، متاسفانه همین تصور اشتباه باعث می شود که بسیاری از پارچه ها پس از پایان فرایند خیاطی دوخت مناسبی نداشته باشند و این را به راحتی بتوان در با اشکالاتی که در دوخت آن وجود دارد تشخیص داد. به همین منظور به افراد توصیه می شود متناسب با هر پارچه ای که می خواهند از آن استفاده کنند از نخ و سوزن مناسب آن پارچه استفاده کنند.

برای مثال نمی توان برای دوخت لباس از نخ ابریشم مصنوعی، نخ لحاف دوزی و یا نخ ابریشمی استفاده کرد بلکه برای دوخت اکثر لباس ها باید از نخ همه منظوره و الیاف پلی استر استفاده کرد. در مورد سوزن مورد استفاده در خیاطی نیز همان طور که گفتیم باید برای هر نوع پارچه از سوزن مناسب بافت پارچه استفاده کرد برای مثال سوزن های سرگرد و کشبافت برای دوخت کاموا مناسب هستند. از سوزن های عمومی نیز برای دوخت پارچه های با فیبر طبیعی استفاده می شود و برخی از سوزن ها نیز وجود دارند که مخصوص کار با مواد فلزی و چرمی هستند و برخی دیگر از سوزن ها نیز برای پارچه های استرج و کشی طراحی شده است.

اشتباهات رایج در خیاطی

نکته دیگری که باید در مورد سوزن ها به آن توجه داشت این است که به دلیل این که سوزن چرخ خیاطی ممکن است پس از مدتی کار کردن کند شود توصیه می شود که پس از ۶ تا ۸ ساعت کار با چرخ خیاطی ، سوزن آن تعویض شود، این کار نه تنها کار را برای خیاط آسان تر می کند بلکه باعث می شود که دوخت پارچه در پایان مرتب و صاف باشد.

 1. عدم اندازه گیری مناسب برای جای سوراخ دکمه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در خیاطی که افراد ممکن است با آن دچار شوند این است که برای این که جای سوراخ دکمه را ایجاد کنند اندازه گیری نمی کنند.

یکی از مهارت های خیاطی ایجاد سوراخ دکمه ها و دکمه است که نمی توان به راحتی در آن مهارت یافت. پس باید برای این که سوراخ دکمه ها در جای مناسب قرار دهید چند نکته را به خاطر داشته باشید . اول این که به راهنمای الگوها در مورد محل دکمه ها اعتماد نکنید چون این راهنماها عمومی هستند پس سعی کنید خودتان اندازه گیری کنید و بدانید که با اندازه گیری خودتان نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. نکته ی بعدی که باید در نظر داشت این است که برای این که بتوانید این کار را به درستی انجام دهید راحت ترین کار این است که سنجاقی روی کامل ترین قسمت سینه قرار دهید و علامت بزنید. این سوراخ اصلی ترین سوراخ دکمه است و اگر این کار به درستی انجام شود فاصله ی زیادی بین دکمه ها نخواهد افتاد و دکمه ها در جای مناسب خود قرار خواهند گرفت.

 1. عدم استفاده از پارچه ی مناسب

اشتباهات رایج در خیاطی دیگری که ممکن است اتفاق بیافتد این است که افراد از پارچه ی مناسب برای کار خود استفاده نمی کنند. در انتخاب پارچه برای خیاطی باید به این نکته توجه داشت که معیار یک پارچه ی خوب تنها زیبایی و طرح و رنگ آن نیست زیرا بیشتر الگوها به پارچه ای نیاز دارند که مناسب دوخت لباس باشند. در صورت انتخاب پارچه ی نامناسب ممکن است که دوخت پارچه به خوبی انجام نشود و نتوان فرایند دوخت را به اتمام رساند.

 1. دوخت نامناسب درزها

نکته ی بسیار مهمی که افراد در هنگام خیاطی ممکن است آن را نادیده بگیرند عدم توجه به درزهاست. وقتی در حال خیاطی هستید مدام در حال زیر و رو کردن درزها هستید به همین دلیل به افراد توصیه می شود برای این که درزها به خوبی بدوزند، الگوها را رو به روی هم قرار دهند زیرا اگر الگوها را برگردانید در پایان کار سطح بیرونی الگوها نمایان خواهد شد.

نکته ی بعدی که در مورد درزها باید به ان توجه داشت این است که قبل این که درزها و پارچه را به هم متصل کنید آن ها را اتو کنید این کار باعث می شود که در پایان، دوخت پارچه حرفه ای تر به نظر برسد.

 1. چک نکردن صفحه ی مدرج کشش

یکی از اشتباهات رایج در خیاطی که خیاطان همیشه از آن شکایت دارند تنظیم صفحه ی مدرج کشش است ، کاری که حتی خیاطان ماهر نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند. چک کردن صفحه ی مدرج کشش از این نظر حائز اهمیت است که می تواند بر روی نخ فشار وارد کند و در نهایت باعث ایجاد ناصافی ها و نامنظمی هایی در دوخت پارچه شود. برای این که میزان فشاری که به پارچه وارد می شود را تنظیم کنید باید ابتدا آزمایش کوچکی انجام دهید و همچنین توصیه می کنیم که قبل از این که فشار را تنظیم کنید جزئیات صفحه ی مدرج را یادداشت کنید.

 1. عدم استفاده درست از پایه دوخت

قبل از این که شروع به دوخت کنید اطمینان حاصل کنید که پایه ی دوخت در محل مورد نظر خود ثابت است زیرا در صورت ثابت نبودن پایه ی دوخت در زمان دوخت پارچه ، جزئی پایه ی دوخت از جای خود در می اید و قرار دادن آن در جای اولیه کار آسانی نیست و همچنین در صورتی که پایه ی دوخت در جای مناسب خود قرار گرفته باشد باعث می شود که در نهایت دوخت پارچه، دوخت تمیزی باشد.

 1. برش نادرست و غلط الگو

یکی از اشتباهات رایج در خیاطی برای افراد مبتدی، برش نامناسب پارچه است . به همین دلیل به این افراد توصیه می شود که قبل از برش پارچه، پارچه را روی یک سطح تمیز مثل میز قرار دهند، در ضمن این که باید توجه داشته باشند که برای جلوگیری از بهم خوردن شکل پارچه، نباید پارچه از لبه های میز آویزان باشد و در صورتی که نیاز است روی خطوط تای پارچه برش زده شود اطمینان حاصل کنید که خطوط تای پارچه روی خطوط راه پارچه است . به همین دلیل برای جلوگیری از هر گونه مشکلی در برش پارچه بهتر است قبل از هر چیز الگوها با خطوط راه پارچه همراست و سپس آن ها را با سنجاق به پارچه متصل کنید.

 1. نداشتن پارچه ی کافی در صورت بروز خطا

یکی از خطاهایی که افراد در ابتدای یادگیری خیاطی ممکن است انجام دهند این است که تنها مواد لازم برای خیاطی خود را خریداری کنند. اما باید به این مسئله توجه داشت که در هنگام شروع کار خیاطی افراد ممکن است خطاهای زیادی در حین فرایند خیاطی انجام دهند یکی از این خطاها اشتباه در برش الگوست، به همین دلیل به افراد توصیه می شود برای این که خطای خود را بپوشانند پارچه ی کافی برای پروژه ی خیاطی خود بخرند همچنین این که برخی از پارچه ها نیز پس از شست و شو دچار مشکل آبرفت می شود، به همین دلیل خرید مواد بیشتر برای خیاطی  باعث می شود که خطایی که ممکن است افراد در حین خیاطی با آن مواجه شوند اصلاح شود.

 1. عدم استفاده از الگوی ساده

یکی دیگر از اشتباهات رایج در خیاطی که افراد مبتدی در شروع کار خود انجام می دهند این است که از طرح و الگوهای پیچیده استفاده می کنند. تبدیل شدن به یک خیاط ماهر و دوخت حرفه ای لباس های مختلف آرزوی هر فردی است که در زمینه ی خیاطی فعالیت می کند اما این افراد باید توجه داشته باشند که برای این که در دوخت لباس به مهارت برسند باید از الگوهای ساده برای شروع کار استفاده کنند. الگوهای ساده ای همچون لباس های بدون آستین و یا دامن های بلند گزینه ی مناسبی برای این گونه افراد است.

نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشت این است که سعی شود در یک بازه ی زمانی روی یک پروژه کار کنند و پس از اتمام پروژه روی پروژه ی دیگری مشغول به کار شوند این کار نه تنها باعث می شود که افراد در طی پروژه های خیاطی خود نظم داشته باشند بلکه کار در یک بازه ی زمانی مشخص روی هر پروژه باعث می شود که افراد نکات زیادی را بیاموزند و همچنین اشتباهات رایج در خیاطی که ممکن است در یک پروژه ی خیاطی انجام دهند را در پروژه ی بعدی انجام ندهند.

 1. عدم استفاده از ابزارهای مناسب

همان طور که گفتیم یکی از ابزارهای اولیه خیاطی نخ و سوزن است قبلا در مورد نخ و سوزن و نخ و سوزن های متفاوت برای هر پارچه صحبت کردیم اما ابزار اولیه ی خیاطی محدود به نخ و سوزن نمی شود. قیچی نیز یکی از ابزارهای اولیه ی خیاطی است که بسیار اهمیت دارد.

قیچی ها انواع متفاوتی دارند بین قیچی که در آشپرخانه و یا قیچی که برای برش کاغذ از آن استفاده می شود قیچی که در خیاطی از آن استفاده می شود تفاوت های زیادی وجود دارد و می توان گفت که این تفاوت ها از زمین تا آسمان است. به همین دلیل به افراد توصیه می شود که برای برش پارچه از قیچی معمولی استفاده نکنند زیرا این کار نه تنها قیچی آن ها را کند می کند بلکه باعث می شود برش پارچه نیز خوب نباشد. افرادی که می خواهند در زمینه ی خیاطی فعالیت کنند باید به خاطر داشته باشند برای موفقیت در این کار در تلاشی که در این راه انجام می دهند باید ابزار مناسبی نیز در اختیار داشته باشند. ابزار مناسب خیاطی شامل ابزاری همچون نخ، سوزن و قیچی تیز و باکیفیت مخصوص خیاطی می شود.

همچنین این که به افراد توصیه می شود که برای شکافتن درزها از قیچی استفاده نکنند زیرا این کار ممکن است باعث پاره شده پارچه شود به همین دلیل بهتر است افراد برای شکافتن درزهای خود از شکافنده و چاک دهنده ی درزها که به همین منظور طراحی شده اند استفاده کنند.

مورد بعدی که افراد ممکن است اشتباه کنند این است که فکر می کنند استفاده از روش های قدیمی کارآمد نیست اما نکته ای که این افراد باید به ان توجه داشته باشند این است که استفاده از  روش های قدیمی نه تنها بسیار ساده و مفید است بلکه در نهایت باعث می شود دوخت پارچه نیز حرفه ای تر به نظر برسد.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

یک فکر در & ldquo؛ ۱۰ مورد از اشتباهات رایج در خیاطی/ راهکارها و پیشنهادات & rdquo؛

 1. Avatar مصطفی گفت:

  جالب بود ممنون. در مورد انواع کش هم میشه مطلب بذارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.