انتخاب رنگ مناسب

نکات ضروری برای انتخاب رنگ مناسب پارچه و لباس

دانستنی ها, مد و پوشاک

نخستین گام؛ انتخاب رنگ اصلی ( غالب )

رنگ اصلی ( زمینه ) لباس که رنگ های دیگر در کنار آن قرار می گیرند، بهتر است رنگی باشد که بتواند با طیف رنگ های بیش تری ترکیب شود. برای این منظور، رنگ های تیره و خنثی( سفید، خاکستری و سیاه ) بهترین انتخاب هستند و می توانند در کنار هر رنگی قرار گیرند.

رنگ های روشن نیز می توانند به عنوان رنگ اصلی در لباس به کار روند، ولی بهتر است تنها برای ایجاد تنوع در رنگ لباس های خود از آن ها استفاده کنید، زیرا رنگ های روشن بیشتر از رنگ های تیره جلب توجه می کنند.

تا حد ممکن سعی کنید رنگ های تند و با شدت رنگی بالا را در زمینه کار، قرار ندهید. چشم از دیدن این نوع رنگ ها زود خسته می شود. برای اینکه با به کار بردن رنگ های ملایم و ساده، ظاهر خسته کننده نباشد، از رنگ های زنده در بخش های کوچکتر لباس استفاده کنید.

color harmony

توازن در به کار بردن رنگ ها

حداکثر از سه رنگ در لباس باید استفاده شود. استفاده بیشتر از رنگ ها سبب شلوغی لباس می شود. به عنوان مثال، کیف و کفش، هم رنگ و لباس رنگ دیگری باشد.
رنگ ها باید به گونه ای انتخاب شوند که هنگام نگاه کردن به لباس، این طور احساس شود که رنگ ها دارای پیوستگی هستند. مثلا برای ایجاد توازن بین بلوز روشن و دامن تیره، باید تیرگی دامن به نحوی روی بلوز ظاهر شود.
برای ایجاد توازن رنگی، باید گستره رنگ ها را در نظر داشت. مثلا گستره رنگی قرمز و سبز یکسان است. اگر در چیدمان رنگ لباس به یک اندازه به کار روند، لباس متوازن خواهد بود. اما نسبت زرد به بنفش، سه به یک است؛ یعنی رنگ بنفش باید با وسعت سه برابر نسبت به زرد به کار رود.

ست کردن لباس

ست کردن لباس دارای اصولی است و بر مبنای سلیقه شخصی صورت نمی گیرد. برای هر فرد، با توجه به نوع اندام و محیطی که لباس در آن پوشیده می شود، نوع پوشش و انتخاب رنگ مناسب، متفاوت خواهد بود.

۱) ست کردن لباس روز

 • استفاده از رنگ های روشن و طرح های شاد.
 • استفاده از پارچه های طرح دار و نقش دار.

dress

۲) ست کردن لباس شب

 • استفاده از رنگ های تیره، هماهنگ با محیط.
 • استفاده از پارچه های ساده و بدون طرح و نقش.
 • به کارگیری تزییناتی مانند سنگ دوزی در لباس های شب تیره رنگ.

۳) ست کردن کلاسیک

از ترکیب رنگ های ملایم و غالبا تیره در کنار هم و هم چنین طرح های ساده و کلاسیک به دست می آید.

style-combinations

عوامل موثر در انتخاب رنگ لباس

۱) اثر نور

رنگ ها در شرایط متغیر نور، نوعی دیگر جلوه می کنند. بنابراین با توجه به اینکه لباس در روز یا شب مورد استفاده قرار می گیرد؛ تحت تاثیر نور مربوطه اقدام به خرید کنید.

۲) بافت پارچه

بافت پارچه در انتخاب رنگ مناسب بسیار مهم است. به عنوان مثال پارچه هایی از قبیل ارگاندی یا کتان را می توان نزدیک صورت قرار داد. در حالی که مثلا ساتن به علت خاصیت انعکاس نوری که دارد، باید با دقت بیشتری استفاده شود.

۳) سن و جنسیت

رنگ های زنده و اشباع برای افراد کم سن و سال و رنگ های غیراشباع برای میانسالان مناسب تر است.
هر چه سن کمتر باشد، رنگ های روشن، تند و زنده، مناسب تر هستند و هر چه سن بالاتر برود، رنگ های ملایم بهتر به نظر می رسند.

 • رنگ های مناسب لباس نوزاد

رنگ مناسب برای نوزادان، رنگ های روشن در ترکیب با رنگ سفید، مانند سفید و صورتی، یا آبی و سفید است. این رنگ ها لطافت و پاکی را القا می کنند. همچنین برای پاکیزگی لباس نوزاد باید رنگ ها بسیار روشن باشند.

 • رنگ های مناسب برای لباس کودکان

رنگ های اشباع، زنده و درخشان در کنار هم برای این گروه سنی مناسب هستند؛ مانند انواع زرد درخشان، نارنجی، سبز روشن، آبی و قرمز روشن.

child's color

 • رنگ مناسب نوجوانان و جوانان

بسته به جنسیت، انتخاب رنگ های مناسب متفاوت است. برای ترکیب های دخترانه باید فضایی شاد و پرطراوات ایجاد کرد. برای این منظور می توان از رنگ هایی مثل صورتی، سرخابی و بنفش و غیره استفاده کرد. برای لباس های پسرانه باید فضایی گرم، پرشور و فعال ایجاد کرد. برای این کار می توان از ترکیب رنگ های مکمل استفاده کرد. مثلا می توانید از انواع قرمز، آبی و نارنجی استفاده کنید.

 • رنگ مناسب برای لباس مردانه ( میانسال )

خاکستری های رنگی سرد با تنوع تیره و روشن، مانند: آبی خاکستری، سبز خاکستری و قهوه ای و غیره، فضایی سنگین و موقر ایجاد می کنند که مناسب این گروه هستند.

 • رنگ مناسب برای لباس زنانه

خاکستری های رنگی گرم همراه با تنوع تیره و روشن آن ها، مانند: قرمز خاکستری، نارنجی خاکستری، بنفش خاکستری و غیره، مناسب این گروه هستند. تضاد تیره – روشن رنگ های ملایم، ترکیبی متعادل به وجود می آورد که خسته کننده نیز نخواهد بود. رنگ های زنده، نظیر فیروزه ای یا پرطاووسی، بنفش تند و غیره، رنگ های مناسبی برای خانم های مسن نیستند. این رنگ ها، حالت جوانی کاذب و نامطبوعی را ایجاد می کنند. البته استفاده مختصر از این نوع رنگ ها، ضمن رعایت تناسب با طرح پارچه و مدل لباس، خوشایند خواهد بود.

۴) اندام

 • پارچه های روشن، براق و زنده، در چند مایه رنگی و گرم، مناسب افراد لاغر هستند، زیرا فرد را درشت تر جلوه می دهند.
 • پارچه هایی با رنگ های تیره و مات ( خفته ) در یک مایه رنگی سرد، مناسب افراد چاق هستند و آن ها را لاغرتر نشان می دهند. البته باید دانست که ارزش و شدت رنگ ها بسیار موثر هستند. یک خانم درشت اندام هرگز نباید رنگ هایی با تفاوت زیاد را در تهیه یک لباس به کار برد.
 • اگر در رنگ آمیزی یک لباس، فضاهای مختلفی با رنگ های روشن پوشیده شود، چشم به سرعت از یک نقطه روشن به نقطه دیگر می رود و اندام کوتاه تر دیده می شود. مگر اینکه رنگ های روشن به مقدار لازم و در محل های صحیح به کار روند.
 • یک رنگ پوشیدن، اندام را کشیده تر و بلندتر نشان می دهد. دو رنگ متضاد در کنار هم، مثلا بلوز روشن و دامن تیره، دید عمودی را شکسته و قامت را کوتاه تر نشان می دهد.

۵) فصل

رنگ های سیاه، تیره و گرم، نور و گرما را جذب می کنند و برای پاییز و زمستان مناسب هستند. رنگ های سفید و روشن، نور و گرما را منعکس می کنند و مناسب فصل بهار و تابستان هستند. البته دلیل دیگر این انتخاب، ایجاد تناسب با محیط و شرایط است؛ زیرا هر فصل، رنگ مشخصی را می طلبد.

در فصل پاییز بیشتر رنگ های آجری، اخرایی، اکر، قهوه ای، عسلی و غیره در طبیعت دیده می شوند؛ بهتر است از چنین رنگ هایی در پوشش استفاده شود. اگر از رنگ های تند و زنده استفاده کنید، چون با محیط هماهنگ نیستند، چشم از دیدن آن ها خسته می شود.

اگر رنگ های پاییزی برای شما یکنواخت و خسته کننده هستند، از آن ها به عنوان رنگ اصلی استفاده کنید و در بخش های جانبی ( مانند: شال، کراوات و روسری ) از رنگ های زنده و شادتر استفاده کنید.

در مطلب « معرفی ۱۰ رنگ خاص و ویژه پاییز و زمستان » بیشتر به رنگ های مناسب این فصول پرداخته ایم. همچنین در مقاله « بهترین رنگ ها برای پارچه پالتوی زمستانی امسال » می توانید درباره انتخاب رنگ مناسب برای پالتو، بیشتر بدانید.

 

 

 ۶) موقعیت های شغلی و نوع فعالیت

الف) رنگ های مناسب لباس های خدماتی

بسته به خدمات نیروی کار، رنگ های متفاوتی استفاده می شود که بیانگر نوع کار است.

 • رنگ سفید: برای لباس های مراکز بهداشتی و بیمارستانی که بیان کننده آرامش و رعایت نظافت است.
 • انواع رنگ سبز: در لباس های سازمان محیط زیست، فضای سبز و اتاق عمل به کار می رود. رنگ سبز در تضاد با رنگ قرمز، باعث می شود بافت باز شده و رگ های خونی به خوبی دیده شوند. رنگ سبز، احساس آرامش را نیز القا می کند.
 • انواع رنگ قرمز: در لباس ماموران آتش نشانی به لحاظ القای حالت هشدار و خطر به کار برده می شود.
 • انواع رنگ آبی:  در لباس های ماموران سازمان آب و شرکت های هواپیمایی به لحاظ وجود عنصر آب و آسمان به کار برده می شود.
 • انواع رنگ زرد: در لباس عوامل فنی سازمان های برق، گاز و تلفن برای ایجاد هشدار و آگاهی به کار می رود.
ب) رنگ های مناسب لباس های رسمی و اداری

در چنین محیط هایی، وقار و جدیت بسیار مهم است. از این رو باید از ترکیب های رنگی ملایم و خاکستری های سرد و گرم استفاده کرد. رنگ های روشن ملایم در کنار رنگ های تیره، ترکیب رسمی مناسبی را به وجود می آورند.

formal jacket

ج) رنگ های مناسب برای لباس های ورزشی

باید ترکیب رنگ ها به نحوی باشد که فضایی پر شور و فعال را تداعی کند و بازتاب نوری زیادی داشته باشد. از این رو، رنگ هایی در نهایت درجه خلوص، توصیه می شود؛ مانند: ترکیب زرد فسفری، آبی های زنده و غیره.

گاهی هم جواری بعضی رنگ ها، فضایی پرتحرک ایجاد می کنند، مثل: سبز و بنفش و گاهی هم جنبه هشدار دهنده دارند؛ مانند لباس های کوهنوردان و اسکی بازان تا در صورت بروز سانحه، از رنگ محیط قابل تشخیص باشند.

د) رنگ های مناسب لباس فرم نظامی

در این لباس ها به علت استتار از لباس های هم رنگ با فضا استفاده می شود؛ رنگ هایی مثل: سبز، سفید، آبی، خاکستری، اکر، قهوه ای و غیره.

در مطلب بعدی، قصد داریم به نحوه انتخاب رنگ های مناسب برای افراد با توجه به انواع رنگ پوست و مو بپردازیم. منتظر پیشنهادات شما در این زمینه هستیم. با ما همراه باشید.

 

منابع:
 • کتاب جامع رنگ شناسی تخصصی لباس، عفت حاجیان نژاد
 • هنر طراحی لباس، آرزو اسکندری
تلخیص و بازنویسی:

روشنک قاسمی

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.