انواع دکمه و خرازی از لحاظ شکل

دکمه های لباس و انواع آن بر اساس شکل و کاربرد

خرازی, ملزومات دوخت
دکمه های لباس و انواع آن بر اساس شکل و کاربرد
4.5 امتیاز از 4 رای

همانطور که در مطلب مربوط به دکمه و خرازی گفته شد، انواع دکمه لباس ها بسیار گوناگون است که تسلط بر آنها مسلما در کسب و کارهای تولید پوشاک تاثیر بسزایی خواهد داشت. این مطلب در ادامه مطلب دکمه و خرازی است که می توانید از طریق این لینک آن را مطالعه نمایید.

انواع دکمه ها بر اساس شکل ظاهری:

با توجه به شکل ظاهری دکمه ها، آنها را به دسته های مختلف طبقه بندی می کنند که نمونه هایی از متداول ترین مدلها را برای شما توضیح می دهیم:

۱) دکمه لباس پایه تونلی یا بوردا:

انواعی از دکمه است که سوراخ آن ها از عرض باشد، حفره ای شبیه تونل در دکمه ایجاد کند و هیچ گونه برآمدگی یا برجستگی در آن ایجاد نشود. این دکمه ها را با دست روی کار می دوزند و بیشتر در پوشاک زنانه مانند مانتو و پالتو کاربرد دارد و خیلی کم پیش می آید که در کار مردانه مورد استفاده قرار گیرد. در بازار ایران از سایز ۲۴ تا ۵۴ آن، بیشترین کاربرد را دارد و اکثرا جنس آن ها صدفی است که قابلیت رنگ شدن نیز دارند. دکمه پایه تونلی یا بوردا، جنس های دیگری نیز دارد (مانند یووی و زرد قلم). اما بیشترین کاربرد در ایران جنس صدفی آن است.

دکمه پایه تونلی

۲) پایه دار:

به دکمه هایی که از زیر دارای برجستگی هستند، یا برجستگی u مانند از زیر به آن متصل شده و سوراخ روی آن قسمت است، پایه دار می گویند. این نوع را در ایران با دست می دوزند. به تازگی چند مدل چرخ دکمه زن در بازار ایران آمده که قابلیت دوخت این نوع را دارد. این مدل دکمه به دلیل تنوع بالای جنس و رنگ و سایز، در کارهای زنانه، مردانه و بچگانه کاربرد دارد و در جنس های متفاوت در بازار ایران موجود است.

دکمه پایه دار

٣) دو سوراخ:

دارای دو سوراخ است و به دلیل تنوع بالا در طرح، رنگ، سایز و همینطور جنس آن در تمام کارهای زنانه، مردانه و بچگانه، حتی عروسک سازی یا کاردستی استفاده می شود.

دکمه دو سوراخ

۴) چهار سوراخ:

دارای چهار سوراخ است و به دلیل تنوع بالا در طرح، رنگ، سایز و همینطور جنس آن، در تمام کارهای زنانه، مردانه و بچگانه، حتی عروسک سازی یا کاردستی استفاده می شود.

دکمه چهار سوراخ

۵) عاج فیلی:

شبیه به عاج فیل، و از پایین یا انتها که ضخیم هستند، سوراخ شده  و بیشتر در کار زمستانی مانند پلیور مردانه، پالتو زنانه یا کاپشن کاربرد دارند. این مدل به دلیل داشتن تنوع سایز، از تمامی جنس ها در بازار موجود است. اما بیشتر در ایران صدفی استفاده می شود.

دکمه عاج فیلی

۶) استوانه ای:

شبیه به تیرهای چراغ برق قدیمی، از جنس چوب هستند. یک سر این مدل برای دوخته شدن سوراخ است. البته به دلیل طراحی های بسیار زیبا و تنوع بالا، روی تمامی کارهای زنانه، مردانه و بچگانه استفاده می شوند، اما زیاد کاربرد نداشته و در مدل های خاص استفاده می شوند.

دکمه استوانه ای

٧) دکمه شکری:

جزو انواع دکمه های گران قیمت است. بیش تر جنس دکمه شکری از صدف بوده و ظاهر آن همانند مرواریدی است که با دانه های شکر تزیین شده. معمولا دارای دو تکه بوده و تکه دوم آن از جنس یو وی است. بیشترین کاربرد را روی مانتو های زنانه یا پیراهن های مجلسی مردانه دارد. البته به دلیل تنوع بالا در کارهای بچگانه هم استفاده می شود.

دکمه شکری

٨) دکمه های دو یا چند لایه:

از چند لایه رنگی مانند سبز، سفید و قرمز تشکیل شده و اگر از دور به آن ها نگاه کنید مانند این است که چند دکمه را روی هم قرار داده و پرس کرده اند. بیشتر این مدل دکمه ها سوراخ دار و دارای سایزبندی زیادی است.

دکمه چند لایه

٩) مجلسی:

روی این مدل از گل های برجسته یا از فلزهای طلایی استفاده شده و دارای سایز های بزرگ است. در فیلم های تاریخی، در لباس شاه یا شاهزاده از دکمه های مجلسی استفاده شده است و اکنون در ایران نیز در بیشتر لباس های مجلسی زنانه استفاده می شود.

دکمه مجلسی زنانه

١٠) دکمه سردست:

بیشتر روی سرآستین پیراهن نصب می شود، پایه ای مانند تی دارد که برای بستن آستین به کار می رود. برای طراحی این مدل از نگین و پلی استر، و در لباس آقایان مخصوصا برای کت شلوارهای رسمی استفاده می شود.

١١) دو تکه یا سه تکه:

به دکمه هایی که پایه آنها جداشده و دوباره سوار می شود، یا دکمه هایی که نگین آنها جدا شده و دوباره سوار می شود، دکمه دو تکه یا سه تکه می گویند. دلیل جدا شدن ها این است که می خواهیم  قسمت های مختلف دکمه را جداگانه رنگ کنیم. مثلا سبز و قرمز پایه را جدا رنگ می کنیم، نگین را  جدا. به دلیل تنوع بالا در همه نوع پوشاک و از دو یا سه نوع جنس مختلف استفاده می شود. مثلا صدف و یو وی یا چوب و صدف و غیره.

دکمه چند تکه

١٢) دکمه لق:

پایه ثابت دارد و آن قسمت که از داخل مادگی یا سوراخ شلوار رد می شود ٣۶٠ درجه می چرخد. برای بسته شدن راحت تر، بیشتر روی شلوار جین نصب می شود. جنس آن بیش تر فلزی است. این مدل با دستگاه دکمه زن روی شلوار سوار می شود.

دکمه لق

١٣) چهار پارچه:

نیازی به سوراخ کردن یا همان مادگی ندارد، به دو طرف پوشاک مدنظر نصب می شود و هر طرفی که دکمه نصب می شود دو تکه است. به دلیل اینکه از چهار قسمت تشکیل شده به آن چهار پارچه می گویند. این مدل با دستگاه دکمه زن و با فشار دست بسته، و با انداختن انگشت بین دو تکه آن باز می شود. دکمه چهار پارچه بیشتر در لباس های زمستانی زنانه یا مردانه کاربرد دارد. البته جدیدا در مانتوهای تابستانه و پاییزه نیز استفاده می شود. جنس این مدل بیشتر از فلز بوده و در رنگ های مختلف موجود است.

دکمه چهار پارچه

١۴) دکمه فشاری:

دو تکه است، مانند چهار پارچه باز و بسته می شود و نیازی به دستگاه دکمه زن ندارد، بلکه باید با دست دوخته  شود. جنس آن یا فلز است یا پلاستیک فشرده، تنوع سایز نیز دارد و در همه مدل پوشاک استفاده می شود.

 

١۵) دکمه قابلمه ای:

دو تکه است و باید با دستگاه دکمه زن همراه با قالب ابتدا سر هم یا مونتاژ و سپس با دست دوخته شود. از نکات مثبت این مدل آن است که می توان تکه پارچه ای از یک کار که در حال آماده شدن است را روی دکمه سوار کرد. جنس دکمه قابلمه ای از ورق فلزی بسیار نازک و در بعضی از انواع آن، پایه ها پلاستیکی است.

دکمه قابلمه ای

 

حامد محمدیان مهر

درباره حامد محمدیان مهر

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ دکمه های لباس و انواع آن بر اساس شکل و کاربرد & rdquo؛

  1. Avatar جواد گفت:

    یه دکمه که معمولا روی کاپشن مردانه دوخته میشه رو جا انداختی

  2. Avatar حمل گفت:

    استفاده از دکمه های مدل اخیر یعنی قابلمه ای دوختنی در پیراهن های مردانه به زیبایی لباس کمک میکند ومیتواند در فروش بیشتر مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.