جنس دکمه و انواع دکمه و خرازی

انواع دکمه ها بر اساس کارایی و جنس دکمه

خرازی, ملزومات دوخت

در مقالات پیشین از اهمیت دکمه و خرازی همچنین ، انواع دکمه بر اساس شکل ظاهری بازگو کردیم . در این مطلب قصد داریم تا دکمه ها را از لحاظ جنس دکمه و کاربرد دکمه مورد بررسی قرار دهیم.

طبقه بندی دکمه ها با توجه به جنس دکمه:
برای دسته بندی دکمه ها با توجه به جنسی که از آن ساخته شده اند گروه های رایج زیر در بازار وجود دارند.

١:جنس دکمه صدفی

کارشناس فروش خرازی روچی

(مشاوره و سفارش)


جهت نمایش شماره روی آن کلیک کنیدتلفنundefined


هم اکنون در بازار ایران ٩٩ درصد دکمه ها از مواد نفتی تولید  می شوند. دکمه صدفی  در قدیم از جنس صدف تولید می شده و زیبایی و برق خاصی داشته است که امروزه با مواد مصنوعی نفتی تولید می شود و برای تست این که بدانند کیفیت آن خوب است یا بد از روی صدای آن می فهمند  یعنی دکمه را روی زمین میاندازند و به صدای آن گوش می دهند یا دکمه ها را به همدیگر می کوبند و یک دکمه فروش ماهر از روی صدا می تواند از کیفیت دکمه باخبر شود . دکمه در برابر آتش هیچ گونه مقاومتی ندارد و مانند بنزین عمل می کند پس باید بسیار در باره کاربرد این دکمه دقت کرد.

٢:دکمه چوبی

امروزه تمامی دکمه ها را با مواد نفتی تولید می کنند و رنگ آمیزی روی دکمه را به آن صورت که شما بخواهید انجام می دهند که در دکمه چوبی هم همین صدق می کند.
دکمه ای که کاملا با چوب درست شده باشد ،قیمت بالایی دارد و معمولا دکمه فروشان از  کشورچین دکمه طرح چوب وارد می کنند که قیمت مناسبی هم دارد و معمولا تولید کننده راغبتر است با ان مدل چینی کار کند . البته دکمه هایی  هم هستند که از چوب مخصوصا چوب نارگیل درست شود و از ترکیه به ایران میاید و قیمت بسیار بالایی دارند. مثلا اگر یک دکمه  چینی که طرح چوب  دارد دانه ای ۵٠ تومان باشد،  یک دکمه که تماما چوب است و از ترکیه به ایران وارد شده  را باید ۲۰۰ تومان خریداری کرد .

دکمه چوبی

٣:دکمه زردقلم یا مسی

این مدل جنس دکمه رنگ مسی دارد و در تمامی طرح ها و سایز ها در بازار موجود است و بیشتر در کارهای جین استفاده می شود . جنس داخل دکمه همان مواد نفتی یا پلاستیک سفت می باشد که به دلیل  طرح و رنگ مس به آن زرد قلم می گویند.

دکمه زرد قلم

۴:سیاه قلم یا دودی

این مدل دکمه دقیقا همان دکمه مسی است که روی آتش بوده و بعد از مدتی سیاه شده یا دوده به خود گرفته است. دکمه سیاه قلم در بازار تمام طرح و سایز را دارا می باشد و بیشتر در پارچه جین استفاده می شود.

دکمه دودی سیاه قلم

۵:دکمه یووی

به دکمه هایی که رنگ طلایی و یا نقره ای دارند و قابل رنگ شدن هم باشند، یووی می گویند توجه کنید که  یووی جنس خوب،  یوویی است که بعد از رنگ شدن آسیبی به بدنه دکمه نرسد یعنی یکدست رنگ شود و از قسمت طلایی یا نقره ای دکمه کنده نشود. این مدل دکمه هم در تمامی سایزها و طرح های پایه دار هم در بازار وجود دارد.

دکمه یووی

۶:دکمه پلی استر

همان دکمه صدفی است که یک لایه نازک براق بر روی دکمه سوار می شود که به ان لایه نازک پلی استر می گویند و دارای رنگ بندی و براق بودن خاصی است  که جلوه بهتری به کار می دهد و این مدل دکمه هم با تمامی سایزها و مدل های مختلف در بازار موجود است.

دکمه پلی استر

٧:جنس دکمه موادی

دکمه هایی که با مواد نفتی بسیار ضعیف با کیفیت پایین و بیشتر در ایران تولید می شوند را دکمه موادی می گویند و این مدل دکمه بسیار شکننده هستند در ضمن در کارهایی استفاده می شود که بسیار ارزان هستند و کیفیت مطرح نمی باشد.
دکمه هایی هم در ایران هستند که موادی هستند و روی انها یووی کار می کنند یا فقط طلایی هستند و داخل انها مواد است ولی باز هم بگویم که شکننده هستند و به کیفیت صدفی نمی رسد

دکمه موادی
٨ :دکمه نقره ای- طلایی و دودی و دکمه فلزی در رنگهای مختلف

این دکمه ها با توجه به رنگشان اسم گرفته اند و معمولا در همه سایزها موجودند. این چهار مدل دکمه جنسشان از فلز بوده و از رنگ بندی بالایی برخوردار هستند و غیر قابل رنگ شدن هستند و هر رنگی مد نظر است را باید در بازار پیدا کرد و امکان این هم هست که رنگ مورد نظر پیدا نشود و از رنگ مشابه استفاده شود.

معرفی انواع دکمه از لحاظ کاربردی

١:دکمه پیراهنی مردانه صدفی
٢:دکمه پیراهنی اسپرت یا لیزر خورده
٣:دکمه شلواری
۴:دکمه مانتویی
۵:دکمه پالتویی
۶: دکمه کت شلواری
٧: دکمه مجلسی زنانه
٨:دکمه مخفی
٩:دکمه مجلسی مردانه
١٠: دکمه نوزادی
١١:دکمه مبلی یا اینه ای
١٢ :دکمه چوبی
١٣: دکمه شیشه ای
١۴: دکمه پلنگی یا ببری یا حصیری

معرفی تک تک این دکمه ها و آشنا شدن با این چند دسته دکمه می تواند شما را با دکمه های موجود در بازار ایران آشنا کند و ما تا جایی که بتوانیم تلاش می کنیم تا توضیح جامعی را ارائه نماییم.

 

١: دکمه پیراهنی مردانه صدفی؛ این مدل چندین زیر مجموعه دارد و تنوع رنگی بالایی را به خود اختصاص می دهد . در مواردی هم دکمه خام سفید به رنگ های کاملا دلخواه مشتری رنگ می کنند و به مشتری تحویل می دهند . قابل ذکر است که جنس های دیگری هم از این دکمه ها در بازار موجود می باشد .  دکمه های پیراهنی در سایزهای  ١۴ و ١۶ و ١٨ و به ندرت از سایز ٢٠ برای تولید پیراهن استفاده می شود .

 

دسته اول:

دکمه پیراهنی صادراتی نام دارد به دلیل ضخامت استانداردی دارد ، در اکثر کشور ها از این مدل استفاده می شود و بیشتر در پیراهن های کلاسیک یا به اصتلاح ما ایرانیان در پیراهن هایی که سنگین هستند استفاده می شود . واین مدل دکمه بالاترین تنوع رنگ را در ایران دارد که در تمامی سایز ها که در بالا نام بردم صدق می کند. در بازار این دکمه را هم دو سوراخ وهم چهار سوراخ به فروش می رسد.و در پوشاکی که قیمت متعارف یا متوسطی دارند استفاده می شود.

دسته دوم :

دکمه پیراهنی معمولی نام دارد که به دلیل داشتن ضخامت کمتری نسبت به صادراتی به آن دکمه معمولی می گویند . تنها فرق آن با صادراتی ،ضخامت کمتر می باشد . در بقیه نکات مانند رنگ و سایز با هم یکی هستند .و در پوشاکی  که از کیفیت کمتری برخوردار هستند بیشتر استفاده می شود.

دسته سوم :

دکمه پیراهنی صادراتی گوشتی یا ضخیم : این مدل به دلیل داشتن ضخامت بیشتر نسبت به دکمه صادراتی به انها صادراتی ضخیم یا گوشتی می گویند و به سفارش تاجرین تولید می شود و مصرف این دکمه نسبت به دکمه صادراتی و معمولی خیلی کمتر است .ودکمه ای است که در پوشاک که کیفیت و قیمت بالایی دارند و جلوه بسیار زیبایی به کار می دهد.

٢:دکمه پیراهنی اسپرت  یا لیزر خورده:

دکمه پیراهنی اسپرت یا لیزر خورده دکمه هایی هستند دارای رنگهای متنوع امکان دارد که دکمه دارای دو یا چند رنگ باشد. یا انواع طرح روی آن با لیزر هک شده باشد مثل گل یا نوشته یا عدد یا اسم برند و …. . جنس انها بسیار متنوع است از تمام جنسهای دکمه که در قسمت اول توضیح دادم استفاده شده است مانند یووی صدف چوبی زرد قلم و غیره…

از نظر قیمت هم تنوع بالایی دارد و از نظر کیفیت هم همینطور مدل دکمه اسپرت هم مانند دکمه های بالا از همان سایزها برخوردار هستند.

و این دکمه ها هم در بازار به صورت دو یا چهار سوراخ در بازار به فروش می رسند.

دکمه پیراهنی اسپرت

٣:دکمه شلواری

نام دکمه شلواری نمایانگر کاربرد آن است و دکمه ای ست که بیشترین کاربرد آن روی شلوار است . معمولا دکمه ای که روی شلوار استفاده می شود از سایز ٢۴ و ٢٨ و در بعضی مواقع ٣٢ استفاده می شود و ممکن است تا سایز ۴۰ هم استفاده شود . دکمه شلواری از تنوع رنگ و جنس برخور دار است و از تمامی جنسها در بازار ایران برای شلوار دکمه وجود دارد که به صورت ٢ و ۴ سوراخ در بازار عرضه می گردد.

۵: دکمه مانتویی

در مانتو از  سایز  ١٨ تا سایز ۴۴ از دکمه استفاده می شود و معمولا دکمه مانتو باید سایز بندی داشته باشد مثلا دکمه استین با دکمه جلو کار باید شبیه به هم ولی از دو سایز مختلف استفاده شود تا جلوه خوبی داشته باشد .این دکمه بیشترین تنوع رنگ، سایز، مدل و جنس را دارد دکمه مانتو نسبت به پالتو باید ظریف تر باشد وحتی امکان دارد در مانتو از دو نوع مختلف دکمه استفاده کرد.

دکمه مانتویی

۵: دکمه پالتویی

برای پالتو از سایز ٢۴ تا سایز ۵۴ از دکمه استفاده میشود و در پالتو هم باید دکمه ها سایز بندی داشته باشند و در این مدل کار ها هم سایز بندی. و تنوع کار باید وجود داشته باشد تا تولید کننده راحت تر انتخاب خودرا انجام دهد. انواع جنس و رنگ و سایز و مدل در این مدل کار بسیار بالاست.

دکمه پالتویی

۶:دکمه کت شلواری

دکمه  کت شلواری معمولا در دو سایز می باشد که این دو سایز شبیه به هم هستند. در جلوی کت شلوار از سایز بزرگتر یعنی از سایز ٣٢ یا ٣۴ استفاده می شود و در روی آستین یا شلوار ان از سایز ٢۴ استفاده می شود و قابل به ذکر است که در کت تک یا کت اسپرت هم این قضیه صدق میکند . در نمونه کت تکی برای روی آستین، از دکمه ٢۴ استفاده شده است  و به دلیل مدل پارچه، رنگهای مختلف آن است.

دکمه کت شلواری

٧:دکمه مجلسی زنانه

دکمه مجلسی دکمه هایی هستند که از سایز بزرگ با طرح های بسیار چشمگیر مثلا گل رز یا برگ یا هرگونه  طرح خاص و فانتزی دیگرگل روی دکمه طراحی شده است و معمولا روی هر کار یک عدد نصب می شود به دلیل این که به اندازه کافی به کار جلوه می  دهد.

دکمه مجلسی زنانه

٨:دکمه مخفی

دکمه هایی که در زیر کار دوخته می شوند و دیده نمی شوند را دکمه مخفی می گویند . جالب است بدانید که اکثر تولید کنندگان از دکمه های بی کیفیت استفاده می کنند چون که دیده نمی شود . توصیه می شود که در هنگام خرید به دکمه های مخفی دقت کنید اگر دکمه بی کیفیت باشد به مرغوبیت کالای نهایی صدمه می زند. در بازار ایران دکمه مخفی از جنس صدف و موادی موجود است .

دکمه مخفی

٩:دکمه مجلسی مردانه

دکمه مجلسی مردانه بیشتر در پیراهن های رسمی و دامادی به کار میرود که کاربرد خاص دارد و کمتر رایج است، دکمه سر دست  نیز روی آستین پیراهن مردانه استفاده می شود که در مجالس  در روی مچ اکثر اقایان می بینیم.

دکمه مجلسی مردانه

 

١٠: دکمه نوزادی

به دلیل حساس بودن بدن نوزاد از پارچه های نرم و لطیف استفاده می شود و همینطور رنگ بندی های شاد دارد. در اینگونه دکمه ، به دلیل این که به نوزاد اسیبی نرسد  از دکمه هایی استفاده می شود که ضخامت بسیار کمی دارند و در بین پارچه محو می شود و خودش را نشان نمی دهد و به بدن نوزاد اسیبی نمی رساند . دکمه نوزادی باید سوراخدار باشد نه پایه دار و از رنگبندی بالایی برخوردار باشد.

دکمه نوزادی

١١: دکمه مبلی یا اینه ای

این نوع دکمه شبیه به این است که روی ان را با الماس کار کرده باشند و معمولا تا چند سال پیش در صنعت مبلمان کاربرد داشت و همین باعث شد که به این نوع دکمه دکمه مبلی گفته شود.

دکمه مبلی یا آینه ای

١٢:دکمه چوبی

این مدل دکمه دقیقا شبیه به چوب است یعنی شما وقتی به این مدل دکمه نگاه می کنید دقیقا حس می کنید که چوب است و بیشتر شبیه به چوب نارگیل است. دکمه هایی که از چین می آیند طرح چوب هستند یعنی جنس ان از مواد دکمه است ولی روی ان از رنگ چوب استفاده شده است . دکمه ای که از ترکیه به ایران می آید دقیقا از چوب نارگیل است اما دکمه های چوبی که در ایران تولید می شود از تخته سه لایه  ساخته شده و کیفیت ان نسبت به بقیه کشور ها بسیار پایین است ولی از نظر قیمت با آنها برابری می کند به همین دلیل زیاد استفاده نمی شود. جالب  است که بدانید در تولید پوشاک ایرانی از دکمه چوبی بسیار استفاده می شود.

دکمه چوبی

 

١٣: دکمه شیشه ای

این دکمه دقیقا رنگ شیشه بوده و هم جنس صدف و هم جنس موادی در بازار ایران پیدا می شود و سایز ٢٠ و ٢۴ و ٢٨و ٣٢ در بازار وجود دارد که سایزهای ٢٨ و ٣٢ بیشترین کاربرد را در ایران دارد.  این دکمه بیشتر در قسمتهایی  دوخته می شود که مخفی هستند و دیده نمی شود. خیلی کم پیش می آید که در روی کار دوخته شود برای مثال در بعضی از لباسهای کار بر روی کار دوخته می شود که دیده می شود.

دکمه شیشه ای

١۴: دکمه پلنگی یا ببری یا حصیری

این نوع  دکمه جنس صدف دارد و به دلیل طرحی شبیه  پوست ببر یا پلنگ یا حتی  بافت حصیری آن،  یک نوع جدا گانه شده و همیشه مشتری دارد. معمولا هم سوراخ دار هستند و از سایز ریز تا درشت را دارند و بیشتر  در کارهای زنانه یا بچگانه کاربرد دارند در بعضی از موارد در عروسک سازی نیز استفاده می شود.

دکمه حصیری یا ببری

نویسنده: هومن کریمی

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ انواع دکمه ها بر اساس کارایی و جنس دکمه & rdquo؛

 1. Avatar Dinmohammad گفت:

  سلام محترم ما یک نوع دکمه در افغانستان ضرورت داریم اگر امکان دارد که ما جنسیت اش را برای تان بفرستیم

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. لطفا با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۴۴ تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما در بخش خرازی روچی شما را راهنمایی کنند.

 2. Avatar متین گفت:

  بعضی اطلاعات ناقص بود، فکر می کنم کسی که مشاوره داده کم تجربه بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.