چینش الگو

چرا چینش الگو اهمیت بسیار دارد؟

الگو, طراحی الگو

پرتی کمتر پارچه با چینش کامپیوتری الگو

برش پارچه و نحوه چینش الگو امری بسیار جدی در تولید پوشاک محسوب می‌شود تا جایی که عدم رعایت ملزومات آن می‌تواند ضرر و زیان بسیاری برای شما به عنوان یک تولید کننده به همراه آورد و سبب شود پارچه بسیاری هدر رفته و بیش از حد نیاز پارچه مصرف شود. البته این امر شاید هنگام دوخت یک لباس در منزل به چشم نیاید و ضرر آنچنانی برای خیاط خانگی ایجاد نکند اما تصور کنید که یک تولیدی به صورت انبوه و بدون استفاده از ابزارهای پیشرفته، اقدام به چینش الگو کرده و با یک خطای کوچک بخش بسیار زیادی از پارچه‌های موجود خود را هدر بدهد، آن وقت فکر می‌کنید آن تولیدی تا چه میزان در فعالیت‌های خود موفق خواهد بود؟

باید بگوییم این روزها که تمامی بخش‌های زندگی ما با ابزارهایی چون کامپیوتر و نرم‌افزارهای گوناگون گره خورده است، عدم استفاده از آنها مشکلاتی چون نمونه فوق را ایجاد می‌کند اما کافی است تولیدی‌ها تلاش کنند تا خود را به روز کرده و از امکانات جدیدی که در اختیارشان قرار گرفته، استفاده نمایند آن وقت است که نتیجه بهتری به دست آورده و سود بیشتری نیز عایدشان می‌شود. در واقع می‌توان گفت این نرم‌افزارها کمک می‌کنند تا روند تولید، سرعت گرفته و دقت در مسیر طراحی و چینش الگو نیز افزایش یابد که این امر در نهایت به کاهش هزینه‌های تولید منجر می‌گردد. اگر می‌خواهید هنگام چینش الگو در پارچه، بهترین نتیجه را به دست آورید، با ما همراه باشید تا در ادامه گزارش، اطلاعات تکمیلی را برایتان بازگو کنیم.

کارشناس فروش الگو روچی

(مشاوره و سفارش)


خط شماره ۲ - ۳ خطهمراه


کانال الگو و خیاطی

با چیدمان الگو آشنا شوید

در ابتدای راه بهتر است با چیستی چیدمان الگو آشنا شوید تا در نهایت نحوه عملی آن را بیاموزید. در واقع تعریفی که می‌توان از چیدمان الگو ارائه داد این است فرد خیاط میبایست الگوها را به نحوی کنار هم و بر روی پارچه قرار دهد که علاوه بر توجه به اصول و قواعد دوخت، کمترین پرتی را نیز داشته باشد. در واقع اگر یک خیاط چیدمان الگو را به درستی انجام ندهد، بخش قابل توجهی از پارچه بلا استفاده مانده و به دلیل آن که نظم درستی ندارد به عنوان پرتی و دور ریز شناخته می‌شود.

البته باید بگوییم این روزها با کمک نرم افزارهای موجود می‌توان به راحتی نحوه چیدمان درست پارچه را استخراج کرد و مورد استفاده قرار داد. باید تاکید کنیم چنین روش‌هایی به تولیدی‌های لباس یاری می‌رساند تا با کاهش ضریب خطا، زمان کمتری صرف کرده و میزان استفاده از پارچه مورد نیاز را نیز به حداقل برسانند در حالی که پیش از این، افراد زمان بسیاری را برای یافتن بهترین روش چیدمان صرف می‌کردند که عموما خطاهای بسیاری را نیز شامل می‌شد.

چرا باید از نرم افزارها استفاده کرد؟

این روزها با رشد تکنولوژی و پیشرفت ابزارهای کاربردی، دیگر استفاده از روش‌های سنتی منسوخ شده‌اند تا جایی که به دلیل زمان‌بر بودن و هزینه‌های بالا، طرفداران خود را از دست داده‌اند. کافی است برای اثبات صحت این حرف بررسی اجتمالی در خصوص نحوه تولید پوشاک در کشورهای جهان اول انجام دهید آن وقت است که خواهید دید این کشورها با بهره‌گیری اصولی و درست از ابزارهای روز، توانسته‌اند روش‌های جدیدی ایجاد کرده و با مدیریت صحیح تولید خود، علاوه بر کاهش هزینه تولید، کیفیت محصولاتشان را نیز افزایش دهند. به همین دلیل است که می‌گوییم نرم افزارهای جدید به داد صنعت تولید پوشاک رسیده‌ و بسیاری از تولیدی‌ها را از خطر ورشکستگی دور نگه داشته‌اند.

امروزه نرم افزارهای کاربردی در حوزه طراحی و چیدمان الگو در اختیار تولیدی‌ها قرار گرفته است که علاوه بر سرعت بخشیدن به مراحل انجام کار، سبب می‌شود تا نحوه چیدمان به دستی انجام بگیرد. لازم به ذکر است که بین چینش الگو به صورت کامپیوتری و دستی تفاوت بسیاری وجود دارد زیرا کامپیوتر جزئیات بیشتری را مد نظر قرار داده و با توجه به سایزی که توسط کاربر ارائه می‌شود، چینش را انجام می‌دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های استفاده از نرم افزار برای چینش پارچه این بوده که شما می‌توانید الگوهای خود را ذخیره کرده و هر زمان که به آنها احتیاج داشتید آنها را مورد استفاده قرار دهید.
در نهایت در خصوص لزوم استفاده از نرم افزارهای روز باید بگوییم رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته در تولید پوشاک، بهره‌گیری از روش‌های صنعتی و استفاده از ابزارهای روز دنیا است تا جایی که بزرگترین برندهای دنیا با استفاده از این نرم افزارها فعالیت کرده و برندی موفق را ثبت نموده‌اند.

آشنایی با مهمترین نرم افزار چینش الگو

یکی از مهمترین و پرطرفدارترین نرم افزارهای موجود، نرم افزار جمینی است. این نرم افزار الگوهای ارائه شده را تحلیل کرده و با توجه به سایز الگو و همچنین ابعاد پارچه، بهترین چینش را به شما ارائه می‌دهد تا شما با استفاده از کمترین میزان پارچه، الگوهای خود را چیده و پارچه را برش بزنید. در واقع این نرم افزار به شما کمک می‌کند کار خود را به شکلی پیش ببرید که کمترین دور ریز پارچه را مشاهده کنید. البته باید به یک نکته بسیار مهم نیز توجه کرد و آن این است که شما می‌توانید بر مبنای جنس پارچه و خواست خود این چینش را تغییر داده و با توجه به نیازتان چینش الگو را انجام دهید.
چگونه از نرم افزار جمینی جهت چیدمان الگو استفاده می‌شود؟

نرم افزار جمینی این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا نحوه چینش الگوهای خود را انتخاب کرده و با توجه به خواست، سلیقه، نیاز، جنس پارچه، اولویت‌ها و مواردی از این دست، چینش پارچه را انجام دهید.این روش‌ها عبارتند از:

۱) چیدمان خودکار توسط نرم افزار:

در این روش شما برای آن که کمترین دور ریز پارچه را داشته باشید، الگوهای خود را به نرم افزار ارائه داده و نرم افزار با کمک هوش مصنوعی، چینش را انجام می‌دهد. عموما این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پارچه مورد استفاده شما ساده و فاقد طرح بوده و تفاوتی در نحوه قرار گیری الگو بر روی آن وجود نداشته باشد.

۲) به صورت دستی:

در این روش شما می‌توانید تک تک الگوهای ارائه شده به نرم افزار را به صورت دستی در کنار یکدیگر قرار داده و تماما مطابق خواست خود این پروسه را انجام دهید. این روش معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که طرح پارچه شما خاص بوده و مهم باشد پارچه از چه سمت و سویی برش می‌خورد. البته باید تاکید کنیم دور ریز پارچه در این روش به نسبت روش قبل بیشتر بوده و شما میبایست هزینه بیشتری بابت پارچه متقبل شوید.

۳) تلفیقی:

در روش تلفیقی شما به راحتی می‌توانید دو روش گذشته را در کنار هم به کار گرفته و از تلفیق آنها بهترین نتیجه را به دست آورید. در این روش شما می‌توانید پس از چینش دستی الگوهای خود، سایر فضاهای موجود را به دست نرم افزار بسپارید تا جمینی به صورت اتوماتیک آنها را مورد استفاده قرار دهد.

امکاناتی که در جمینی ارائه می‌شود

هر نرم افزاری دارای امکانات متعددی است که سبب می‌شود کاربران متعددی سمت آن جذب کردند. نرم افزار جمینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. نمونه‌هایی از امکانات این نرم افزار عبارتند از:

• امکان برعکس شدن و آینه شدن الگوها
• چیدمان تکی و چندتایی
• محاسبه درجه آب رفت پارچه
• تعیین حدود قرار گرفتن قطعات الگو بر روی پارچه
• محاسبه فاصله دو تکه الگو در کنار یکدیگر
• امکان سایزدهی الگوها
• ذخیره الگوها
• درجه آزادی چرخش برای الگوها
• و…

چرا باید از نرم افزار جمینی استفاده کنیم؟

شاید بتوان گفت نرم افزارهای بسیاری در دنیا وجود دارند که می‌توانند شما را برای یک چینش بهتر الگو یاری کنند اما در کشور ما رایج‌ترین و پرطرفدارترین آنها جمینی است. دلیل محبوبیت این نرم افزار به تاکید متخصصینی باز می‌گردد که پس از بررسی‌های بسیار، بازدهی این نرم افزار را بیش از دیگر نمونه‌های موجود دانسته و اعلام داشته‌اند که جمینی می‌تواند سبب افزایش بازدهی کسب و کار شده و هزینه‌های بسیاری را کاهش دهد. از طرف دیگر صرفه‌جویی در زمان یکی از فاکتورهای اصلی این نرم افزار است که می‌تواند شما را برای کسب بهترین نتیجه یاری کند. نرم‌افزار طراحى الگو و سایزبندى جمینی (Gemini)، محصولى کامل در مسیر طراحی اصولی، دقیق، سریع و بی‌عیب بوده که کاملا بر اساس نیاز تولید کنندگان پوشاک طراحی شده است. این نرم افزار می‌تواند بدون هیچ محدودیتی، الگوی مورد نظر شما را با توجه به جدول استاندارد سایزهای موجود، در آرشیو خود سایزبندی کرده و مطابق با متد دلخواه شما عمل کند.

از طرف دیگر استفاده از دو زبان فارسی و انگلیسی در طراحی آن، بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته طراحی الگو همچون ایجاد ساسون، جابه‌جایی ساسون، اجرای پلیسه با مدل‌های گوناگون، توجه به درز لباس، ایجاد چرت، اوازمان و مواردی از این دست، شرایطی را به وجود آورده است که هر فردی به سادگی می‌تواند الگوی مورد نظر خود را طراحی کرده و چینش آن را انجام دهد. از طرف دیگر ایجاد منحنی‌های کامل و یک شکل در طراحی الگو، امکان کنترل بهتری در مسیر ترسیم منحنی ایجاد کرده است.

نکته مهم جهت استفاده از این نرم افزار این است که می‌تواند با کمک رابط کاربرى فارسى، قابلیت ارتباط با سایر محصولات نرم‌افزارى معتبر دنیا و دستگاه‌هاى سخت‌افزارى توسعه یافته پوشاک همچون دیجیتایزر، پلاتر، دستگاه برش خودکار و… را داشته باشد. از طرف دیگر اگر الگو دارای سایزبندی باشد که عموما در تولیدی‌ها به این شکل است، تمام سایزها به‌صورت مستقیم از طریق دیجیتایزر وارد سیستم این نرم افزار می‌گردند.

مهمترین فواید جمینی چیست؟

• امکان بهره‌مندی از جداول سایربندی استاندارد موجود در نرم افزار
• امکان ایجاد سایزبندی جدید بر اساس استاندارد
• توانایی تعییر فرمت الگوی ذخیره شده به فرمت سایر نرم افزارهای موجود
• امکان ویرایش، کنترل و تغییر منحنی‌های الگو به راحتی و دقت بسیار
• امکان انتقال یک الگو به الگوی جدید جهت بالا بردن سرعت و دقت در کار
• امکان انتقال الگوی اصلی به نرم افزار جهت استفاده در جهت سایز بندی
• وجود ۷۰ ابزار پیشرفته جهت تسهیل طراحی الگو
• بهره‌گیری از ” دستیار طراحی الگو ” در مسیر طراحی بهینه
• حفظ و ذخیره سایزبندی‌ها جهت استفاده دوباره کاربر
• بررسی تطابق قطعات گوناگون الگو با هم قبل از دوخت
• دارا بودن رابط کاربری به زبان‌های گوناگونی چون فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و…
• امکان سایزبندی الگو به دو شیوه خودکار یا نقطه‌ای
• امکان ایجاد یک آرشیو بزرگ از الگوهای طراحی شده
• امکان تغییر سایزبندی
• امکان طبقه‌بندی الگوها
• پاسخگویی به نیاز بازار امروز
• امکان ویرایش و تغییر سریع الگو
• کاهش زمان طراحی الگو
• کاهش ریسک ایجاد یک الگوی جددید
• افزایش دقت در طراحی
• امکان ارسال الگوهای طراحی شده به وسیله اینترنت
• و…

بهترین الگو و چینش الگو را در روچی بیابید

تفاوت آنچنانی وجود ندارد که شما تولید کننده هستید یا یک خیاط خانگی زیرا به راحتی می‌توانید به سایت روچی مراجعه کرده و علاوه بر در اختیار گرفتن بهترین و جدیدترن الگوهای مورد نیازتان، نحوه چیدمان درست آن را نیز در اختیار بگیرید. پس زمان را تلف نکنید و هر چه سریع‌تر از طریق سایت روچی بهترین‌ها را به دست آورید.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.