بازار پوشاک ایران و نیاز مبرم به برندسازی

برندسازی, کسب و کار پوشاک

در بازار پرنوسان امروز صنعت پوشاک، راه‌حل‌های متعددی برای بهبود وضعیت ناامیدکننده صنعت تجویز می‌شود. اما آیا کدام راه‌حل تجویزی برای سامان بخشیدن به مشکلات بازار پوشاک می‌تواند نتیجه بهتر و اثربخش‌تری داشته باشد. اگر به گونه علمی و طبق استانداردهای تاییدشده به دنبال راه‌حل بگردیم، درمی‌یابیم که باید چرخه تولید را از ته به سر طی کنیم. یعنی به جای طراحی و تولید پوشاک برای مشتری با سلیقه و امکانات خود، ببینیم که سلیقه مشتری و رفتار او در خرید به چه صورت است.

بررسی تمایلات خرید مصرف‌کننده ما را به طرف تولید و بازاریابی و فروش پوشاک دلخواه مشتری سوق می‌دهد . پوشاکی که مشتری می‌خواهد و به‌راحتی برای آن پول پرداخت می‌کند. از عوامل اثرگذار بر رفتار مشــتری در خرید پوشاک، برند بودن است. برند یا نام تجاری به معنای هویت داشــتن است. برند می‌تواند به عنوان دارایی نامشهود یک سازمان تلقی شود که باعث می‌شود، ارزش نهایی محصول یا خدمت تولیدی در نزد مشتریان بازار پوشاک افزایش یابد.

محصولاتی که توســط برندهای مختلف برای رفع نیاز یکسان تولید می‌شــوند، به طور کلی تفاوت هایی دارند. این تفاوت‌ها می‌توانند در نوع بسته‌بندی، نوع دوخت، نوع مواد اولیه‌ی مصرفی و نوع طراحی باشد که هر کدام از این عوامل در انتخاب محصول توسط عمده‌فروش، خرده‌فروش یا مصرف‌کننده در بازار پوشاک اثرگذار است.

در عصر گسترش روزافزون جهانی شدن ، نبــود برند معتبر داخلی مشــتریان را به ســمت انتخاب برندهای خارجی هدایت می‌کند. از این‌رو، برای ســاخت یک نام تجاری معتبر در بازار پوشاک باید عواملی نظیر بهبود کیفیت محصول، ارتقای طراحی بسته بندی، ایجاد رقابت میان تولیدکنندگان با افزایش کارایی و کیفیت محصول را درنظر داشــت.

 

دلایــل نیاز به نام تجاری را می‌تــوان به موارد زیر خلاصه کرد:

  1. نام تجاری ابزاری برای تسهیل و ترویج فروش در بازار است.
  2. وجود برند در شناخت نیاز مشتری کمک می‌کند.
  3. تبلیغ آسان محصول.
  4. ایجاد مصرف‌کنندگان خاص برای محصول.
  5. به‌یادماندنی بودن نام تجاری.

 

فرآیند برندســازی، فرآیند ســاده و کوتاه‌مدتی نیست. تمام نام‌های جدید که می‌خواهند تبدیل به برندی در بازار پوشاک شوند، در خصوصیتی مشترک هستند و آن قرارگیری در معرض شکست است. پس توجه به این نکته ضروری اســت کــه ورود به بازار و رقابت کردن با ســایر برندهای موجود، نیازمند راهکاری مناسب برای عدم مواجهه با شکست اســت.

 

به طور کلی می‌توان گفت، برای تبدیل شدن به یک برند نمی‌توان منتظر اقدامات سایر رقبا ماند و به طور انفعالی عمل کرد، بلکه باید ابتکار عمل را به دست گرفت و خلاقانه وارد عرصه تولید پوشاک شد. این ابتکار عمل باید به گونه ای باشد که بدانیم در شــرایط رخ داده چگونه خود را در مسیر اهداف از پیش معین شده قرار داد.

 

 

 

 

به طور کلی می‌توان مراحل ساخت یک برند در بازار پوشاک را این گونه دسته‌بندی کرد:

  1. دادن قولی متمایز از دیگران به مشتریان
  2. برآورده‌ساختن قولی که به مشتریان داده‌اید
  3. پایداری روی کیفیت و قولی که به مشتریان داده‌اید

مرحله سوم مهم‌ترین و سخت‌ترین مرحله در تبدیل شدن به برند است و بســیاری از شرکت‌ها و محصولات نتوانسته‌اند، این مرحله را طی کنند. از جمله عوامل مؤثر بر فروش بیشتر در بازار پوشاک نیز می‌توان به تبلیغات، انتخاب مواد اولیه باکیفیت، نحوه برخورد فروشنده با مشتری، حراج‌های فصلی، اختصاص دادن تارنمای تخصصی، تنوع چیدمان و تخصیص دادن تسهیلات ویژه به مشتریان ثابت اشاره کرد.

 

گردآورنده: شکوه سادات علیزاده مقدم

 

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.