بررسی رقابت در تولید پوشاک

بازاریابی و فروش, کسب و کار پوشاک

یکی از سوالاتی که بعضا در ذهن تولید کنندگان پوشاک داخلی ایجاد می شود اینست : چرا مردم جنس خارجی را بیشتر ترجیح می دهند.  رقابت در تولید پوشاک میان اعضای پر تجربه گروهی مورد بحث قرار گرفت و ما هم فرصت را غنیمت شمرده و چکیده ای از این بحث را در روچی قرار دادیم تا از نقطه نظرات شما نیز مطلع گردیم پس با درج دیدگاه های خود ما را در یک جمع بندی یاری دهید.

چرا پوشاک خارجی در اولویت است؟

مسلما  واردات یا قاچاق به خصوص در زمینه پوشاک و نساجی بدون بازار نبوده و تقاضای زیاد است که اینگونه عرضه را بسیار رواج داده. به علاوه با مقایسه آمار و ارقام فروش پوشاک داخلی و خارجی می توان متوجه این شد که پوشاک خارجی در صدر اولویت های خرید هموطنانمان قرار گرفته است.

پس از مباحثات موشکافانه، نتیجه این شد که این موضوع نه به فرهنگ سازی مرتبط است و نه به مدگرایی ایرانیان و این خود ما هستیم (تولید کنندگان ) که تقصیر را بر گردن دیگران و سیاست های دولت می اندازیم.

برخی از عمده مشکلات و رقابت در تولید پوشاک

همه می دانیم که در ایران پتانسیل بسیاری در خصوص رقابت در تولید پوشاک به صورت جهانی وجود دارد همانطور که سالیان بسیار قبل، صادرات عظیمی در زمینه ی پوشاک به کشور های دیگر همچون روسیه و کشور های عرب زبان داشتیم . مسلما این عقب گرد بی دلیل نیست. در اینجا برخی موارد چکیده  از مباحثات بزرگان این صنعت را بازگو کرده ایم .

نکته : این موضوع مربوط به اکثریت نیست و تولیدی هایی وجود دارند که با رعایت اصول، به موفقیت های انکار ناپذیری دست یافته اند و هم اکنون در بازار های بین المللی مشغول به رقابتند. 

 

۱- فاصله علم و تکنولوژی از تولیدات صنعت پوشاک و نساجی

متاسفانه در بسیاری از تولیدات صنعت پوشاک ایران ، روی تجربه بسیار بیشتر از تخصص و دانش اتکا می گردد و این در تمامی شاخه های این صنعت قابل مشاهده است. به عنوان مثال به جای بهره گرفتن از متخصص دوره دیده، از نیروهای تجربی  استفاده می شود یا حتی  هنوز پس از سالیان دراز ، ماشین آلات قدیمی روی صحنه ی تولیدات نساجی، پارچه و پوشاک و ..  جولان می دهند غافل از اینکه راندمانشان در مقابل ماشین آلات پیشرفته بسیار اندک است.

بهره مندی از دانش و تکنولوژی در تولیدات این صنعت، می تواند به صورت معجزه آسایی بر روی رونق تولید و فروش تاثیر گذار باشد. این موضوع بر روی جذب مشتری، بهینه سازی هزینه های تولید، کیفیت و پارامتر های بسیار دیگر اثر مستقیم خواهد گذاشت.

رقابت در تولید پوشاک

۲- در نظر گرفتن سهولت در تولید به جای رضایت مشتری

مثال های فراوانی می توان برای این موضوع آورد. تعداد کثیری از تولید کنندگان در زمینه های مختلف صنعت پوشاک، به جای در نظر داشتن متریال خاصی، از متریال روی بورس و فراوان استفاده می کنند و یا در زمان دوخت به ۱ الی ۳ سایز یا دراپ اکتفا می کنند و در انتها بدون توجه به ریزه کاری ها و با سر هم نمودن خرج کار های دم دست، به فکر رساندن محصول به بازارند! خب با این حالت یک لباس داخلی چطور می تواند با لباس وارداتی که ۶ سایز بندی دارد و طبق متد روز طراحی شده و سیر کنترل کیفی را طی کرده رقابت نماید؟

اما هستند تولید کنندگانی که روی تک تک اجزا و مراحل (حتی خرج کار و بسته بندی) حساسیت نشان می دهند و طبق سلیقه های متفاوت و با آنالیز درست به تولید مشغولند که معمولا در کارشان بسیار موفق هستند( حتی در زمان بازار کساد).

analytic-report

۳-بی اطلاعی ازخواسته های بازار پوشاک و نساجی

امروزه در کشور های موفق در صنعت نساجی و پوشاک، قبل از تولید پوشاک بازارپردازی (Merchandising ) صورت می گیرد تا یک محصول در زمان مناسب، در جای مناسب و با قیمت مناسب عرضه شود. جالب اینجاست که ترکیه برای بررسی بازار ایران، تیم بازاریابی و تحقیقات اعزام می کند تا نیاز های بازار ایران را برای خود تحلیل نماید این در حالیست که  اکثر تولید کنندگان داخلی ما در زمینه نساجی و پوشاک هنوز از نیازهای داخلی بی خبرند و تصور می کنند که  کالاهای بورسی، بیشترین خواستار را دارد.

 

بازارپردازی در صنعت مد و لباس

بازارپردازی در صنعت مد و لباس

۴- درک نا صحیح از رقابت در این صنعت

اکثر تولید کنندگان صنعت لباس و نساجی در ایران، رقابت را در قیمت برای خود تفسیر کرده اند و در حالت خوشبینانه کیفیت را نیز مهم می دانند. البته شکی نیست که قیمت مهره ی مهمی در رقابت به شمار می رود ولی رقابت فراتر از یک پارامتر است. در رقابت عناصر زیادی دخیلند که می توان به ایده پردازی، تکنولوژی، تمایز، خدمات مشتری، به روز بودن، تیراژ تولید، آمار و تحلیل ها و موارد فراوان دیگر اشاره نمود که البته قیمت و کیفیت نیز جزو مهره های اصلی به شمار میرود.

یکی از دلایلی که خارجی ها و محصولاتشان در بازار ایران جولان می دهند به این علت است که رقیب زیادی در میدان نمی بینند. در حالی که تولید کننده داخلی در حال رقابت سر اندک مبلغی با تولیدی های اطرافش می باشد، این محصولات بیگانه است که با درک صحیح رقابت و رعایت اصول آن، عمده ی بازار ایران را از آن خود می کند. 

رقابت و صنعت لباس

۵- کمبود تمرکز روی فعالیتی خاص

محدود کردن دامنه ی تمرکز فعالیت، یکی از کلیدهایی است که در ایران کمتر مورد توجه قرار می گیرد. محدود کردن دامنه یعنی چشم پوشی از جوانب و متمرکز شدن روی یک فعالیت خاص برای بازدهی بیشتر، این موضوع در بحث تولید صنعت پوشاک، به بازدهی و راندمان بالا منتهی می گردد و مشتریان می دانند برای چه چیزی به شما مراجعه کنند و چرا متفاوت هستید تعداد زیادی از تولید کنندگان این صنعت در ایران روی هدف خاصی تمرکز ندارند و به قولی همه کاره هیچ کاره هستند.

تمرکز و رقابت در تولید پوشاک

عواملی که قیمت ها را می شکند

در حال حاضر برخی برندهای ترکیه آیتم هایی در صنعت پوشاک تولید می کنند که با وجود هزینه های بسیار بالای ورود به ایران، از قیمت تولید شده ی داخلی ارزان تر تمام می شود. (البته نه در تمامی موارد ) اما چطور؟

* تیراژ بسیار بالا در تولیدات (که باعث می گردد هزینه ها به صورت ملموسی کاهش یابد) و استفاده از ماشین آلات روز و استانداردهایی که بازدهی و کیفیت را بالا برده و هزینه ها را کاهش می دهد.

فروش مستقیم  تولیدکنندگان با کمترین سیردلالی

 

 

دیگران را از نقطه نظرات ارزشمند خود آگاه سازید

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ بررسی رقابت در تولید پوشاک & rdquo؛

 1. Avatar اعظم خزائی گفت:

  با درود فراوان و سپاس از این همه کمک و راهنمایی هایی که در سایتتون ارائه میدهد.
  من و همسرم تو این اوضاع و احوال خراب اقتصادی کشور تصمیم به راه اندازی تولیدی پوشاک زنانه گرفتیم و تجهیزات رو هم خریدیم به امید خدا تا چند روز دیگه استارت میخوره.
  من همیشه از سایتتون استفاده میکنم و همیشه از خداوند آرزوی سلامتی برای کلیه دستندرکاران سایت روچی دارم.

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. براتون آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

 2. Avatar نسترن قاسم جوکار گفت:

  مطالب شما، مفید و آموزنده است. لطفا در این زمینه، مطالب بیشتری ارائه دهید. با تشکر فراوان.

  1. سلام. ممنون از همراهیتون . شما چه مطالبی بیشتر مورد نیازتون هست تا گروه روچی براتون بذاره.

 3. Avatar علی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت همکاران عزیز.
  بنده ۲۰ ساله مزدی دوزی کرده ام و توانایی تولید شلوار جین لی کتان مردانه بچه گانه را دارم از صفر تا صد اما برای فروش آن نگرانم و نمیدونم چطور بفروش برسانم خواهش میکنم اگر کسی هست بهم کمک کنه ممنون میشم

  1. سلام . در مطالب بازاریابی و فروش روچی مطالبی هست که میتونه بهتون کمک کنه . اگر موردی به خصوصی بود در نظرات سوال کنید تا پاسخ داده بشه . با تشکر

 4. Avatar سیاوش رجایی گفت:

  درود بسیار بر شما

 5. Avatar مهدیه گفت:

  سلام از مطالبتون خیلی استفاده کردم
  واقعا این تلاش و آمارتون و دغدغتون به جاست و جای تشکر داره
  بنده به عنوان کسی که به حوزه طراحی و مد علاقه مند و تو خرید لباس ایده آلم دغدغه دارم حرفتون درک میکنم و معمولا هم لباسی برای خرید انتخاب می کنم که تولید داخل نیست
  ولی چون خیلی به این زمینه علاقه مندم می خوام کاری بکنم و خدمتی تو این عرصه انجام بدم
  ان شاالله هممون موفق باشیم به یاری خدا

  1. سلام. ممنون از همراهیتون . به امید موفقیت روزافزون

 6. Avatar مهران گفت:

  بسیار مفید بود .

  لطفا سلسله مطالب تون در مورد راه اندازی و انجام کار در مقیاس کوچک (مثلا یک تولیدی پوشاک مجلسی جمع و جور) رو بیشتر در سایت قرار بدین .

  1. سلام . حتما این مورد در نظر گرفته میشه . باز با این حال مطالبی در روچی هست که در این زمینه ها تهیه شده

 7. Avatar حمید داوری گفت:

  مطالب بسیار مفید ، ارزنده و آموزنده اند.

  موفق باشید و پایدار.

  1. سلام . ممنون از همراهی شما

 8. Avatar lilim18 گفت:

  با عرض سلام حضور دوستان گرامی
  سایته بسیار مفید و ارزشمندی رو طراحی نمودید ، مطالب واقعا کاربردی و مفیدی ارائه میدهید که امیدوارم راهگشای صنعت مد و لباس در ایران باشدو همچنین اگر مطالبی رو در مورد ارتقا صنعت نساجی ایران ارائه بفرمایید سپاسگزار میشوم.متشکرم از لطفتون

  1. سلام. با تشکر از همراهیتون . حتما در مطالب بعدی لحاظ میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.