تحول بازار سنتی پارچه

آیا بازار سنتی پارچه ایران متحول خواهد شد؟

کسب و کار پوشاک

این روزها ساختار بازارهای خرید و فروش در سراسر دنیا در حال تحول و تغییر هستند. کانالهای اطلاع رسانی، بازاریابی و فروش کالاها و خدمات به سمت مجازی شدن پیش می روند و رونق کسب و کارهایی که در شبکه های اجتماعی و اینترنت فعالیت صحیح دارند روز به روز بیشتر و بیشتر می شود. علاقه و اعتماد به خرید آنلاین در کشور ما نیز بین افراد مختلف جامعه با سن و سال و سلیقه های مختلف مشاهده می شود. داستان موفقیت کسب وکارهای جدید و نوپایی که از اینترنت بعنوان سکوی ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند را هر روز می شنویم. اما آیا این موفقیت ها به راحتی و بدون چالش به دست آمده اند؟ مزایا و مشکلات رایج این سکوهای خرید و فروش چه هستند؟

مزایای فروشگاه آنلاین

مزایا و نقاط مثبت و دلخواه خرید اینترنتی از فروشگاههای آنلاین و راحتی و کارآیی بیشتر فروش در فروشگاههای آنلاین کم نیستند و هر روز جنبه های نوآورانه تری از این جنبه های مثبت برای ما آشکار میشود.
• آسان ترشدن نحوه ارتباط با مشتریان
• صرفه جویی در وقت و هزینه خریدار و فروشنده
• دسترسی بیشتر به تامین کنندگان و مصرف کنندگان در کوتاه ترین زمان ممکن
• امکان بررسی و مقایسه کارکرد برندهای منتخب در کنار یکدیگر
• مدیریت آسانتر قیمت و حراج و تخفیف برای کالاهای انبوه
• انتخاب کالای مناسب تر با قیمت مورد نظر در حداقل زمان ممکن

 

معرفی نحوه کارکرد و مقایسه بامیلو و دیجیکالا

دیجی‌کالا و بامیلو از معروف ترین نمونه های کسب و کار اینترنتی هستند که با تغییر مدل خرید و فروش کالاهای متنوع، تجربه ای جدید در خرید آسان و متفاوت را برای مشتریان ایجاد کردند.
دیجی‌کالا فروشگاهی عظیم با گستره کاری بسیار متنوع می باشد. تقریبا همه نوع کالایی در این فروشگاه موجود است و امکان خرید و پرداخت و ارسال کالا به مقصد نهایی در این فروشگاه به راحتی مهیا شده است. دیجی‌کالا برای خریداران محصولات خود محتوای فاخر تولید کرده و تمام جوانب هر محصول را در صفحه‌ی فروش آن به دقت بررسی می کند، بدین وسیله مشتری آگاهانه اقدام به پرداخت کرده و تجربه لذت بخش خرید آسان ومطمئنی را فراهم میکند. دیجی‌کالا یک فروشگاه بزرگ اینترنتی به حساب می‌آید که صاحب انبارهای وسیع است و اجناس را در مقیاس بالا دِپو می‌کند. بر اساس موجودی انبار خود اقدام به بازاریابی و فروش میکند و کالا را برای مشتریان خود ارسال می کند. حجم بسیار بالای خرید و فروش کالاهای متنوع نیازمند ساز و کاری عظیم برای این شرکت است و قاعدتا پیچیدگی ها و مسائل خاص خود را به دنبال دارد.
بامیلو بیش از اینکه فروشگاه باشد، یک بازارچه (Marketplace) است یعنی جنس را از فروشنده گرفته، سلامت آن را از هر لحاظ بررسی می‌کند و به خریدار تحویل می‌دهد. آنها همچون دیجی‌کالا انبارهای بزرگ ندارند و تنها بعضی محصولات پرفروش را به مقدار محدود انبار می‌کنند.
با در نظر گرفتن گستردگی و تنوع محصولات این دو برند غول پیکر کسب و کار آنلاین در ایران، روند تحویل کالا، تعامل با تامین‌کنندگان، پشتیبانی، تضمین بازگشت کالا و …. با پیچیدگی ها و مشکلات فراوانی همراه است که برطرف کردن این چالشها نیازمند مدیریت و تجربه و دانش فنی مناسبی می باشد. کسب و کار آنلاین علیرغم جذابیت با چالشهای تخصصی بسیار همراه است. مشکلات و ناکارآمدی های مربوط به مدیریت زنجیره تامین، مسائل فنی مربوط به نگهداری سایت و شبکه های اجتماعی، بازاریابی تخصصی آنلاین، مدیریت سفارشات و امورمشتریان از مسائل هر روزه و جدی این کسب و کارهاست.

تحول بازار سنتی پارچه

این ساختارهای نوین فروش کالاها در اینترنت به سرعت در حال همه گیر شدن است و بازار پارچه نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه تغییر ساختار سنتی قدیمی ترین بازار به راحتی و بدون چالش نخواهد بود اما از این تحول و تغییر گریزی نیست. مزیت های زیادی در انتظار فروشندگان و خریداران صنعت پوشاک خواهد بود که ساده ترین آنها را ذکر می کنم:

عدم محدویت جغرافیایی: اینترنت ،حوزه فعالیت یک کسب و کار را به بیش از ۳۵۰ شهر در ایران گسترش می دهد .بدون اینکه هزینه اضافه ای را جهت تامین مکان بر کسب و کارتان تحمیل کند. در روشهای سنتی اگر بخواهید این گستردگی را ایجاد نمایید ،باید برای ارائه کالاهای خود به مشتریان در هر شهری یک پایگاه بنا کنید
عدم محدویت زمانی : اینترنت همیشه باز است بنابراین کسب و کارتان ۲۴ ساعت در روز ۷روز در فته و ۳۶۵ روز در سال می تواند فعال باشد. در روشهای سنتی شما در زمان های محدود می تواند خدمات و کالای خود را عرضه نمایید.
کاهش هزینه ایجاد کسب و کار: راه اندازی و نگهداری یک کسب و کار اینترنتی به مراتب هزینه های ناچیزی نسبت به روش های دیگر دارد. به آسانی می توانید در کنار بقیه برندهای معتبر قرار بگیرید و از بازار پررونق کسب و کار آنلاین منتفع شوید.
کاهش قیمت ارائه محصول به مشتری: در کسب و کار های اینترنتی به دلیل حذف واسطه های غیر ضروری و کمتر بودن هزینه های تاسیس و نگهداری ، دست شما در قیمت گذاری بسیار باز تر از روش های رایج دیگر است.
با توجه به افزایش روز افزون کاربران اینترنت در ایران ، این فضا برای کسب و کار ها ،به ویژه کسب و کار های سنتی مانند پارچه و لباس و ملزومات تولید شرایطی را فراهم نموده تا در عین بهینه و به صرفه بودن ، فعالیت ها بتوانند بیش از پیش کار خود را گسترش داده و درآمد زایی کنند.

نکته مدیریتی:

بهبود شرایط رکود فعلی در نابسامانی بازار سنتی پارچه و  پوشاک ایرانی نیازمند خلاقیت و نوآوری در مدل کسب و کاری جاری می باشد. اجرای بهینه مدل کسب و کار اینترنتی نیازمند کنار هم قرار دادن تخصص‌ها و قابلیت های مکمل است. فناوری اطلاعات و ارتباطات، دانش و تخصص مربوط به مدیریت مشتریان و زنجیره تامین، امور حقوقی و قانونی مربوط به محیط کسب و کار و دانش تخصصی حضور در شبکه های اجتماعی باید در کنار هم قرار گیرند تا شبکه فروش محکم و قابل اعتمادی به وجود آورند. وقتی برند‌های مختلف و بازیگران گوناگون یک زنجیره ارزش، از پارچه فروش و فروشنده خرجی کار و ملزومات گرفته تا متخصص تبلیغات و مشاوران کسب و کار، از تولیدی های پوشاک و کارخانجات تولید پارچه و ملزومات دوخت تا طراحان پارچه و پوشاک کنار هم قرار گیرند، هم افزایی ایجاد می شود و کالا و خدمات مناسب تری را به مشتریان ارائه میکنند. این بهبود نتیجه به کارآمدی بیشتر و رونق بالاتر و گردش مالی بیشتر و خروج از بن بست پوشاک و نساجی خواهد رسید.

نویسنده: شکوه علیزاده مقدم

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ آیا بازار سنتی پارچه ایران متحول خواهد شد؟ & rdquo؛

  1. Avatar الناز شكوهى گفت:

    سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. امیدوارم به زودى شاهد فروش اینترنتى پارچه به صورت عمده و خرد باشیم.
    شما براى تولیدى هاى پوشاک کشور نعمت هستید. ممنون

    1. روچی روچی گفت:

      سلام. ممنون از توجه و همراهی شما. قصد داریم به زودی یک پلت فرم خرید و فروش اینترنتی پارچه، الگو و لوازم وابسته را راه اندازی کنیم و خوشحال می‌شویم از نظرات و پیشنهادات شما در این زمینه بهره ببریم. با روچی همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.