تلگرام الگو
طراح لباس

تفاوت یک طراح لباس با برشکار در چیست؟

ایده و خلاقیت, خیاطی, راه حل های تولید, طراحی الگو, مد و پوشاک
فروش الگوتماس با روچی

قبل از توضیح تفاوت یک طراح لباس با برشکار ، دو ماجرای از روند برخی فعالان آوردیم و امید واریم جسارت ما را مورد عفو قرار دهید .

ماجرای طراح لباس و صاحب  تولیدی

این سر ماجرا در  کارگاه تولید پوشاکی ، یک خیاط یا برش کار مسئولیت تهیه ی الگوی لباس را بر عهده دارد و بر طبق دانسته ها و تجربیات خود ، برای تولید انبوه یک تولیدی طرحی را ارائه می دهد و با اگر کمی نوگرا باشد،با کوچک و بزرگ نمودن پاچه و آستین ، مدل های جدیدی تری را  خلق می کند . اگر کمی هم ذوق داشته باشد که فبها المراد ، چند طرح نیز از فضای مجازی تنگش می چسباند و یک طرح دلربا را روانه ی سیر تولید و سپس تن خریداران می کند . البته اگر به تن خریدار برسد.

خلاصه صاحب کارگاه تولید لباس خرم از این که مدل های جدید رو کرده ،دست از پا نمیشناسد و مشتاقانه به عرضه آنها می پردازد و از جمال مدل های جدید لباسش با رنگ و لعاب برای همکارانش تعریف می کند که به به عجب لعبتی قرار است به بازار عرضه کنم و ایندفعه از اون تو بمیری ها نیست .

بعد از این که عرضه را شروع کرد تازه متوجه می شود که نه ، اصلا بازار تو دل برویی نیست و حالا دنبال مقصر می گردد و نهایتا با همکاران خود به این نتیجه میرسند که اوضاع بازار خراب است

۲۵۸

پس طراح لباس چه می شود ؟

آن طرف ماجرا نیز یک درس خوانده ی رشته ی طراحی لباس ، با کلی وسواس  و روحیه ای حساس ، رویای رسیدن دعوتنامه از کارخانجات تاپ صنعتی را در سر دارد . و زمانی که می پرسند چرا مشغول نمی شوی با کلی آب و تاب از نبود امکانات در ایران میگوید و نهایتا به این ختم می شود که در ایران دارد حیف و میل می شود .

 

این دو سر ماجرا و مثال های مشابه در ایران عزیزمان ، نه تنها کم نیست ، بلکه معضلی شده غیر قابل تحمل !!! اما نه غیر قابل حل . هم تولیدی ها حق دارند و هم طراحان ، و این وسط ماییم که خطا کاریم . و این جمله اصلا طنز نبود چون به واقع ما رسانه های مرتبط هستیم که با بی توجهی به این مسائل ، اطلاع رسانی درستی نداریم و فقط حوضه ی انتشارمان پر شده از عکس ها و مدل ها ، غافل از اینکه این مدلها از کجا می آیند.

حالا که اعترافمان را شنیدید چه؟

ماجرا از این قرار است که نه بازار خراب است و نه در ایران موقعیت کم داریم ( اتفاقا اگر سفری به کشور های دیگر(توسعه یافته) داشته باشید خواهید یافت که چه اندازه رقابت طاقت فرسا می باشد و خاک ایران را هزاران باره برای این همه موقعیت خواهید بوسید )و فقط مشکل شناخت نا کامل است .

نکاتی که باید تولیدکننده لباس از یک طراح لباس بداند

زمانی که تیتر های ابتدایی ترین کتاب طراحان را مطالعه نمایید دستتان می آید که چرا این رشته به وجود آمده و چرا تولیدی های کشورهای موفق از طراحان مد و لباس استفاده ی ویژه ای دارند .

از رنگ شناسی و طراحی اصولی اندام گرفته تا نکات ریز و درشت موثر ،خلاقیت و هنر طراحی  را پدید می آورد و دور از ذهن نیست که تولیدی هایی راه پیشرفت را تصاعدی پیموده اند که از استعداد طراحان استفاده کرده اند . پس مسلما یک برشکار تا زمانی که طراحی اصولی نیاموزد ،نمی تواند با طرح های خود نظر بیننده را مسحور یک لباس کند.

 

نکاتی که یک طراح لباس باید از تولید و تولید کنندگان بدانند

اگر به دنبال همکاری با کارخانجات صنعتی لباس هستید، همین ابتدا می گویم که طبق آمار ، تعداد این این کارخانجات به ۱۰۰ هم نمیرسد که هر کدام برای خود اعجوبه هایی را به استخدام گرفته اند. پس اگر می خواهید طعم موفقیت را تمام عیار بچشید باید در فرصت های پیش رویتان به دنبالش باشید . پس کمی از تولید برایتان بگویم .

معضلات تولیدکننده :

یک تولید کننده لباس ، روزانه باید با مسائلی همچون مالیات و دارایی ، حقوق زیر دست ، هزینه های خدماتی (برق و آب و…) ، خرابی بازار ، چک برگشتی ، نبود نقدینگی ، خرابی پارچه و بسیاری از معضلات دیگر دست و پنجه نرم کند پس این بیشتر به عهده ی  شماست  که مسیر را هموار کنید ،

در مطلب مربوطه توضیحات کامل تری ارائه شده

حالا تفاوت یک طراح لباس با برشکار

ما به راه حل کاری نداریم چون راه حل را در مطلب پیشین (یعنی مطلب نکاتی برای طراحان و معضل فاصله طراحان از تولید )به صورت کامل تشریح کردیم . در اینجا تفاوت یک برشکار با خیاط را با یک طراح لباس میخواهیم بررسی نماییم

یک طراح لباس ، با آموخته های خود از رنگ ها و اندام و بروزرسانی اطلاعات خود ، می تواند الگوهای جذاب تری را نسبت به یک برشکار یا خیاط خلق نماید.

یک طراح لباس با تمرینات طولانی ، تبحر خاصی در ایده پردازی و نوآوری دارد ولی یک برشکار تجربی ، برطبق تجربه و طرح های قدیمی یا کپی برداری الگو تهیه می کند.

و بلعکس :

یک طراح لباس شاید به خوبی یک خیاط یا برشکار از ریزه کاری های حین تولید نداند و ایده هایی غیر عملی پیشنهاد دهد.

یک برشکار با تجربه ی  خود بهتر از طراح از میزان زیر دوخت الگوها با خبر است .

یک خیاط یا برشکار بهتر از طراح می تواند موضوعی را به خیاطان دیگر انتقال دهد .

 

این بود پایان یک گوشزد و اگر به دنبال راه حل هستید لینک هایی که قرار دادیم شاید به کارتان بیاید.

 

 

 

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ تفاوت یک طراح لباس با برشکار در چیست؟ & rdquo؛

 1. Avatar فاطمه گفت:

  سلام
  ممنون خیلی عالی بود یه سوال چطور میشه برشکاری رویاد گرفت که به صورت اکادمیک یاد گرفت .

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. برای یادگرفتن برشکاری به صورت آکادمیک کلاس های کمی هست و دلیلش هم اینه که در این زمینه تنوع زیاده و زیاد بودن تنوع باعث میشه شما نیاز به تجربه برای انجام این کار داشته باشید.

 2. Avatar Vahidtirbad گفت:

  سلام کت تک دوز حرفه ای جهت همکاری نیازمندیم ترجیحا با لوازم ۰۹۱۲۱۴۸۴۱۰۱ جهت احداث یک کارگاه با شرایط مدون و خوب

 3. Avatar غزاله احمدی گفت:

  سلام ازمطالب مفیدتون خیلی ممنونم،من پیراهن مردونه میدوزم،مشکلی که دارم تو قسمت لایی یقه و برگردوندن قسمته تیز یقه هست که همیشه مشکل دارم ،لایی هم از لایی مخصوص یقه مردونه استفاده میکنم ولی با شستن دفعه سوم کلا یقه چروک میشه واون صافیه اولیه رو نداره،میشه لطفا راهنماییم کنین،خیلی ممنونم

 4. مشتری خوب می خام با تیراژ بالا تی شرت مردانه وزنلنه شلوار تاپ شلوارک سارافون

  1. Avatar مه روز نقشینه فرد گفت:

   سلام و وقت بخیر، میشه یک راه تماس بگذارید تا با شما تماس گرفته بشه ممنونم

 5. Avatar یوسفی گفت:

  سلام کسی نیست به سوال ماجواب بده؟

  1. سلام بزرگوار . شرمنده بابت تاخیر جواب .شما میخواین برش خورده پارچه تهیه کنید؟ من خدمات برش بسیار دیدم ولی فروشش رو ندیدم . به صورتی که طاقه ی پارچه رو همراه با وزن دقیق تحویل میگیرند و کارگاه پس از اعمال برش همراه با دمقیچی ها دوباره وزن میکنه و تحویل میده و در نهایت نیز دستمزدی رو که خیلی هم زیاد نیست اخذ میکنه . خب خیلی از کارگاه ها مخصوصا شهر های حومه ، مکان و وسایل مناسبی جهت برش ندارن . در ضمن خیلی از کارگاه ها از سر آشنایی بابت این موضوع پولی هم دریافت نمی کنن

 6. Avatar یوسفی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بعضی ازکارگاهها هستندکه پارچه را برش زده وبرشهای اماده رو برای دوخت لباس میفروشند، چگونه میتوان این کارگاهها روپیداکرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.