تولید کفش

نحوه راه اندازی و آشنایی با تولید کفش

راه حل های تولید, کسب و کار پوشاک

 تولید کفش

آدرس تلگرام روچیشاید افراد زیادی به فکر ایجاد تولیدی کفش باشند ولی در این مورد اطلاعات کافی نداشته و این فعالیت را به خوبی نمی‌شناسند ما در این قسمت سعی می‌کنیم تا با اطلاعاتی که گرد هم آوردیم تصویری کلی از این فعالیت را ارایه کنیم. ابتدا دو روش برای تولید کفش را مورد بررسی قرار خواهیم داد. یکی از راه‌ها سیر کلی تولیدات به صورت صنعتی و دیگری جزیی‌تر و نیمه صنعتی در قالب یک فعالیت سنتی‌تر بیان شده است. این مطالب به درک پایه‌ی تولید این محصول کمک می‌کند ولی اگر قصدتان جدی است، به خواندن این مقاله اکتفا نکرده و با متخصصین و مجربین مشورت کنید.

دانلود مقالات مرتبط با تولید کفش

مقالات تخصصی‌تر که شاید به کار شما بیاید:

تولید کفش به روش پودمانی

تحلیل کسب و کار پایپوش در تهران

قبل از شروع، دیدن ویدیویی که قرار داده‌ایم، به روشن‌تر شدن فضای این کسب و کار کمک خواهد کرد.

فیلم تولیدی و نحوه‌ی تولید کفش

در اینجا فیلمی از نحوه‌ی عملکرد تولیدی کفش و سیر تولید آن را برای علاقه‌مندان قرار داده‌ایم. این ویدیو نشان‌دهنده‌ی، مراحل یک تولید نیمه صنعتی است و مراحل تولید و فرآوری کفش را به صورت مختصر و پویا نشان می‌دهد.

 

 

راه اول

راه اولی که برای شما شرح می‌دهیم کلیات صنعتی تولید یک کفش می‌باشد و فقط جهت آشنایی کلی با سیر صنعتی تولید کفش است.

نواحی کلی و پایه ی یک کفش 2000px-Shoe-parts-en.svg

یک کفش از قسمت های مختلفی همچون زیره، رویه، پاشنه‌ها، تخته کفش، کفی قابل تعویض و لایه میانی تخته و کفی تشکیل شده است که اصلی‌ترین قسمت‌های هر کفش به حساب می‌آیند. البته یک کفش ممکن است قسمت‌هایی بیشتر از موارد ذکر شده داشته باشد که در گروه طراحی کفش قرار می‌گیرند نه قسمت‌های اصلی.

 

حال به تشریح این قسمت‌ها می‌پردازیم.

زیره‌ی کفش (sole): به قسمت پایینی کفش می‌گویند که در بردارنده‌ی تخته، کفی و لایه‌ی میانی است.

تخته کفش: این قسمت از کفش تماس مستقیم با زمین دارد که متناسب با هر کفشی، نوع آن متفاوت می‌شود.

لایه‌ی میانی قسمت زیرین: این قسمت، میان تخته و کفی کفش قرار می‌گیرد که وظیفه آن جذب شوک است. این قسمت رابطه‌ی مستقیمی با نوع کفش دارد. به کار بردن این ناحیه به تولیدکننده بستگی دارد، حتی می‌توان آن را حذف نمود و وظیفه‌ی آن را به تخته کفش واگذار کرد.

کفی کفش: به پایین فضای داخلی یک کفش می‌گویند که با کف پا تماس دارد. کفی کفش را می‌توان قابل تعویض یا غیرقابل تعویض تولید کرد. کفی کفش برای راحتی، سلامتی و موارد دیگر مانند کنترل بو، رطوبت و ظاهر کفش، به ساختمان یک کفش افزوده شده است.

پاشنه: در قسمت تحتانی یک کفش (عقب) پاشنه‌ی آن قرار می‌گیرد که معمولا جنس آن با تخته کفش همسان است و هدف آن می‌تواند بلند قد نشان دادن فرد باشد یا مسطح کردن آن برای راحتی و کارهای عملی پا ( مانند رقص یا پیاده‌روی ).

رویه : رویه‌ی یک کفش قسمت‌های بالایی یک کفش است که پا را در کفش نگاه می‌دارد. به دلیل دید مستقیم، طراحی و دیزاین روی این ناحیه با نوع کفش رابطه دارد. رویه‌ی یک کفش ماهیت یک کفش را نمایان می‌کند و با دادن طرح‌های رویه به جذابیت آن کمک می‌کند. ساقه‌ی یک کفش در قسمت‌بندی اصولی یک کفش، جزیی از رویه به حساب می‌آید.

پروسه‌ی تولید کفش

تولید یک کفش از چهار مرحله در قالب یک مسیر پیشرفته پیروی می‌کند که عبارت است از برش اجزا، قسمت ماشین‌کاری ( دوخت و غیره )، ساخت و شکل‌دهی اجزا و تکمیل اجزا ( سرهم کردن ) و محفظه‌ی کفش. برای روشن‌تر شدن این مراحل آن‌ها را تک به تک شرح داده‌ایم.

 

قسمت برش کفش

در این مرحله، قطعات و اجزا رویه‌ی کفش با لوازم مخصوص ( کاتر، چاقوی مخصوص و غیره ) ساخته می‌شود که می‌توان به آن شکل‌های مورد نیاز را داد. این کار احتیاج به مهارت بالایی دارد که دورریز زیادی تولید نشود. البته رویه‌ی یک کفش انواع مختلفی دارد که ما شکل ساده‌ی آن را که در کفش‌هایی با رویه‌ی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازگو کردیم.

 

قسمت ماشینی تولید کفش

در این مرحله از تولید، قطعات جزیی توسط دستگاه‌های حرفه‌ای مرتبط جهت تکمیل رویه با هم دوخته می‌شوند. اول روی یک دستگاه تخت به هم وصل شده و سپس از فرم صاف خود به وسیله‌ی دستگاه به حالت سه بعدی تغییر یافته و سوراخ بندها طبق سفارش، به ترتیب روی آن ایجاد می‌شود.

سرهم کردن

در این قسمت اجزا ساخته شده توسط یک قالب، به شکل پا در می‌آید. اجزای مربوط روی قالب سوار شده و طی چندین عملیات به هم متصل می‌شوند.

قسمت تکمیل

در این قسمت متناسب با نوع کفش، اضافات هرس می‌شوند و برای ایجاد جذابیت، رنگ آمیزی، واکس و پولیش می‌شوند.

 

تولید کفش ( چرم مردانه )

در این قسمت تولید کفش به صورت جزیی‌تر و بومی‌تر ارایه شده است که برای تولیدات نیمه صنعتی کفش‌های چرمی استفاده می‌شود و بیشتر نگاهی تجربی به سیر تولید دارد.

 

نواحی جزیی‌تر

( موارد زیر نسبت به راه بالا جزیی‌تر و متناسب با نمونه است )

 • رویه
 • تخت بیرونی
 • کفی
 • نوار مغزی: باریکه‌ی چرمی نوارمانند که میان زیره و رویه‌ی کفش دوخته می‌شود.
 • لایه‌ی میانه: میان کف و زیره‌ی کفش چسبانده می‌شود.
 • پاشنه
 • زیرپاشنه‌ها
 •  زیرپاشنه‌های گتر
 • ساق‌پوش

مراحل تولید یک نوع از کفش  ( چرم مردانه )

مراحل تولید کفش تمام چرم مردانه شامل سه قسمت اصلی تولید پس لایی ( رویه )، تولید قطعات زیرین و مونتاژ نهایی است که شرح مراحل تولید در ادامه ارایه می‌شود.

برش اولیه‌ی چرم رویه‌ی کفش: چرم‌های مصرفی در سردست و لبه‌ها دارای یکنواختی بوده و برای استفاده در رویه‌ی کفش مناسب نیست. برش اولیه توسط کاتر دستی برای حذف زواید چرم انجام می‌گیرد.

برش قطعات رویه: برش قطعات رویه توسط فردی ماهر، زبردست و با تجربه بوسیله‌ی پرس هیدرولیک و شابلون‌های برش انجام می‌شود. این شابلون‌ها تیغه‌ای و دو طرفه هستند و با معکوس کردن شابلون‌ها قطعات لازم برای لنگه مخالف کفش برش می‌خورد.

shoe-production3

اشبالت: چرم طبیعی دارای ناهمگونی‌هایی در سطح خود است که برای استفاده در تولید کفش باید سطح آن هموار شود. به همین خاطر توسط ماشین اشپالت عمل مسطح‌سازی انجام می‌شود.

لویس: باید لبه‌های چرم و در نقاطی که روی آن دوخت‌و‌‌دوز انجام می‌گیرد نازک‌تر شود. این عمل توسط ماشین لویس انجام می‌شود.

 چسب‌زنی و لب تا ( چکش‌زنی ): قسمت‌هایی که روی آن‌ها قرار است دوخته شود پس از لویس کاری توسط چسب روی هم قرار گرفته با چکش‌زنی محکم می‌شود. این امر جهت سهولت و بالا رفتن دقت دوخت، انجام می‌شود.

تولید کفش

دوخت: عمل دوخت قطعات با ماشین دوخت کف‌تخت و کف‌گرد انجام می‌شود.

عملیات تکمیلی: در صورت احتیاج دوخت، منگنه‌زنی و یا سوراخ‌کاری تزیینی روی کفش در این مرحله انجام خواهد شد.

برش اولیه‌ی چرم سنگین: این برش جهت حذف نقاط غیرقابل استفاده در قطعات کفی و پاشنه انجام می‌شود.

برش قطعات زیرین: این قطعات (شامل کفی، پاشنه و زیره‌ی کفش ) توسط پرسور و شابلون‌های تیغه‌ای برش داده می‌شوند.

تولید کفش

اشپالت: دوباره عمل اشپالت برای همسطح شدن قطعات برش خورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تهیه‌ی پاشنه: معمولاً پاشنه با توجه کوچکی قطعه از قسمت‌های دورریز زیر کفش تهیه می‌شود.

کارکشی: کارکشی عبارت از کشیدن پس‌لایی و کفی روی قالب کفش و ثابت کردن آن توسط میخ و چسب است.

میخ کشی: پس از خشک شدن چسب و ثابت شدن پس‌لایی و کفی روی قالب میخ‌ها کشیده می‌شود.

سمباده‌ی کف: محل اتصال زیره‌ی کفی و پس‌لایی یکنواخت نیست که توسط ماشین سمباده صاف می‌شود.

پرسازی و زیرچسبانی: با پرکردن حفره و برآمدگی‌های موجود در محل اتصال زیره به رویه، زیره‌ی کفش توسط چسب به رویه می‌چسبد مواد پرکننده معمولاً شامل خرده چرم، خاک اره و چسب است. در قسمت قوس پا و پاشنه، یک قطعه چوبی یا فلزی تحت عنوان پل قرار می‌گیرد.

برش شیار: در این مرحله عمل برش شیار دوخت زیر به رویه‌ی روی زیر به عمق نصف ضخامت زیره انجام می‌گیرد. ضمناً اضافات زیر نیز حذف می‌شود.

قالب‌گیری و لبه برگردان شیار: در این مرحله ابتدا لبه‌ی شیار توسط ماشین مخصوص برگردانده می‌شود، سپس قالب در می‌آید.

دوخت رویه به زیر: دوخت زیر به رویه توسط ماشین دوخت مخصوص انجام می‌شود.

لبه برگردان شیار: بعد از قرار گرفتن دوخت درون شیار و پس از چسب‌زنی شیار، لبه‌ی شیار مجدداً به حالت اول برگردانده شده که این عمل باعث حفظ نخ دوخت و عدم صدمه دیدن اتصال رویه به زیره خواهد شد.

سمباده‌ی کناره‌ی زیره: توسط ماشین سمباده‌زن کناره‌ی زیره بعد از برش دستی پرداخت و شکل‌دهی می‌شود.

نصب پاشنه: پاشنه‌های برش خورده توسط میخ نصب می‌شود.

سمباده‌ی اولیه پاشنه: برای فرم‌دهی عمل سمباده‌زنی پاشنه انجام می‌گیرد.

پرداخت نهایی: در این مرحله کناره‌ی پاشنه و زیره توسط سمباده نرم پرداخت می‌شود.

آموزش نحوه تولید کفش

 

واکس‌زنی و عملیات تکمیلی: در این مرحله عمل فرم‌دهی لبه‌های زیر و واکس رویه‌ی کفش انجام می‌شود.

نصب کُلچه: در قسمت پاشنه از طرف داخل کفش یک قطعه چرم آستری به نام ” کلچه ” قرار می‌گیرد.

کنترل و جفت کردن کفش: پس از انجام کنترل نهایی و رفع عیوب کفش‌ها جفت شده برای بسته‌بندی آماده می‌شوند.

بسته‌بندی: کفش‌های تولیدی ابتدا در یک کیسه‌ی پلاستیکی و سپس در جعبه‌ی مقوایی مخصوص کفش قرار می‌گیرند. نهایتاً هر ۱۲ عدد از جعبه‌های کفش کنار هم قرار گرفته، توسط تسمه بسته‌بندی نهایی انجام می‌شود.

 

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

یک فکر در & ldquo؛ نحوه راه اندازی و آشنایی با تولید کفش & rdquo؛

 1. Avatar بهناز گفت:

  سلام اگه میشه منو راه نمایی کنید من طراحی کفش میکنم و خیلی خیلی دوست دارم که کار طراحی رو ادامه بدم ولی چون سنم کم هستش نمیدونم باید چیکار کنم ممنون✨

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/Pooshaakbusiness

 2. Avatar زیبا بهزادی گفت:

  سلام روزخوش ممنون از مطالب مفید که دراختیار هنردوستان قرار میدهید ،من کارگاه کوچک چرم دارم وکارهام همه دست دوزهستند متاسفانه تواین چندساله ارزش کاردست خیلی کم شده بجای رقابت همه دارن کپی میکنن یا جسارتا طرح های دیگران را (باعذرخواهی فراوان از هنرمندان عزیز ) می دزدند. ازگرانی روزبه روز اجناس هم که نمیشه گفت. کارگاه من کرج هست ،اما حتی بهترین فروشگاههای صنایع دستی کرج هم کیف هاشون چینی هست ، واقعا وضعیت صنایع دستی ما باید اینطوری باشه؟؟ متشکرم

 3. Avatar محمد گفت:

  سلام وقتتون به خیر من کفش فروشی دارم میخوام وارد کار تولید هم بشم ولی نمی دونم از کجا باید شروع کنم مطالبی پراکنده خوندم ولی زیاد بهم راهنمابی نکرده کسی از دوستان هست که راهنمایی کنه که من که تو تولید تجربه ندارم چی کار باید کنم ؟ دستگاه چی میخواد ؟ مجوز ؟ مکان کارگاه ؟ مهارت ؟
  ممنونم از شما

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 4. Avatar Abasi گفت:

  سلام دوستام اینجا کسی هست بتونه کفش چرم دست دوز در حد خیلی عالی تولید کنه با قیمت مناسب
  آیدی تلگرام=zeynw_ze@

 5. Avatar موسوی گفت:

  دوستان سلام.من در تمام بخشهای تولید تجربه دارم واگر دوستی امادگی همکاری در راه اندازی خط تولید داره خوشحال میشم خبرم کنه ممنون.
  ۰۹۳۵۸۵۵۱۳۷۹

 6. Avatar Seyed گفت:

  سلام دوستان من تجربه این هنر و خط تولید رو دارم امادگی همکاری و مشاوره رو اعلام میکنم.
  ۰۹۰۵۱۳۵۹۱۲۹

 7. Avatar نسی گفت:

  سلامم من طراح ‌هستم میخداستم بیام کار طراحی کفش میخواست بدونم که تولیدی کفش چرم هست که همکاری کنه !!!

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام دوست عزیزو امیدوارم دوستانی که در این زمینه فعالیت دارند زیر همین مقاله شما رو راهنمایی کنند.

 8. Avatar یکتا گفت:

  سلام.
  من دنبال کار در تولیدی کفش چرم هستم. شیراز. لطفا اگر کسی تولیدی سراغ داره با این شماره تماس بگیره. ۰۹۳۶۱۱۹۵۳۴۱

 9. Avatar محمدرضا گفت:

  اقای موسوی اماده همکاری هستیم ۰۹۱۴۹۲۱۵۶۱۸

 10. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام اقای احسانی من تولید کفش دارم میتونیم با شما همکاری بکنیم ۰۹۱۴۹۲۱۵۶۱۸

 11. Avatar وحید گفت:

  سلام
  من عاشق کار تولید کفش هستم ولی تو شهر و استان ما استاد کار کفاشی نیست من خودم مغازه کفش و کالج و کفش کتونی دارم نظر های خوبی دارم واسه تولید میشه یکی کمک کنه بگه باید چیکار کنم واسه اموزش هم هرجا باشه میرم لطفا با این شماره بهم کمک کنید۰۹۳۰۵۶۵۰۶۴۸

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام .
   لطفا با شماره ۰۲۱۸۸۶۸۶۹۸۴ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در بخش تولید شما راهنمایی کنند.

 12. Avatar محمد سعیدی گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیز.بنده هیچ تجربه ای در زمینه تولید کفش ندارم ولی باخواندن مطالب علاقه مند شدم .چقدر سرمایه گذاری لازمه واسه شروع کار۰۹۱۵۱۸۸۵۰۴۵

 13. Avatar احسانی گفت:

  سلام من از افغانستان علاقه مند خرید خط تولید صنعتی تولید کفش هستم کسی همکاری میکنن

 14. Avatar فرشاد گفت:

  سلام
  دوستان زیره کفش طراحی کردم که مدرن و فوق طبی و برای اولین بار در دنیا و بی نظیر و کارا.
  طراحی شده برای پیاده روی های بسیار طولانی بدون خستگی وپا درد..برای افراد سنگین وزن و افرادی که روزانه ساعتها ایستاده کار می‌کنند و پمپاژ هوا به داخل کفش برای جلوگیری از عرق کردن پا و جریان خون در کف پا..از دوستان با تجربه و متخصص دعوت میکنم که در رساندن این طرح به خط تولید مرا یاری کنند.با سپاس.فرشاد کنوبی زاده ۰۹۳۸۱۶۴۸۹۲۴

 15. Avatar شبنم کریمی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید کسی میدونه اگه بخوام صندل خام زنونه تهیه کنم از کجا بگیرم منظورم اینه خامش و بگیرم خودم روش کار کنم با پولک و منجوق که امسالم مد شده

 16. Avatar محمد علی گفت:

  سلام .من تو شرکت معدنی در استان کرمان کار میکنم ،قصد راه اندازی تولیدی کفش ایمنی معدنی دارم ، نیاز به راهنمایی ، آموزش و شریک دارم. سرمایه و بازار فروش به شرکتهای معدنی را دارم و در شهر ما از تولیدیها حمایت میکنند.لطفا با این شماره باهام هماهنگ کنید ۰۹۱۳۹۹۴۹۸۴۵

  1. Avatar فروش روچی گفت:

   ما در حیطه صنعت پوشاک و نساجی فعالیت و مشاوره داریم و هیچ اطلاعی در زمینه صنعت کفش نداریم.

 17. Avatar سپیده صالحی گفت:

  من دلم میخواد تولید کفش آموزش ببینم لطفا راهنماییم میکنین که باید از کجا شروع کنم؟ باید برم تولیدی کفش کار کنم یا اینکه آموزشگاهی آموزش ببینم ، از طرفی دلم نمیخواد از دوخت چرم شروع کنم چون هر جایی سرچ میکنم آموزش چرمدوزی هست

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. روزتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 18. Avatar ariansami84 گفت:

  سلام دوستان
  من قصد خرید رویه کفش(چرم)رو دارم دوستانی که تمایل و توان همکاری دارند،لطفا به این آدرس یک ایمیل ارسال کنند:ariansami84@gmail.com

 19. Avatar نوری گفت:

  سلام
  من طراح لباس و کفش و در حال راه اندازی یک برند با کیفیت هستم. برای تولید طرح کفش هایم نیاز به یه شرکت تولیدی کفش با کیفیت دارم که
  علاقه مند به نو آوری و تولید کارهای جدید باشد . کفش ها در تعداد خیلی بالا تولید نمی شوند . اگر دوستان تولیدی با این مشخصات می شناسند لطفا با ایمیل shiva13n@gmail.com تماس بگیرند.

 20. Avatar محمد کریمی گفت:

  سلام
  حدود یکصد میلیون سرمایه دارم و یک کارگاه ۵۰ متری و هیچ تخصصی در تولید کفش ندارم
  ایا راهی هست تا در زمینه تولید کفش فعالیت کنم
  ۰۹۱۲۱۰۷۴۵۰۴

  1. Avatar رضا گفت:

   سلام کدونم استان هستید

 21. Avatar امیرحسین گفت:

  با سلام
  ما یک دفتر ساختمانی داریم که دارای فضایی اضافی است و علاقه مندیم یک کار دیگه در کنار کار اصلی گروهمون داشته باشیم. دوستانی که نیاز به فضای کارگاهی برای طراحی و تولید کفش دارن تماس بگیرن تا همکاری داشته باشیم. ۰۹۱۲۶۷۰۶۶۳۰ amirazadi86@gmail.com

 22. Avatar حجت عظیمی گفت:

  آقای موسوی من حاضر به شراکت هستم تماس بگیر
  hojjatazimimi@gmail.com

 23. Avatar فرنوش گفت:

  سلام من طراح کفش زنانه مجلسی هستم و برای تولید کارم احتیاج به کارگاه دارم کسی میتونه راهنماییم کنه؟
  لطفا بهم ایمیل بزنید
  frnsh_mirhaj@yahoo.com

 24. Avatar مونا گفت:

  من طراح صندل زنانه هستم و دنبال تولیدکننده برای ارائه ی طرحهام و تولید اونها هستم.۰۹۳۹۶۵۵۵۶۰۱
  ممنون از سایت خوبتون

 25. Avatar مونا گفت:

  من طراح صندل زنانه هستم و دنبال تولیدکننده برای ارائه ی طرحهام هستم.۰۹۳۹۶۵۵۵۶۰۱

 26. Avatar بردیا گفت:

  سلام اقای حسن موسوی لطفا به این ادرس ایمیل بزنید bardia.ne1982@gmail.com

 27. Avatar منوچهر گفت:

  سلام دوستان کسایی که توی کار تولید هستن به سوال من میتونن جواب بدن .میخوام خدمات بزنم و فقط رویه کفش اسپرت تولید کنم با قیمت خیلی مناسب بنظر شما تولیدی ها قبول میکنن سفارس رویه اسپورت بدند ؟قیمت تمام شده ممکنه از تولید خودشون هم کمتر درباید
  آی دی تلگرام Cnc_sewing@

 28. Avatar جاوید گفت:

  باسلام کار تولیدکفش کاری است شبیه حل جدول سرگرم کننده شادومفرح واگه تخصص نداشته باشی جدول نیمه کاره رها میشه وخوبیش اینه که اگربه کسی که تخصص داره اعتماد کنی جدول حل میشه براسرمایه هم هرجقدر هزینه کنی بجز ازسال اول همون اندازه که هزینه کردی برداشت میکنی

 29. Avatar جاوید گفت:

  باسلام کار تولیدکفش کاری است شبیه حل جدول سرگرم کننده شادومفرح واگه تخصص نداشته باشی جدول نیمه کاره رها میشه وخوبیش اینه که اگربه کسی که تخصص داره اعتماد کنی جدول حل میشه براسرمایه هم هرجقدر هزینه کنی بقیر ازسال اول همون اندازه که هزینه کردی برداشت میکنی

 30. Avatar علی گفت:

  سلام سرمایه دارم میخوام در زمینه کفاشی سرمایه گذاری کنم ۱۰۰ تومن اولیه هزینه میکنم دنباله استا کار و ویزیتور وبازاریاب خوب میگردم خودشم اطراف و حاشیه تهران هم باشه بهتر هزینه اش کمتر به شرطی که نفراتم قابل اطمینان باشه کسی میتونه همکاری داشته باشه بسم ا…..

 31. Avatar جواد گفت:

  سلام دوستان من به تازگی پیش استاد مراد زاده آموزش کفش دیدم ،ایا کسی هست الگو متفاوت تری داشته باشه و راهنمایی کنه

 32. Avatar حسن موسوی گفت:

  سلام دوستان
  بنده صادرکننده کفش و صندل به کشورهای حوزه خلیج هستم
  به تازگی تولیدی صندل راه انداختم
  تمایل به شراکت با یک فرد با تجربه در زمینه مدل سازی و تولید و فروش داخلی دارم.
  در خدمت دوستان هستم.

 33. Avatar Mamadreza گفت:

  سلام. دوستان اصفهانی که تجربه در تولید کفش دارند و دنبال شریک می گردن زیر این پست برای من کامنت بزارند.

 34. Avatar شاهینی گفت:

  سلام دوست عزیزی که دنبال استاد کفش دست دوز توی شیراز بودن با استاد پویا مرادزاده تماس بگیرن.توی دانشگاه زند تدریس میکنن

 35. Avatar سید گفت:

  سلام کسی استاد کار خوب در شیراز سراغ داره که بتونه دو سه هفته ای آموزش کفش دست دوز بده ………….ممنون میشم راهنمایی کنید…………………..لطفا همینجا کامنت بزارید.

 36. Avatar سید مجید موسوی گفت:

  سلام دوستان.من چندین سال سابقه کار در کارخانه و تولیدی کفش,صنعتی و نیمه صنعتی رو دارم.سرمایه اندکی هم دارم.از دوستانی که علاقه مند به انجام این کار رو دارن دعوت به همکاری میکنم.ساکن اصفهانم
  اشترابل دوز ماهری هم هستم

 37. Avatar خراسانی گفت:

  سلام دوستان سابقه ۲۴ سال درتولید کفش دارم حدود۴سال برای خودم کارمیکنم چون سرمایه آنچنانی ندارم تولید م در سال یعنی ۳۶۰ روز روزی ۶جفت بوده درتولید کفش مهارتم خوبه ۱۶٫۱۷ سال کارگری کردم ساکن اصفهان هستم اگر کسی هست که تمایل به شراکت برای تولیدداشته باشه من ازنظر راه اندازی وبازار یابی بسیار ماهر هستم ..دستم خالی بوده وگرنه پیشرفت خوبی پیدا میکردم شخصیت پراکنی نمیکنم .الان کارگاه دارم.

 38. Avatar Linaz گفت:

  سلام من ایده های جالبی برای کفش دارم و میخوام ایده ام رو به شرکت های برند خارجی برسونم اگه کسی سایت معتبر میشناسه به من معرفی کنه ممنون میشم

 39. Avatar هدی گفت:

  سلام خدمت همگی پدر بنده تولیدی کفش در شیراز دارن اگر کسی برای کار یا مشاوره یا هرگونه مساعل مربوط به کار کفش باشه در خدمت هستیم
  اقای نودهی

  1. روچی روچی گفت:

   سلام همراه عزیز روچی. از اینکه به این صنعت و اطلاع رسانی در این مورد اهمیت میدید ازتون تشکر می‌کنیم. لطفا تجربیات و دانسته هاتون از بازار کفش رو از طریق پشتیبانی تلگرامی روچی (@rochisupport) با هم در میون بذارید.

  2. Avatar وحید گفت:

   سلام آقای نودهی من بچه سیستان و بلوچستان هستم میخواستم کارگاه تولید کفش راه بندازم البته هیچ تجربه ای ندارم میخواستم ببینم چقد سرمایه میخواد و آیا بصرفه هست یا نه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 40. Avatar مهدی گفت:

  سلام من توی چین زندگی می کنم توی شهری که مرکز کفش و مواد اولیه و ماشین الات اونه قصد دارم یه کارخانه صنعتی اینجا راه اندازی کنم دنبال یک استاد کار برای همکاری هستم . با سابقه بالا اشنای کامل به تجهبزات و ماشین الات صنعتی .
  gmc.black@yaho.com

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. امیدواریم که از بین خواننده ها دوستانی باشن که بتونن کمکتون کنن.

 41. Avatar مهدی گفت:

  سلام دوستان عزیز..
  من یه خواهشی ازشما داشتم من دنبال رویه وپسه ساز میگردم که مدل روبهش بدی برات رویه رودرست کنه.اگه منوراهنمایی کنید ازتون ممنون میشم.خدایی یکی جواب بده.
  ۰۹۳۳۴۶۳۸۸۴۴من ازایلام هستم.

  1. srico srico گفت:

   سلام ، اطلاعات کافی در این زمینه نداریم امیدوارم کاربران سایت بتوانند پاسخ شما را بدهند.

 42. Avatar بابک گفت:

  سلام و خسته نباشید به همه
  اگر تولید کننده ی صندل و دمپایی نیاز به دوزنده ماهر در استان البرز داشت پیام بده لطفا
  ۰۹۰۳۲۶۹۸۷۱۴

 43. Avatar جمشیدصفا گفت:

  سلام. دوستانی که مایل به سرمایه گذاری بابت اختراع کفش ماساژور با تائیدیه وزارت بهداشت ,بنیادملی نخبگان و سازمان فرابورس رادارند به این شماره pm یا sms بدهند.اطلاعات تکمیلی فقط حضوری گفته میشود. تحولی در صنعت کفش بدون رقابت با سود بالا
  ۰۹۱۲۵۶۲۰۰۸۲ پیام جمشیدصفا

  1. روچی روچی گفت:

   بسیار عالیه . موفق باشید

 44. Avatar رضا1995 گفت:

  سلام ..گارگاه کفاشی رو میشه با کمتر از ۱۰میلیون زد هیچ زلری هم نداره ولی باید با مشتری خوب کار.کنی که کلاهتو برنداره .پس اول بورو بازار یابی با کارای بقیه ویزیتوری.بازارو که داشتی اون موقع تولید بزن …من دنبال یک دستگاه چرخ دور دوز میگردم اگه کسی داره تلگرام بهم پیام بده تمیز درحد نو باشه ..مشاوره خاستین من هستم .۰۹۳۶۰۱۷۷۱۴۹

 45. Avatar محمد گفت:

  ضمن عرض سلام به کلیه همکاران تولیدکنندگان سرمایه گزاران وعزیزانی که به شغل مقدس تولید کفش علاقمندهستند.اینجانب محمد تصدیقی فروشنده کفش ومحصولات پای پوش باسابقه ای بیش از پانزده سال و علاقه مند به تولید کفش و صندل و حامی تولیدات ایرانی آمادگی خودرا جهت همکاری با عزیزانی که قصد تولید کفش یا صندل در استان خوزستان شهرستان دزفول را دارند اعلام میدارم .ضمنا از عزیزانی که میتوانند خدمتی در شهر ما ایجاد کنند تشکر و قدردانی به عمل می اورم.
  خداوند به کسب وکار شما عزیزان خیر و برکت عنایت فرماید .
  همراه واتساپ تلگرام این حقیر ۰۹۱۶۶۴۴۱۷۰۵با تشکر تصدیقی محمد
  کانال فروشگاه sandaldez@

 46. Avatar بهرام گفت:

  چنانچه کسی کار تولید شده داره که نمیتونه بفروشه یا در پی فروش ایده آل هستید تماس بگیرید.
  خدای فروش کفش ایران ۰۹۱۰۱۷۱۶۴۳۸

  1. Avatar مهدی گفت:

   سلام،لطفا جهت صحبت برای چند مدل کفش تماس بگیرید،۰۹۱۳۷۹۲۱۳۸۲

 47. Avatar Ali گفت:

  من طراحم میخام یه سری کفش برند کالج تولید کندم ک مدلهاش واسه لندنه کسی هست کمک کنه
  ۰۹۳۷۲۸۹۶۸۶۸

  1. Avatar مهدی گفت:

   سلام،لطفا جهت صحبت در مورد کفش مدل کالج تماس بگیرید،۰۹۱۳۷۹۲۱۳۸۲

 48. Avatar کیوان گفت:

  سلام من ۲ سال شاگردی کردم .مدلیست شدم .امسالم کارگاه زدم بدون هزینه جا حدود ۳۰تا ۴۰ مایه میخواد اگر چرمی تولید کنین.در صورتی موفق میشین که اول یه مغازه داشته باشین .۲.کارگری کرده باشین.۳.مدلیست باشن..یا حق

  1. Avatar علی گفت:

   با سلام. خواهشاً سرمایه ها و هزینه ها رو نسبت به منطقه زندگی خودتون به اطلاع دیگران نرسونید ک نا امید بشن با تشکر

 49. Avatar فرخ گفت:

  سلام دوستان
  شغل من طلافروشیه.به دلیل مالیات زیاد میاد واسم تغییر شغل میدم.خداوند انصاف بده به دولت و اتحادیمون..اما علاقه زیادی به تولید کفش دارم
  واسه بک کارکاه بزرک تولید کفش جقدر سرمایه میخواد .و مالیات سالانه اش چقدره
  لطفا خواهشن جواب بدین..
  ایدی تلگرامم. F_kalashi

 50. فروش انواع کالا و محصولات روزمره
  خدمات تبلیغات و چاپ و خریدو فروش
  ارزان سرا و حراجی
  http://www.donyaye-rangarang.com

 51. Avatar Atrisa گفت:

  ببخشید میخواستم بدونم چقدر هزینه برای راه اندازی لازم هست؟؟؟
  البته صرفا جهت تهیه یک پروژه میخوام تقریبی هم باشه مشکلی نیس.
  اگر کسی میتونه اطلاعاتی در اختیارم بذاره ممنون میشم.
  ایدی تلگرام @atris679

  1. Avatar حسین گفت:

   سلام برای تولید روزانه ۸۰جفت کفش چرم برای استارت
   تولید ۲۰۰،۳۰۰میلیون لازمه

 52. Avatar منصور گفت:

  من لوازم یک کارگاه کفاشی مردونه و زنونه کامل دارم میخوام بفروشم
  چرخ تک سوزنه دسته دوم
  چرخ دو سوزنه نو
  لویس نو
  پرس نو
  سه سری قالب زنونه و دخترونه
  قالب مردونه دومدل
  وسایل کامل کار با میز کار
  چسپ قدک تکسون نخ دست دوز
  دستگاه داغی
  سمبه سوراخ کن و پرچ زن دستی
  زیره مردونه زنونه
  چرم طبیعی گاوی و بزی
  و…….
  به قیمت خوب میدم شمارم۰۹۳۹۹۴۸۳۰۷۲

 53. Avatar مجيد ، م گفت:

  دوستان عزیز باسلام و خسته نباشید
  ادرس رو اشتباه ندین لطفا
  یکی نوشته ۵٠٠ ملیون سرمایه میخواد
  شما که این حرف رو زدین بفرمایین کارخونتون چند متر هست که اسمشو گذاشتین کارخونه کفش١۵ متر ٢٠ متر یا ٢٠٠ متر
  یا اون دوستمون که میگه نباید ١ مدل تولید کنی شما که خودتون همش کپی میکنید از این و اون همکاراتون
  وأین که خودت مگه جزء کفش زنانه ، کفش مردانه یا بچه گانه هم تولید میکنی که به دیگران راه رو اشتباه میگی
  بعضی از دوستان هم که کلاً تو دل همه رو خالی میکنن

 54. Avatar امین گفت:

  سلام من تولید کننده دمپایی و صندل زنانه هستم برای مشاوره و مشارکت درخدمت دوستان هستم ۰۹۳۶۹۴۳۳۵۴۶

  1. Avatar شهرام گفت:

   سلام
   اول اینکه ممنون بابت اینکه به دیگران حاضری کمک کنی
   بعدش هم اینکه به نظر شما تولید کفش. نه در حد و اندازه ی بزرگ بلکه در حد کوچک جواب میده؟

   1. Avatar فرید گفت:

    بله ۱۰۰% رفیق من تو ی زیر زمین ۴۰متری داره این کارو انجام میده کارو بارشم خداروشکر عالیه…
    عالی…

 55. Avatar محمد گفت:

  سلام .هزینه خرید دستگاها چقدر حدودی

  1. Avatar فرید گفت:

   دستگاه مجارستانی دست دو هست که از چینیش قاعدتا بهتره ۱۵ تا ۱۷ میلیون

 56. Avatar محمد گفت:

  سلام.برا تولید کفش ورزشی حداقل چقدر سرمایه و فضا لازمه؟
  ممنون

 57. Avatar پیمان گفت:

  و آیا زیره کفش را حتما باید خودمون تولید کنیم یا میشه از بیرون تهیه کرد

  1. Avatar مجيد ، م گفت:

   میشه از بیرون تهیه کرد

 58. Avatar پیمان گفت:

  سلام من میخوام یه کارگاه تولید کفش راه اندازی کنم خواستم یه تولیدی خوب سراغ ندارین برم آنجا جهت شاگردی اینم شمارمه ۰۹۱۷۵۱۷۱۱۴۰

 59. Avatar میثم گفت:

  شماهاای ک عشق تولید کفش رو دارید بدونید با سرمایه کمتر از ۵۰۰ میلیون نمیتونید تو بازار کار کنید

  1. Avatar ارش گفت:

   با سلام میبخشید با سرمایه ی ۵۰۰ تومان یک سال چقدر سود میشه به جیب زد؟ با تشکر

 60. Avatar سلام گفت:

  خیلی ممنون

 61. Avatar سعید گفت:

  سلام کسی هست که زیره خارجی پفکی اصل کتانی زد ایکس ۸۰۰۰ رو بفروشه عمده میخوام.تشکر.۰۹۳۸۹۱۳۶۸۴۴

 62. Avatar سعید گفت:

  سلام یک استاد کار برای شراکت می خوام تشکر ۰۹۳۸۹۱۳۶۸۴۴

 63. Avatar اقبال نوزاد گفت:

  با سلام
  من در شهرستان هستم هیچی از تولیدی کفش نمیدانم ولی بسیار دوس دارم که یه تولیدی راه اندازی کنم اگه کسی هست که در کار وارده ومیتونه مشاور و استاد در کار باشه میتونه شهرستان زندگی کنه خبر بده ممنون هم میشم لطفا فقط پیام بگذارید.
  ۰۹۳۹۴۶۲۱۹۱۵

  1. Avatar احمدی گفت:

   سلام من از همه کاری کفاشی سر در میآرم اما سر مایی کافی ندارم فقد سر مایه ام دانشی کریمه .اگر شما سر مایه دارید باهم کار مکونی
   ۰۹۳۳۰۳۵۳۵۵۰

 64. Avatar معینی گفت:

  سلام.من استاد کار کفش تمام چرم زنانه هستم خوشحال میشم اگه کسی راهنمایی خواست کمکش کنم ومشاوره کاری بدم.۰۹۰۳۶۴۱۳۸۸۴

  1. Avatar م.چ گفت:

   سلام.ببخشید من کار بافت انجام میدم.برای بافت پاپوش دنبال قالب های پلاستیکی در سایزهای نوزادی و…هستم. شما میتونید راهنماییم کنید از کجا میتونم تهیه کنم؟

 65. Avatar هلن گفت:

  سلام
  خانمی هستم که تقریبا وسایل یک تولیدی کفش را فراهم کردم و احتیاج به یک مغز متفکر در این کار دارم. ۰۹۱۰۴۵۹۵۱۲۹ خانم هلن
  تهران می باشم. مزاحمت ها رو هم حتما پیگیری می کنم.
  با تشکر

  1. Avatar مهدی نقیلی گفت:

   سلام.
   کن در امور طراحی و تولید کفش های زنانه دارای مهارت می باشم اگر مایل بودید اینجانب آمادگی ام را جهت همکاری اعلام میکنم.۰۹۱۹۴۶۳۷۵۳۷مهدی نقیلی.

  2. Avatar داویت گفت:

   سلام من کارگاه اسانسور سازی دارم و دونبال شغل دوم هستم اماده همکاری با شما هستم ای دی تلگرام منhttps://t.me/Abooliandavit

 66. Avatar مسعود گفت:

  سلام
  فیلم خوبی بودو اطلاعات اولیه خوبی داد .ولی تولید کفش روشهای مختلفی باید داشته باشه این فیلم تولید کفش چرمی رو اموزش و نشان داده .امروزه تولید کفش شاخه های دیگه ای هم داره مثل کفش های اسپرت زیره پی یو و رویه های پارچه ای برزنتی داره که تولیداسونتری را دارند .
  دوستانی که تجربه کار تولید کفشهای اسپرت را دارند و دنبال مکانی برای شروع کار هستند بنده در شهر رشت مایل به شراکت کاری میباشم ..۰۹۱۲۳۷۹۴۷۲۲٫٫٫٫رحیمی
  با سپاس از اطلاعاتی که گذاشتین

 67. Avatar مسعود گفت:

  سلام
  فیلم خوبی بودو اطلاعات اولیه خوبی داد .ولی تولید کفش روشهای مختلفی باید داشته باشه این فیلم تولید کفش چرمی رو انوزش داده .امروزه تولید کفش شاخه های دیگه ای هم داره مثل کفش های اسپرت زیره پی یو و رویه های پارچه ای برزنتی
  دوستانی که تجربه کار تولید کفشهای اسپرت را دارند و دنبال مکانی برای شروع کار هستند بنده در شهر رشت مایل به شراکت کاری میباشم ..۰۹۱۲۳۷۹۴۷۲۲٫٫٫٫رحیمی
  با سپاس از اطلاعاتی که گذاشتین

 68. Avatar ارغوان گفت:

  با سلام.
  دوستان عزیز در تولیدی ها می شه راهنمایی کنید که چه انبارداری و انبار گردانیتون رو با چه سیستمی انجام میدید؟!

 69. Avatar سولماز گفت:

  سلام من خودم طراح هستم و مدل کفش طراحی میکنم و دنبال چند تا کارگاه هستم تا بتونن طرح های منو برام تولید کنن ممنون میشم اگه کسی تولید کننده میشناسه راهنماییم کنه ۰۹۳۰۱۷۰۲۲۲۰

 70. Avatar طاهارسولی گفت:

  با سلام من مدتی هست که برای آموزش دیدن در یک کارگاه کار میکنم علاقه زیادی به زدن تولیدی کفش دارم .ما در پاکدشت ساکن هستیم تقریبا به طور تئوریک همه چیز رو در مورد تولید کفش آموختم ولی دو استادم میگن که می بایستی یک سال کار کنم تا کامل وارد بشم .اگه کسی خواست که برای یاد گرفتن بیاد اینو بدونه که پا کدشت از تهران فاصله داره .شماره تلگرام منه ۰۹۳۶۴۶۰۷۰۶۱

 71. Avatar مهسا گفت:

  سلام دوستان
  کسی میدونه کفی پاپوش های روفرشی زنانه که پلاستیکی هستند رو از کجا میشه تهیه کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 72. Avatar ابوالفضل قهرمانی گفت:

  لطفا” بفرمایید هزینه ماشین آلات تولید کفش به روشی که در فیلم نشان داده شده چه قذر تمام میشود ومیزان تولی آن در یک روز چه قدر است.همچنین هزینه لوازم اولیه برای توید یک روز بهطور متوسط چه قدر میشود و حداقل فضای مورد نیاز چند متر است؟

 73. Avatar ایمان گفت:

  سلام
  من عاشق کار تولیدکفشم اما شهر واستان ما از تولیدی برخوردار نیست میشه لطف کنید من رو به یک تولید خوب پیام ندید جهت آموزش- کار معرفی کنید.تماس بامن:۰۹۳۰۳۴۲۸۴۷۷
  ممنون میشم

 74. Avatar رحمان گفت:

  سلام دوستان عزیزم
  اگر کسی دوست داره تولید کفش اسپرت بزنه می تونه رو من حساب کنه جهت تامین جا

 75. Avatar رحمان گفت:

  سلام دوستان خوب
  اگر کسی دوست داره تولید کفش اسپرت بزنه می تونه رو من حساب کنه تز لحاظ تامین جا برایه تولید ۰۹۲۱۲۲۸۱۴۸۶

 76. Avatar امیرحسین مالدار گفت:

  باسلام امید اینکه همیشه سالم وموفق باشید بزرگوار گرامی نام وشماره شما نیافتم شماره خودم مینویسم لظفا اگر مقدور باشد با من تماس ویا اس ام اس نماید خیلی از شما ممنون وتشکر انشاالاه درتمامی کارهایتان سربلند وپیروز باشید …… ۰۹۱۷۷۸۲۹۲۵۴

 77. Avatar سيدجواد گفت:

  باسلام و تشکر از سایت ارزشمندتون
  لطفا بفرمایید برای تجهیز یه کارگاه تولید کفش ، برای شروع چقدر سرمایی میخواد؟

  1. Avatar رحمان گفت:

   کمتر از پنجاه میلیون نمیشه

 78. Avatar چابوک گفت:

  میشه لطفا بگید حدودا چقد سرمایه میخواد؟

 79. Avatar علیرضا لیاقت گفت:

  سلام علیکم، هیچ سررشته ای از تولیدی کفش ندارم ولی یکباره علاقمند شدم تقریبا این سایت اطلاعات کلی را بمن داد . ممنون

  1. Avatar فراهانی گفت:

   سلام
   تولید کفش خیلی کار خوب و سود آوریه.
   ولی سعی کنید حتما طرحهای به روز و جلوتر از مد استفاده کنید و طرحهارو به نام خودتون ثبت کنید.
   لوگویه خودتون رو طراحی کنید و روی کفشها گلدوزی کنید.
   وارد تولید فقط یک مدل کفش نشید.
   بچه گانه زنانه مردانه و…
   بازار فصلی رو هم در نظر بگیرید. زمستانی و تابستانی و…
   موفق باشید

   1. Avatar ساشا گفت:

    سلام دوستان،من شونزده سال کار کفش میکنم منتها تولید کفش به همین اسونیا نیست وکار بینهایت پردردسریه لطفا خیلی احتیاط کنین همین الان من با اینهمه تجربه کلی بدهی بالا اوردم چون مدلاییکه میزدم تو کمتر از یک ماه از بورس افتادن و کپی کاری خیلی زیاده

   2. Avatar آرش گفت:

    مختصر و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.