صفر تا صد الگوی شلوار زنانه و دامن

الگو, طراحی الگو, طراحی لباس

در این بخش از سری آموزش های روچی قصد داریم شما را با انواع الگوی شلوار زنانه و دامن آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

الگوی پایه شلوار

یکی از الگوهایی که در این آموزش قصد بررسی آن را داریم الگوی شلوار زنانه است. در این آموزش ابتدا الگوی جلوی شلوار زنانه و سپس الگوی پشت شلوار زنانه را توضیح خواهیم داد. اما قبل از هر چیز نیاز به اندازه گیری چند مورد داریم. اندازه های مورد نیاز برای الگوی پایه شلوار زنانه عبارتند از: دم پایه ی شلوار، بلندی وسط پا، دور کمر، دور باسن، بلندی باسن و بلندی فاق.

کارشناس فروش الگو روچی

(مشاوره و سفارش)


همراهخط شماره ۲ - ۳ خط


کانال الگو و خیاطی

مرحله ی اول رسم الگوی پایه شلوار

در مرحله ی اول که به رسم الگوی جلو شلوار می پردازیم ابتدا نقطه ای در وسط کاغذ رسم می کنیم و آن را صفر می نامیم. سپس به اندازه ی بلندی فاق به علاوه ی یک تا سه سانتی متر از نقطه ی ۰ پایین می آییم تا به نقطه ی یک برسیم. در گام بعدی به اندازه ی بلندی باسن به علاوه ی یک تا سه سانتی متر از نقطه ی ۰ پایین می آییم و نقطه ای که به آن می رسیم را نقطه ی ۲ می نامیم.

به اندازه ی بلندی وسط پا از نقطه ی یک پایین می آییم تا به نقطه ی ۳ برسیم. سپس به اندازه ی نصف بلندی وسط پا منهای سه سانتی متر از نقطه ی یک پایین می اییم تا به نقطه ی ۴ برسیم. در نقاط ۱، ۲، ۳ و ۴ گونیا می کنیم. برای رسیدن به نقطه ی ۵ نیاز است که از نقطه ی یک به اندازه ی یک دوازدهم دور باسن به علاوه ی یک سانتی متر به سمت پایین می اییم تا به نقطه ی یک برسیم.

سپس از نقطه ی ۵ خطی به سمت بال گونیا می کنیم تا به نقاط ۶ و ۷ برسیم. به اندازه ی یک چهارم دور باسن به علاوه ی یک سانتی متر از نقطه ی ۶ پایین می آییم تا به نقطه ی ۸ برسیم. در گام بعدی به اندازه ی یک شانزدهم دور باسن به علاوه ی ۰٫۵ سانتی متر از نقطه ی ۵ پایین می آییم تا به نقطه ی ۹ برسیم.

 

محصولات الگوی شلوار زنانه

 

چاپی

الگوی شلوار پارچه ای رسمی و کلاسیک مردانه RS104

۱۲۵,۰۰۰ تومان۴۳۸,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی شلوار اسلش رایا

۲۵۰,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی شلوار اسلش ساشا

۲۵۰,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی پایه شلوار کتان

۲۲۵,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی شلوار مجلسی زنانه

۱۲۵,۰۰۰ تومان۲۷۵,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی لباس کار مردانه (کاپشن و شلوار)

۳۰۰,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی پایه شلوار مردانه فاق کوتاه

۱۵۰,۰۰۰ تومان
چاپی

الگوی شلوار ساپورت زنانه

۱۷۵,۰۰۰ تومان

 

مرحله دوم رسم الگوی پایه ی شلوار

در ادامه رسم الگوی پایه ی شلوار، نیاز است که نقطه ی ۱۰ را رسم کنیم به همین دلیل از نقطه ی ۷ به اندازه ی یک سانتی متر پایین می آییم تا به نقطه ی ۱۰ برسیم. سپس از نقطه ی ۵ با اندازه ی ۲٫۲۵ سانتی متر  نقطه ی K را رسم می کنیم. در گام بعدی با استفاده از خطی منحنی شکل نقطه ی ۶ را به نقطه ی ۱۰، نقطه ی K و نقطه ی ۹ وصل می کنیم.

به اندازه ی یک چهارم دور کمر به اضافه ی نیم سانتی متر از نقطه ی ۱۰ به سمت راست می رویم تا به نقطه ی ۱۱ برسیم. سپس از نقطه ی ۳ به اندازه ی یک چهارم دم پا منهای ۰٫۵ سانتی متر به سمت راست می رویم تا به نقطه ی ۱۲ برسیم. برای رسیدن به نقطه ی ۱۳ از نقطه ی ۳ به اندازه ی یک چهارم دم پا منهای ۰٫۵ سانتی متر به سمت چپ می رویم تا به نقطه ی ۱۳ برسیم. به اندازه ی یک چهارم دم پا به علاوه ی یک سانتی متر از نقطه ی ۴ به سمت چپ و راست می رویم تا به نقاط ۱۴ و ۱۵ برسیم.

برای رسم خط پهلوی شلوار، نقاط ۱۱، ۸، ۱۴ و ۱۲ را به هم وصل می کنیم تا بدین ترتیب خط پهلوی شلوار بدست آید. برای رسم خط داخل پای شلوار نیز نیاز است که نقاط۹، ۵ و ۱۳ را به هم متصل کنیم تا خط داخل پای شلوار بدست آید.

برای رسم خط جدید نقطه ی ۹ به نقطه ی ۱۵ نیز نیاز است که هلالی ۰٫۵ سانتی متری به سمت داخل را رسم کنیم. در انتهای باید به این نکته اشاره کنیم که خط نقطه ی ۰ به ۳، خط اتوی شلوار می باشد.

برخی از محصولات الگوی شلوار زنانه

الگوی شلوار زنانه

پس از رسم الگوی پایه شلوار نوبت به رسم الگوی شلوار زنانه می رسد، همان طور که در مورد رسم الگوی پایه شلوار هم گفتیم قبل از این که الگو را رسم کنیم نیاز است که ابتدا اندازه گیری های لازم را انجام دهیم. اندازه های مورد نیاز برای رسم الگوی شلوار زنانه عبارتند از: دمپا، دور زانو، قد از کمر تا زانو، قد شلوار، بلندی نشیمن گاه یا فاق، دور باسن، بلندی باسن و بلندی کمر.

چند نکته در مورد نحوه ی اندازه گیری برای سایزهای شلوار را مدنظر داشته باشید، اول این که دور کمر شلوار نباید دور گودترین قسمت شلوار باشد بلکه برای اندازه گیری دور کمر باید جایی که می خواهید کمر شلوار روی آن قرار گیرد را اندازه گیری کنید. نکته ی بعدی این که برای اندازه گیری دور باسن یک خط کش را در جلوی شکم رو به پایین نگه داشته و سپس برای اندازه گیری دور باسن، دور باسن را دور خط کش اندازه بگیرید. نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر می خواهید بلندی کمر تا زانو را اندازه بگیرید باید زانو به گونه ای خم شود که گویی فرد می خواهد از پله ای بالا برود، در ضمن میزان گشادی دم پا نیز دلخواه می باشد.

پس از بیان نکات لازم برای اندازه گیری شلوار زنانه نوبت به رسم الگوی شلوار زنانه می رسد که برای راحتی کار و این که راحت بتوانید با آموزش ها پیش بروید آموزش الگوی شلوار زنانه را در چند مرحله بیان کرده ایم.

مرحله ی اول رسم الگوی شلوار زنانه: الگوی جلو-۱

ابتدا نقطه ای وسط خط الگو رسم می کنیم و آن را نقطه ی A می نامیم. سپس یک خط صاف از نقطه ی A به بلندی قد شلوار رسم می کنیم و نقطه ای که به می رسیم را نقطه ی D  می نامیم. در گام بعدی به اندازه ی یک چهارم دور باسن به علاوه ی سه سانتی متر از نقطه ی A پایین می اییم تا به نقطه ی B برسیم. به اندازه ی قد باسن از نقطه ی A پایین می آییم و نقطه ای که به آن می رسیم را نقطه ی C می نامیم.

برای رسم نقطه ی E نیز نیاز است به اندازه ی قد زانو از نقطه ی A پایین بیاییم تا به نقطه ی E برسیم. سپس  از نقاط B، C، D و E خطوطی عمود در عرض کاغذ رسم می کنیم توجه داشته باشید که این خطوط باید موازی با یکدیگر باشند. سپس به اندازه ی یک چهارم دور باسن از نقطه ی C به سمت راست می رویم و نقطه ای که به آن می رسیم را نقطه ی C’ می نامیم از این نقطه نیز خطی عمود به سمت پایین رسم می کنیم تقاطی که خطی که در امتداد نقطه ی B است و خطی که از نقطه ی C’ رسم شده است نقطه ی B’ خواهد بود.

در گام بعدی از نقطه ی B به اندازه ی یک بیستم دور باسن منهای یک سانتی متر به سمت چپ می رویم تا به نقطه ی B” برسیم.

مرحله دوم رسم الگوی شلوار زنانه: الگوی جلو-۲

در مرحله ی دوم رسم الگوی شلوار زنانه فاصله ی بین نقاط B’ و B” را تقسیم بر ۲ می کنیم تا به نقطه ی F برسیم. سپس از نقطه ی F خطی عمود به سمت بالا و پایین رسم می کنیم این خط همان خط اتوی شلوار خواهد بود. از برخورد خط اتو با خط زانو به نقطه ی E’ می رسیم.

پس از رسم نقطه ی E’ نوبت به رسم نقاط G و G’ می رسد. برای رسم این دو نقطه از نقطه ی E’ به اندازه ی یک چهارم دور زانوی خم شده منهای ۰٫۵ سانتی متر به سمت چپ و راست می رویم تا به نقاط G و G’ برسیم.

سپس روی خط دمپا که همان خطی است که در امتداد نقطه ی D رسم شده است به اندازه ی یک چهارم اندازه ی دمپا منهای ۰٫۵ سانتی متر از خط اتو به سمت چپ و راست می رویم تا به نقاط D’ و D” برسیم. در گام بعدی از دمپا به زانو و بعد به فاق سمت چپ و باسن سمت راست وصل کنید. حال از نقطه ی B” به نقطه ی G به اندازه ۰٫۷۵ تا ۱ سانتی متر به سمت داخل هلال می کنیم.

حال برای رسم نقطه ی A’ به اندازه ی یک چهارم اندازه ی دور کمر از نقطه ی A به سمت راست می رویم تا به نقطه ی A’ برسیم. بعد با استفاده از خط کش مولر از نقطه ی A’ به سمت نقطه ی C’ خطی هلالی رسم می کنیم. از نقطه ی C نیز به نقطه ی B” خطی هلالی شکل رسم می کنیم می توانید این خط هلالی شکل را با دست و یا با استفاده از پیستوله رسم کنید.

در گام اخر رسم الگوی جلو شلوار زنانه نوبت به نقاب زیپ جلوی شلوار می رسد که این نقاب باید پهنای ۵ تا ۷ سانتی متری داشته باشد و بلندی نقاب باید تا خط باسن باشد.

مرحله سوم رسم الگوی شلوار زنانه: رسم الگوی پشت

در گام اول رسم الگوی پشت شلوار زنانه، یک الگوی رولت کرده و جدا می کنیم که در این قسمت خط اتو را نمی کشیم و جای یک زیپ را نیز حذف می کنیم. سپس به اندازه ی یک چهارم دور باسن به علاوه ی یک سانتی متر از نقطه ی B’ جلو می رویم تا به نقطه ی ۱ برسیم.

از نقطه ی ۱ خطی موازی و هم اندازه ی خط AB رسم می کنیم و نقطه ای که به آن می رسیم را نقطه ی ۲ می نامیم. از نقطه ی ۲ به اندازه ۳ سانتی متر بالا می رویم تا به نقطه ی ۳ برسیم. فاصله ی بین نقاط ۳ تا ۱ را اندازه گیری می کنیم و نقطه ای که در وسط خط بدست می آید را نقطه ی ۴ می نامیم.

در گام بعدی به اندازه ی یک هشتم دور باسن منهای ۲ سانتی متر از نقطه ی یک جلو می رویم تا به نقطه ی ۵ برسیم. از نقطه ی ۵ نیز به اندازه ی یک سانتی متر پایین می آییم و نقطه ای که به آن می رسیم را نقطه ی ۶ می نامیم. سپس از نقطه ی ۴ خطی هلالی شکل به نقطه ی ۶ می کشیم.

برای این که خطی هلالی شکل بین نقاط ۶ و ۷ رسم کنیم مانند هلالی که در این قسمت کشیدیم عمل می کنیم، همچنین قسمت هلالی پشت شلوار را نیز مثل جلو رسم می کنیم.

برای رسم خط کمر پشت نیاز است که از نقطه ی ۳ خطی به A’ بکشیم بدین ترتیب خط کمر پشت رسم می شود. سپس فاصله ی بین نقاط G’ تا نقطه ی ۷ را اندازه گیری می کنیم و این اندازه را نصف می کنیم و از این نقطه خطی به بالا و پایین رسم می کنیم که این خط، خط اتوی پشت شلوار خواهد بود.

در انتها از این خط مانند خط اتوی جلو روی خط کمر پنس ۳ سانتی متری به طول ۱۳ سانتی متر رسم می کنیم.

رسم الگوی دامن تنگ

دامن یکی از لباس هایی است که خانم ها هم در مهمانی ها به عنوان نوعی حجاب و هم در مجالس مختلف از آن استفاده می کنند. دامن ها دارای مدل و انواع مختلفی هستند که هر مدل زیبایی خاص خود را دارد. دامنی که در این آموزش قصد بررسی آن را داریم دامن تنگ است.

همانند سایر الگوها قبل از رسم الگو باید اندازه گیری هایی انجام شود اندازه های مورد نیاز برای رسم الگوی دامن تنگ عبارتند از: دور کمر، دور باسن بزرگ، قد دامن و بلندی باسن بزرگ. برای کنترل قد دامن مورد نظر به سه اندازه ی دیگر نیز نیاز داریم این اندازه شامل قد جلو از کمر تا زمین، قد پهلو از کمر تا زمین و قد پشت از کمر تا زمین می شود.

نکته ای که باید در مورد قد دامن به آن توجه داشت این است که اگر دامن مورد نظر مجلسی است و یا فرد قصد استفاده از آن ها با کفش پاشنه بلند را دارد در هنگام اندازه گیری باید شخص با کفش باشد.

حال پس از بیان نکات لازم در مورد اندازه های مورد نیاز برای الگوی دامن تنگ نوبت به رسم الگوی دامن تنگ است.

مرحله ی اول رسم الگوی دامن تنگ

قبل از این که شروع به رسم الگوی دامن تنگ کنید باید کادر دامن را رسم کنید برای این که باید برای طول کادر دامن، قد دامن و برای عرض کادر دامن نصف اندازه ی دور باسن به علاوه ی ۱ سانتی متر را در نظر بگیرید. نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر می خواهید دامنی که قصد رسم الگوی آن را دارید کاملا جذب باشد باید از اندازه ی  ۱ سانتی متری که در برای رسم عرض کادر دامن در نظر می گیرید صرف نظر کنید.

نقطه ی بالای این کادر که در سمت چپ قرار دارد نقطه ی A، نقطه ی بعدی که در امتداد نقطه ی A قرار دارد نقطه ی B و نقطه ی دیگری که در امتداد نقطه A در پایین کادر و سمت چپ قرار دارند نقطه ی C و نقطه ای که در امتداد نقطه ی C قرار دارد را نیز نقطه ی D می نامیم.

اندازه ی خط AB را تقسیم بر ۲ می کنیم و به علاوه ی یک سانتی متر می کنیم سپس از خط وسط جلو به سمت داخل حرکت می کنیم و هم از بالا و هم از پایین علامت می زنیم تا خط پهلو را رسم کنیم. نکته ای در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر می خواهید این الگو را برای افراد چاق رسم کنید نصف اندازه ی خط AB را با ۲ سانتی متر جمع می کنیم.

مرحله دوم رسم الگوی دامن تنگ

از نقطه ی A و B به اندازه ی بلندی باسن پایین می آییم تا به نقاط  M  و N برسیم، این دو نقطه را به هم وصل می کنیم تا خط باسن بزرگ رسم شود. فاصله ی بین نقاط A و M  و نقاط B  و  N را نصف می کنیم تا خط باسن کوچک را رسم کنیم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که خط باسن کوچک در طراحی دامن ها کاربرد دارد.

اما برای این که قد دامن به گونه ای باشد که لبه ی پایین دامن صاف باشد و لبه ی دامن در هیچ قسمتی آویزان نشود باید به این صورت عمل کنیم:

  1. اندازه ی قد جلو، پهلو و پشت را که از کمر تا زمین اندازه گرفته ایم را با هم مقایسه می کنیم.
  2. از میان این سه بلندترین قد را انتخاب می کنیم و دو قد دیگر را با قدی که انتخاب شده مقایسه می کنیم. توجه داشته باشید که در معمولا قد پهلو بیشتر از قد جلو و پشت است.
  3. اختلاف آن ها را پیدا می کنیم.
  4. در نهایت به اندازه ی اختلاف ها از خط کمر پایین می آییم و نقاط به دست آمده را به هم متصل می کنیم.

حال از نقطه ی O که در خط وسط پشت قرار دارد به اندازه ی ۲ سانتی متر به سمت داخل حرکت می کنیم و به خط باسن وصل می کنیم تا محل زیپ بدست آید. سپس از نقطه ی P که در خط پهلو قرار دارد به اندازه ی ۲ سانتی متر به سمت چپ و به سمت راست می رویم و این نقاط را به خط باسن بزرگ رسم می کنیم تا پنس پهلوی جلو و پشت بدست آید.

مرحله سوم رسم الگوی دامن تنگ

فاصله ای که بین پنس پهلو و محل زیپ در پشت قرار دارد را بر ۳ تقسیم می کنیم و به همین اندازه از نقطه ی O به سمت داخل می رویم و علامت می زنیم. به اندازه ی ۳ سانتی متر نیز به اندازه ی پهنای پنس به سمت داخل می رویم و علامت می زنیم.

سپس پهنای پنسی که ۳ سانتی متر بوده را بر ۲ تقسیم می کنیم و خطی عمود و موازی با خط وسط پشت به طول ۱۵ سانتی متر رسم می کنیم و پنس پشت را رسم می کنیم. در گام بعدی فاصله ای که بین پنس پهلو و نقطه ی Q در جلو وجود دارد را تقسیم بر ۳ می کنیم و به همین اندازه از نقطه ی Q به سمت داخل می رویم و علامت می زنیم به اندازه ی ۳ سانتی متر نیز به اندازه ی پهنای پنس به سمت داخل حرکت می کنیم و علامت می زنیم.

در گام بعدی پهنای پنسی که سه سانتی متر بود را نصف می کنیم و خطی عمود با خط وسط جلو به اندازه ی ۱۲ سانتی متر رسم می کنیم و به سمت پایین می آییم و پنس جلو را رسم می کنیم. حال نصف فاصله ی نقاط G و T را علامت می زنیم و یک سانتی متر در دو طرفش را علامت می زنیم. سپس برای رسم پنس کوچک از نقطه ی وسط خطی بر خط باسن کوچک عمود می کنیم البته باید توجه داشته باشید که معمولا این پنس را در دامن های تنگ حذف می کنند و تنها در مواردی خاص آن را رسم می کنند.

مرحله چهارم رسم الگوی دامن تنگ

نکته ی دیگری که باید در رسم الگوی دامن به آن بپردازیم این است که اگر بخواهیم کنترل کمر را انجام دهیم باید پنس کوچک را حذف کنیم و مجموع خطوط EK و LF و GT و UQ را بدست آوریم این مقدار باید برابر با نصف دور کمر باشد اگر کمتر از این مقدار بود یعنی کمر دامن تنگ است و اگر بیشتر از این مقدار بود یعنی کمر دامن گشاد است.

اگر به این اموزش علاقه مند شدید و به دنبال آموزش های بیشتر در این زمینه هستید می توانید با مراجعه به سایت روچی از مقالات متعدد این سایت در مورد الگوها و روش های خیاطی استفاده کنید. اگر هم علاقمند به خرید الگو هستید از فروشگاه روچی دیدن فرمایید.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.