کسب و کار پوشاک, مقدمات تولید

محاسبه قیمت لباس تولیدی

محاسبه قیمت لباس تولیدی
امتیاز خود را ثبت کنید

امروزه هر فردی می‌داند که قیمت لباس در سیری که از تولید به دست مصرف‌کننده می‌رسد با افزایش قابل توجه در قیمت همراه است. گاهی قیمت برخی از این لباس‌ها از ۲ یا ۳ برابر نیز فراتر می‌رود که متاسفانه  برخی از فروشندگان برای توجیه قیمت ناعادلانه، محصول خود را به عنوان برند خارجی به مشتری معرفی می‌کنند.  در این مطلب قصد تخریب گروه یا صنفی را نداریم و صرفا جهت آگاهی نسبی علاقه‌مندان و فعالان در جهت قیمت‌گذاری و هزینه‌های تولید است.

در این نوشته قیمت و هزینه‌ی برخی از تولیدات لباسی که با پارچه سرو کار دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برآوردها با عرف و تعرفه‌های روز ( ۱۱/۱۸/۲۰۱۵ ) محاسبه شده و شاید در طول زمان با تغییر تعرفه‌ها، دیگر معتبر نباشد.

شما نیز می‌توانید با ارسال نحوه‌ی محاسبات خود به بهبود این مطلب کمک کنید.

از مواردی که تعیین‌کننده  قیمت و هزینه‌ی تولید هر لباس هستند، می‌توان به هزینه‌ی متریال، پارچه، هزینه‌ی دوخت، هزینه‌های جاری تولیدی، خرابی و پرتی اشاره کرد که اگر یکی از  این موارد در قیمت‌گذاری کم‌تر از حد واقعی محاسبه شود، ممکن است فرد را دچار زحمت کند. پس طبق ترتیبی که گفته شد به شرح مختصری از هر کدام می‌پردازیم.

متریال و پارچه

متریال‌های یک لباس شاخه‌های فراوانی در هر نوع از پوشاک دارد و نسبت به یک لباس باید به محاسبه‌ی آن پرداخت. متریال‌ها را مواردی همچون  خرج کار ،افکت‌های لباس و دیگر موارد مرتبط با آن‌ها تشکیل می‌دهد.

پارچه‌ها به صورت عامیانه، در دسته‌ی تار و پودی و حلقوی پودی تقسیم می‌شوند که به نوع بافت‌های حلقوی تریکو نیز می‌گویند. پارچه‌های تار و پودی ( مانند پیراهن ) معمولا به صورت متری و پارچه‌های تریکو ( مانند تی‌شرت ) به صورت  کیلویی عرضه می‌شوند.  در حالت عادی و شرایط یکسان، بافت‌های تار و پودی به دلیل زمان بیش‌تری که صرف بافت آن می‌شود، گران‌تر است. انواع پارچه در مطالب پیشین روچی مطرح آورده شده است.

 

دوزندگی و هزینه‌ی تولید لباس

تولید لباس دارای انواع، اجرت و هزینه‌‌ی متفاوتی است که میزان تفاوت‌ها گاهی بسیار است. مثلا در تولید تی‌شرت ممکن است هزینه‌ی دوخت به زیر ۳ هزار تومان نیز برسد، ولی گاهی دوخت کت‌ و شلوارهای مردانه و لباس مجلسی زنانه از پایه قیمت پنجاه هزارتومان آغاز می شود. این تفاوت قیمت ممکن است در یک مدل و به نسبت کیفیت دوخت تغییر کند؛ مثلا دوخت‌های صنعتی  قیمت و هزینه‌های بیشتری نسبت به کارگاهی دارند.

 

پرتی و هزینه‌های جانبی تولید پوشاک

این موارد نیز در مساله‌ی قیمت‌گذاری دارای تاثیر انکارناپذیری هستند که معادلات برخی از تولیدکنندگان با بی‌توجهی به این موضوع به هم می‌ریزد. هزینه‎های خدماتی، حمل و نقل و پرتی سیر تولید از این موارد است  که در مطلب کاهش هزینه‌ی تولید به صورت کامل‌تری شرح داده شده است.

روش محاسبه‌ی قیمت لباس تولید شده

از مقدمه که بگذریم، به بخش نحوه‌ی محاسبه‌ قیمت لباس تولید شده می‌رسیم. این نحوه‌ی محاسبه، در تولیدات لباس‌هایی که با پارچه و خیاطی سر و کار دارند دارای پایه‌ی نسبتا ثابتی است که به زبانی ساده به بیان آن می پردازیم.

هزینه‌ی پارچه

۱- در تریکو، کیلو را تقسیم بر تعداد لباس‌های تولید شده از آن می‌کنند و تناسب‌گیری هزینه‌ی هر پارچه را معین می‌کنند.

در پارچه‌های تار و پودی، این تناسب از متراژ پارچه‌ای که برای هر لباس از طاقه برش داده می‌شود، به دست می‌آید.

 

هزینه‌ی دوخت

۲- به نسبت حقوق و اجرت‌ها بعلاوه‌ی هزینه‌های جانبی دوزندگی

 

خرج کار، کارهای خدماتی، متریال و ملحقات

۳- به عنوان مثال تکمیل، یقه، پارچه‌های فرعی، مارک، گلدوزی، افکت‌ها، کاور، بسته‌بندی و دیگر ملحقات مربوط به هر لباس تولیدی جمع آن با درصدی پرتی

 

درصد پرتی تولیدی لباس

۴- درصد پرتی نسبی که در هر تولید و تولیدی پوشاک، تفاوت دارد؛ مثلا برای تولیدی متوسط تولیدی، ۵ تا ۱۰ درصد را به عنوان پرتی کار در نظر می‌گیرند.

 

هزینه‌های جاری تولیدی مد و لباس

۵- معمولا طبق تجربه‌ی تولیدکننده، میزان هزینه‌های جاری در سیر تولید اعم از هزینه‌های خدماتی، حمل و نقل، فرسایش دستگاه‌ها، نخ دوخت و دیگر هزینه‌ها

 

گرد کردن قیمت لباس

۶- در نهایت برای محکم کاری،  گرد کردن هزینه‌ها به سمت بالا

 

نحوه محاسبه قیمت لباس تولیدی

 

مثالی از نحوه‌ی محاسبه‌ی یک تی‌شرت یقه‌دار ( پولو ) با جنس جودون پنبه‌ای و خرج کار معمولی یکی از تولیدی‌های آشنا

 • پارچه‌ی پنبه‌ی نسبتا خوب: ۲۸ هزار تومان /کیلو
 • هزینه‌ی نخ و بافت یقه: ۱ هزار تومان
 • هزینه‌ی دوزندگان و نیروها اعم از راسته‌دوز، میان‌دوز و زیگزال  + هزینه‌های جانبی + هزینه‌های خدماتی و سیر تولید : ۳ هزار تومان در هر تی‌شرت
 • دکمه، مارک، پارچه‌ی قابک، سلفون و کارت بین کار: ۱هزار و پانصد تومان
 • پرتی و خرابی : ۱۰ %
 • الگوی لباس : عادی 
 • وزن طاقه‌ها : ۱ تن و سیصد و بیست و پنج کیلو
 • تعداد کار نهایی: ۴۹۲۰ عدد

 

محاسبه:

 • ۱/۳۰۰ ضربدر  ۲۸۰۰۰ تقسیم بر ۴۹۲۰ به صورت گرد شده رو به بالا  = ۷۵۰۰ تومان پارچه برای هر کار
 • ۷۵۰۰ تومان + ۱۰۰۰ تومان+ ۳۰۰۰ تومان + ۱۵۰۰ تومان = ۱۳۰۰۰ تومان
 • ۱۳۰۰ تومان + ۱۰% از آن به صورت گرد شده : ۱۴۵۰۰ تومان

 

هزینه‌ی طراحی در صورتی که از یک الگو برای تعداد زیاد و مدت زمان طولانی استفاده شود، در قیمت نهایی لحاظ نمی‌شود، اما در صورت تنوع طراحی‌ها و محصولات، هزینه‌ی طراحی و نمونه‌دوزی در برآورد قیمت لحاظ خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است که این محاسبات به قیمت کالای تمام شده می‌پردازند و سود کالا لحاظ نشده است.

 

 

حامد محمدیان مهر

About حامد محمدیان مهر

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام .

همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم .

هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم.
آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

4 دیدگاه در مورد “محاسبه قیمت لباس تولیدی

 1. داود گفت:

  ممنون از مطلب خوب و مفید شما
  لطفاً محاسبات مربوط به قیمت کالای تمام شده برای کفش را نیز بفرمایید
  ممنون

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. برای محاسبه ی قیمت تمام شده کفش مهم ترین آیتم ها جنس رویه و زیره ی کفش است با محاسبه مواد اولیه بکار رفته و احتساب دستمزد مربوط به دوختن کفش و با درنظر گرفتن بازار فروش می توانید قیمت کالای خود را محاسبه کنید.

 2. مانا گفت:

  هزینه طراحی چی؟
  سود چی؟
  خیریه کار میکنیم؟

  1. روچی روچی گفت:

   ممنون از همراهی و مشارکت شما. این محاسبات مربوط به قیمت کالای تمام شده است و سود در آن لحاظ نشده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *