نحوه راه اندازی تولیدی پوشاک (تخصصی)

راه حل های تولید, کارآفرینی در پوشاک

تولیدی پوشاک و راه اندازی ۲

در مطالب پیشین نحوه راه اندازی تولیدی پوشاکجمع و جور را به طور کلی شرح دادیم. حال کمی تخصصی تر به این فعالیت مهم میپردازیم.

خیاطی به جز بعد مادی آن، یک فعالیت هنری به حساب می آید. حال اینکه این هنر بخواهد در مقیاس بزرگتری مانند کارگاه یا کارخانه تاسیس گردد ، مسلما پیچیدگی های خاص خود را به همراه دارد که در این مقاله سعی در تشریح تخصصی این فعالیت و پیچیدگی های آن داریم و

در پایان امیداوریم با مطالعه این مقاله و نقد آن ما را در جهت بهبود نقایص این مطلب یاری نمائید .

 

سر فصل های مورد بحث این فعالیت بدین شرح است:

 • مکان تولیدی و شرایط آن
 • مشتری و بازار کار
 • اخذ جواز
 • لوازم و دستگاه ها
 • جذب نیرو
 • تامین مواد اولیه
 • نظارت بر فعالیت
 • تبلیغات و گسترش

 

مکان ، شرط مهم شروع

در مقالاتی که در این زمینه مطالعه کردم ، توجه خاصی به مکان یک تولیدی نشده یا اگر هم شده ، مواردی را از قلم انداخته اند که معلوم است تجربه زیادی در این رشته نداشته اند. در زمان اجرایی کردن این فعالیت ، مواردی گریبان گیرتان خواهید شد که تصور نمی کردید اهمیت زیادی داشته باشد. مکان یک کارگاه تولیدی هم نظیر این موارد می باشد که باید با دقت و توجه خاصی به آن نگاه کرد. مثلا یک تولیدی که از هم صنفان و بازار کار خود دور است، هیچ گاه نباید انتظار زیادی از کارگاه و مشتریان خود داشته باشد. دوستانی بودند که پس از تغییر مکان به یک نقطه دورتر و نا مناسب ، با شکست در ادامه فعالیت مواجه شدند. برخی از نکاتی که در انتخاب مکان باید در نظر داشت بدین شرح می باشد:

 • سعی کنید در مکانی را انتخاب نمایید که به هم صنفان شما نزدیک باشد. (دلایل فراوان)
 • مکان شما دارای آدرس سهل برای مراجعه داشته باشد
 • مکانی را انتخاب نمایید که بدانید ماندگاریتان در آنجا زیاد است (تغییر مکان بسیار مضر است)
 • تامین مواد و حمل و نقل کالا را در انتخاب های مکانتان مورد تحلیل قرار دهید.
 • نیروی مجرب هر محله ای ، یکی از موارد مهم انتخاب آن محل می باشد.
 • از مکان های دارای مجوز استفاده نمایید تا از خیلی مشکلات واکسینه شوید.
 • ایمنی مکان هم مساله ی مهمی است.

 

مشتری و بازار کار

همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره کردم ، سیر تولید به دو نحو سفارشی یا تولید برند خود انجام پذیر است . و اینکه بسیاری از تولیدی ها برای مقابله با شرایط سخت هر دو راه را در برنامه خود می گنجانند. سعی کنید رشته کاری خود را تخصصی تر کنید و در تولید خود فراتر از دو فصل نروید. البته خیلی از تولیدی ها روند چهار فصل را در پیش می گیرند که با مشکلی مواجه نشدند. ولی خب تخصصی تر بودن تولید مزایایی دارد که در طول انجام فعالیت خود متوجه خواهید شد. اگر گستردگی کار شما بالاست ، گنجاندن دوخت چهارفصل ممکن است برتری داشته باشد. از سفارش کار نترسید معمولا افراد سفارش دهنده ای که در سطح بالایی فعالیت دارند ، سفارشات یک فصل را در طول سال به شما خواهند داد. مثلا برخی از دوستان ما در طول سال مشغول به دوخت لباس های زمستانه هستند و در زمان مشخصی ، تمامی تولیدات خود را به فروش می رسانند.

سعی کنید برای جذب مشتری یا سفارش دهنده به دو مقوله قیمت و کیفیت ، توجه ویژه ای داشته باشید. رقیبان و هم صنفانی هم دارید که در اولویت های مشتری های شما هستند و در صورت نارضایتی از شما روی برمیگردانند به غیر از آن اصطلاحی که عمده فروشان استفاده میکنند این است : (جنس خوب روی زمین نمی ماند)

اگر برای برند خود تولید می کنید ، حتما مطالعه علمی و دقیقی روی بازار داشته باشید تا طبق نیاز و سلیقه بازار به تولید ادامه دهید. این یک بحث کاملا علمی و آماری می باشد که در هر منطقه ای مخصوصا ایران ، دارای تغییرات زیاد و مشکل سازیست که با یک تحلیل درست می توانید از آن به نفع خود استفاده نمایید.

 

 

 

لوازم و ماشین آلات:

هر نوع تولید در این عرصه ، دارای لوازم و ماشین آلات مخصوص خود می باشد . در اینجابرخی از  لوازم کلی و متناسب با دوخت تریکو را برایتان بازگو می کنیم:

چند وسیله عمومی و غیر تخصصی:

 • میز برش (ابعاد آن به نوع تولید و گستردگی کار شما بستگی دارد که اگر دارای رول نگهدارنده طاقه ی پارچه باشد بهتر است)
 • میز یا دستگاه اتو
 • میز و تجهیزات میان کاری مانند قیچی مخصوص و قلاب
 • لوازم برش مانند قیچی برقی (متناسب با نوع و حجم کار)
 • در صورت علاقه مندی می توانید از سبد های مخصوص جهت جمع آوری کالاها استفاده کنید.
 • در صورت نیاز : میز بسته بندی و تکمیل

برخی از وسایل تخصصی :

 • چرخ راسته دوز
 • چرخ میان دوز
 • چرخ زیگزال
 • و در صورت نیاز :
 • چرخ دکمه و مادگی
 • نواردوز

هزینه های لوازم:

چرخ ها و لوازم تولیدات از شاخص هایی پیروی می کنند که به هیچ عنوان نمی توان حدودی قابل درکی را برای آن مشخص نمود. مثلا مبلغ دستگاه دکمه مادگی یکی از همکاران ما که تخصصش فقط در زمینه ی تکمبل لباس (دکمه مادگی ، بخار و بسته بندی ) است ، ۵۸ میلون تومان می باشد ولی خب می توان این دستگاه را (نسبت به فعالیت خود )به مبلغ زیر دو ملیون نیز یافت کرد . الا ایحال اگر بخواهیم رنج پایین و مناسبی از این دستگاه ها خریداری کنیم هر چرخ به طور میانگین از دو ملیون تومان آغاز می گردد. (توجه داشته باشید که چرخ های صنعتی با چرخ های خانگی از لحاظ قیمتی قابل قیاس نمی باشند )

 

اخذ جواز های مرتبط

اخذ جواز یک کارگاه بعد از تهیه ی ماشین آلات و مکان مورد بحث قرارا می گیرد . هر صنفی برای خود یک اتحادیه و سازمانی دارد که جواز کسب آن فعالیت را صادر می نمایند. اخذ جواز کسب هم از مواردی است که بودنش اگر چه مزایای آنچنانی ندارد ولی اجباریست . تولیدی های بدون جواز کانون توجه خطراتی هستند که شاید پس از وقوع غیر قابل جبران باشد. پیچیدگی ترسناکی ندارد ، مهم ترین آیتمی  که این جواز احتیاج دارد پایان کار تجاری مکان به همراه سند یا قولنامه است. البته ناگفته نماند شرایط دیگری همچون ماشین آلات و پرسنل نیز مورد نیاز است.  شما می توانید با مراجعه به اتحادیه مربوطه مثلا اتحادیه کشبافان یا تولید کنندگان پوشاک و تکمیل فرم های مربوطه ، این نوع جواز را اخذ کنید. (در صورت داشتن شرایط و آیتم های مندرجه در فرم ها)

 

جذب نیرو:

کیفیت ، هزینه ، پیشرفت و آیتم های زیاد دیگر رابطه مستقیم با نیروها و کاگران یک کارگاه دارند. پس اگر خواهان پیشرفت هستید به چند نکته زیر توجه کنید:

 • از نیروهای پرتجربه استفاده کنید . با جذب کارآموز موقعیت کسب خود را به مخاطره نیاندازید.
 • دلسوز بودن یک نیرو اهمیت ویژه ای دارد.
 • یک خیاط باید دارای شرایطی همچون سلیقه ، ابتکار، هنر و .. باشد تا در مراحل نظارت ،آسودگی بیشتری داشته باشید.
 • از جذب نیروهای پرحاشیه بپرهیزید هرچند شرایط خوبی داشته باشند.
 • بهترین نوع محاسبه حق الزحمه ، اجرت در ازای دوخت می باشد.
 • در جذب نیرو عجله نکنید و بهترین ها را از لحاظ قیمتی و کیفیتی دستچین کنید.

 

 

ادامه در مطلب بعد

 

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ نحوه راه اندازی تولیدی پوشاک (تخصصی) & rdquo؛

 1. Avatar شایان گفت:

  با سلام .
  همانطور که ذکر کردید یکی از نکات کلیدی راه اندازی تولیدی در درجه اول بالا بردن علم این کار است و بعد شروع ..
  اما متاسفانه در ایران هیچ اموزشگاه تدریس خیاطی یا به اصطلاح رشته ی طراحی و دوخت برای اقایان وجود ندارد .. بنده ساکن مشهد هستم و دارای چهار فروشگاه پوشاک و به دلیل تجربه ای که در این زمینه دارم در این که چه جنسی تولید کنم مصمم هستم و مشکل مالی نیز ندارم و حتی از بابت فروش جنس تولید شده نیز مشکلی نداشته زیرا دوستان بسیاری در زمینه کلی فروشی و بنک داری دارم به همین دلیل تصمیم به راه اندازی تولیدی گرفته و مدت بسیار طولانی در اینترنت به دنبال کلاس های اموزش خیاطی و کلاس های طراحی و دوخت برای اقایان گشتم ولی پیدا نکردم سپس به صورت عملی دست به کار شدم ابتدا به مراکز علمی دولتی مانند دانشگاه ها دانشکده ها و … مراجعه کردم تنها یک دانشگاه چنین رشته ای داشت و تنها برای بانوان بود جهاد دانشگاهی نیز چنین رشته ای در لیست رشته هایش داشت اما به دلیل نرسیدن تعداد ثبت نام کننده به حد نصاب تا به حال چنین کلاسی برای اقایان برگزار نشده بود .. تنها یک گزینه وجود داشت و ان هم مراکز فنی و حرفه ای پس از مراجعه به این مرکز متوجه شدم که بخش دولتی این مرکز طراحی و دوخت برای اقایان ندارد و به ساختمان خصوصی مرکز راهنمایی شدم در این ساختمان به من دفترچه ی اموزشگاه های خصوصی را دادند که در بخش بانوان بیش از ۳۰۰ اموزشگاه طراحی و دوخت و در بخش اقایان تنها یک اموزشگاه خصوصی وجود داشت به نام اموزشگاه جامه نگار که پس از تماس و خاموش بودن شماره اموزشگاه از یکی از کار کنان انجا شنیدم که متصدی این اموزشگاه به خارج از کشور رفته و دیگر نیست .. در نهایت از هر دری که وارد شدم به بن بست خوردم لطفا اگر کسی اموزشگاهی را در مشهد برای اقایان میشناسد معرفی کند .. و یا اگر عزیزی که وارد این حرفه شده بتواند به بنده در این زمینه مشورت بدهد سپاس گزار میشوم .
  ۰۹۳۵۳۳۶۶۰۸۳ شماره تماس بنده

 2. Avatar شایان گفت:

  با سلام .
  همانطور که ذکر کردید یکی از نکات کلیدی راه اندازی تولیدی در درجه اول بالا بردن علم این کار است و بعد شروع ..
  اما متاسفانه در ایران هیچ اموزشگاه تدریس خیاطی یا به اصطلاح رشته ی طراحی و دوخت برای اقایان وجود ندارد .. بنده ساکن مشهد هستم و به مدت طولانی در اینترنت به دنبال کلاس های اموزش خیاطی و کلاس های طراحی و دوخت برای اقایان گشتم ولی پیدا نکردم سپس به صورت عملی دست به کار شدم ابتدا به مراکز علمی دولتی مانند دانشگاه ها دانشکده ها و … مراجعه کردم تنها یک دانشگاه چنین رشته ای داشت و تنها برای بانوان بود جهاد دانشگاهی نیز چنین رشته ای در لیست رشته هایش داشت اما به دلیل نرسیدن تعداد ثبت نام کننده به حد نصاب تا به حال چنین کلاسی برای اقایان برگزار نشده بود .. تنها یک گزینه وجود داشت و ان هم مراکز فنی و حرفه ای پس از مراجعه به این مرکز متوجه شدم که بخش دولتی این مرکز طراحی و دوخت برای اقایان ندارد و به ساختمان خصوصی مرکز راهنمایی شدم در این ساختمان به من دفترچه ی اموزشگاه های خصوصی را دادند که در بخش بانوان بیش از ۳۰۰ اموزشگاه طراحی و دوخت و در بخش اقایان تنها یک اموزشگاه خصوصی وجود داشت به نام اموزشگاه جامه نگار که پس از تماس و خاموش بودن شماره اموزشگاه از یکی از کار کنان انجا شنیدم که متصدی این اموزشگاه به خارج از کشور رفته و دیگر نیست .. در نهایت از هر دری که وارد شدم به بن بست خوردم لطفا اگر کسی اموزشگاهی را در مشهد برای اقایان میشناسد معرفی کند .. و یا اگر عزیزی که وارد این حرفه شده بتواند به بنده در این زمینه مشورت بدهد سپاس گزار میشوم .

 3. Avatar khadijeh55582 گفت:

  سلام بهترین مارک چرخ خیاطی میان دوز ؟

  1. Avatar فراهانی گفت:

   فاف آلمان
   پگاسوس ژاپن
   برادر ژاپن قیمت مناسب تر و فوق العاده از نظر کیفیت جنس و کیفیت دوخت

 4. Avatar khadijeh55582 گفت:

  دیپلم خیاطی دارم چندین سال خیاطی کردم.قیمت تولید و هزینه تولید چگونه براورد کنم

 5. Avatar khadijeh55582 گفت:

  ممنونم از مطالب اموزنده شما.هنوز جوابمو نگرفتم.نمیدونم از کجا شروع کنم.

 6. Avatar khadijeh55582 گفت:

  سلام نه هنوز پیگیر موضوع هستم ولی جوابی نگرفتم

 7. Avatar مهدیار گفت:

  سلام من اهل مشهد هستم دارای مکانی دربهترین نقطه مشهد ۱۰۰ متر تجاری و۶۰متر بالای مغازه جهت کارگاه،ملک درقاسم اباد روبروی فروشگاه رفاهه ،من اماده شراکت با فردی متاهل ومتدین وکار بلد هستم شخصی که تو وجودش از خودش وکارهاش پیش خدا حساب بکشه ومردانه یاعلی بگه،خودم سنم ۳۰ساله وبازاری هستم ،شماره تماس میزارم،۰۹۱۵۰۶۸۷۷۲۱،،،،۰۹۳۶۶۷۳۷۲۷۹/سهراب رحیمی پور.یاعلی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.