بازاریابی و فروش, راه حل های تولید, کارآفرینی در پوشاک

نحوه راه اندازی مزون

این روز ها تعداد مزون ها در سراسر کشور رو به افزایش است و به دلیل درآمد مناسب این فعالیت، روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود. مزون در تعاریف عام در ایران، به معنی فروش محصولات مد به شکلی متفاوت و خارج از محدوده فروشگاه می باشد. این فعالیت به جهت اینکه در سازمان ها و نهادها دارای تعریف معینی نیست، سیر قانونمند آن، سردرگمی هایی را برای شخص به همراه دارد. ولی به هر حال هر فعالیت اقتصادی دارای شاخص هایی است که مزون از آن مستثنی نمی باشد.

در این قسمت برای شما کلیات و آموزش هایی از این فعالیت اقتصادی مد و لباس مانند نحوه راه اندازی آن را تشریح می کنیم:

 

مجوز مزون:

بسیاری از مزون هایی که در سطح کشور مشغول به کار هستند، فاقد مجوز های لازم می باشند و همانطور که ذکر شد به دلیل نداشتن تعریف خاصی در سازمان ها، گرفتن جواز برای این فعالیت کمی پیچیده تر است و تنها قانون واضح در این مورد بدین شرح است: ” مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، عرضه محصول تنها در بازار خارج از محیط مسکونی صورت گرفته و عرضه و فروش محصول (کالا و خدمات) در منزل مسکونی ممنوع می باشد.” گمان نمی رود که فروش خانگی در محدوده دوستان و آشنایان مشکلی ایجاد کند و اگر فعالیتتان در همین محدوده است جواز خاصی برایش در نظر گرفته نشده. ولی اگر می خواهید مزون خود را فراتر ببرید:

 

اگر خواهان سیر اصولی و قانونمند این فعالیت هستید، می توانید از چند طریق اقدام نمایید تا به مشکل برنخورید. تا جایی که تحقیقات ما نشان داده مجوز تخصصی بر این اساس صادر نمی شود. (البته به غیر از مجوز هایی مانند تبلیغات مزون ها) به همین خاطر چند راه را به شما پیشنهاد می دهیم:

۱- از اماکن تجاری در جهت عرضه محصولاتتان استفاده کنید.

۲- مکان هایی برای اجاره وجود دارد که دارای جواز مربوطه هستند و کار را برایتان آسان تر می کنند.

۳- با مراجعه به صنف تولید کنندگان و فروشندگان لباس، جواز خود را درخواست نمایید. (مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز در این لینک )

 

 

 

 

پس از اخذ جواز های لازم:

مزون ها به چند طریق جذب مشتری می کنند. برخی از مزون ها با روابط زیاد و مشتری های خاص و برخی دیگر از طریق تبلیغات. این بستگی به نوع محصولی دارد که در مزون به فروش می رسد. مزون های معروف معمولا از راه های تبلیغاتی خاص همچون تبلیغات اینترنتی یا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام استفاده می کنند. برخی از مزون ها به تبلیغات محلی مانند تراکت یا پنل های اس ام اس رو آورده و تعدادی دیگر به مشتریان خود بسنده کرده اند. باز این به گستردگی کار شما بستگی دارد که چه روش تبلیغاتی را پیش بگیرید.

کلید ها و رازهای موفقیت:

در کسب و کار مزون، نکات و رموزی نهفته که بهتر است قبل از راه اندازی یا در حین فعالیت، آنها را مورد بررسی قرار داد. پیشرفت در این فعالیت، شامل موارد بسیاری می باشد که ما از زبان برخی صاحب نظران، به بعضی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 •  یک مزون به دلیل اینکه به نسبت فروشگاه های عادی کمتر در معرض دید است و دارای مشتری گذری نمی باشد، باید برای تبلیغات هزینه ی بیشتری صرف کند و مسلما برای پیشرفت و موفقیت در این کسب و کار به یک روند تبلیغاتی خاص تر احتیاج است.
 • مشتری های این نوع از فروش پوشاک، خواهان کالاهایی متمایز از کالاهای فروشگاه های عادی سطح شهر هستند و مسلما اگر تمایز واضحی میان محصولات مزون و فروشگاه شهری نباشد، مخاطب دلیلی برای رجوع به مزون نخواهد یافت. این تمایز می تواند در قیمت، بروز بودن، مدل های خاص و یا هرچیز دیگری خود را نشان دهد.
 • زمانی این فروش برای مخاطب جذاب می شود که دارای زمان بندی خاص و غیر دائمی باشد. مزون هایی که دارای محدودیت زمانی در ارائه محصولات خود هستند، دارای بازدهی بالاتری نیز می باشند.
 • ابتکار و خلاقیت در این کسب و کار، تاثیر فوق العاده ای بر رونق و موفقیت خواهد داشت. (به غیر از تمایز محصول)
 • مهمترین و بهترین نوع تبلیغات برای این کسب و کار، تبلیغات و بازاریابی نفر به نفر است که پایدارترین و کارآمدترین نوع تبلیغ برای مزون به شمار می آید. با مواردی که بیان شد، (کیفیت، قیمت، تمایز و ابتکار ) می توان نام مزون را بر سر زبان ها انداخت.

 

کالای مزون ها:

غالبا مزون ها به فروش محصولات وارداتی مشغولند و تعداد مزون هایی که روی تولیدات خود یا محصولات داخلی متمرکزند کمتر است که این خود جای بحث بسیار دارد. مزون ها به دو دلیل فروش خود را روی محصولات وارداتی بنا کردند: یکی مشتریانی که خواهان کالاهای خارجی هستند و دیگری اینکه فکر می کنند محصولات خارجی از لحاظ کیفیت یا قیمت مناسب ترند که این دلیل آخر اشتباهی است که بسیاری از مزون داران عزیز درگیر آن هستند و با کمی تحقیق و تفحص روی کالاهای داخلی می توان به دلیل این اشتباه پی برد.

فروش در کنار تولید

مزون هایی می توان یافت که مبنای کار خود را روی تولید و فروش تولید خود نهادینه کرده اند که از هر لحاظ نسبت به سایر مزون ها از برتری بیشتری برخوردارند. اول اینکه در این روش می توان آیتمی به نام سفارش را اضافه نمود که یک روش کسب درآمد فوق العاده برای این نوع مزونها به ارمغان می آورد. دوما از لحاظ قیمت کالا به صرفه تر می باشد و سوم اینکه دست مزون دار در حیطه کیفیت و ظاهر کالا به مراتب بیشتر از مزون داران دیگر باز می باشد. پس اگر به فکر شروع هستید، در صورت امکان این روش را در اولویت قرار دهید.

 

مزون های آنلاین

تازگی، مزون هایی با عناوین مزون های آنلاین شروع به فعالیت کرده اند که اگر از مشکلاتی همچون تحویل کالا یا اعتماد سازی گذرکنیم، در کل راه به صرفه و کم دردسری به نظر می رسد و احتیاج به مجوز خاصی ندارد. با مراوداتی که با این نوع مزون ها داریم، از این روش بسیار راضی هستند. البته دردسر های خاص خودش را دارد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

 

 

مزون هایی همچون مزون لباس عروس و لباس مجلسی بانوان از مزون های رایج و موفق در ایران می باشند. ولی توجه داشته باشید که ایده پردازی و خلاقیت، می تواند موفقیت یک مزون را چند برابر کند. به عنوان مثال ایجاد مزون لباس زوج و خانواده از پیشنهاد های ما در این حوزه می باشد.

 

چند نکته برای کسانی که می خواهند شروع کنند:

 • کالایی که در مزون خود به فروش می رسانید باید متناسب با نوع سلیقه مشتریان شما باشد.
 • اگر به فکر پیشرفت هستید، کار خود را با اینترنت و شبکه های اجتماعی آمیخته کنید.
 • کالای لوکس با کالاهایی که گران فروخته می شود تفاوت دارد. پس این دو را با هم اشتباه نگیرید.

مزون ها با وجود نداشتن تعریف کامل در سازمان ها، در ایران مشمول قوانینی هستند که باید این قوانین را در نظر داشت. ما سعی می کنیم با پیگیری، این نوع قوانین و محدویت ها را در سامانه قرار دهیم.

 

 

روچی

About روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام .

همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم .

هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم.
آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

55 دیدگاه در مورد “نحوه راه اندازی مزون

 1. golmjz گفت:

  سلام من لباس مجلسی طراحی می کنم .ساکن اهواز هستم.می خوام طرحام رو بفروشم .در صورت لازم داشتن طراح لباس برای مزون ،مایل به همکاری هستم.

  1. روچی روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. به زودی یه بخش طراحی در سایت روچی راه اندازی می کنیم. امیدواریم شما بتونید طرح هاتون رو در این بخش قرار دهید و بازار مخصوص به خودتون رو پیدا کنید.

 2. زهدا گفت:

  سلام من احتیاج ب چند تا دوزنده از قزوین دارم کارام بیرون بره
  اگه کسی هست زیر همین کامنت بنویسه

 3. مرتثضی گفت:

  من یه سوال دارم
  یه نفر کلس جنس از ترکیه اورده همه نوع حنسی هم هست
  برای فروشش باید مزون بزنه یا گالری؟
  اصن اسم اینجا ها چیه؟

  1. روچی روچی گفت:

   مزون هم میگن، به مزون معروفه.

 4. تختایی گفت:

  سلام.میخوام مزون لباس عروس و مجلسی بزنم لطفا راهنمایی کنید.تشکر.

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق پشتیبانی تلگرامی روچی (@rochisupport) با ما در تماس باشید.

 5. هانیه گفت:

  من به این امید ک خیاط میشم و مزون میزنم رفتم کلاس خیاطی تهرانم هستم ولی هیچ جا قبول نمیکنه برم کاراموزی و ازاین حرفا باید عملی کارکنه تا یادبگیره و به جایی برسه

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. در این زمینه از طریق پشتیبانی تلگرامی روچی (@rochisupport) با ما در تماس باشید.

 6. azinro گفت:

  چقدر توضیحات خوب و مفیدی بود

  1. روچی روچی گفت:

   ممنون از همراهی شما دوست عزیزم

 7. صبا گفت:

  سلام من خیاطم مانتو مجلسی میدوزم هر کس تمایل داره برا مزون میدوزم

  1. رشيد گفت:

   لطفا بامن تماس بگیرید ٠٩١٢٣١۴۴١۴٩

  2. صفری گفت:

   سلام. ممکنه لطفا با بنده تماس بگیرین یا شمارتون رو برام پیام کنین
   ممنون
   ۰۹۱۲۷۶۱۰۵۵۷

  3. سارا کریمی گفت:

   سلام عزیزم شما سابقه کارتون چند سال هست و آیا تمایل به کار دائم در مزون دارید یا برای خودتون هم میخواهید کار کنید در کنارش؟

 8. رززرد گفت:

  من یه حدود دوسال تو مزون لباس عروس کار کردم و از تزیینات تا فروشندگی و امور داخلیشو انجام دادم حالا میخوام بدونم اگه بخوام خودم مزون بزنم با چقدر باید استارتشو بزنم در ضمن من خیلی اینکارو دوسدارم ودر حال حاضر یه کار غیر مرتبط با مزون انجام میدم

 9. ف گفت:

  خب خداروشکر الان دیگه همه میخوان مزون بزنن
  واقعا بابت این همه تقلیدکردناتون بایدبهتون تبریک گفت

  1. ساره گفت:

   ربطی به تقلید نداره مزون زدنااااا کسی که کپی برداری میکنه از طرح کسی یا ایده خاصی اسمش تقلید نه انتخاب یک شغل

 10. الناز گفت:

  سلام ما مزون استریت مدا هستیم ….در ترکیهداقامت داریم و مرتب جنس میفرستیم ایران و با همکاران و مزونداران هم کار میکنیم….شماره تلفن میذارم اگر خواستید برای توضیحات بیشتر با واتس آپ یا ایمو تماس بگیرید
  ۰۰۹۰۵۵۱۵۵۳۵۹۵۲
  شهابیان

 11. شبنم گفت:

  میشه بگید با جنسهای مانده از مزون باید چیکار کنیم؟

 12. مريم گفت:

  سلام خسته نباشید ،ببخشید من به تازگی میخوام مزون راه اندازی کنم .میخوام جنس از ترکیه بیارم و اینجا بفروشم .کسی هست که از نحوه خرید سایزها یا اینکه چه چیزایی بهتر فروش میره بتونه راهنماییم کنه .قبلا هم اصلا تجربه ای برای این کار نداشتم .مرسی

  1. الناز گفت:

   سلام ما مزون استریت مدا هستیم ….در ترکیهداقامت داریم و مرتب جنس میفرستیم ایران و با همکاران و مزونداران هم کار میکنیم….شماره تلفن میذارم اگر خواستید برای توضیحات بیشتر با واتس آپ یا ایمو تماس بگیرید
   ۰۰۹۰۵۵۱۵۵۳۵۹۵۲
   شهابیان

 13. مزون وخياطي بهار گفت:

  شمارمه ۰۹۳۸۹۴۶۶۱۷۵ بهارم،تهران،

 14. مزون وخياطي بهار گفت:

  من کارم دوخت لباس عروس وکتشلوارمردونس بصورت عمده و شخصی دوزی هرکی خاست بکه همکاری کنیم،تمام مدلهای جدیدو میدوزم مثل باکس و ترانسبارنت و زاکبوزن

  1. Afsane گفت:

   من مزون لباس عروس میخوام بزنم دنبال خیاط حرفه ایم

   1. Afsane گفت:

    من مزون لباس عروس میخوام بزنم دنبال خیاط حرفه ایم شم شماره تماس من باهام تماس بگیرید ۰۹۰۱۴۷۵۲۰۰۲

   2. مرتضی گفت:

    سلام خدمت خانمها و آقایان
    مزون لباس آندیا متشکل از طراح الگو ، مدلینگ ، ابداع و اجرای طرح های روز ، بازار یاب ،مسئولین عقد قرار داد با خریدار و فروشنده ،مدیر داخلی می باشد . این مزون آمادگی خود را برای قرارداد انجام کار و یا مشارکت در امور مالی را اعلام می دارد .

 15. هدی گفت:

  سلام من میخوام ی مزون راه بندازم فقط نمیدونم چطور و از کجا باید شروع کنم.درواقع فقط میخوام لباس و از ی جایی تهیه کنم و اونو اجااره بدم یا بفروشم نمیخوام خودم کار طراحی ید دوخت و دوزش با خودم باشه میشه راهنماییم کنین ممنون

 16. Bahram گفت:

  من دنبال اجاره مزون سمت شمال تهران میگردم ترجیها قبلا مزون بوده باشه اگه کسى سراغ داشت خبر بده ممنون

  1. Bahram گفت:

   شماره ۰۹۱۲۳۹۳۳۹۸۶

 17. مهدي گفت:

  من مزون دارم تهرانپارس میخوام واگذار کنم۰۹۱۲۴۸۴۵۲۱۸

  1. یونسی گفت:

   سلام ..من میخوام یه مزون بزنم تو شهرستان امکانش هست راهنماییم کنید ..؟ نمیدونم باید چطور شروع کنم ..

 18. ss گفت:

  سلان از قیمت ها هم میگید میتونیم هر قیمت بذاریم؟مزون خانگی و اینترنتی و یا باید از جایی نرخ بگیریم

 19. ستاره گفت:

  سلام نظریات خوبی دادید ن میخوام مزون را اندازی کنم امانمیدونم ازکجا شروع کنم لطفآ راهنمایی بفرمایید

  1. شادی گفت:

   منم میخوام مزون بزنم ولی میخوام با کسی شریک شم اگر کسی هست که با من شریک شه حتما ایمیل

   1. مهسا كاظمي گفت:

    سلام من طراح لباس هستم با مدرک رسمی مایل به همکاری

    1. بكاه گفت:

     مزون دارم مایل به همکاری هستم

     1. بردیا گفت:

      سلام من پخش کننده لباس راحتی ترک هستم مایل به همکاری با شما بعد از مصاحبه میباشم آدرس کانال تلگرام ماSamGiftمیباشد و شماره تماس ۰۹۲۱۳۵۴۹۴۰۰لطفا در صورت موافقت با بنده ارتباط برقرار نمایید

     2. عسل گفت:

      سلام شرایط تو میگی لطفاً

   2. نازنين گفت:

    سلام من هم میخوام مزون راه اندازی منم مدرک رسمی طراحی لباس هم دارم و مایل به همکاری هستم

   3. بكاه گفت:

    مایل به همکاری هستم

   4. الناز گفت:

    سلام ما مزون استریت مدا هستیم ….در ترکیهداقامت داریم و مرتب جنس میفرستیم ایران و با همکاران و مزونداران هم کار میکنیم….شماره تلفن میذارم اگر خواستید برای توضیحات بیشتر با واتس آپ یا ایمو تماس بگیرید
    ۰۰۹۰۵۵۱۵۵۳۵۹۵۲
    شهابیان

   5. علیرضا گفت:

    همکاری در کار استارت مزون و درامد..شماره تماس ۰۹۳۶۶۲۴۰۸۴۰ منطقه شمال مازندران ساری

    1. روچی روچی گفت:

     آرزوی موفقیت برا ی شما… لطفا تجربیاتتون رو از طریق پشتیبانی تلگرامی روچی (@rochisupport) با ما در میان بگذارید.

  2. نازنين گفت:

   سلام من هم میخوام مزون راه اندازی منم مدرک رسمی طراحی لباس هم دارم و مایل به همکاری هستم

   1. الناز گفت:

    سلام ما مزون استریت مدا هستیم ….در ترکیهداقامت داریم و مرتب جنس میفرستیم ایران و با همکاران و مزونداران هم کار میکنیم….شماره تلفن میذارم اگر خواستید برای توضیحات بیشتر با واتس آپ یا ایمو تماس بگیرید
    ۰۰۹۰۵۵۱۵۵۳۵۹۵۲
    الناز شهابیان

 20. نسرین گفت:

  آیا هر استان صنف تولید کنندگان و فروشندگان لباس داره؟ اگر یاکن تهران نباشیم برای کسب اطلاعات در مورد کسب مجوز باید به کجا مراجعه کنیم؟

 21. ملل گفت:

  بسیار عالی و مفید باتشکر
  ی سوال داشتم از همکاران باتجربه
  بنده تازه مزون لباس عروس در شهرستان دایر کردم قیمتهارو تاجایی که شده اوردم پایین یعنی لباسی که تو شهرهای دیگه ۷۰۰میدن من ۳۰۰میدم ولی بازم مشتری میاد ولی پسند نمیکنه همه اصول مشتری مداری راهم رعایت میکنم

  1. ستاره گفت:

   سلام دوست عزیز میتونم شماره ای از شما داشته باشم تا از تجربیاتتون استفاده کنم؟ ممنون میشم

  2. ملیکا گفت:

   عزیزم بهتره سفارش بگیری به جای اینکه لباس بخری چون سلیقه ها متفاوت است
   میتونی اجاره به شرط دوخت انجام بدی یعنی مدلی رو که مشتری می خواد بدوزی وبهش اجاره بدی بعد لباس مال خودت میشه ومی تونی بازم اجاره بدی
   موفق باشی

  3. فایزه گفت:

   سلام بنظرم قیمتات خیلی پایینه
   این روزا هرچی قیمت بیشتر باشه،طرف فک میکنه کلاسش بیشتره
   پیشنهاد میکنم رو قیمتاتون تجدید نظر کنید

 22. hanie گفت:

  خیلی خوب بود.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *