ایده و خلاقیت, برندسازی, کارآفرینی در پوشاک

نحوه صادرات لباس

نحوه صادرات لباس
5 امتیاز از 1 رای

صادرات لباس و بررسی

یکی از مهمترین بخش ها برای تولید کنندگان پوشاک و برند ها ، بازار مصرفی می باشد. متاسفانه در ایران به دلیل فرهنگ نامناسبی که میان هموطنانمان رایج شده ، خرید لباس های خارجی در اولویت قرار گرفته و بدون توجه به مضرات این کار ، بازار داغی را برای پوشاک خارجی و قاچاق فراهم ساخته اند. با توجه به پتانسیل و ظرفیت تولید پوشاک در ایران و بازار حاکم ، صادرات یکی از راه کار های مناسب ایجاد رونق برای تولید کنندگان لباس و برندهای ایرانی محسوب می گردد. در شرایط فعلی تعدادی از همکاران ما در رشته های مختلف صنعت مد و لباس  توانسته اند با صادرات محصولاتشان ،چراغ فعالیت خود را روشن نگاه دارند و در این کار موفقیت قابل قبولی داشته اند. حال اینکه بسیاری از آنها دیگر تمایلی به ارائه محصولاتشان در ایران ندارند . اما صادرات لباس از ایران دارای شرایط و پیش نیاز هاییست که برای قدم گذاشتن در ای راه واجب و لازم الاجرا می باشد و هر کشوری دارای موقعیت مناسب برای این کار نیست . در این مطلب برای عزیزانی که علاقه به دانستن تجربیات افرادی که در این راه موفق بوده اند برخی نکات و شرایط صادرات لباس را از زباناین فعالان بازگو و تحلیل کرده ایم.

صادرات لباس از ایران دارای چه شرایطی است؟

در امر صادرات پوشاک ، کشور های زیادی به صورت حرفه ای مشغول به فعالیت هستند. کشور هایی همچون بنگلادش ، چین ، هند ، ترکیه ، تایلند و .. از قدرت های تولید و صادرات پوشاک در این زمینه محسوب می شوند و محصولاتشان دارای شاخصه های لازم برای صادرات می باشد. از شاخصه های مهم برای صادرات می توان به قیمت ، کیفیت، گستردگی تولیدات و زیبایی یک کالای مد و لباس اشاره کرد که این کشور ها به دلیل داشتن یک جای این شاخص ها ، توانسته اند در صادرات لباس از دیگر کشورها پیشی گرفته و رتبه های برتر در این فعالیت را از آن خود نمایند و رقابت با این غول های لباس امری بسیار دشوار و طاقت فرسا است. اما در این بین حفره ها و کمبود هایی وجود دارد که می توان به موفقیت در این کار خوشبین بود . برخی عوامل مانند جغرافیای کشورها ، منابع در دسترس ، روابط میان دو کشور، توانمندی های بومی تولید ، تشابهات و تناقضات فرهنگی در سبک پوشش و عواملی از این دست باعث ایجاد یک سری موقعیت ها در صادرات لباس از ایران شده اند که امکان موفقیت در این کار را برای یک برند یا تولید کننده ایرانی فراهم ساخته است و از آنجایی که یک برند یا تولید کننده لباس ایرانی ، از پتانسیل های خود آگاهی لازم را ندارد ،معمولا این کار را نشدنی و غیر ممکن می دانند. بیایید کمی از پتانسیل ها صحبت کرده و آنها را بررسی کنیم:

۱- نیروی کار در ایران:

زمانی که بحث از تولید می شود ، اکثر نگاه ها به شهرهای بزرگ مانند تهران ، اصفهان ، شیراز و .. منعطف می شود و خب مسلما در به دلیل بالا بودن هزینه ها در این شهر ها حقوق و دستمزد تولید بیشتری طلب می کند. اما با سیری در میان شهرهایی با وسعت و هزینه های کمتر خواهیم یافت که نیروگیری در این مناطق ، بسیار آسان تر است و شرایط رقابت در موضوع قیمت تمام شده را برای تولید کننده و کارآفرین مهیا می سازد و از آنجایی که ایرانیان توانایی بالایی در امر تحصیل و یادگیری مهارت دارند ، شرایط را ویژه تر می سازد.

۲-منابع و متریال در ایران:

ایران دارای منابع غنی و ذخایر عالی خدادادی در زمینه های دامپروری ، کشاورزی و نفتی می باشد که لازمه ی تولید متریال های صنعت لباس است که متاسفانه مورد کم لطفی قرارگرفته و از طرف دیگر واردات بی رویه ، باعث لطمه زدن به صنایع وابسته شده.

۳- توانایی های بومی:

در فرهنگ ما ایرانی ها ، خیاطی و دوخت یکی از ارزشمند ترین تخصص ها برای کدبانوها بعد از آشپزی محسوب می شود و به همین خاطر مهارت های دوزندگی و خیاطی در کشور ما دارای پتانسیل ارزشمندیست. به غیر از آن صنایع دستی کشور ما دارای رتبه خوبی در مقیاس جهانیست که هر کشوری از این مزیت بهره نمی برد و بیشتر روی ماشین آلات در صنعت پوشاک تکیه کرده اند. همین موضوع یک برتری نسبی را در صنعت مد و لباس برای ایرانیان فراهم می کند که باز هم مورد کم لطفی مسئولین و سرمایه گذاران قرار می گیرد.

 

چه کشورهایی برای صادرات لباس از ایران مناسب می باشند؟

همانطور که ذکر کردیم ، هرکشوری دارای شرایط لازم برای صادرات لباس از ایران نمی باشد ولی کشورهایی نیز هستند که برای این کار مستعد بوده و شرایط مناسبی را برای صادرات کالاهای ایرانی فراهم ساخته اند که از معروف ترین آنها میتوان به عراق ، افغانستان ،یمن ، عمان ،تاجیکستان و در برخی محصولات به روسیه و برخی از کشورهای اروپایی اشاره کرد. تحقیق در مورد شرایط کشورها برای این موضوعی امری ضروری و در عین حال ساده می باشد.

چه نوع لباس هایی در این راه با موفقیت بیشتری از ایران صادر می شوند؟

معمولا لباس هایی که دارای قیمت ، کیفیت و سبک مناسب هستند ، قابلیت صادرات را دارند ، اما معمولا لباس هایی که دارای کار دست یا دوخت زیاد هستند ، شرایط صادراتشان از ایران بهتر می باشد. لباس هایی همچون لباس عروس، لباس های زنانه ی کار شده ، صنایع دستی چرم ، پوشاک گرم و بافت های زمستانی از شرایط خوبی برای صادرات از ایران برخوردارند. ولی باز با این توصیفات هر لباسی که از لحاظ قیمت و کیفیت ، در حد رقابت هستند قابلیت صادرات را دارند.

 

چگونه صادرات لباس از ایران را آغاز کنیم؟

اولین موضوع در امر صادرات لباس ، وجود مشتری و مخاطب مناسب در کشورهای مقصد است. برای کشورهای همسایه یا کشورهایی که فرد در آنجا پایه ای داشته باشد ، می توان از امر مارکتینگ حضوری استفاده نمود ولی اگر شرایط حضوری برای بازاریابی وجود نداشته باشد ، برخی از سایت ها این شرایط را مهیا ساخته اند ، مثلا سایتی مانند سایت علیبابا مخصوص همین کار است و با ثبت مشخصات می توان از وجود مشتری در کشور های مختلف آگاهی پیدا کرد.

موضوع بعدی ، خود صادرات لباس است . زمانی که برای کالای یک تولیدی یا برند لباس مشتری و سفارش دهنده ی مناسبی پیدا شود ، علم صادرات آن دارای اهمیت ویژه ای می گردد. برای این موضوع پیشنهادی که ما برای شما داریم ، سپردن این قسمت به گروه ها و شرکت هایی است که در امر صادرات به صورت تخصصی فعالیت دارند. برخی از این شرکت ها با مهارت و تجربه ای که دارند ، خدمات ویژه ای را برای مشتریانشان فراهم می کنند که سپردن صادرات به آنها به صرفه تر از فعالیت انفرادی است به غیر از به صرفه تر بودن ،این شرکت ها تجربیات مفیدی رادر اختیار مشتریانشان قرار می دهند که ریسک کار را کاهش می دهد.

برخی نکات مهم در این کار

 • اگر لباس و پوشاکی دارید که شرایط رقابتی خوبی دارد ، موضوع صادرات را به شدت جدی بگیرید.
 • در مورد لباس و کالایتان ، تحقیق های لازم در مورد پتانسیل صادرات به صورت تخصصی انجام دهید.
 • دانستن و یادگیری زبان انگلیسی یا زبان کشور های مقصد ، یک مزیت و برتری برای شما محسوب می شود.
 • در امر صادرات لباس کاملا محتاتانه عمل کنید. کلاهبرداری فقط در ایران صورت نمی گیرد.

 

از صاحب نظران در این موضوع دعوت می شود تا با بررسی ونقد این مقاله، نظرات و اطلاعات خود را در جهت بهبود این مطلب به ما انتقال دهند.

حامد محمدیان مهر

About حامد محمدیان مهر

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام .

همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم .

هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم.
آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

6 دیدگاه در مورد “نحوه صادرات لباس

 1. کیوان گفت:

  سلام تولید کننده پوشاک زنانه هستم میخواهم به کشور عراق صادر کنم لطفا راهنمای فرمایید متشکرم

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. براتون آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم با صادرکردن کالای باکیفیت برند ایرانی رو به شایستگی معرفی کنید. برای بدست آوردن اطلاعات دقیق به اتاق بازرگانی ایران و عراق و سایت وزارت بازرگانی مراجعه کنید.

 2. عباس درگاهی گفت:

  سلام من تولید کننده پوشاک بچه گانه هستم با کیفیت بالا و پتانسیل صادرات هم دارم ولی نمیدونم چطور میشه مشتری برای صادرات پیدا کرد اگر پیشنهادی دارین لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. نمایشگاه های بین المللی رو رصد کنید و سعی کنید در مناطقی مثل اربیل عراق، افغانستان و پاکستان و کشورهای شمال ایران مثل تاجیکستان و ترکمنستان در نمایشگاه ها شرکت کنید.

 3. محمد گفت:

  ببخشید اگه شما همچین شرکت هایی که در صادرات میتونن کمک کنند را میشناسید لطفا معرفی کنید خیلی ممنون در صمن اگه امکانش هست سایت های بیشتری مثل علیبابا معرفی کنید

  1. روچی روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. در مقالات آتی سایت به این دسته از موضوعات خواهیم پرداخت. ممنون از پیشنهاد شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *