تلگرام الگو
الگوی لباس کودک

هر آنچه از الگوی لباس کودک باید بدانید

آموزش خیاطی, الگو, خیاطی, طراحی الگو
فروش الگوتماس با روچی

الگو چیست؟

الگو یک مدل یا سلسله قوانینی است که با استفاده از آن چیزی را تولید می کنند. در واقع الگو یک نمونه مثال و راهنما از چیزی است که طبق آن کارهایی انجام می شود تا شکلی مشابه آن بدست آید.

الگوی خیاطی

رسم الگوی خیاطی برای هر نوع لباس و هر سنی لازم است. قبل از دوخت هر نوع لباسی باید الگوی خیاطی آن ‌را رسم کرد تا لباسی مناسب و خوش‌دست دوخته و آماده شود. هرچه الگوی خیاطی مناسب‌تری کشیده شود لباس مناسب و خوش‌ فرم‌تری حاضر می شود. در واقع با طراحی الگو می توان سرعت خیاطی را بیشتر و عمل دوخت را راحت‌تر نمود.

البته لازم به ذکر است برای لباس‌های گشاد و راحتی رسم الگو ضروری نیست ولی در دوخت لباس‌‌های مجلسی و رسمی که مطابق اندام هر فرد است باید نهایت دقت به کاربرده شود تا لباسی بی‌نقص دوخته شود.

مزایای استفاده از الگوی خیاطی در دوخت لباس

 • در صورت استفاده از الگوی خیاطی مناسب می توان بدون اینکه برشی در پارچه و لباس ایجاد کنید و آن را خراب کنید، در مصرف پارچه صرفه جویی می شود.
 • میتوان با الگوسازی روی کاغذ طرح دلخواه را پیاده سازی کرد و ایرادات آن را یافت.
 • یک الگوی خیاطی آماده را می توان چندین بار استفاده کرد.
 • طبق الگوی خیاطی پیش رفتن، اشتباهات حین دوخت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و باعث می شود در انتها لباس زیبا و بی نقصی دوخته شود.
 • استفاده از الگوهای خیاطی درنهایت شما را تبدیل به یک خیاط حرفه ای خواهد کرد.
 • استفاده از الگوهای خیاطی تاثیر زیادی در سرعت دوخت و ساده کردن فرآیند دوخت دارد.

به طور کلی استفاده از یادگیری الگوهای خیاطی و استفاده از آن ممکن است برای هرکسی پیش بیاید چون ممکن است طرح دلخواه و سایزهای خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک در بازار موجود نباشد. علاوه بر این امروزه خیاطی یکی از مشاغل پردرآمد خانگی محسوب می شود و از این نظر هم قابل توجه است.

 لباس کودک

الگوی لباس کودک

 

لباس کودک به علت عدم توانایی کودک در بیان میزان راحتی و علاقه اش به لباسی که پوشیده است یکی از دغدغه های والدین است. برای کودکان که پوست حساس تری نسبت به بزرگسالان دارند بهتر است از لباس هایی نرم و لطیف استفاده شود تا از ایجاد هرگونه حساسیت های پوستی در آنها جلوگیری کرد.بهترین نوع پارچه به کاربرده شده در لباس کودک و نوزاد، پارچه های پنبه‌ای است. به یاد داشته باشید نوع لباسی که برای کودک تهیه می شود علاوه بر جسم بر روحیه او هم تاثیر خواهد داشت، پس همواره سعی کنید راحت‌ترین لباس را برای کودک انتخاب و تهیه کنید.

الگوی لباس بچگانه

الگوی لباس بچگانه

برای رسم الگوی لباس بچگانه لازم است نکاتی را رعایت کنید. قبل از هر چیز لازم است ابتدا اندازه گیری های لازم را انجام دهید سپس شروع به رسم الگو کنید.

رسم الگوی لباس بچگانه مراحلی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد

 1. در مرحله ی اول برای اندازه گیری باید از بالاتنه شروع کنید. برای محاسبه قد بالاتنه جلو ابتدا نواری دور کمر کودک ببندید و با متر از گردن تا روی نوار دور کمر را اندازه بگیرید.
 2. بعد از این مرحله قد بالاتنه پشت را هم به همین شکل اندازه بگیرید.
 3. در مرحله سوم نوبت به اندازه گیری سرشانه های کودک است. بدین ترتیب که متر را کنار گردن گذاشته و کل سر شانه امتداد می دهید تا به انتهای آن برسید. انتهای سرشانه همان اندازه ی مد نظرتان خواهد بود.
 4. در مرحله چهارم باید به ترتیب کارور جلو و سپس کارور پشت را اندازه بگیرید. بدین صورت که اندازه کارور جلو کمتر از کارور پشت خواهد بود. برای اندازه کارور باید متر را روی آن قسمت از متر که از بدن جدا میشود قرار و تا سمت دیگر امتداد داد.
 5. مرحله پنجم نوبت به اندازه گیری گردن میرسد. شروع متر از گودی گردن کودک و انتهای آن هم همان جا خواهد بود.
 6. مرحله ششم اندازه گیری دورسینه کودک است. در اندازه گیری دور سینه باید به این نکته توجه کنید که لباس تنگ نشود برای اینکار بهتر است دو انگشت را کنار آن بین متر و بدن کودک قرار دهید تا اندازه دور سینه را محاسبه کنید.
 7. در مرحله هفتم اندازه ی آستین ها باید اندازه گیری شود. برای اندازه گیری آستین، باید متر را از سرشانه شروع تا مچ دست امتداد بدهید .
 8. در مرحله هشتم دور بازو محاسبه میشود. در محاسبه ی دور بازو هم باید به نکته ای که در اندازه گیری دور سینه ذکر کردیم عمل کنید. متر را دور بازو بپیچید و سپس اندازه ی دو انگشت بین متر و بدن قرار میدهد.
 9. درمرحله نهم برای اندازه گیری دور کمر کودک هم باید برای جلوگیری از تنگ شدن لباس از تکنیک دو انگشت استفاده کرد.
 10. مرحله آخر اندازه گیری باسن است که باید به جای دو انگشت از چهار انگشت برای محاسبه ی آن استفاده کرد.

لازم به ذکر است که کودکان به علت نداشتن برجستگی در اندام هایشان معمولا دور سینه، کمر و باسن یکسانی دارند.

آموزش الگوی بالاتنه لباس نوزاد

لازم است آموزش الگوی بالاتنه لباس نوزاد را یکبار دیگر کامل تر بررسی کنیم.

برای رسم الگوی بالا تنه لباس نوزاد باید ابتدا یک کادری را رسم کنید که طول آن با قد بالاتنه برابر و عرض آن برابر مجموع نصف دور سینه و ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر است.

برای خط سینه باید خط بالاتنه را نصف و سپس خط موازی عرض کادر را رسم کنید. در اندازه گیری خط کارور باید از خط سینه تا ابتدای کادر را نصف کرد تا به عدد کارور رسید. در مرحله ی بعدی لازم است از سمت راست شروع و به اندازه ی یک ششم دور گردن به اضافه ی نیم سانتی متر ادامه داده و همین را پایین آمده و علامت میزنید. در سمت راست هم به همین شکل این مراحل را انجام میدهید و در نهایت دو نقطه را به شکلی هلالی بهم متصل میکنید. این نکته را به یاد داشته باشید که هلال ها در سمت جلویی باید کمتر از قسمت های پشتی باشد.

سخن آخر

بطور کلی اغلب لباس ها یک الگوی واحد دارند که همان الگوی بالاتنه است و از آن الگو پیروی میکنند. باید هنگام اندازه گیری برای رسم الگو حتما طبق اصول خیاطی پیش برویم و به هیچ وجه چشمی اندازه گیری نکنیم. باید هر اندازه گیری را با خط کش انجام دهیم و با صابون مخصوص خیاطی در آن قسمت علامت بزنیم. اگر چشمی و بدون خط‌کش اندازه گیری کنیم ممکن است موجب انحراف از مسیر و ناموزونی و ناهماهنگی لباس شود.

برای رسم الگو در لباس کودک هم  به دلیل شرایط خاصی که کودک دارد و حساسیت هایی که به آن دچار است باید نکات لازم را رعایت کرد تا کودک دچار اذیت نشود. باید در انتخاب طرح، رنگ، مدل و جنس پارچه دقت و توجه بسیاری شود. کودکان به دلیل تفاوت در اندام نسبت به بزرگسالان و نداشتن برجستگی‌ها اندازه گیری های متفاوتی در رسم الگوی لباسشان دارند. مثلا در رسم الگوی لباس کودک لازم نیست به بخش های مشخصی  مثل خط باسن پرداخت و پرداختن به بخش هایی هم الزامی خواهد بود. در واقع الگوکشی برای لباس کودکان از بزرگسالان متفاوت است و آموزش‌های جداگانه‌ای دارد.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.