کسب و کار پوشاک

  واجبات یک کارگاه خیاطی از صفر تا صد   

  واجبات یک کارگاه خیاطی از صفر تا صد   
5 امتیاز از 1 رای

پیش از راه­ اندازی یک کارگاه خیاطی، باید به این مسئله توجه داشته باشید که، هدف و قصد شما از این­ کار چیست؟ آیا شما برای کسب درآمد به فکر راه­اندازی یک کسب‌وکار در حیطه خیاطی افتاده­اید، یا این­که این کار، بیشتر جنبه تفننی دارد و به علاقه­ شما مربوط است. توجه به هرکدام از این مسائل می­تواند درروند انجام کار اثرگذار باشد. به هر ترتیب، راه­اندازی یک کارگاه خیاطی موفق، ملزومات و واجباتی دارد که باید به دقت رعایت شود. بانویی که قصد دارد، کسب‌وکاری با محوریت خیاطی راه‌اندازی کند، باید به مسائلی مثل تهیه مکان مناسب جهت کارگاه، لوازم و دستگاه­ها، مواد اولیه، میز کار، مجوز کسب، جذب نیرو و … توجه داشته باشد.

تهیه یک مکان مناسب جهت کارگاه خیاطی

: بهتر است این مکان تا حد امکان به کارگاه­های تولیدی دیگر، نزدیک باشد تا بتواند به خدمات و امکانات آن‌ها دسترسی داشته باشد. به این خاطر که، انجام همه مراحل دوخت لباس توسط یک کارگاه مقرون‌به‌صرفه نیست. صاحب یک کارگاه خیاطی اگر اختصاصی کار کند و انجام مراحلی مثل گلدوزی را به کارگاه­هایی که بیشتر در این زمینه فعالیت می­کنند واگذار کند، هم زودتر و به‌صرفه‌تر به نتیجه می­رسد. نزدیک بودن به مغازه­های فروش پارچه و مواد اولیهدیگر نیز، می­تواند یک مزیت به حساب بیاید.

گرفتن جواز کسب

 

برای اینکه از لحاظ قانونی برای کارگاه شما مشکلی ایجاد نشود، لازم است نسبت به اخذ جواز کسب اقدام کنید. شما می­توانید به اتحادیه­هایی که در هر شهری وجود دارد، مراجعه کرده و با ارائه مدارک موردنیاز، جواز کسب بگیرید. دریافت جواز کسب برای یک کارگاه خیاطی به معنی است، که شما از لحاظ صنفی اجازه اداره کردن کارگاه شخصی خود را دارید.

جذب نیرو

: تعداد افرادی که شما برای کارگاه خیاطی خود استخدام می‌کنید بسته به توان مالی شما و میزان سفارش‌هایی دارد که، شما در یک هفته یا یک ماه دارید. برای شروع به کار بهتر است، از افراد آشنا و محدود استفاده کنید تا روال بازار و میزان سفارش‌ها به دست شما بیاید. برای جذب خیاط، بهتر است به‌صورت تخصصی عمل کنید؛ یعنی هر شخصی کار خاصی انجام دهد. در این صورت سرعت انجام کار به‌شدت بالا می‌رود.

الگو ، نمونه‌گیری و برش

: الگو بخش مهمی در هنگام تهیه یک لباس و انجام کار خیاطی به حساب می­آید. برای به دست آوردن الگو می­توان از روی یک لباس کپی‌برداری کرد؛ یا اینکه از الگوهای آماده بهره برد. یک خیاط حرفه­ای به خوبی می­توان از روی کار خیاطان دیگر الگوبرداری کرده و طرح­های مناسب را به دست آورد.

تهیه مواد ضروری و اولیه و دستگاه­های دوزندگی:

برای تهیه مواد اولیه، که می‌تواند شامل پارچه، دکمه، نخ و دیگر ملزومات خیاطی باشد، بهتر است از کارگاه­های همکار استفاده نمود یا اینکه نسبت به خرید آن‌ها از فروشگاه­های لوازم خیاطی اقدام کرد. دستگاه­های دوزندگی نو ممکن است برای راه­اندازی یک کارگاه خیاطی ، گران باشند. به همین خاطر شاید استفاده از دستگاه­های دست‌دوم گزینه مناسبی باشد.

بازاریابی: این مرحله نیاز به مهارتی غیر از بحث خیاطی دارد. به همین خاطر بهتر است این مسئله را به بازاریابان بسپارید. البته در آغاز کار نیاز به این مسئله چندان احساس نمی­شود. اما با تداوم کار خیاطی، وجود مشتری بیشتر احساس خواهد شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.