تلگرام پارچه عمده
تریکو

تریکو و انواع بافت پارچه تریکو در پوشاک

پارچه, پارچه تریکو, راهنمای خرید پارچه, مقدمات تولید
فروش پارچه

تریکو چیست ؟

تریکو ، برگرفته از واژه انگلیسی tricot است که به نوع خاصی از بافت حلقوی تاری یا warp knitted گفته می شود. اگر به معنای tricot رجوع کنید، متوجه تفاوت آن با تعریف تریکو در ایران خواهید شد. تعریف تریکو در بازار ایران کاملا متفاوت است و  هنوز نیز تفاوت هایی میان تعاریف وجود دارد. در اکثر موارد و در بین عموم، تریکو را به بافت های حلقوی پودی یا همان knitting اطلاق می کنند که در دو نوع تخت و گرد فرآوری می شود. از این رو مجوزهای مربوط به این فعالیت را صنف تریکو و کشباف (کشباف و جوراب) صادر می کند.

تفاوت حلقوی پودی و حلقوی تاری

نکات مهمی که در خرید پارچه تریکو باید مدنظر داشته باشید

برای تهیه پارچه گردباف جهت تولید انبوه، لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید، رازهایی که معمولا تولیدکنندگان، فروشندگان پارچه تریکو و خریداران حرفه ای از آن ها اطلاع دارند، تا در زمان تولید با مشکل خاصی مواجه نشوید. همچنین دانستن این رموز کمک می کند که فروشندگان شما را به عنوان خریداری حرفه ای بشناسند و خریدی مناسب و درست با توجه به نیاز خود داشته باشید. در ادامه به طور خلاصه به این نکات اشاره می کنیم. اطلاعات تکمیلی درباره این نکات را می توانید در مطلب «مهم ترین نکات برای خرید پارچه تریکو به روشی حرفه ای و هوشمندانه» بخوانید.

کارشناس فروش پارچه روچی

(مشاوره و سفارش)


خط شماره ۱خط شماره ۲ - ۳ خط


کانال پارچه و خرازی

 

 • شناختن جنس نخ پارچه ای که مدنظر دارید.
 • انتخاب درست جنس و نوع بافت پارچه گردباف: سه عامل نوع بافت، جنسیت و تکمیل پارچه گردباف بر خصوصیات آن بیشترین تاثیر را دارد.
 • شناختن نام های تجاری معروف و موجود در بازار.
 • مشخص کردن وزن مخصوص یا متراژ در کیلوگرم: پارچه های تریکو در پروسه تولید و خرید و فروش بر حسب کیلوگرم محاسبه می شوند. وقتی شما یک طاقه بیست کیلویی از پارچه تریکو را می خرید باید در نظر داشته باشید که یک کیلو از آن چند متر پارچه است، چون متراژ آن در یک کیلو (گرماژ) مقدار ضخامت و نازکی آن را تعیین می کند و شما برای تولید هر پوشاکی نیازمند ضخامت خاصی هستید.
 • تعیین کردن عرض تکمیل شده پارچه تریکو مورد نظر: عرض پارچه مهم ترین عامل در چیدمان الگوها است که می تواند عددی بین ۹۰ تا ۱۵۰ باشد. عرض های نامناسب پارچه در زمان تولید باعث ایجاد پرتی بسیاری خواهد شد. بنابراین باید میان الگو و عرض پارچه تناسب وجود داشته باشد. هر چقدر این پرتی ها بیشتر باشد شما مبلغ بیشتری را متضرر خواهید شد.
 • خرید پارچه رینگر یا راه راه: در این پارچه ها، چفت شدن راه های پارچه روی هم در هنگام دوخت، به میزان زیبایی آن می افزاید که به جز هنر برش، مناسب بودن پارچه نیز ضروری است. کجی طرح راه راه در پارچه های پنبه یکرو بسیار دیده می شود که به دلیل تاب s و z نخ آن ها است.
 • دقت کنید که هیچ ارزانی بی علت نیست و هیچ گرانی هم بی حکمت نخواهد بود.
 • در مرحله اول به عنوان نمونه مقدار کمی از پارچه را خریداری کنید.تریکو
 • لول شدگی: لول شدن پارچه گردباف در زمان برش و دوخت، زحمت فراوانی را برای تولیدکننده در پی خواهد داشت. معمولا مهم ترین دلیل لول شدن پارچه تریکو، مربوط به تکمیل و کامپکت آن است. پارچه های دارای مواد این مشکل را بیشتر دارند. علت آن این است که برای پارچه های دارای مواد از درجه حرارت کمتری در زمان کامپکت استفاده می شود. راهکار مناسب برای مواجه نشدن با این مساله خرید مقداری کم از پارچه، جهت انجام آزمایش و نمونه گیری است.
 • عملیات تکمیلی بر پارچه ها و تاثیر در قیمت پارچه تریکو: در پارچه های تریکو بعد از جنس نخ، عواملی مانند نوع بافت، رنگ، طرح چاپ و عملیات تکمیل اعمال شده روی قیمت نهایی پارچه تاثیرگذار است. اگر برای خرید پارچه تریکو به بازار مراجعه کردید و قیمت های متفاوتی را شنیدید، چرایی تفاوت قیمت را در جنس نخ و عملیات اعمال شده روی پارچه جستجو کنید.

با آشنایی و در نظر گرفتن این عوامل می توان بهترین نوع پارچه گردباف را متناسب با تولید تامین کرد. در روچی بازار می توانید انواع پارچه تریکو (گردباف) را مشاهده و در صورت تمایل خریداری کنید.

روشی به صرفه برای تهیه پارچه گردباف ( تریکو )

یک روش برای تهیه پارچه گردباف ( تریکو )، انجام پروسه تولید آن توسط فرد است. این روش به همان نسبت که داری مزایایی است، نیاز به ریسک پذیری بالایی نیز دارد. به غیر از آن  نکات و پیش نیازهای مهمی را باید در نظر گرفت.

مزایا

 • تولید پارچه برای تولیدی می تواند بر قیمت پارچه بسیار تاثیر بگذارد.
 • در انتخاب نوع، جنس و رنگ، دست تولیدکننده بازتر خواهد بود.

پیش نیازها

 • به سرمایه قابل توجهی نیاز دارد (به دلیل حداقل تولید کارمزدی بافندگان).
 • به دانش و شناخت بالایی نیاز دارد.

فیلم لحظه گره زدن توسط سوزن (گردباف و تخت)

 

محبوبیت تریکو و کسب و کار در زمینه تریکو

فعالیت های وابسته به تریکو، کشباف و گردباف به دلیل ویژگی های مثبت، مورد توجه بسیاری از فعالان پوشاک و نساجی در ایران قرار گرفته و طبق آمار غیررسمی، فعالان رغبت بیشتری به راه اندازی کسب و کار در این زمینه دارند.

همه افراد به نحوی از تریکو استفاده می کنند؛ عمده جوراب ها و لباس های زیر با این نوع پارچه تولید می شود. پس حتی اگر آمار را در نظر نگیریم، با حسابی سرانگشتی به گستردگی بازار تریکو پی خواهیم برد.

گستردگی بازار تریکو، یکی از عواملی است که توجه فعالان از جمله تولیدکنندگان و فروشندگان را به خود جلب می کند. از آنجا که معمولا لباس های تریکو دارای قیمت های مناسب تری هستند، تقریبا اکثر اقشار جامعه را از لحاظ اقتصادی پوشش می دهند؛ همچنین انعطاف پذیری بالای آن ها شده تا بتوانند در سبد کالاهای لوکس نیز قرار گیرند.

تریکو

برخی از فعالیت های وابسته به تریکو، نسبت به سایر حوزه های پوشاک (مانند فاستونی و چرم) دارای پیچیدگی کمتری هستند و راه اندازی آسان تری دارند که این موضوع سبب شده تا در اولویت قرار گیرند؛ به عنوان مثال می توان به کسب و کار تی شرت های چاپی (با سرمایه زیر ۵ ملیون) و جوراب بافی (بررسی و نحوه ی راه اندازی تولید جوراب) اشاره کرد.

دو صنف کشباف و جوراب و صنف تولید کنندگان و فروشندگان لباس، رابطه مستقیمی با تریکو دارند. مجوزهای حوزه مربوط به تریکو، از طریق این تشکیلات در هر شهری صادر می شود.

دانلود کتاب مرتبط با بافندگی حلقوی یا تریکو

اگر علاقه مند هستید تا در مورد بافت های حلقوی اطلاعات جامع تری را کسب کنید و تخصصی تر به این موضوع بپردازید، می توانید از طریق لینک زیر کتابی در این رابطه را دانلود و مطالعه کنید.

دانلود کتاب بافندگی حلقوی یا تریکو

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ تریکو و انواع بافت پارچه تریکو در پوشاک & rdquo؛

 1. Avatar تهرانی گفت:

  سلام من تولید کننده پوشاک هستم تصمیم به تولید پارچه دارم چه نوع پارچه ای بهتره تولید کنم سرمایه ار من و بافت از شخص دیگر. با تشکر

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. روزتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 2. Avatar مهیاکمالی گفت:

  سلام.اگه امکانش هس لطفانوع پارچه وقیمت زیرش درج بشه باتمام مشخصاتش که راحت تربشه خرید.ممنون

  1. سلام ، داخل محصولات تمامی مشخصات درج شده میتونید از اونجا سفارش بدید

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  کسی میتونه اطلاعاتی در رابطه با مشتق پارچه دوروی حلقوی پودی ، بافت six course punto di roma بگه؟؟؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. لطفا به این لینک مراجعه کنید.
   https://books.google.com/books?id=1M6jBQAAQBAJ&pg=PA345&lpg=PA345&dq=six course punto di roma&source=bl&ots=OSwLN4XrDr&sig=aZ_CJDfXVWov89mAIdGFtwEwRvs&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwi-hL3wm6HfAhVQY1AKHQHWC5YQ6AEwBXoECAEQAQ#v=onepage&q=six course punto di roma&f=true

 4. Avatar نازنین گفت:

  باسلام و خسته نباشید لطفا درباره ی جلوگیری از لول شدن لبه ی پارچه های تریکو وکشی مطلب بزارین ممنون میشم

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. سعی می کنیم در اسرع وقت مطلبی در این زمینه روی سایت قرار دهیم.

 5. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید ،شما جوراب هم میبافید؟؟

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. وقتتون بخیر. ما جوراب نمی بافیم. ولی می توانید از طریق پشتیبانی تلگرامی روچی (@rochisupport) با ما در تماس باشید تا تعدادی از گروه های فعال در این زمینه را به شما معرفی کنیم.

 6. Avatar نسرین گفت:

  سلام.وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون پارچه تریکو رو از کجا خریداری کنیم که به صرف باشه برای تولیدی

 7. Avatar شایان گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  میخواستم اطلاعاتی راجب به جنس مناسب برایه تیشرت های تابستانی .تیشرت های یخه دار سه دکمه . و تیشرت های ورزشی سوال کنم. و سوال دیگه انواع جنس پارچه مناسب برای دوخت سویشرت(هودی)چی میتونه باشه؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 8. Avatar غلامعلی نادری گفت:

  با سلام بهترین شرکت در زمینه تولید پارچه تترون که پارچه تولیدی آن برای پیراهن مناسب باشد و شرایط استاندارد را داشته باشد بجزئ شرکت بروجرد را معرفی نمائید

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. گفتن دقیق این مورد بسیار سخته .

 9. Avatar غلامعلی نادری گفت:

  با سلام ، باعنایت به اینکه در نظر است برای تهیه پارچه پیراهنی ودوخت پیراهن اقدام شود ۱٫ بهتریت پارچه تترون تولید داخل را که بدن نما نباشد وپرز ندهد وبرای کارمندان اداری مناسب باشد وزود چروک نباشد را معرفی نمائید

  1. روچی روچی گفت:

   سلام . برای این امر میتونید با مشاور پارچه آقای شایسته تماس بگیرید که در تماس با ما اطلاعاتشون موجوده

 10. Avatar غلامعلی نادری گفت:

  لطفا درخصوص انکه در ژیله های بافت حلقوی ایا بافت بعد از پوشیده شدن پرز می دهد وگوله گوله می شود

  1. روچی روچی گفت:

   گوله شدن لباس نشان از مصنوعی بودن الیاف لباس داره

 11. Avatar عبدالمهدی گفت:

  نه، هستم

 12. Avatar حدیس پورحسن گفت:

  چ پارچه هایی برای تیشرت مردانه مناسب است

  1. روچی روچی گفت:

   تریکو . بستگی به نوع تی شرت داره

 13. Avatar مریم گفت:

  سلام من از پارچه دورس (ارچه دورس نوعی از بافت گرد است که روی آن به صورت تیپ ( یک دست ) و پشت آن دارای تار های نخی است که نخ های پشت معمولا از جنس پنبه و ضخیم تر از نخ های کار شده در روی آن می باشد) رنگ بدن برای دوخت عروسک میخام از کجا میتونم تهیه کنم؟ میشه لطف کنید ادرس یا شماره تلفن از جایی که این پارچه با رنگ بدن رو دارن برا من ایمیل کنید.واقعا سپاسگدارم

  1. نوعی که شما می خواین به احتمال زیاد مال عروسکه و پارچه دورس به کارش نمیاد . تا جایی که اطلاع دارم برای این منظور از پارچه فلیسه (fleece) استفاده می کنند.

 14. Avatar فرزاد گفت:

  لطفا انواع تریکو رو توضیح بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.