تلگرام پارچه عمده
fabric

پارچه لایی و دانستن نکات ضروری آن (همراه با فیلم)

پارچه, پارچه تاری پودی, ملزومات دوخت
فروش پارچه

پارچه لایی از اصلی ترین مواد اولیه کار تولیدی های پوشاک است که قیمت خرید و فروش آن در بازار خرازی و پارچه هر شهر دارای نوساناتی است. نرخ خرید پارچه لایی در قیمت تمام شده لباس تاثیرگذار است و مشتری های این محصول هر روزه در سایت های اینترنتی و بازارهای فیزیکی به دنبال قیمت فروش پارچه لایی ارزان تر و باکیفیت تر هستند. تولیدی های پوشاک و خیاط ها باید شناخت کاملی از انواع پارچه لایی داشته باشند.

پارچه لایی تنها مختص پوشاک نیست. اکثر لایی ها مانند پارچه اسپان باند از منسوجات بی بافت به شمار می روند که در تولید انواع لباس، کیف، کفش، صنایع چرم سازی، گلدوزی، فیلترهای صنعتی، لحاف و پنبه دوزی، فیلتراسیون، ایزولاسیون، تجهیزات پزشکی، صنایع خودروسازی، بسته بندی و غیره کاربرد دارند. پارچه های لایی مربوط به پوشاک می توانند به صورت تار و پودی (لایی پارچه ای)، حلقوی (کشی) و یا بی بافت باشند.

کارشناس فروش پارچه روچی

(مشاوره و سفارش)


خط شماره ۱خط شماره ۲ - ۳ خط


کانال پارچه و خرازی

 

در مطلب «پارچه لایی و دانستن نکات ضروری آن» قصد داریم به طور جامعی به پارچه لایی بپردازیم. شناخت هرچه بهتر در مورد انواع آن، موارد مصرف، نحوه استفاده و حتی روش خرید صحیح آن برای فعالان و تولیدکنندگان حوزه پوشاک ضروری است.

پارچه لایی و کاربرد آن چیست؟

در بعضی از پوشاک مانند مانتو، پیراهن های مردانه و زنانه، مانتو، دامن، کت، شلوار، لباس های مجلسی و غیره، قسمت هایی از پارچه باید استحکام بیشتری داشته باشد. برای استحکام بخشیدن به پارچه و بالا بردن ایستایی آن، در قسمت هایی که مورد نظر خیاط است از انواع پارچه های لایی لباس استفاده می شود.

یکی از دلایل اصلی خوش دوختی و استایل زیبای یک لباس، استفاده هوشمندانه از لایی مناسب است. محل استفاده از لایی در لباس می تواند فقط قسمت هایی از پوشاک و یا در تمام آن باشد. متدوال ترین قسمت های لباس که در آن از لایی استفاده می شود، سجاف جلو، جادکمه، یقه، مچ، لبه آستین، دمپای دامن یا کت و شلوار است.

 • استفاده از لایی تنها به خاطر قوام بخشیدن به پارچه نیست. اگر پارچه تراکم بافت پایین دارد، بین تار و پود آن فاصله است و در برابر فشار و کشش مقاوم نیست نیز از لایی استفاده می شود.
 • اگر پارچه ریز بافت نیست و درزها باز یا به اصطلاح دیگر شیت می شوند، لایی لباس را می توان در تمام پارچه به کار برد.
 • گاهی با توجه به نوع مصرف لباس باید از پارچه لطیف استفاده شود، ولی در عین حال اگر با توجه به مدل لباس باید ضخامت، استحکام و ایستایی پارچه، بالا رود، انتخاب لایی بهترین تصمیم است.
 • گلدوزی و کار روی بخشی از قسمت پارچه لباس نیز نیاز به لایی لباس دارد.
 • پارچه های کشی از جمله پارچه هایی هستند که در دوخت پوشاک با ایستایی بالا، به همراه لایی زیر چرخ خیاطی می روند. اگر قصد دارید که کشسانی پارچه کمتر شود یا به طور کلی کشسانی آن از بین برود، می توانید از لایی لباس استفاده کنید.
 • کاربرد دیگر لایی لباس جلوگیری از چروک شدن پارچه پوشاک است. در تولید البسه با پارچه هایی که زیاد چروک می شوند مانند: پارچه های نخی، می توانید با استفاده از لایی مناسب، یک لباس ضد چروک تولید کنید.
 • لباس هایی که تنگ هستند و مدل آن به صورتی است که پارچه باید فیت بدن باشد، ممکن است ضمن حرکات فرد، درز لباس باز شود. لایی لباس می تواند قضیه کیس خوردن درزهای پوشاک را به راحتی حل کند.
 • اگر پارچه بسیار گران بها باشد، مانند ابریشم طبیعی به خاطر قیمت بالای پارچه، برای دوام بخشیدن بیشتر به پارچه، لایی لباس کاربرد ویژه ای پیدا می کند.

نکته: در اکثر الگوهای دوخت درباره انتخاب لایی لباس صحبت شده است و بهتر است با توجه به لایی ذکر شده خرید خود را انجام دهید.

در انتخاب پارچه لایی باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟

 • ضخامت پارچه

اولین نکته ای که باید در انتخاب لایی لباس به آن توجه کرد، ضخامت پارچه است. ضخامت لایی لباس باید کمتر از ضخامت پارچه باشد، در غیر این صورت حداکثر ضخامتی که برای لایی استفاده می شود، برابر با ضخامت پارچه است. لایی ها از نظر ضخامت به سه دسته نازک، متوسط و ضخیم تقسیم می شوند.

 • جنس پارچه

لطافت، زبری، کشی بودن یا نبودن و تراکم بافت از اصلی ترین ویژگی های جنس پارچه است که هماهنگ با آن باید لایی لباس را انتخاب کرد. قیمت و بهای پارچه نیز در انتخاب هرچه بهتر لایی لباس موثر است. برای مثال لایی تار و پودی که به لایی پارچه ای یا خط راه پارچه ای نیز در بازار معروف است، برای پارچه های تار و پودی مناسب است، یا لایی حلقوی برای پارچه های کشی استفاده می کنند.

 • نوع دوخت

لایی که برای استحکام پارچه به کار می رود، باید هماهنگ با رنگ پارچه، مناسب با استایل، کاربرد و نوع محیط مصرفی لباس انتخاب شود.

انواع پارچه لایی و نکات ضروری آن ها

در این فیلم توضیحات جامعی درباره انواع پارچه لایی، دانستنی ها و نکات مربوط به آنها گردآوری شده است. اگر فرصت کافی برای مطالعه نکات دقیقی که در ادامه مطلب آورده شده است را ندارید، می توانید از طریق فیلم زیر با کلیات مطلب آشنا شوید.

 

در بازار پارچه و خرازی که چرخی بزنید، انواع لایی ها با قیمت های مختلف به فروش می رسد که اگر تجربه کافی نداشته باشید دچار سرگردانی خواهید شد. در اینجا به مزیت سایت ها و فروشگاه های اینترنتی بیشتر پی می برید، زیرا می توانید پس از شناخت کامل محصول و کسب مشاوره، جنس ها و قیمت ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

لایی ها به دو دسته چسبی و غیر چسبی تقسیم می شوند. بیشتر لایی های موجود در بازار چسبی هستند، ولی برای هر نوع پارچه ای نمی توان از لایی های چسبی استفاده کرد.

لایی های غیرچسبی به پارچه دوخته می شوند. این نوع لایی ها برای پارچه های بسیار نازک با تراکم بافتی کم، پارچه هایی که تحمل گرما را ندارند و پارچه های گران قیمت مثل ابریشم طبیعی به کار می روند.

اصطلاحات مربوط به پارچه لایی

لایی سولیکا

لایی سولیکا دارای آهار است (آهار به معنی خشکی پارچه).

موارد استفاده:

 • بیشتر برای یقه پیراهن،
 • سر آستین،
 • کاپ دوزی.

fabricلایی پرشین

این لایی در بازار، خرازی ها و تولیدی های پوشاک شهرت خوبی دارد. لایی پرشین باید قبل از استفاده آب کشیده شود. این عمل به خاطر خالص شدن لایی بعد از آبرفت انجام می شود. رنگبندی لایی پرشین بیشتر سفید و مشکی است که اخیرا رنگ های دیگر آن نیز به بازار آمده است.

موارد استفاده:

 • بهترین انتخاب برای تولید انواع کت و پالتو

fabricلایی فرانسه

لایی فرانسه دو نوع دارد که با نام های نرم و آهاردار شناخته می شوند. لایی کاغذی فرانسه در بازار خرازی و پارچه دارای شهرت بیشتری است.

موارد استفاده:

الف) نوع محکم تر آن یعنی آهاردار برای:

 • یقه،
 • جای دکمه،
 • سر آستین و غیره.

ب) نوع نرم لایی فرانسه برای:

 • لباس هایی که ایستایی کمتری نیاز دارند.

interlining

 لایی ژرسه یا لایی حریر

اگر قصد دارید که کل لباس را لایی کنید، لایی حریر می تواند انتخاب خوبی باشد. این لایی به خاطر خاصیت کشسانی که دارد، می تواند برای پارچه تمام قسمت های لباس استفاده شود. نوعی لایی ضخیم تر با این مشخصات نیز در بازار وجود دارد که به لایی لایتکس معروف است.

موارد استفاده لایی حریر نازک:

 • بیشتر برای ظریف دوزی لباس زنانه،
 • بلوز رسمی مردانه،
 • مانتو،
 • جیب،
 • جلیقه.
interlining fabricخرید لایی حریر

این نوع لایی، علاوه بر سفید و مشکی دارای رنگ­بندی های متنوع هستند که با توجه به رنگ پارچه می توان رنگ مناسب آن را انتخاب کرد. لازم به ذکر است که هنگام خرید، عرض پارچه مورد نظر خود را مد نظر داشته باشید، زیرا عرض انواع رنگی این نوع لایی، ۱۲۰ سانتیمتر است. اما نوع سفید و مشکی لایی حریر، دارای عرض های ۱۲۰ و ۱۵۰ سانتیمتر است.

لایی زانفیکس

لایی زانفیکس را با نام های لایی دو طرف چسب یا لایی چسب دورو نیز می شناسند. این لایی از دو طرف به پارچه می چسبد. از لحاظ عرض دارای دو نمونه نواری و عریض است.

موارد استفاده:

الف) لایی زانفیکس نواری:

 • لبه های لباس مثل لبه دامن و آستین.

ب)لایی زانفیکس عریض:

 • سجاف،
 • یقه،
 • پشت دکمه ها،
 • مچ.

interlining fabric

لایی زانفکیس، جدیدا در بازار به صورت پودری نیز عرضه می شود که برای استفاده از آن کافی است مقداری از پودر را بین دو لبه ای که می خواهیم بچسبانیم، پاشیده و اتو کنیم.

glue for fabric

لایی چسب کاغذی

لایی چسب کاغذی آب رفت ندارد، یعنی در شستشو آب نمی رود. لایی کاغذی ضخیم به لایی زنجان معروف است که برای برای پارچه های ضخیم تر مثل کتان، ترگال کجراه و یا نوار دور کمر استفاده می شود. عرض این نوع لایی ۹۰ سانتیمتر است.

موارد استفاده:

 • پارچه های لطیف
 • پارچه های دارای ضخامت متوسط
interlining fabric
روش استفاده از لایی چسب کاغذی

نحوه چسباندن لایی چسب و روش استفاده از آن در دوخت انواع پوشاک از جمله نکات ضروری است که یک خیاط و دوزنده باید بداند.

 • در استفاده از لایی چسب کاغذی، الگوی دوخت نقش اصلی را ایفا می کند. شما می توانید الگو را روی لایی بگذارید و برش دهید.
 • در پارچه های ضخیم یا در بخش هایی مثل سجاف و یقه، لایی را یکی دو میلیمتر نسبت به الگو بزرگتر برش دهید.
 • پارچه را به صورت صاف و بدون چروک، روی میز برش یا میز اتو به صورتی پهن کنید که پشت پارچه به سمت شما باشد.
 • سمت چسبنده لایی را با دقت و لب به لب روی پارچه پهن کنید. پشت لایی چسب کاغذی صاف و هموار است اما سطح چسبان آن، این گونه نیست.
 • بعد از گذاشتن قسمت زبر و چسبنده لایی روی پارچه، یک پارچه نم دار و مرطوب را روی لایی پهن کنید و مدت ١٢ تا ١٨ ثانیه (میانگین ١۵ ثانیه)، اتو را روی پارچه مرطوب بگذارید و از همان محل بدون تکان دادن بردارید. دلیل استفاده از پارچه مرطوب این است که لایی به سطح اتو نچسبد. در این مرحله توجه کنید که اتو را نباید تکان دهید، بلکه دقیقا از روی همان محل بردارید. زیرا احتمال دارد که لایی روی پارچه جا به جا شود، یا چسب لایی به کف اتو منتقل شده و باعث کثیفی پارچه و کف اتو شود.
 • روش دیگر استفاده از لایی چسب کاغذی، استفاده از اتو کال ر (اتوی بدون بخار) است. در این روش نباید اتو را روی پارچه حرکت داد. بعد از برداشتن اتوی کالر از اتوی سرد برای استحکام و چسبندگی بهتر لایی چسب استفاده می شود.

لایی مویی

لایی مویی یا موی، به لایی سوزنی نیز شهرت دارد. جنس این لایی لباس معمولا از پشم است. اکثر لایی های مویی در زمره لایی های دوختنی قرار می گیرند. این لایی در بازار در دو نوع ساده و چسبدار عرضه می شود. نوع ساده، دوختنی است و نوع چسبی با چسب به پارچه می چسبد.

موارد استفاده:

 • بیشتر در پوشاک مردانه مثل کت یا پالتو

characters

لایی ارگانزا

از این لایی در تولید پوشاک با پارچه ارگانزا برای استحکام بخشیدن به دوخت بهره می برند.

موارد استفاده:

 • بیشتر در  لباس هایی با پارچه ظریف و نازک
 • شناخته شده ترین کاربرد آن در لباس عروس است.

لایی پارچه ای

لایی پارچه ای از جنس پارچه و دارای تار و پود است. از آنجا که این نوع لایی لباس، احتمال دارد آب رفت داشته باشد، بهتر است قبل از استفاده در آب قرار داده شود. لایی پارچه ساده به پارچه لباس دوخته، و لایی چسب روی پارچه چسبیده می شود.

نکته ای برای خرید انواع پارچه لایی

ابتدا بهتر است از لایی لباس مورد نظر خود، به میزان کمی خریداری کنید و روی پارچه مورد نظر، آن را از لحاظ میزان چسبندگی و آبرفت امتحان کنید، سپس اقدام به خرید متراژ مورد نیاز خود کنید.

در مطالب بعدی به روش استفاده و چسباندن لایی های پارچه ای خواهیم پرداخت.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ پارچه لایی و دانستن نکات ضروری آن (همراه با فیلم) & rdquo؛

 1. Avatar من گفت:

  سلام ایا میشه از پارچه لایی برای بادگیر از جنس پلی استر که داخلش لایه ضداب داشته و حالا فاسد شده و یه بخشی ازش ریخته و کچل شده و باقیش هم بعدا خواهد ریخت استفاده کرد؟اگه بله بفرمایید به چه شیوه ای استفاده بشه ؟ اگر خیر پیشنهادتون چی هست برای رفع این مشکل؟ ممنون.

  1. Avatar اپراتور روچی گفت:

   لایه به مرور زمان از بین میره، و در طول مدت استفاده هم مدام باید اتوکشی بشه که به پارچه اصلی بچسبه و این موضوع علی الخصوص برای بادگیر کمی اذیت کننده هست. پیشنهاد میشه شما از پشم شیشه متری برای این منظور استفاده کنید.

 2. Avatar فرید گفت:

  اسم یک لایه که اندازه فوم ضخیمه و چسب داره چیه ؟؟؟؟برا کیف پارچهای دیدم.روی پارچه میزارن و اتو میکنن.لطفا راهنمایی کنید قصد خرید دارم

  1. Avatar اپراتور روچی گفت:

   بستگی به کاربردی داره که مد نظر دارید. چنانچه برای کیف های پارچه ای استفاده میکنید بنام فوم چسب دار هست.
   و اگر برای خیاطی میخواهید لایی پرشین لایی ضخیم است که برای کت و پالتو و … استفاده میشه.

 3. Avatar عصریخ گفت:

  سلام برای دوخت کاور رختخواب چه لایی استفاده میشه

  1. Avatar اپراتور روچی گفت:

   میتونید بجای لایی یک لایه اسپان باند گرماژ پایین را به یک لایه اسپان باند گرماژ بالا بدوزید که کار همان لایی را انجام میدهد.

 4. Avatar سمانه گفت:

  سلام مانتو من جنسش ژاکارد هست با لایی پرشین خیاط گفتن اتوشویی ببرم حتما میشه با اتو پرسای خونگی همون کار اتو شویی رو انجام داد؟اگر میشه بگید دقیقا چیکار کنم با بخار یا بدون بخار باشه؟؟و اینکه درجه حرارت چقدر باشه که آسیبی نرسه؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. اول لایی رو آب بزنید که آبرفتش انجام بشه و بعدش با اتو بدون بخار روی لایی گذاشته و اتو رو بردارید و پشتش اتو‌ سرد تا محکم بچسبد.

 5. Avatar مریم گفت:

  سلام، وقتتون بخیر، برای ترمه هایی که رومیزی میخاد یشه، چه لایی بچسبونیم؟

  1. بستگی به نوع جنس و ضخامتش داره

 6. Avatar فهیمه گفت:

  سلام چطور میشه چسب لایی حریر از تیکه پارچه های که لایی حریر زدیم به اصل پارچه جدا کنم

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. مجدد کمی بخار اتو از بالا بزنید و آرام آرام جدا کنید.

 7. Avatar سروش گفت:

  سلام اگر پارچه فوتر پشمی بخوای واسه پالتوی اسپرت مردونه استفاده کنی باید چه لایی استفاده کنی که پالتو خیلی خشک ، ایستا و فیت وایسه ؟؟
  و برای دور آستین و یقه با از لایی دیگه ای استفاده کرد؟؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. از لایی کاغذی میتونید استفاده کنید.

 8. Avatar هستی دزفولی گفت:

  سلام ببخشید یه سوال مهم داشتم ممنون میشم جواب بدید .
  برای پالتوی اسپرت پسرانه از جنس پارچه فوتر که که بخوام جنس خیلی خشک داشته باشه و فیت باشه جه نوع لایی باید استفاده کرد؟؟

 9. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من میخوام کت دامن مخمل کشی بدوزم به نظر شما روی استر لایی بچسبونم خوب میشه برای ایستایی کت مخمل کشی چیکار کنم ممنون از پاسختون

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. میتونید از آستر ضخیم تری برای کارتون استفاده کنید.

 10. Avatar حسام گفت:

  سلام.میخوام بدونم میتونم به پارچه حریر لایه بچسبونم؟اگه اره چه لایه لی؟
  ممنون

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. بله میشه ولی کار سختیه و لایه حریر مناسب این کاره.

 11. Avatar سمانه گفت:

  سلام. خواهش میکنم اینو جواب بدید،یه مانتو دوختم و جلوی لباس رو لایی پرشین کردم، قبل لایی کاری کامل شستم لایی رو و به صورت دونم لایی کردم. آخر کار هم لباس رو دادم اتوشویی که لایی خوب بچسبه و مطمئن باشه. فردای تحویل لباس مشتری زنگ زد و گفت بعضی جاهای لباس از لایی جدا شده. چکار کنم که خوب بچسبه؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. جنس لایی احتمالا خوب نبوده که با این همه محکم کاری نچسبیده

 12. Avatar مرجان گفت:

  سلام، یه مانتو پاییزه که جنس نازکی داره و شله خریدم ولی میخوام که شق و رق بایسته و برای کل مانتو میخوام لایی بزنم، پارچه برند شنل هست که یه بافت تار و پود مانند داره چه نوع لایی براش پیشنهاد میکنین؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام دوست عزیز. بهترین لایی برای این کار لایی حریر و اگر خیلی بخواهید ایستایی داشته باشه لایی پرشین هست

 13. Avatar سوزی گفت:

  پارچه لایه طرح دار چطور ‌از کجا میشه تهیه کرد

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. ما موجود نداریم.

 14. Avatar باران گفت:

  سلام. لایی حریر بعد از چندین بار استفاده جدا نمیشه از پارچه؟؟؟؟

 15. Avatar ساحل گفت:

  سلام. با پارچه لمه می‌خوام مانتو بدوزم. چون خیلی نازکه و بدن نما میشه میخواستم لایه حریر بهش بزنم. چه لایه حریری بزنم بهش بهتره؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. لایه آستری استفاده کنید بهتر از لایه حریر است البته لایه حریر هم به صورت رنگبندی موجوده.

 16. Avatar فاطمه گفت:

  باسلام.من یکی دوبار مانتوم رو شستم .الان میبینم مانتوم قسمت هایی که لایی داره حالت چروک از زیر به خود گرفته.چطوری میشه این مشکل رو حل کرد.حرارت مستقیم به لایی بدم؟ یا حرارت مستقیم به روی مانتو؟

 17. Avatar fatemeh گفت:

  سلام
  چطوری لایه حریر رو از مانتو جدا کنم ک مانتو خراب نشه ؟؟

 18. Avatar ماهان گفت:

  سلام،پارچه شلوار کشی دارم که چروک میشه، برای اینکه از چروک شدنش میتونم از لایی استفاده کنم،چه نوعی استفاده کنم،؟

 19. Avatar Kh گفت:

  سلام وقت بخیر..خواستم بپرسم برای استحکام کیفهای بافتنی از چه لایی میشه استفاده کرد؟

 20. Avatar amirmother گفت:

  سلام
  یه نوع لایی هست که برای انتقال طرح گلدوزی روی پارچه استفاده میشه وبعد از دوخت با خیس کردن براحتی از روی پارچه جدامیشه این نوع لایی را ازکجا میشه تهیه کرد وآیا اصلا از انواع لایی هست یاچیز دیگه ایه
  ممنون

 21. Avatar Fateme گفت:

  سلام وقت بخیر
  روشی هست که لایی اون قدر خوب بچسبه ک هیچ جای پارچه جدا نشه حتی بعد از شست و شو
  و این که شست و شو پارچه لایی دار باید چه جوری باشه که لایی جدا نشه؟

 22. Avatar پردیس گفت:

  سلام .من پالتو مردونه دوختم قبل دوخت همه پارچه رو لایی فرانسه زدم ولی الان پارچه کت دد راستای خطای لایی جمع میشه و چروک میفته . چ لایی برا پارچه پالتویی فوتر مناسبه؟؟

 23. Avatar تسنيم گفت:

  سلام یه مانتو از جنس شانتون دارم که پایین مانتو از لایه چسب استفاده شده بعد از شستشو هر چقدر اتو میکنم اون قسمتی از مانتو که زیرش لایه چسب داره حالت چروک و حباب حباب میشه و بعد از خنک شدن جای اتو چروکاش بیشترم میشه چکار کنم لایه چسب زیرش رو بکنم درست میشه ؟ اون وقت پایین مانتو بد حالت وای نمیسته؟ یا اینکه باید به یه نحوه ی دیگه مانتو رو اتو کنم ؟

 24. Avatar مهتاب گفت:

  با سلام لطفا راهنمایی کنید، لبه های مانتو حاضری که لایی داشته با دوبار شستشو حالت چروک گرفته برای از بین بردن این حالت چه کار کنم متشکرم

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. با استفاده از زانفیکس لبه ی مانتو رو مجددا با اتوی داغ به پارچه ی زیرین بچسبونین تا فرم لباس حفظ شود.

 25. Avatar مهرنوش گفت:

  سلام
  میخواستم مانتو با پارچه مخمل کشی بدوزم از چه لایی استفاده کنم و چطوری که جای اتو روی پارچه نرفته
  ممنون میشم پاسخ من را بدهید

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. معمولا برای دوخت مخمل از لایی استفاده نمیشه و برای اتو کردن مخمل هم از یک تخته ی میخ دار مخصوص (ولولورت) استفاده میشه و اتوهای معمولی روی پارچه ی مخمل جا می گذارند.

 26. Avatar زهرا ق. گفت:

  سلام لطفا بفرمایید چه کار کنم تا موقع شستن لایی لبه پایین مانتو و کنار دکمه ها جدا نشه؟ من هر هفته باید مانتوم رو بشورم

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. با استفاده از زانفیکس لبه ی مانتو رو مجددا با اتوی داغ به پارچه ی زیرین بچسبونین تا فرم لباس حفظ شود.

 27. Avatar مهدیه گفت:

  سلام پارچه شنی گرفتم .میخواستم ببینم لایی میچسبه بهش؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. به دلیل جنس خاص این پارچه، برای چسباندن لایی کمی زمان و حوصله لازم است.

 28. Avatar همراز گفت:

  سلام ببخشید یه سوال
  پارچه لمه دارم و میخوام کاملا شق و رق وایسه با دامن کلوش هم میخوام بالا تنه محکمی داشته باشه وهم دامنش پف داشته باشه از چیا میتونم استفاده کنم؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. برای اینکه دامنتون شق و رق باشه از تور شیفون و برای بالاتنه در صورتی که پارچه تون قابلیت چسباندن لایی رو داشته باشه از لایی حریر یا پرشین استفاده کنید.

 29. Avatar Mohadeseh گفت:

  سلام, یه سوال داشتم ازتون
  کت من جنس کرپ باربی داره و بعد از شسته شدن لایی داخل سجاف و سر استین ها شل شده و باز شده چجوری باید دوباره بچسبونمش ک حالت لباس خراب نشه

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. تنها با بخار اتو می تونید کتتون رو به حالت قبلی برگردونید.

 30. Avatar نسترن گفت:

  سلام برای پارچه شیشه پولکدوزی شده چه لایی مناسب هست???برای دوخت کت مجلسی

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. لایی حریر یا پرشین

 31. Avatar Negar گفت:

  با سلام می خواستم بپرسم اثری که زانفیکس بر روی بارچه گذاشته و حالت دون دون شده را چگونه می توان پاک کرد که اون لکه های دون دون از بین بره البته نمی خواهم اثر زانفیکس از بین بره فقط می خواهم لکه های دون دون که بعد از اتو بوجود امده روی پارچه از بین بره
  مننون میشوم پاسخ بدهید

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. معمولا در این گونه موارد یه حرارت غیر مستقیم به قسمتی که دون دون شده می دهند و بعد یک پارچه رو روی این قسمت قرار می دهند و با سرعت بلند می کنند.

 32. Avatar مرجانه گفت:

  باسلام
  ممنون میشم لطف کنید کمکم کنید، من میخوام این لایی سفید کهچسب شده به پارچه رو تمیز کنم نمیدونم با چی و چه جور تمیز کنم، میشه لطفاً بفرماید الان که اشتباهی چسباندع شده حالا چه جور اون لایی رو تمیز کنم؟ ممنون

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. برداشتن لایی از روی پارچه کار آسانی نیست. به میزان چسبی که لایی دارد، وابسته است. اگر لایی مورد نظر شما چسب قوی نداشته باشد، می توانید ابتدا با اتو بخار به لایی بخار دهید و اگر احساس کردید لایی کمی حالت انعطاف پذیری پیدا کرده یک پارچه روی آن قرار داده و با سرعت بلند کنید. البته باید به نوع پارچه هم دقت کنید در صورتیکه پارچه کش باشد باعث می شود پارچه شما حالت خود را از دست بدهد.

 33. Avatar فروشگاه اینترنتی پیراهن گفت:

  حتی در پیراهن های ارزون قیمت هم از نوع لایی چسب (ولی نه snt ترکیه ای) بلکه از نوع ارزانتر ایرانی و پاکستانی استفاده میشه…
  حقیقتا تعجب کردم فرمودید لایی سولیکا … یاد خاطرات ۲۰ سال پیش افتادم که هنوز لایی چسب نبود و یقه دوز ها در عذاب بودند 😂

 34. Avatar فروشگاه اینترنتی پیراهن گفت:

  سلام … ممنون جناب شایسته…
  در تکمیل نوشته های شما الان استفاده از لایی سولیکا در پیراهن مردانه تقریبا منسوخ شده و در بازار برای دوخت پیراهن مرغوب مردانه (مچ و یقه) از لایی ترکیه ای snt استفاده میکنن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.