تلگرام پارچه عمده
پارچه های فاستونی

خیاطان حرفه ای با انواع پارچه های فاستونی چی می دوزند؟

پارچه
فروش پارچه

تاریخچه صنعت فاستونی

تاریخچه ی صنعت پارچه های فاستونی را شاید بتوان از ابتدای زندگی بشر دانست زیرا بشر از زمان شروع تمدن بشری حیواناتی همچون گوسفند را پرورش داده است و همین مسئله موجب شده است که برای ساخت لباس و پوششی که نیاز دارد از پشم گوسفند استفاده کند. در ابتدا استفاده از پشم گوسفند به شیوه ی امروزی مرسوم نبود و از شیوه های بسیار مبتدی برای استفاده از پشم گوسفند استفاده می شد.

بعدها با پیشرفت تمدن بشری، انسان فهمید که می تواند برای استفاده از پشم گوسفند، از الیاف موجود در پشم گوسفند برای ریسندگی استفاده کند و سپس این الیاف را به نخ و نخ ها را به پارچه تبدیل کند. اما جالب است بدانید که پارچه هایی مثل فاستونی که ما قصد بررسی آن ها را در این بخش از روچی داریم تنها از پشم ظریف برای تولید آن ها استفاده نشده است در واقع برای این که پارچه فاستونی به پارچه ای با ظاهر صاف و منظم تبدیل شود رشته های پشم در هنگام تولید باید به صورت موازی در کنار هم قرار بگیرند و در ضمن در کنار استفاده از پشم ظریف از الیاف پشم نوی شانه شده استفاده می شود، این الیاف به گونه ای هستند که الیاف پشمی کوتاه از دسته ی الیاف جدا می شوند و الیاف پشمی بلندتر شانه زده می شوند.

لازم به ذکر است فرایند تولید پارچه فاستونی به چند روز زمان نیاز دارد به گونه ای که برای تبدیل مواد اولیه باید چند روز زمان سپری شود، این در حالی است که پارچه های پشمی تنها با چند ساعت تقلیل بدست می آیند و اگر کسی با صنعت نساجی آشنا نباشد نمی تواند فاستونی و پشمی را از هم تشخیص دهد. اما اگر پارچه ی دارای مارک تمام پشمی باشد، به این معناست که این پارچه، فاستونی است و این که این پارچه را نیز جزو پارچه های پشمی به حساب آوریم اشتباه است.

کارشناس فروش پارچه روچی

(مشاوره و سفارش)


خط شماره ۱خط شماره ۲ - ۳ خط


کانال پارچه و خرازی

پارچه فاستونی

فاستونی برای اولین بار در بوستون آمریکا تولید شد به همین دلیل به این پارچه، پارچه ی بوستونی نیز گفته می شود و کلمه ی فاستونی نیز کلمه ای روسی است که به معنای بوستونی است و چون پارچه فاستونی از روسیه وارد ایران شده است امروزه این پارچه در ایران بیشتر از این که با نام بوستونی معروف باشد به فاستونی معروف است.

مواد اولیه ای که برای تولید فاستونی مورد استفاده قرار می گیرند شامل موادی همچون ترکیب پشم و پلی استر، پشم و ترکیب پشم و کرک است. در تعریف پارچه ی فاستونی می توان گفت پارچه های پشمی ساده ای که برای دوخت لباس هایی همچون کت و شلوار، دامن و سایر لباس های مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است گاهی پارچه های فاستونی، نخی نیز می باشند.

همچنین امروزه از دو نخ یعنی نخ های رینگ و نخ های سایرو برای تولید پارچه فاستونی استفاده می شود، تفاوت پارچه هایی که با این دو نخ تولید می شود در این است پارچه فاستونی که از نخ رینگ ساخته می شوند نسبت به پارچه هایی که در آن از نخ سایرو استفاده می شود ضخامت، ضریب اصطکاک و همچنین مقاومت سایشی بیشتری دارند اما شباهت هر دو در این است که هر دو پارچه ای که با نخ رینگ و نخ سایرو ساخته می شوند سختی خمش یکسانی دارند.

انواع پارچه های فاستونی

به طور کلی پارچه فاستونی دارای دو نوع پلی استر ویسکوز و پشمی هستند. با توجه به این که برای ساخت لباس و پوشاک از پشم گوسفند استفاده می شود و همان طور که قبلا هم گفتیم از پشم گوسفند برای تولید پارچه فاستونی استفاده می شود، یکی از عواملی که باعث می شود یک پارچه فاستونی یک پارچه ی خوب و درجه ی یک تلقی شود مقدار پشمی که برای تولید پارچه در آن به کار رفته شده است.

نکته ی بعدی که باید در مورد پشم گوسفند به کار رفته در پارچه فاستونی پشم به آن اشاره کرد این است که امروزه تقریبا نزدیک به دویست نژاد گوسفند در جهان وجود دارد و با توجه به تفاوتی که در نژاد این گوسفندها وجود دارد پشم آن ها نیز متفاوت است و به همین همه این پشم ها براساس نوعی که دارند دسته بندی می شوند. در ضمن به دلیل این که الیاف پشم به گونه ای است که هوای متراکم در خود نگه می دارد و الیاف متراکمی نیز دارد باعث می شود که در برابر هر گونه تغییر دمایی بدن فرد مقاوم شود. از دیگر خصوصیات پشم که می تواند بر کیفیت پارچه فاستونی تاثیر بگذارد رنگ پذیری بسیار خوب پشم، عبور امواج ماورابنفش و مقاومت در برابر اشتعال است.

همچنین نکته ی دیگری که باعث تفاوت در پارچه های پشمی می شود مقدار پشم به کار رفته در آن هاست معروف ترین نوع پارچه های پشمی که در بازار وجود دارد درصد پشم های آن ها به صورت ذیل است:۵۵-۴۵، ۷۵-۲۵، ۲۰-۸۰، ۱۰-۹۰ .

اما به دلیل این که این اعداد به صورت زوج به کار رفته اند شاید برای تان سوال باشد که کدام عدد نشان دهنده درصد پشم است، در پاسخ به این سوال باید بگوییم عددی که کوچک تر باشد نشان دهنده ی درصد پشم به کار رفته در پارچه ی فاستونی پشمی است، برای مثال اگر روی پارچه ی برای درصد پشم پارچه نوشته باشد ۱۰-۹۰ ، یعنی ۱۰ درصد از الیاف به کار رفته در این پارچه فاستونی، پشم است.

اما دسته ی دوم پارچه فاستونی که از پلی استر ویسکوز ساخته می شوند دارای الیاف پلاستیکی هستند و کمتر چروک می شوند، قیمت این نوع پارچه فاستونی نسبت به پارچه های فاستونی پشمی ارزان تر است، همچنین پارچه فاستونی ساخته شده از پلی استر ویسکوز حالت خشکی دارند و انعطاف پذیری نیز ندارند. اما پارچه فاستونی پشمی لطیف تر هستند و سنگین تر از پارچه فاستونی هستند که از پلی استر ویسکوز تولید شده اند. اما با توجه به این که پشمی که در الیاف پارچه فاستونی به کار برده می شوند جزو الیاف طبیعی به حساب می اید، پارچه فاستونی پشمی این خاصیت را دارند که نسبت به پارچه فاستونی تولید شده از پلی استر ویسکوز زودتر چروک شوند. ولی قیمت پارچه های فاستونی پشمی از پارچه های فاستونی تولید شده از پلی استر ویسکوز بیشتر است.

کاربرد پارچه های فاستونی

پارچه های فاستونی جزو پارچه های پر طرفدار میان اقایان و خانم ها به حساب می اید که توانسته حجم زیادی از  سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص دهد. شاید رایج ترین کاربرد فاستونی را در کت و شلوارهای تولید شده باید دانست، کت و شلوار لباس رسمی مشترک در بین ملل مختلف است و با توجه به این که پارچه فاستونی کیفیت بالایی دارد بسیاری از اقایان در طی سال تصمیم می گیرند برای مجالس رسمی که در آن حضور پیدا می کنند از کت و شلوارهای فاستونی آماده و یا دوخت کت و شلوارهایی مطابق سلیقه شان و با پارچه ی فاستونی استفاده کنند.

اما نباید از بیشترین مشتری های پارچه های فاستونی یعنی خانم ها غافل شد، پارچه فاستونی برای دوخت لباس های خانم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد از جمله استفاده ی پارچه فاستونی برای خانم ها می توان به دوخت مانتو، کت و دامن برای خانم ها اشاره کرد.

پارچه فاستونی به دلیل محبوبیتی که دارند باعث ایچاد معاملات پر رونقی برای افرادی که در زمینه ی تولید و فروش پارچه فعالیت می کنند شده است به همین دلیل می توان نتیجه گرفت تولید و عرضه ی پارچه های فاستونی از سود بالایی برخوردار است.

برندها و کارخانه های تولید پارچه فاستونی

همان طور که گفتیم پارچه های فاستونی از روسیه وارد کشورمان شده است و از آن زمان تا کنون کشورمان در زمینه ی تولید پارچه های فاستونی پیشرفت زیادی کرده است به گونه ای که می توان پارچه های فاستونی تولید شده در ایران را جزو پارچه های فاستونی دانست که در جهان زبان زد است.

از جمله برندها و کارخانه هایی که امروزه در زمینه ی تولید پارچه های فاستونی در ایران فعالیت می کنند می توان به مطهری، تهران جامه، کوکما، طوس، وطن فاستون، اخوان، شایسته، هاکوپیان، مقدم، جامعه، پشم بافی میهن، هامون، اندیکو، زرین فاستون اصفهان، پاریزان، آیدین بافت و عتیق اشاره کرد. این برندها و کارخانه ها جزو بهترین تولید کنندگان ایرانی هستند که در زمینه ی تولید پارچه ی فاستونی در ایران فعالیت می کنند.

نوعی دیگر از پارچه های فاستونی در ایران تولید می شوند که درصد پشم به کار رفته در آن ها صفر است و با الیاف پلی استر و مصنوعی ساخته می شوند این نوع پارچه ها، پارچه ی شبه فاستونی نام دارند که در ایران توسط کارخانه های مه فاستون، دنا، اندیکو، تهران جامه، کوکما و زرین فاستون نجف اباد اصفهان تولید می شود.

پارچه های فاستونی خارجی

از آن جا که هر کالای داخلی که در ایران تولید می شود در خارج از کشور نیز تولید می شود و امکان ورود آن به کشور به صورت قانونی و غیر قانونی وجود دارد، پارچه های فاستونی خارجی نیز در ایران وجود دارند. پارچه های فاستونی که معمولا از خارج از کشور وارد ایران می شوند شامل  پارچه های فاستونی انگلیسی، پارچه های فاستونی چینی و پشم بافی ایتالیایی هستند. غالبا افرادی که به اجناس لوکس علاقه دارند ترجیح می دهند به جای این که از پارچه های فاستونی داخلی که در سطح جهان معروف هستند استفاده کنند از پارچه های فاستونی انگلیسی و پشم بافی ایتالیایی استفاده کنند.

اما نکته ی دیگر در مورد این پارچه های فاستونی دسترسی آسان به آن هاست برای مثال به اسانی می توان پارچه های فاستونی انگلیسی اصل را در ایران با قیمت مقطوع تهیه کرد. در میان پارچه های فاستونی خارجی نباید از پارچه های فاستونی ترک غافل شد این پارچه ها کیفیت بسیار بالایی دارند و مشتریان خاص خود را دارند اما با توجه به قیمت بالای این نوع پارچه های فاستونی بسیاری از اقشار جامعه توانایی خرید چنین پارچه هایی ندارند.

نکاتی در مورد خرید پارچه فاستونی

همان طور که گفتیم در کنار پارچه های فاستونی که از پلی استر و پشم تولید می شوند پارچه های فاستونی دیگری نیز هستند که درصد پشم به کار رفته در آن ها صفر است و جزو پارچه های شبه فاستونی به حساب می ایند. نکته ای که در مورد خرید این نوع پارچه ها باید به خاطر داشت این است که پارچه ی فاستونی که در آن از پشم استفاده است کیفیت و مرغوبیت بیشتری دارد و ظرافت و لطافت آن نیز نسبت به پارچه های تولید شده از پلی استر ویسکوز و پارچه های شبه فاستونی که درصد نخ به کار رفته در آن ها صفر است بیشتر است، به همین دلیل در هنگام خرید پارچه های پلی استر و شبه فاستونی این نکات را به خاطر داشته باشید.

نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشد بسته به نیاز، مکان و مدلی که برای لباس خود مدنظر دارید باید برای خرید پارچه فاستونی هزینه کنید.

تشخیص نوع پارچه فاستونی

اگر با پارچه فاستونی اشنایی چندانی ندارید و نمی دانید که چگونه می تواند پارچه های فاستونی پشمی را از پارچه فاستونی پلی استر ویسکوز تشخیص داد، یک راه بسیار ساده برای تشخیص این نوع پارچه ها وجود دارد و آن سوزاندن پارچه است.

اگر بوی ناشی از سوزاندن پارچه ی فاستونی بویی مشابه کله پاچه و کز بود درصد بالایی از الیاف به کار رفته در پارچه ی فاستونی پشم است اما اگر بوی پلاستیک به مشام تان رسید پارچه ی فاستونی از جنس پلی استر ویسکوز است.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد پارچه فاستونی تولید شده دارای درصد متفاوتی از پشم و یا پلی استر هستند و به خاطر داشته باشید که هیچ پارچه ی فاستونی به طور کامل از پشم و یا از پلی استر ساخته نشده است و چیزی باعث می شود ظاهر و قیمت پارچه های فاستونی با هم متفاوت باشد همین درصد الیاف به کار رفته در آن ها است. همچنین در پایان پیشنهاد می شود انواع مختلف پارچه فاستونی را با بهترین جنس و با قیمت مناسب از فروشگاه روچی خریداری کنید.

 

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.