ایده و خلاقیت, بازاریابی و فروش

راه اندازی بوتیک

آیا تا به حال شده بخواهید یک بوتیک یا فروشگاه فشن راه اندازی کنید ، ولی هر بار ایده هایتان درست از آب در نیامدنده و به بن بست رسیده اید؟ در این مطلب به شما اصول راه اندازی یک بوتیک یا فروشگاه فشن را شرح می دهیم تا متوجه شوید اشکال کار از کجاست .

یک راه اندازی اصولی به شما کمک میکندد تا این امر را برای خود راحت و آسان کنید.

بروزرسانی در ۱۲/۰۴/۲۰۱۵

 

 

نوع محصولات بوتیک و فروشگاه پوشاک:

اول تکلیف خود را با خودتان روشن کنید که در بوتیک خود چه نوع کالاهایی می خواهید عرضه کنید. مثلا اسپرت ، رسمی ، لوازم جانبی ، چرم یا هر چیز مرتبط دیگر.

 • کالاهایی که دوست دارید عرضه کنید را یادداشت کرده و یک لیست از ایده های خود درست کنید.
 • لیست شما باید منطقی و عملی باشد. آیا سبک دلخواه شما بازار کافی در آن محل دارد؟

 

۶۷۰px-Start-a-Boutique-Step-1

 

 

 در نظر گرفتن نوع قیمتی سبک مورد نظر :

نوع قیمت کالای خود را تعیین کنید. بسیاری از محصولات به دلیل ریزه کاری قیمت های بالاتری نسبت به بقیه دارند. دقت کنید که سبک مورد نظرتان چه نوع قیمتی دارد .

 

فرم فروش:

فروشگاه آنلاین یا غیر آنلاین :

اگر از اینترنت سر در می آورید ، می توانید فروشگاه خود را به صورت آنلاین راه اندازی کنید. این فرم فروش مزایایی دارد که فروشگاه های عادی از آن مزایا برخوردار نیستند. مثلا دردسر های کمتر کارهای اداری ، سرمایه گذاری ماندگار ، هزینه های مناسب تر ، رقبای کمتر و ….:  اما این نوع از فروش دارای مشکلات خاص خود نیز می باشد. مثلا یک فروشگاه آنلاین باید سرمایه گذاری بیشتری روی تبلیغات نیاز دارد و مشتریان رهگذر ندارد. درمطالب آتی نحوه ی راه اندازی این نوع از فروشگاه را به طور کامل شرح خواهیم داد ولی فعلا در این مطلب فروشگاه های غیر آنلاین را بررسی خواهیم کرد:

 

 

 

۶۷۰px-Start-a-Fashion-Boutique-Step-6

 

مجوزهای لازم برای فعالیت

در ایران نسبت به سایر گشورها ، گرفتن جواز های لازم برای این کار کمی مشکل تر می باشد. به همین دلیل توصیه می شود که اگر درصدد اجاره کردن هستید و ملک تجاری ندارید ، مکانی را اجاره کنید که دارای جواز همان فعالیت است. اگر دارای مکانی هستید و یا اصرار بر گرفتن مجوز دارید می توانید با مراجعه به سایت صنف مرتبط ، شرایط مطالعه نموده و پس از تکمیل موارد ملزوم ، اقدام به اخذ جواز نمایید. مثلا برای صنف پوشاک میتوانید با مراجعه با سایت www.espt.ir این مراحل را سپری یا حتی در خود سایت و به صورت آنلاین فرم ها را تکمیل نمایید.

 

 

۶۷۰px-Start-a-Boutique-Step-4

مدیریت بودجه:

اگر می خواهید در این راه با شکست مواجه نشوید ، به موارد مربوط به بودجه توجه ویژه ای داشته باشید. سرمایه اولیه ی خود را مشخص کنید و اگر به حد نصاب نرسید راه های دیگری مانند فروشگاه مجازی انتخاب نمایید. مدیریت مالی و حسابداری دقیقی داشته باشید و از صرف هزینه های غیر ضروری خودداری کنید.

 

 

budjet

مکان مناسب:

اگر صاحب مکان خاصی نیستید مکانی را انتخاب نمایید که با نوع محصولات و قیمت محصولات شما همخوانی داشته باشد. مثلا مکان های بومی نشین نسبت به مکان های مدرن تر ، روی قیمت ها حساسیت بیشتری دارند . قبل تهیه یک مکان ، در آن محلی چرخی بزنید و فروشگاه های مرتبز را زیر نظر داشته باشید . این کار باعث می شود تا در انتخاب محل مناسب بهتر عمل کنید. در حالت عادی مکان های پرتردد ، بهترین گزینه ها هستند ولی اگر قصد سرمایه گذاری روی تبلیغات دارید ، می توانید از هزینه مکان خود بکاهید.

 

 

 

۶۷۰px-Start-a-Boutique-Step-3

تامین کالا:

برای تامین کالاهای خود از بهترین منابع و بخش کننده ها استفاده کنید. خیلی ها برای تامین کالاهای خود به واردات چمدانی روی می آورند که مشکلات و مزایای خاص خود را دارد. اگر این روش را انتخاب کرده اید توجه داشته باشید کشورهای خاصی برای این فعالیت وجود دارد که به نسبت نوع کالا باید در نظر گرفته شوند . مثلا تایلند برای لباس های زیر و بدلی جات موقعیت مناسبی دارند. یا در زمینه پوشاک ارزان ، بنگلادش و بعد از آن چین مناسب هستند. در مواقعی که کیفیت در اولویت قرار می گیرد ترکیه بهترین گزینه ی باشد.

ولی در کل توصیه می شود که  برندها و تولیدات داخل را به دلیل هزینه های جانبی کمتر ، شناخت بیشتر و … در اولویت قرار دهید. در اینصورت دست شما در زمینه تنوع و نوع تصویه نیز بازتر می باشد. می توانید به جای بخش کننده ها ، کالاهای خود را از تولید کنندگان تامین کنید یا حتی محصولات را با برند خاص خود سفارش دهید.

 

 

طراحی و نمای یک بوتیک:

طراحی یک بوتیک باز هم به نوع کالا و مکان بستگی دارد. توصیه می شود برای طراحی یک بوتیک از اجرا کنندگان خوش نام استفاده کنید یا اگر قصد دارید شخصا این امر را عهده دار شوید قبل از شروع به شکل دهی مقالات مربوطه را مطالعه کنید. اگر قصد دارید روی خصوصیات قیمتی مانور دهید با استفاده از اتکت ها و کاغذ های قیمت ، دکور خود را مزین کنید. سعی کنید سادگی را در طراحی خود در نظر بگیرید تا شتری در انتخاب خود گیج نشود . کالاهایی را جلوی دید قرار دهید که امتحان خود را پس داده اند. در نور پردازی دقت کافی داشته باشید تا هم کالاها دیده شوند و هم نور پردازی چشم را اذیت نکند. در بوتیک خود از سبدهای مخصوص حراج استفاده کنید و در حد ممکن کالاها را جلوی دست قرار دهید . رگالی کردن محصولات به جذب مشتری کمک شایانی می کند . بسیاری از افراد دوست دارند در زمان انتخاب ، دستشان باز باشد و از رودر رویی مستقیم با فروشنده پرهیز می کنند.

 

 

۶۷۰px-Start-a-Fashion-Boutique-Step-2

 

استخدام:

اگر قصد استخدام افراد برای این کارا را دارید چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • به بودجه و سرمایه خود توجه کنید
 • از افرادی با سابقه ی پاک و امین استفاده کنید و حتما یکی از شرایط استخدام را ضمانت فرد معتمد قرار دهید
 • افراد خوش صحبت ، لزوما چرب زبان نیستند. افرادی را انتخاب کنید که باکلام خود ، مشتری را مجذوب کنند.

 

 

افتتاحیه:

 

یکی از تاثیر گذارترین ترفندها برای یک بوتیک ، افتتاحیه ی آن می ب اشد. افتتاحیه هر فروشگاه می تواند در خاطر بسیاری از افراد بماند و نام بوتیک را سر زبان ها بیاندازد.  می توانید با یک حرکت غیر معمول و خاص ، افتتاحیه را خاطره انگیز نمایید. ترفندهای خاص را می توانید با جستجو در اینترنت پیدا کنید و از کارهایی که فروشگاه های موفق برون مرزی انجام می دهند استفاده نمایید. این موضوع را به هیچ عنوان دست کم نگیرید.

 

 

در پایان به چند نکته مهم توجه کنید :

 • سعی کنید بوتیک شما دارای یک خصوصیت بارز باشد . مثلا قیمت های استثنایی یا کالاهای خاصی که هرجایی پیدا نمی شود.
 • در فروشگاه خود از موارد جذابی مانند کارت هدیه ،کارت تخفیف ، سیستم مشتری مداری به طرق مختلف (مانند پیامک) و مواردی از این قبیل استفاده نمایید
 • سعی کنید از سیستم سود کمتر فروش بیشتر استفاده کنید. در ایران کالاهای لوکس با قیمت های بالا دارای مخاطبان کمی هستند

 

امیدواریم اگر قصد شروع این کار را دارید یا در حال انجام آن هستید موفق و پیروز باشید.

نوسته شده توسط حامد محمدیان مهر در سیستم خدمات مد و فشن روچی.

 

 

 

روچی

About روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام .

همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم .

هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم.
آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

8 دیدگاه در مورد “راه اندازی بوتیک

 1. mohammad گفت:

  سلام
  من قصد زدن یه بوتیک مردانه دارم چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین.
  برای این کار حداقل چقدر میخواد؟
  اجناسمو از بازار به چه شکل باید بخرم اصلا چه نوع لباسی باید بخرم و به چه اندازه؟
  این کار ریسکش زیاده یا کم؛ اصلا سودش خوبه؟
  به چه نکاتی باید توجه کنم که ضرر نکنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. روچی روچی گفت:

   سلام. با توجه به شرایط فعلی بازار کمی با احتیاط وارد بازار بشید. اگر بازار فروشتون رو بشناسید ریسک کمتری دارید اما اگه بازار رو نشناسید ریسک بالایی در انتظار شماست. از دوستانی که در این زمینه تجربه دارند خواهش می‌کنیم که نظرات خودشون رو اینجا برای ما ثبت کنند.

 2. سهیلا گفت:

  سلام خسته نباشید. من یه بوتیگ لباس اسپورت میخوام باز کنم ازتون مشاوره میخواستم که کجا باشه بهتره؟؟؟ و ریسک این کار چند درصده؟؟

 3. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  قصد افتتاح بوتیک دارم و کارهام وارداتیه. میخواستم بدون اماکن چقد ممکنه اذیت کنه؟ ممنون

 4. MoHaMmAd گفت:

  سلام
  من قصد زدن یه بوتیک زنانه دارم چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین.
  برای این کار مبلغ چهل تا پنجا میلیون کافیه؟
  اجناسمو از بازار به شکل باید بخرم اصلا چه نوع لباسی باید بخرم و به چه اندازه؟
  این کار ریسکش زیاده یا کم؛ اصلا سودش خوبه؟
  به چه نکاتی باید توجه کنم که ضرر نکنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. روچی روچی گفت:

   با توجه به شرایط فعلی بازار کمی با احتیاط وارد بازار بشید. اگر بازار فروشتون رو بشناسید ریسک کمتری دارید اما اگه بازار رو نشناسید ریسک بالایی در انتظار شماست. از دوستانی که در این زمینه تجربه دارند خواهش میکنیم که نظرات خودشون رو اینجا برای ما ثبت کنند.

 5. فاطمهتاجیک گفت:

  باسلام جهت هزینه های راه اندازی کارگاه خیاطی ودستمزد چرخکار,سردوز,واتوکاراحتیاج به راهنمایی دارم متشکرم .

  1. حامد محمدیان مهر حامد محمدیان مهر گفت:

   در مطالب بعدی به امید خدا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *