تلگرام پارچه عمده

کاهش هزینه تولید لباس ، نکات و راه کار

پارچه, راه حل های تولید
فروش پارچه

هزینه تولید لباس

یکی از سوالات رایج میان کسانی که کار تولید پوشاک را به تازگی شروع کرده اند این است: چگونه قیمت نهایی و هزینه تولید لباس را کاهش دهیم؟ دانستن مواردی که هزینه تولید و قیمت نهایی جنس را کاهش می دهند، برای یک تولید کننده پوشاک امری ضروری است. حتی یک تولید کننده ی ماهر و با تجربه نیز نمی تواند ادعا کند تمام مواردی که منجر به کاهش قیمت نهایی کالا می شود را می داند. پس مواردی که در این مطلب قرار داده ایم کامل نبوده و با مشورت ۳ تولید کننده تدوین گشته و از دوستانی که در این مورد صاحب نظر هستند استدعا دارم در راستای کمک به هموطنانشان با درج تجربیات خود به بهبود این مطلب کمک نمایند.

کیفیت نباید قربانی شود

کاهش قیمت نهایی لباس تولید شده اهمیت بالا و روی فروش و سفارشات تاثیری انکار ناپذیر دارد. ولی توجه به این موضوع که کیفیت لباس نباید قربانی شود مساله ای مهم تر است. زمانی کاهش قیمت تاثیر مثبتی خواهد داشت که کیفیت کار افت نداشته باشد و اگر این چنین شود، نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه ممکن است آسیب های جدی و جبران ناپذیری را در پی داشته باشد و اطمینان مخاطبان از تولید کننده سلب گردد. حال چه باید کرد که بدون افت کیفیت لباس، قیمت تمام شده را به حداقل رساند؟

rochi-clothing-quality

نگاه کلی هزینه تولید لباس و پرتی

با یک نگاه کلی به سیر تولید، می توان به این پی برد که متریال و هزینه اجرایی، دو رکن مهمی هستند که قیمت لباس را تشکیل می دهند. ولی یک عامل مهم دیگری که در این موضوع دخیل است و متاسفانه زیاد به چشم نمی آید هزینه های جانبی تولید لباس است که غالبا آن را به نام (پرتی) می شناسند. پرتی تولید، برخلاف تصور برخی تولید کنندگان، تاثیر بسزایی در این موضوع دارد و حتی امکان این وجود دارد که تاثیر این مسئله به ظاهر ناچیز، از دو مورد متریال و هزینه دوخت بیشتر باشد. پرتی تولید لباس را موارد متعددی تشکیل می دهد و از جمله آن ها می توان به مواردی همچون حمل و نقل، هزینه خدماتی (آب ،برق و…)، دم قیچی ها (پرت متریال)، تبلیغات، هزینه رفاهی زیردستان و … اشاره کرد.

rochi-sewing-apparel

 

اتفاقات پیش بینی نشده

حتما برخی از دوستان تولید کننده با این مسئله برخورد داشته اند و اتفاقاتی پیش بینی نشده، هزینه های زیادی را برایشان به همراه داشته. یک تولید کننده در سیر تولید خود با مسائلی همچون چک برگشتی، حوادث غیر مترقبه، خرابی ماشین آلات و…  روبرو خواهد شد که تولیدی لباسش را متحمل هزینه های زیادی می کند. پس اتفاقات پیش بینی نشده را نیز باید به لیست هزینه ها اضافه نمود و برای کاهش این نوع هزینه ها راهی به غیر از عملکرد محتاطانه وجود ندارد.

rochi-c6452

 

مکان تولیدی

مکان تولیدی، به غیر از تاثیرش بر رونق فعالیت، روی هزینه تولید لباس نیز تاثیر بسیاری دارد. دلایل زیادی مکان تولید را تاثیر گذار کرده مانند هزینه ی حمل و نقل، هزینه کارگر و مسائل دیگری که مربوط به مکان تولید می شود. برای کاهش این نوع هزینه ها، باید تا حد امکان مکان تولید را متناسب با تولید انتخاب نمود که از لحاظ حمل ونقل به اماکن خدماتی آن تولید نزدیک بوده و از لحاظ استخدام، دست تولید کننده در انتخاب زیر دستان باز باشد.

 

rochi-clothing2684

متریال و پارچه

همانطور که گفته شد، متریال یکی از ارکانیست که قیمت یک لباس را تشکیل می دهد. دلایل زیادی وجود دارد که قیمت متریال و پارچه مصرفی را دست خوش تغییر کرده و قیمت تمام شده را بالا می برد. در اینجا به نکاتی که می تواند در این امر به تولید کننده کمک کند اشاره می کنیم:

 • شناخت سورس: برای تهیه پارچه و متریال باید در انتخاب تامین کننده دقت نمایید و سعی کنید تامین کننده هایی را انتخاب نمایید که منصف تر و کاربلد تر از دیگر تامین کنندگان باشند و برای انتخاب آن به مراکز پر رغیب و پرتجمع در آن صنف رجوع نمایید.
 • نقد ولی ارزان تر: سعی کنید با خرید نقدی متریال، از فروشنده ی آن تخفیف بگیرید. اکثر فروشندگان در این صنف حاضرند در ازای کارکرد نقدی درصد قابل ملاحضه ای از قیمت متریال کم کنند.
 • تولید پارچه: اگر در تولید لباس خود با پارچه سرو کار دارید و در صورت داشتن سرمایه، نخ مورد نظر خود را تهیه کرده و با مراجعه به بافندگان، پارچه مورد نیازتان را به صورت اجرتی تولید نمایید. البته این راه به کسانی که تجربه و دانش لازم را ندارند توصیه نمی شود و می توانند از همان راه اول استفاده کنند.

 

organic_cotton_fabric

 

دم قیچی

همان طور که می دانید، دم قیچی اصطلاحی است که به پرتی و اضافات پارچه در هنگام برش گفته می شود و در مطالب پیشین روچی توضیح مختصری را در مورد آن بیان کرده ایم. با حسابی چهارانگشتی متوجه این خواهید شد که همین دم قیچی ها، برای تولید هزینه ی زیادی را به همراه دارد. پس باید تا حد امکان این مورد را در برش کاهش داد. برای این امر باید در چینش الگو روی لایه های پارچه ابتکار به خرج داد و در چینش لایه های پارچه دقت کرد و در صورت امکان از برشکاران زبده استفاده نمود. یکی دیگر از عوامل مؤثر روی دم قیچی ها، عرض پارچه می باشد که باید متناسب با الگو انتخاب شود.

clothing-rochi4246cut

هزینه دوخت و مزد زیردستان

یک تولید کننده برای کاهش هزینه تولید لباس باید روی مزد و حقوق کارگران دقت داشته باشد. باید کارگرانی را انتخاب نماید که در عین داشتن مهارت کافی و وجدان کاری، منصف هم باشند. برای تولیدی هایی که دارای خیاطی هستند معمولا بهترین شیوه برای پرداخت دست مزد، مزدی دوزی است. یعنی در ازای اجرای هر دوخت مزدی را در نظر گرفته و به دوزنده پرداخت نمود. این روش برای وسط کاران و دیگر زیردستان زیاد مناسب نبوده و بهتر است برای این دسته حقوق ثابت (روزمزد) در نظر گرفت.

 

rochi-clothing51912055151

نکات مهم دیگر برای کاهش هزینه تولید لباس

 1. سعی کنید تا حد امکان و با ابتکار خود هزینه های خدماتی همچون آب، برق، گاز، مالیات، بیمه و … را کاهش دهید.
 2. روی پرتی های حین تولید مانند لباس های زده دار دقت داشته باشید.
 3. با یک حساب داری مناسب می توان بسیاری از هزینه های تولید پوشاک را کاهش و دخل و خرج را هماهنگ نمود. (مهم)
 4. از هزینه های اضافی و غیر ضروری در تولیدات لباس خود اجتناب کنید.
 5. تبلیغات برای تولیدی هزینه نیست و یک نوع سرمایه گذاری به شمار می آید.
 6. همیشه در تعیین قیمت، درصدی را برای پرتی های ندیده در نظر بگیرید.

استدعا داریم با ارسال تجربیات و دانسته های خود در قسمت نظرات، این مطلب را برای هموطنانتان بهبود دهید.

گروه مد و لباس روچی

 

روچی

درباره روچی

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ کاهش هزینه تولید لباس ، نکات و راه کار & rdquo؛

 1. Avatar ارش زادامان گفت:

  سلام خسته نباشین من یه کارگاه مزدی دوزی تریکو راه انداختم منتها کار نمیتونم پیدا کنم میشه راهنماییم کنید؟

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. سلامت باشید . ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 2. Avatar سمانه گفت:

  سلام روز بخیر. من می‌خوام یه تولیدی دوخت مانتو و شلوار راه بندازم در یزد. ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید حداکثر سرمایم چقدر باید باشه؟ ممنونم.

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. روزتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 3. Avatar مصطفی گفت:

  سلام خسته نباشید من تولیدی لباس یکبار مصرف دادم و تولیدیم تمام وسایل کامل دارد ظرفیت تولیدم بالاست و میخوام در کنار وون کار تولید زیرپوش هم بزنم ولی با برشش و دوختش و نوع پارچه مشکل دارم از دوستان که در این ضمینه وارد هستن و به دنبال کار هستن دعوت به شراکت میشود
  ۰۹۱۰۹۱۰۳۱۱۰

 4. Avatar محمودی گفت:

  سلام
  من ی کارگاه تولیدی دارم.و همیشه سر تایین قیمت چرخکارها مشکل دارم
  خواهش دارم ی روش اصولی و منطقی و حساب شده برای تایین مزد چرخکار به من معرفی کنید.
  ممنون

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام. روزتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 5. Avatar حدیث گفت:

  من بیست ساله خیاطم و میخوام یه گارگاه مزدی دوزی بزنم ولی کسی رو که بهم کار بده نمیشناسم لطفا اگه میتونین راهنماییم کنین .

  1. تیم روچی تیم روچی گفت:

   سلام.
   لطفا با شماره ۰۲۱۸۸۶۸۶۹۸۴ تماس بگیرید تا همکاران ما در تیم روچی شما را راهنمایی کنند.

 6. Avatar حمید گفت:

  سلام ما یک مجموعه تولید و پخش پوشاک بچگانه هستم دوستانی که میخوان کارشونو شروع کنن و مزدی دوز ها و برشکارها و نمونه دوزان دعوت به همکاری میشود
  ۰۹۳۶۳۳۰۲۹۵۹

 7. Avatar نوید گفت:

  خیلی امیدوار نباش. همون ماه اول ورشکست میشی و با یه عالمه ضرر که بستگی داره تو چقدر ادم ولخرجی بوده ای تمومش میکنی
  مگه اینکه مثلا ده میلیون سرمایه بذاری و تا ۵ سال نخواهی سود ببری. اونم اگه به رونق برسی عمر مفید تولیدیت ده ساله

 8. Avatar علی گفت:

  سلام من تصمیم جدی برا کار پوشاک دارم و نیاز به راهنمایی شدید دوست دارم بدونم تولید بهتره یا بازار یابی یا مغازه

 9. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید.من دوس دارم یک تولیدی بزنم اگه امکانش هست راهنمایم کنید.حداقل سرمایه رو هم لطف کنید بگید ممنون میشم.

  1. این موضوع بستگی به نوع تولید ، مکان مورد نظر ، اهداف ، دانش و خیلی چیزهای دیگه داره که نمیشه برآورد درستی داشت . اگر کمی جزیی تر بیان کنید بهتر میتونم راهنمایی کنم

  2. Avatar محمد گفت:

   من یک تولید کننده هستم و یک واحد تولیدی جدید تاسیس کرده ام .
   واحد تولیدی قبلی من هم اکنون خالی بوده و اماده بهره برداری مجدد میباشد و تجربه ۳۰ ساله در این زمینه دارم .
   چنانچه مایل باشید امادگی مشاوره در این زمینه را دارم

   1. در صورت امکان مکانتون رو هم ذکر کنید

   2. Avatar سيامك پورعلي گفت:

    سلام
    من بنکدار پوشاک مردانه در بازار تهران هستم
    و همواره علاقه مند به همکاری با تولید کنندگان جدید می باشم
    در صورت تمایل به همکاری با بنده تماس بگیرید
    ٠٩١٢٢٨۵٠٨٨٣

    1. Avatar hirrad production گفت:

     سلام دوست محترم بنده در مارلیک ملارد کارگاه مزدی دوزی دارم و میخوام وارد عرصه تولید شوم و مشکلی از بابت برش و دوخت ندارم و اکنون با یه برند معروف همکاری دارم واگر تمایل دارید با گرفتن سفارش از شما تولیدم را شروع کنم.

 10. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید.من خیلی دوس دارم یه تولیدی بزنم ولی هیچ اطلاعاتی از این کار ندارم اگه میشه راهنمایم کنید.حداقل ثرمایه چقد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.