تلگرام الگو
خرید پارچه-فایده شغل خیاطی

۱۲ فایده شغل خیاطی

خیاطی, دانستنی ها, کسب و کار پوشاک
فروش الگوتماس با روچی
۱۲ فایده شغل خیاطی
3.7 امتیاز از 3 رای

 

شغل خیاطی

خیاطی یکی از هنرهای عالی و مورد علاقه خانم‌‌ها و آقایان است؛ ایران یکی از کشورهایی است که خیاطان بسیار با کیفیتی را دارد اما به دلیل ناآگاهی و کافی نبودن امکانات‌شان و همچنین عدم تبلیغات صحیح نتوانستند به جایگاهی که می‌خواهند برسند. آموزش خیاطی یکی از مهارت‌هایی است که بسیار مورد اقبال افراد قرار می‌گیرد و اگر به کسب و کار خیاطی خود بها دهند، می‌توانند به درآمدهای بالایی برسند. در این مقاله ۱۲ فایده شغل خیاطی را برای شما بازگو خواهیم کرد تا اگر به این حرفه علاقه دارید، پس از گذراندن دوره‌های آموزش خیاطی، فعالیت خود را آغاز کنید.

متدهای خیاطی

خرید پارچه-فایده شغل خیاطی

خیاطی، متدهای مختلفی دارد و هر متد نقاط ضعف و قوت خود را دارد. برخی از این متدها دیگر منسوخ شده‌اند و برخی دیگر در دوره‌های آموزش خیاطی به شاگردان آموزش داده می‌شود. در ادامه این متدها را بازگو می‌کنیم:

۱- متد گرلاوین: این متد یکی از قدیمی‌ترین متدهای خیاطی می‌باشد که اکنون منسوخ شده است؛ این روش کمی پیچیده است و ایرادهای زیادی هم دارد اما با این حال باز هم از آن استفاده می‌شود.

۲- متد مولر: این متد پیچیدگی کمتری و دقت بالایی دارد و به هنرجویان مبتدی آموزش داده می‌شود. شاید در بسیاری از موارد حتی نیازی به پرو لباس نداشته باشد.

۳- متد ساده: این متد نیز مناسب هنرجویان مبتدی است اما به زیبایی متد مولر نمی‌باشد. در این متد بسیاری از ریزه کاری‌ها حذف شده‌اند.

۴- متد سایزبندی: روش سایزبندی براساس الگوهای از قبل آماده است. برای مثال شما می‌توانید با توجه به اندازه‌های خود، از الگوهایی با سایز ۳۴، ۳۶، ۳۸، ۴۰ و… استفاده کنید. این متد محدود است یعنی نسبت به متدهای دیگر قدرت مانور کمتری دارد. این روش نیز روشی مناسب برای آموزش خیاطی به هنرجویان مبتدی است. همچنین بیشتر لباس‌های تجاری با این متد دوخته می‌شوند.

 

مهارت و دانش مورد نیاز خیاطان

خرید پارچه-فایده شغل خیاطی

 • مهارت برش الگو
 • شناخت انواع پارچه و ویژگی‌های آن
 • مهارت دوزندگی
 • علاقه به طراحی، دوخت و مد
 • آگاهی از جدیدترین متدهای خیاطی و اصول مد و فشن
 • آشنایی با انواع رنگ و اصوا رنگ شناسی
 • توجه به علایق و گرایش مشتریان
 • خلاقیت و قدرت تجسم طرح‌ها
 • مهارت ارتباطی مناسب در زمان برخورد با مشتری
 • دقت و توجه زیاد به جزئیات
 • توانایی حفظ تمرکز در ساعات کار طولانی
 • داشتن ظاهری خوب و پسندیده
 • داشتن پشتکار و تجریه
 • داشتن نظم و مدیریت زمان برای تحویل به موقع سفارشات
 • داشتن و حفظ سلامت جسمی

 

۱۲ فایده شغل خیاطی

خرید پارچه-فایده شغل خیاطی

خب در این قسمت به ۱۲ فایده شغل خیاطی که کسب و کار خیاطی را پر رونق می‌کند می‌پردازیم و به همین دلایل است که افراد زیادی برای آموزش خیاطی به آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای مراجعه می‌کنند:

۱- محل کار خیاط: یک خیاط در محل‌های متفاوتی می‌تواند به شغل خیاطی بپردازد؛ در کارگاه‌های کوچک و بزرگ، در پاساژهای تجاری، در کارخانجات نساجی و تولید پارچه و پوشاک، در مزون و حتی در منزل خود! اکنون با گسترش تکنولوژی یکی از بهترین فعالیت‌ها در دنیای مجازی دوخت و فروش آنلاین پوشاک است، اگر دستی بر آتش دارید از این فرصت عالی استفاده کنید و محصولات با کیفیتی را به دست مشتریان خود در سراسر کشور و حتی جهان بفرستید.

۲- زمینه‌های فعالیت خیاط: بعد از گذراندن دوره‌های آموزش خیاطی می‌توانید با انتخاب یک یا چند شاخه از این حرفه کسب و کار خیاطی خود را ابتدا در منزل راه اندازی کنید. خیاطی دارای شاخه‌های متعددی از جمله: خیاطی پوشاک مردانه، پوشاک زنانه، پوشاک بچه گانه، لوازم‌های خانگی مانند رویه مبل، کوسن، رومیزی، پرده و بسیاری موارد دیگر می‌باشد که هر کدام از این موارد دارای زیر شاخه‌هایی است مثلاً در قسمت پوشاک زنانه شما می‌توانید فقط در دوختن مانتو فعالیت داشته باشید، یا دوخت لباس مجلسی یا دوخت لباس عروس و یا حتی به عنوان خیاط پوشاک زنانه به صورت کلی فعالیت کنید.

۳- برندسازی: شما علاوه بر آموزش خیاطی باید برای شروع کسب و کار خیاطی خود، کمی هم درباره برندسازی و فروش و بازاریابی و حتی تبلیغات تحقیق و بررسی داشته باشید؛ چرا که با دانستن این موارد می‌توانید به یکی دیگر از فواید شغل خیاطی دست پیدا کنید و آن هم ساخت برند برای خودتان است تا لباس‌های دوخته شده خود را با برند شخصی وارد بازار کنید و با شناخته شدن برندتان درآمد بیشتری هم نصیب خود کنید.

۴- درآمد خیاط: درآمد خیاط‌ها بسیار متفاوت است. میزان تجریه، مهارت و نوع کار خیاط در تعیین میزان درآمد وی موثر است. هر چه فرد توانمندتر و ماهرتر باشد، سفارشات بیشتری گرفته و درآمد بهتری هم خواهد داشت. از طرفی خیاطی که در یک کارگاه کوچک مشغول به کار است، با خیاطی که به صورت صنعتی و وسیع کار می‌کند نیز درآمدهای متفاوتی دارند. در کل اگر برای خودتان کار کنید و انقدر ماهر شوید که سفارش زیادی بگیرید به درآمدهای خیلی خوب خواهید رسید؛ علاوه بر اینکه آموزش خیاطی هم می‌تواند در کنار کارهای دیگر یک منبع درآمد از کسب و کار خیاطی شما باشد.

۵- شغل نیمه وقت: در صورتی که به فکر یک شغل نیمه وقت یا شغل دوم هستید و در کنار آن به شغل تمام وقت خود هم نیازمند هستید، کسب و کار خیاطی یکی از بهترین گزینه‌ها برای مردان و زنان می‌باشد که می‌توانند این کار را با سرمایه‌ای بسیار کم و حتی در منزل خود شروع کنند. در صورتیکه به درستی این کار را انجام دهید و به فوت و فن این حرفه تسلط پیدا کنید، این مژده را به شما می‌دهیم که بزودی خیاطی را شغل اول خود خواهید کرد.

۶- نداشتن هزینه‌های اضافی: این شغل نیازی به هزینه‌های اضافی ندارد، شما شغل خیاطی نیازی به پوشیدن یک لباس کار ندارید و اگر در منزل خود این کار را انجام می‌دهید، نیازی به پرداخت مالیات و یا پرداخت هزینه‌های رفت و آمد را نخواهید داشت. تنها هزینه شما خرید یک چرخ خیاطی و ملزومات خیاطی است.

۷- افزایش خلاقیت و ایده پردازی: اگر شما یک خیاط ماهر باشید به راحتی و با تکیه به تجربه خود می‌توانید ایده‌های جدید و الگوهای جدیدی را پیاده سازی کنید، اما اگر به تازگی آموزش خیاطی را به پایان رسانده‌اید و در فکر شروع کسب و کار خیاطی خود هستید، هر چه تجریه کاری شما بالا رود و هر چه سفارش بیشتری بگیرید، با چالش‌های مختلفی در دوخت و دوز روبرو خواهید شد که همین موارد باعث درگیری مغز و حل مسئله خواهد شد و در نهایت به خلاقیت و ایده پردازی شما اضافه خواهد کرد.

۸- تأسیس مزون و شرکت در نمایشگاه‌ها: پس از شروع کسب و کار خیاطی خود و بعد از مدتی که تجریه کسب کردید، می‌توانید شغل خیاطی خود را گسترش دهید و مزون خیاطی راه اندازی کنید و با همین گسترش خیاط‌های بیشتری را به عنوان همکار استخدام کنید و سفارشات بیشتری بگیرید. در ادامه می‌توانید با برند تجاری خود در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی نیز شرکت کنید.

۹- احساس رضایت پس از نهایی شدن سفارش: یکی از فواید شغل خیاطی، رضایت مشتری و احساس خوب او در لباس و در نهایت حس خوشایند آن برای خیاط می‌باشد. وقتی بتوانید از یک تکه پارچه، لباسی بدوزید، به شما احساس آزادی دست می‌دهد. چرا که شما می‌توانید رنگ‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کنید و می‌توانید تعیین کنید که پارچه مورد نظرتان چقدر خشک یا لخت باشد. شما می‌توانید تعیین کنید که دامن راسته باشد یا چین دار و کلی موارد دیگر که هنگام دریافت سفارش می‌توانید به مشتری خود بگویید و برای وی لباسی فوق العاده بدوزید.

۱۰- صادرات: یکی از فواید عالی شغل خیاطی این است که محصولات شما اگر با استاندارد و کیفیت جهانی تولید شود می‌تواند راه خود را به کشورهای دیگر هم باز کند و این کار مستلزم آموزش خیاطی به صورت حرفه ای و پیشرفته و کسب تجربه فراوان و توانایی ارائه الگوهایی خیاطی جدید و خلاقانه می‌باشد. اگر به این مهم دست پیدا کنید می‌توانید به راحتی محصولات تولیدی خود را به کشورهای دیگر هم صادر کنید. راه‌های مختلفی برای صادرات پوشاک وجود دارد که یکی از راحت‌ترین و بهترین آن استفاده از اینترنت و فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین است.

۱۱- استخدام: در شرکت‌های مد و پوشاک بین المللی: این گزینه با اینکه یکی از فواید شغل خیاطی است اما نیازمند فاکتورهای بسیاری است و یک خیاط باید از فیلترهای سختی عبور کند تا بتواند در شرکت‌های معروف پوشاک دنیا استخدام شود و در این مورد باید تجربه بسیاری در خیاطی و ایجاد الگوهای خلاقانه بدست بیاورید. البته این مورد غیرممکن نیست و فقط سخت است. اگر به خود اطمینان دارید، مطمئن باشید می‌توانید در یکی از این شرکت‌ها استخدام شوید.

۱۲- مهارت: مهمترین فایده شغل خیاطی، مهارت است. شما هر شغل دیگری داشته باشید، اگر روزی با بحران مالی شدید مواجه شوید و از شغل خود نیز اخراج شوید! هنوز یک مهارت فوق العاده دارید و می‌توانید برای خودتان کار کنید و از مهارت خود درآمد داشته باشید. کافی است آموزش خیاطی خود را تکمیل کنید و کسب و کار خیاطی خود را در منزل راه اندازی کنید و در فضای مجازی به فروش برسانید؛ دوباره به دوران اوج خود بر می‌گردید.

 

بازار کار شغل خیاطی

خرید پارچه-فایده شغل خیاطی

برای یک خیاط استخدام به صورت تمام وقت، تنها بخش کوچکی از زمینه‌های اشتغال را شامل می‌شود. استخدام خیاط می‌تواند در شرکت‌های تولیدی و یا کارگاه‌های معتبر پوشاک که دوزندگی را به روش سنتی و نه با ماشین آلات، انجام می‌دهند اتفاق بیافتد. علاوه بر این برای یک خیاط امکان همکاری با کارگاه‌های خیاطی کوچک، تولیدکنندگان لباس، شرکت‌های طراحی مد و لباس و … به صورت پاره وقت وجود دارد.

اما زمینه کارآفرینی و خود اشتغالی در این شغل اهمیت بیشتری دارد. خیاطان علاقه‌مند و توانمند با داشتن تجربه و سرمایه کافی می‌توانند به طور مستقل کار کنند. به عنوان مثال می‌توانند کارگاه‌های خیاطی راه اندازی کنند و یا حتی در منزل خود به خیاطی بپردازند. همچنین می‌توانند با گذراندن موفق آزمون مربی گری خیاطی و دریافت مجوز از وزات کار، آموزشگاه خیاطی تأسیس کنند و به عنوان مربی به کار آموزش خیاطی مشغول شوند. و یا حتی به عنوان مشاور راه اندازی کسب و کار خیاطی فعالیت کنند.

 

سخن آخر

خرید پارچه-فایده شغل خیاطی

شغل خیاطی می‌تواند از یک کسب و کار خانگی با درآمد محدود تا کارگاه‌های بزرگ و مزون‌های معتبر و پولساز را در بر گیرد. آنچه برای شما در این شغل تمایز ایجاد می‌کند، این است که به روز باشید یا خودتان طرح‌های روز را پیگیری کنید یا از طراحان بنام در کسب و کار خیاطی خود استفاده کنید. می‌توانید به مشتریان خود در زمینه انتخاب لباس و سفارش، مشاوره بدهید. یکی از نکاتی که شما را از یک خیاط ساده به یک خیاط و طراح پرآوازه تبدیل می‌کند، خلاقیت و به روز بودن است. همچنین سعی کنید همیشه خوش لباس و آراسته باشید که مشتریانتان به سلیقه شما و تمیزی کارتان اطمینان پیدا کنند و نکته آخر اینکه، آموزش خیاطی فقط برای دوران مبتدی بودن و شروع مهارت آموزی نیست، شما هر روز باید در حال یادگیری و آموزش دیدن باشید تا بتوانید یک کسب و کار خیاطی معتبر و بزرگ را مدیریت کنید.

 

 

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.