۵۰ درصد کارخانجات نساجی تعطیلند

اعلامیه
۵۰ درصد کارخانجات نساجی تعطیلند
5 امتیاز از 1 رای

تسنيم/ يک کارشناس نساجي با بيان اينکه متأسفانه مسئولين کشور هنوز مزيت‌هاي بالاي صنعت نساجي را باور ندارند، گفت:در حال حاضر عمده کارخانجات نساجي کشور با حدود ۵۰ درصد ظرفيت خود فعاليت مي کنند.

عليرضا حايري با اشاره به اينکه دولت بايد صنعت نساجي را به عنوان يک صنعت حائز اهميت در استراتژي توسعه صنعتي کشورمورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: بايد باور کرد که صنعت نساجي داراي مزيت‌هاي نسبي بسياري در افزايش ارزش افزوده توليد و ارزآوري است. حتي اين صنعت در حل معضل بيکاري در سطح جامعه هم نقش بسيار مهمي را ايفاء مي‌کند.
وي با بيان اينکه متأسفانه مسئولين کشور هنوز مزيت‌هاي بالاي صنعت نساجي را باور ندارند، افزود: اين در حالي است که اين صنعت در ساير کشورها در جايگاه مهمي قرار داشته و مورد حمايت‌هاي دولتي است.
اين کارشناس حوزه نساجي ضمن بيان اينکه صنعت نساجي و پتروشيمي مي‌توانند يک موتور محرک براي اقتصاد کشور باشند، اضافه کرد: به اعتقاد بنده اگر تنها بخشي از حمايت‌هايي که از صنعت پتروشيمي و خودرو مي‌شود از حوزه نساجي هم شود اين صنعت در توسعه اقتصاد کشور پيشرو خواهد بود.
حايري تصريح کرد: در حال حاضر عمده کارخانجات نساجي کشور با حدود 50 درصد ظرفيت خود فعاليت مي کنند.
وي با اشاره به اينکه ممنوعيت واردات کالا به صورت قاچاق و رسمي فقط به توليد کالاهاي بي کيفيت در داخل کشور کمک مي کند، گفت: دولت بايد به جاي جلوگيري از واردات به توانمندي صنايع داخلي، ايجاد برندهاي ملي و توليد محصول شناسنامه دار و واحدهاي صنعت مدرن توجه کند تا امکان رقابت توليدکنندگان با خارجي ها فراهم شود.
اين کارشناس اقتصادي تصريح کرد: البته اعمال معافيت‌هاي مالياتي، بيمه‌اي و مشوق‌هاي صادراتي در کنار ارائه تسهيلات بلند مدت و کم بهره هم مي‌تواند کمک زيادي به واحدهاي توليدي کند.
وي با اعلام اينکه ساليانه 2.5 ميليارد دلار پوشاک قاچاق به کشور وارد مي شود، افزود: بهتراست تدابيري فراهم شود تا پوشاک به جاي قاچاق از مبادي رسمي وارد کشور شود تا بازار با کالاي نام و نشان دار و قابل پيگيري روبه رو شده و امکان رقابت توليدکنندگان داخلي با آنها فراهم شود.
حايري با اشاره به اينکه در حال حاضر تعرفه واردات پوشاک 75 درصد است، اظهار داشت: پوشاک در گروه کالايي 10 قرارداشته و تعرفه واردات آن دو برابر محاسبه مي شود اما در قرارداد ترجيحي ايران با ترکيه 40 درصد تخفيف براي محصولات پوشاک اين کشور لحاظ شده و آنها با تعرفه 90 درصد فعاليت مي کنند. در اين شرايط توليد کننده داخلي بايد ضمن کسب حمايت هاي دولتي امکان رقابت را با توليدات ساير کشورها داشته باشد زيرا ممنوعيت ورود کالا هيچ زمان به ارتقاي کيفيت محصولات داخلي منجر نشده و فقط فساد آور است.
اين کارشناس نساجي تصريح کرد: تنها راه مبارزه با قاچاق و حل معضل بيکاري مرز نشينان کشور تسهيل واردات کالا از مبادي رسمي و تقويت واقعي صنايع داخلي است.

حامد محمدیان مهر

درباره حامد محمدیان مهر

سال های زیادی در زمینه های اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک از جمله بازرگانی مواد اولیه (نخ) ، تولید پارچه ، تولید و فروش عمده ی پوشاک مردانه و بازاریابی در این صنعت فعالیت داشته ام و همیشه سعی در آموختن و پند گرفتن از کهنه کاران و بزرگان این صنعت داشته ام . همچنین دیگر تخصص اصلی من در زمینه ی اینترنت و طراحی است و سال های زیادی را صرف فعالیت ، آنالیز و کار آموزی در زمینه ی کسب و کار های اینترنتی نموده ام و مدتی بالغ بر 2 سال است که روی برندسازی اینترنتی مشغول تحقیق و تفحس می باشم . هم اکنون مدتی است که با اندوخته های این 8 سال در زمینه ی بازار ،برندسازی و اینترنت ، فعالیت خود را در زمینه ی خدمات نوین در جهت رونق کسب و کار ها آغاز نموده ام و با اهداف و آرمان های تعریف شده ای ، سعی در ارائه ی خدمات مفید و پیوند کسب و کارها با روش های نوین دارم. آرزوی قلبیم همیشه رونق فعالیت های مد و لباس در ایران بود . دو تخصص خود در زمینه های پوشاک و وب را با هم در آمیختم تا در این راه قدمی نهاده باشم.

چرا روچی؟

از طریق روچی می توانید پارچه و ملزومات را به صورت مستقیم از کارخانه تهیه کنید.
می توانید برای الگو سازی از برترین طراحان و متخصصان بهره مند شوید و به صورت رایگان از متخصصان مشاوره بگیرید.
*هر آنچه برای تولید پوشاک نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.