25 سپتامبر 2021

بلاگ

آموزش نحوه تغییر سایز الگوی پایه ( گرادینگ الگو )
ترفند الگو

آموزش نحوه تغییر سایز الگوی پایه ( گرادینگ الگو ) 

پس از طراحی اولیه‌ی الگوی لباس، کوچک یا بزرگ کردن سایز الگوی پایه‌ لباس، مهم‌ترین چالش متخصصان الگو محسوب می‌شود. در مطلب حاضر قصد داریم درباره­‌ی چگونگی بزرگ­‌تر یا کوچک­‌تر کردن سایز یک الگوی پایه ( که به عنوان گرادینگ الگو نیز شناخته می­‌شود)، صحبت کنیم.

آسان­‌ترین توضیح برای گرادینگ الگو این است که اگر الگویی را ببرید و همه­‌ی تکه­‌های آن را کمی از هم دور کنید، الگویی بزرگ‌­تر خواهید داشت. این کار به عنوان گرادینگ برش و گسترش دادن شناخته می­‌شود و شبیه به شکل زیر است.

گرادینگ الگو

به همین ترتیب اگر همه­‌ی تکه­‌های الگو را کمی روی هم قرار دهید، الگویی کوچک­‌تر خواهید داشت.

نکته: اگر در حال کوچک کردن الگو هستید، لغت « افزایش دادن » را به « کاهش دادن » و « گسترش دادن » را به « روی هم قرار دادن » تغییر دهید؛ فرایند بزرگ یا کوچک کردن الگو یکسان است.

همان­طور که می­‌دانید سایز انسان در کل بدن به یک میزان افزایش نمی­‌یابد. به عنوان مثال، بزرگسالان از سایزی به سایز دیگر عریض‌­تر می‌شوند، نه بلندتر؛ در حالی­‌که رشد قدی کودکان سالم سریع­‌تر از رشد عرضی آن‌ها صورت می‌گیرد. پس تغییر سایز به آسانی و بدون رعایت قوانین فوق میسر نیست.

 

 

چه مقدار باید به الگو اضافه کرد؟

با اندازه­­‌های خود شروع کنید، سپس آنچه را که اندازه‌­گیری کرده­‌اید با جدول ( نمودار ) سایز الگو یا اطلاعاتی که با آن مطابقت دارد، مقایسه کنید. به عنوان مثال، اگر الگوی زنانه­‌ای برای بالا تنه­‌ی ۳۶  است و بالاتنه­‌ی شما  ۳۸، باید آن را  ۴ سانتی‌متر افزایش دهید. اما صبر کنید! نباید یک الگو بالاتنه را ۴ سانتی‌متر گسترش دهید، چون معمولا بیشترین تکه­‌ی بالاتنه فقط یک چهارم بدن را می­‌پوشاند. بنابراین فقط این تکه­­‌ی بالاتنه را  یک سانتی‌متر گسترش دهید.

دانلود الگو رایگان

اگر به جدول سایز نگاه کنید، متوجه خواهید شد که بیش‌تر سایزها تقریبا ۴ سانتی‌متر در هر سایز تفاوت دارند. ۴ سانتی‌متر تقریبا حداکثر مقداری است که می­‌خواهید یک الگو را قبل از دوباره کشیدن، برش زدن و  گسترش دادن، افزایش دهید. در غیر این صورت الگو از شکل طبیعی خارج می‌­شود.

بنابراین اگر بالاتنه‌ی پیش را ۱ سانتی‌متر برای بالا بردن یک سایز گسترش دهید، دور بدن شما ۴ سانتی‌متر بزرگ می‌شود. ۱ سانتی‌متری را که  می‌خواهید گسترش دهید باید بین هر سه برش عمودی روی الگو، تقسیم شود. ممکن است متوجه شوید که ۱ سانتی‌متر به طور منظمی به سه قسمت تقسیم نمی­‌شود. بهتر است آن را به ۴ تقسیم کنید و سپس این اندازه­‌گیری را به عنوان فاصله برای نزدیک­‌ترین دو برش عمودی به مرکز جلو یا پشت استفاده کنید ( هر کدام یک چهارم سانتی‌متر )، سپس مقدار باقی‌مانده را در نظر بگیرید (یک چهارم + یک چهارم = یک دوم) و به آخرین برش عمودی یعنی نزدیک­‌ترین درز جانبی، بیافزایید.

این کار برای برش دقیق پارچه،­ مطابق با الگو و حد مجاز درزها نسبت صحیحی را ارایه می­‌دهد. این مساله نشان می‌دهد که چرا نمی­‌توان یک الگو را در دستگاه کپی قرار داد و آن را ۱۱۰%  بزرگ کرد، زیرا الگو به یک میزان برای هر بخش نباید افزایش یابد.

 

 

برای افزایش سایز چه مقداری را در درازا یا قد افزایش دهید؟

برای بچه­‌ها، این مقدار بر اساس اندازه­‌های آن­‌ها صورت می­‌گیرد؛ مانند این­‌که چقدر نیم­‌تنه­‌ی فرزند شما بلندتر از سایز الگو است؟

اما برای بزرگسالان، از آن­جایی که به نسبتی که عریض‌­تر می­‌شوند، زیاد بلندتر نمی­‌شوند، پاسخ ساده­‌تری وجود دارد. مقدار حدودی برای هر سایز، ۵ سانتی‌متر است. این مقدار معمولا برای فاصله‌­ی اضافی « بیرون و بالا » که سایزهای بزرگ­تر نیاز دارند به نقطه­‌ی راهنمای یکسانی برسند، مثل کمر، کافی است.

وقتی که برای مجموعه­‌ای از الگوها گرادینگ کرده‌­اید، با نگاه کردن به گوشه­‌های الگو و چک کردن آن‌ها می‌توانید درستی کار خود را چک کنید. شما باید بتوانید همان­گونه که در زیر نشان داده شده است، یک خط راست را روی بالاتنه از طریق گوشه­‌ها بکشید.

گرادینگ الگو

نکته: چک کردن گوشه­‌ها تنها زمانی ممکن است که مجموعه­‌ای از الگوهای هم‌تراز داشته باشید؛ به عنوان مثال، سایزهای کودکان از ۱۸ ماه تا ۳ سال یا سایزهای دختران از ۱۴-۶ سال. وقتی که از سایز نوزادی به کودک می­‌روید، اصول سایزبندی یکسان نیست. در حقیقت نباید از نوپا به کودک یا برعکس گرادینگ الگو را انجام دهید. دلیل آن این است که گرادینگ، افزایش یا کاهش یک الگو با حفظ اندام (قواره) یکسان است. اگر به گروه سایز دیگری بروید، اندام (قواره) یکسان نیست و کاملا متفاوت است. در شکل زیر این مساله واضح­‌تر نشان داده می‌­شود.

 

نسبت قواره‌ها در سنین مختلف

 

همان­طور که در بالا می­‌بینید، نسبت بزرگسالان معمولا حدود بلندی طول ۸ سر و نسبت نوزدان حدود بلندی طول ۴ سر است و اندا­م­‌های (قواره­‌های) متفاوتی دارند. به همین دلیل نمی­‌توان الگوی سایز ۶ ماه را به الگوی یک کودک شش ساله تبدیل کرد. حتی اگر توضیحات بالا را دنبال کنید، به شکلی ( قواره­‌ای ) کاملا متفاوت نیاز دارید، نه فقط یک سایز بزرگ­‌تر؛ همین امر در جهت عکس نیز صادق است.

به همین نحو، یک زن ریزاندام نیز اندام متفاوتی از یک دختر عادی و سایزهای زنان دیگر دارد. بنابراین به طرح جدیدی نیاز دارید، نه بزرگ یا کوچک کردن آن.

 

آیا میتوان یک الگوی عادی را به راحتی یک سایز کوچک یا بزرگ کنید؟

شما می­‌خواهید اندازه‌­های خود را با الگو و برش آن بزرگ یا کوچک کنید، اما متوجه می­‌شوید که ممکن است مجبور شوید اطراف لبه­‌ها را ادغام کنید و به دلیل اصلاحات مختلف، الگوی جدید مانند الگوی اصلی قبلی نخواهد شد.

بنابراین نمی­‌توانید سایزبندی را فقط با چک کردن گوشه­‌ها کنترل کنید، برای کنترل کردن تناسب مدل دوخته شده باید یک مدل بسازید. یعنی با یک پارچه‌ی ارزان یک مدل الگوی اولیه بسازید و نتیجه را بر اندام مورد نظر امتحان کنید. اگر تغییر سایز کمی لازم باشد، اغلب این کار آسان­‌تر است، به طوری که می­‌توانید برای هر سایز فقط الگو را به صورت عرضی بزرگ یا کوچک کنید ( اما نه بیش­تر از دو تا چهار سانتی‌متر در یک زمان).

با اندازه­‌های بزرگ این کار پیچیده‌­تر می­‌شود، به ویژه به مشکلات اندامی و شکل بدن غیراستاندارد بستگی دارد. بنابراین تنها راه آن، اندازه‌­گیری، اندازه­‌گیری، اندازه‌­گیری و استفاده از پارچه­‌ی ارزان برای مدل‌سازی است. هنگامی­‌که مدل یا مولاژ مناسبی به دست آوردید، آن را نگه دارید. دفعه­‌ی بعد که می­‌خواهید الگویی را  که اندازه­‌ی شما نیست، امتحان کنید این مدل ابتدایی نقطه­‌ی شروعی برای اصلاحات الگو خواهد بود.

نحوه‌ی تغییر سایز برای شلوار و آستین در شکل زیر نشان داده شده است. هنگامی­ که این الگوها را گرادینگ می‌­کنید، به یاد داشته باشید که بالای شلوار از پایین آن گسترده­‌تر می­‌شود ( باسن و ران بیش‌تر از مچ پا رشد می­‌کنند) و راس آستین نیز باید به نسبت بالاتنه افزایش یابد تا متناسب شود.

 

گرادینگ الگو

 

 

کلام پایانی:
در این مطلب شما را با مفهوم گرادینگ الگو آشنا کردیم و چگونگی تبدیل سایزهای مختلف در طراحی الگو را با هم بررسی کردیم، اگر سوالی دارید، حتما از بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

 

ترجمه و گرداوری: روشنک قاسمی

بازخوانی و اصلاحات: شکوه‌ السادات علیزاده

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

جشنواره تابستانه روچی تا آخر این هفته تمدید شد!مشاهده محصولات
+ +