25 سپتامبر 2021

بلاگ

کت شلوار چگونه ساخته می شود؟ + 0 تا 100 تولید یک کت شلوار، از دباغی تا الگوکشی (ویدیو)
آموزش های کوتاه

کت شلوار چگونه ساخته می شود؟ + 0 تا 100 تولید یک کت شلوار، از دباغی تا الگوکشی (ویدیو) 

آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که چطور کت شلوارها ساخته میشوند؟ نحوه ساخت کت شلوار به چه صورت است؟ نکات مهم در این مسیر چه مواردی است؟

شاید الان با خود فکر میکردید که جواب این سوال خیلی راحت است. خوب معلومه اول الگو کت شلوار را تهیه می کنیم و بعد پارچه را برش می زنیم و مرحله بعدی هم دوخت پارچه است و ….. کلی مراحل تکمیلی تا یک دست کت شلوار ما حاضر شود!

پوشاک یکی از نیاز های اولیه نسل بشر تا به امروز بوده است و همواره در حال تولید آن هستیم. همه می دانیم که لباس های ما با استفاده از دوختن پارچه های متفاوت به یکدیگر تولید می شوند. کت شلوار یکی از لباس هایی است که ما در موقیعت های بسیار مهم مانند عروسی، مناسبت های فرهنگی و قرار های کاری آن را می پوشیم…

 

اما چند سوال دیگر!

  • پارچه ایی که با آن کت شلوار دوخته می شود ار کجا می آید؟
  • چگونه این پارچه ها ساخته می شوند؟
  • مواد اولیه این پارچه ها چیست و از کجا تهیه می شود؟

 

اگر علاقه دارید از ابتدا که تهیه مواد اولیه مانند پنبه و کنف است و در مرحله بعدی ساخت پارچه ها و نخ مورد نیاز برای دوخت کت شلوار می باشد مطلع شوید به شما پیشنهاد می کنیم تا این سریال را ببینید.

در این مستند مرد پژوهشگر به دنبال جواب سوال هایی است که در بالا به آن اشاره شد و جواب تمامی این سوالات را در قسمت های این سریال می دهد.

 

 

کنف چطور ساخته میشود؟

تولید پارچه کنفی بسیار تاریخی است و امروزه این پارچه نیز در تولید لباس های روزمره نیز استفاده می شود. کت شلواری که قرار است در این برنامه دوخته شود قسمتی از آن دارای پارچه کنفی است و در این برنامه مقدمات فرآوری این پارچه را می توانید ببینید و با دنبال کردن قسمت های بعدی می توانید تولید پارچه کنفی را مشاهده کنید.

برای تولید پارچه کنفی ایتدا باید الیاف آن را تهیه کرد! ولی چه گونه و از کجا؟

 

 

کتان چگونه ساخته میشود؟

پارچه کتان یکی از پارچه هایی است که امروزه در بسیاری از لباس ها به کار می رود. ولی آیا می دانستید الیاف این پارچه از پنبه به دست می آید؟ آیا یک مزرعه پنبه را از نزدیک دیده اید؟ از پارچه کتان چه می دانید؟

برای دوخت کت شلوار به پارچه کتان لازم است برای همین ابتدا باید الیاف آن را پیدا کرده و سپس آن ها را به نخ تبدیل کنیم و سپس پارچه ساخته شود.

در این قسمت به دست آوردن پنبه برای کتان را مشاهده می کنید.

پشم چگونه بدست میاید؟

در ابتدای راه این داستان می دانستیم که ساخت یک دست کت شلوار کار آسانی نیست، اما از آنچه تصور می کردیم دشوار تر و همچنین جذاب تر بود.

الیاف پشمی در بسیاری از پارچه ها استفاده شده و بیشتر این الیاف از پشم های گوسفند تهیه می شود. اما این الیاف چگونه از پشم گوسفند تولید می شوند؟

در این قسمت فرآیند جالب چیدن پشم گوسفند و تهیه مواد اولیه برای پارچه های پشمی را مشاهده خواهید کرد. همچنین می توانید اهمیت الیاف طبیعی در پوشاک را در مقاله “مزایای الیاف طبیعی در پوشاک” بخوانید.

 

نخ ریسی چیست و چگونه انجام میشود؟

در این قسمت الیاف به دست آمده در بخش های گذشته تبدیل به نخ خواهند شد. اما این فرایند قرار است چگونه صورت بگیرد؟ نخ ریسی چگونه است؟ چگونه الیاف را از یک دیگر جدا می کنند و آن را تبدیل به نخ می کنند؟

پارچه های مستقیما از الیاف به دست نمی آیند(به غیر از نمد) بلکه در ابتدا نیاز است که الیاف تبدیل به نخ شوند.

 

نساجی دقیقا چیست و چگونه انجام میشود؟

نساجی روشی است که در آن نخ را به پارچه تبدیل می کنند. اما چگونه؟ الیاف های به دست آمده از پشم گوسفند و پنبه و … در قسمت قبل به نخ تبدیل شدند و در این قسمت نوبت آن است که این نخ ها به پارچه تبدیل شوند.

 

ابریشم دقیقا چیست و چگونه تولید میشود؟

آیا فرآیند تولید نخ ابریشم را دیده اید؟

در این قسمت فرایند پرورش کرم های ابریشم را خواهید دید، هنگامی که از تخم هایشان بیرون می آیند و تا زمانی که به کرم های بزرگی تبدیل شوند تا داخل پیله خود قرار بگیرند. سپس با استفاده از روش هایی که در این قسمت خواهید سر کلاف پیله را پیدا می کنند و نخ ابریشم را از آن می ریسند.

در این قسمت صفر تا صد نخ ابریشم را خواهید دید.

 

پشم شر آلکاپا چیست و چگونه بدست میاید؟

شتر آلکاپا یکی از شتر های آمریکایی است که پشم آن مانند ابریشم است. نکته جالب در رابطه با این پشم این است که ضد آب می باشد و ضد آتش است. در این قسمت می توانید زدن پشم شتر آلکاپا که فرآیند سختی است را مشاهده کنید.

 

چرم چگونه ساخته و تولید میشود؟

چرم از پوست حیواناتی مانند گاو و آهو و … تهیه می شود. ولی آیا مستقیما همان پوست به عنوان چرم مورد استفاده قرار می گیرد؟ چه فرآیندی بر روی پوست حیوانات انجام می شود تا به چرم تبدیل شوند؟ دباغی چیست؟

در این قسمت می توانید مراحل کامل تبدیل کردن پوست آهو به چرم را کامل مشاهده کنید و در رابطه به دباغی و محصولات چرمی اطلاعاتی کسب کنید.

 

نمد چیست و چگونه تهیه میشود؟

پارچه نمدی از قدمت تاریخی بسیاری برخوردار است ولی با این حال امروزه از این پارچه در پوشاک و دیگر صنعت ها استفاده می شود. نمد از الیاف پشمی ساخته می شود. اما چطور؟ چطور می توان نمد ساخت؟

روش جذاب سنتی ساخت نمد را می توانید در فیلم زیر ببینید.

 

قدم آخر! ساخت کت شلوار چگونه انجام میشود؟

در ۱۰ قسمت این سریال به همراه یکدیگر مسیر ساخت یک کت شلوار به همراه مراحل تهیه پارچه آن را مشاهده کردیم.

هر لباسی که بر تن می کنیم هر چقدر هم که ساده باشد در پشت آن پر از دانستی های جالب می باشد! کت شلوار هم از این قاعده مثتسی نیست.

 

 

نظرها و سوالات خود را از بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید. منتظر شما هستیم.

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

جشنواره تابستانه روچی تا آخر این هفته تمدید شد!مشاهده محصولات
+ +