28 سپتامبر 2021

بلاگ

آموزش قدم به قدم مراحل طراحی لباس به همراه تصاویر مختلف + فیلم رایگان!
آموزش های کوتاه

آموزش قدم به قدم مراحل طراحی لباس به همراه تصاویر مختلف + فیلم رایگان! 

در این مطلب از روچی میخواهیم به طور کامل، مراحل طراحی لباس را با هم بررسی کنیم. طراحی لباس یکی از رشته ها و تخصص های بسیار جذاب و سودآور است که با یادگیری اصول آن، میتوانید نیازهای مختلف خود را به طور کامل برطرف کنید و توانایی های خود را بهبود دهید.
در ادامه با آموزش طراحی لباس به صورت قدم به قدم و مصور با ما همراه باشید و در آخر هم، دو ویدیو مرتبط را برای شما گردآوری کرده ایم که پیشنهاد میکنیم حتما آن 2 را مشاهده کنید…

 

مرحله اول: طراحی لباس خود را شروع کنید

آموزش طراحی لباس

 

1 – وسایل مورد نیاز را برای طراحی لباس آماده کنید

برای کشیدن علامت های ظریف و سطحی مدادی با نوک سفت انتخاب کنید (مدادهای H بهترین هستند) که به  راحتی پاک میشوند. علامت هایی که با این مدادها کشیده میشوند در کاغذ فرورفتگی ایجاد نمی کنند که برای رنگ کردن عکس کمک کننده است.

پاک کن با کیفیت و کاغذ ضخیم نیز موارد مهمی هستند که اگر میخواهید طرح اولیه شما حرفه ای به نظر برسد باید داشته باشید. اگر مداد مناسبی نداشته باشید، طرح اولیه شما یک طرح درجه دو است. به یاد داشته باشید بجای اینکه مداد را سفت روی کاغذ فشار دهید، علامت های بسیار کمرنگ بکشید.

استفاده از خودکار توصیه نمیشود، زیرا نمی توانید علامت هایی که کشیده اید را پاک کنید همچنین ماژیک های رنگی، جوهر و رنگ برای طراحی لباس تان نیاز دارید.

 

یادگیری طراحی لباس

 

2 – ژستی برای مدل خود در نظر بگیرید

مدلی که برای طراحی لباس خود انتخاب می کنید به فرانسوی کروکی (انگاره) نامیده می شود که باید درحالتی کشیده شود که تمام موارد را به خوبی به نمایش بگذارد. میتوانید مدل را درحال راه رفتن، نشسته، خم شده و در هر موقعیت دیگری بکشید. بعنوان یک مبتدی ، ممکن است بخواهید با موقعیت های عادی(متداول) شروع کنید که طرح ران وی (باند) می باشد ، مدلی در یک باند ایستاده یا قدم میزند.

این راحت ترین مدلی است که کشیده می شود و این امکان را به شما میدهد که تمام طرحتان را در یک نمای کلی نشان دهید. چون میخواهید طرح شما به گونه ای کشیده شودکه حرفه ای و جذاب به نظر برسد.

اهمیت این کار در این است که آنها را به شکل کروکی ای  طراحی کنید که خوب تقسیم شده و خوب کشیده شده است.  بسیاری از طراحان مد، کشیدن صدها کروکی را تمرین می کنند تا توانایی خلق موقعیت های مختلف را در خودشان پرورش دهند.

 

آموزش مصور طراحی لباس

 

3 – روشهای متفاوتی را برای کشیدن یک کروکی در نظر بگیرید

خیلی خوب است که بتوانید کروکی خودتان را بکشید. زیرا این امکان را به شما میدهد تا مدلی خلق کنید که نسبتهای دقیقی که شما میخواهید را داشته باشد.  اگرچه ، اگر شما میخواهید یک گام فراتر گذاشته و طرح های لباس خودتان را بکشید.چندین میانبر وجود دارد که شما میتوانید انتخاب کنید.

کروکی مدلهایی در اندازه ها و شکل های مختلف را دانلود کنید. برای مثال میتوانید یک کروکی به شکل یک بچه، مرد و زن ریز نقش (و غیره) دانلودکنید. با ردیابی طرح کلی یک مدل از آگهی مجله یا عکس دیگری، یک کروکی بکشید. تکه ای از کاغذ ترسیمی را روی مدلی که دوست دارید بگذارید و  به آرامی طرح کلی آن را بکشید.

 

آموزش طراحی لباس رایگان

 

 

 

 

مرحله دوم: کشیدن یک کروکی (انگاره)

1 – خط افقی بکشید

اولین خط، طرح شما است ومهم ترین بخش مدل شما می باشد. از بالای سر تا نوک انگشتان پا در امتداد ستون فقرات کروکی خودتان را بکشید. حالا یک بیضی بکشید که نشانگر سر است. این پایه کروکی شماست و از اینجا به بعد، یک طراحی متناسب انجام می شود. می توانید کروکی را بعنوان طرح کلی مدل درنظر بگیرید. خط تقارن باید یک خط افقی صاف باشد.حتی اگر میخواهید مدل در حالت خمیده قرار بگیرد.

برای مثال اگر شما میخواهید مدل شما یک طرفش را به سمت چپ کج کرده باشد باز هم باید یک خط تعادل صاف وسط صفحه بکشید. این خط از بالای سر مدل تا زمینی که روی آن ایستاده  امتداد می یابد. توجه کنید زماینکه شما میخواهید لباس ها را طراحی کنید. یک مدل متناسب لازم نیست زیرا لباس چیزی است که به نمایش گذاشته می شود نه  مهارت های طراحی شما. زیاد نگران کشیدن یک ظاهر دقیق یا اضافه کردن حالاتی به صورت  مدل نباشید.

 

آموزش قدم به قدم طراحی لباس  

2 -ابتدا ناحیه لگن را بکشید

یک مربع با اضلاع مساوی دقیقا زیر خط میانی تعادل بکشید. جاییکه معمولا لگن در بدن قراردارد. اندازه مربع را ،متناسب با مدلی که میخواهید بکشید.

مدل لاغرتر مربع کوچک تری نسبت به مدل سایز بزرگ دارد. ژست مطلوب را در نظر داشته باشید. لگن مربعی را به سمت راست یا چپ کج کنید. برای مثال اگر میخواهید باسن مدل شما مایل به چپ باشد، لگن مربعی را کمی به چپ کج کنید. اگر میخواهید مدل به شکل عادی ایستاده باشد فقط مربع را عمودی بدون هیچ زاویه ای به چپ یا راست بکشید.

 

طراحی لباس

 

3 – بالا تنه و شانه ها را بکشید

خط های بالا تنه را از دو گوشه مربع لگن به سمت بالا امتداد دهید. بالاتنه باید به سمت بالا کشیده شود. در میان راه در کمر خم شود و دوباره از شانه ها باز شود.درست مثل بدن واقعی انسان، شانه ها باید به عرض باسن یا بالای جعبه لگنی باشد. زمانیکه این قسمت طرح شما تمام می شود باید بالا تنه شبیه بالا تنه معمولی باشد.

به عکس های مجلات و آگهی ها نگاه کنید. توجه کنید چقدر کمر از باسن و پایین تنه کوچک تر است. عرض بالا تنه باید دو برابر سر باشد. رایج است که شانه ها و باسن برعکس هم کشیده شوند.حالتی که معکوس نامیده میشود .این حالت حس حرکت ایجاد می کند. کمر را به صورت خط افقی بکشید که کوچکتر از خط شانه و باسن است.

به خط خمیده ( انحنای قفسه سینه )  مانند زوایا و خط هایی که برای ژست گرفتن ضروی هستند توجه کنید که اعضای بدن از جا در رفته به نظر نرسند.

 

آموزش طراحی لباس قدم به قدم

 

4 – گردن و سر را بکشید

گردن مدل، باید یک سوم عرض شانه و نصف طول سر باشد. بعد از کشیدن این قسمت ، سر را بکشید که باید متناسب با بدن باشد. هر چه سر بزرگتر باشد مدل جوانتر به نظر میرسد. می توانید طرح بیضی اولیه که نشانگر سر بود را پاک کنید.

سر را به صورتی بکشید که با ژستی که انتخاب کرده اید طبیعی به نظر برسد. می توانید کمی به سمت بالا ، پایین، چپ یا راست متمایلش کنید.

 

نکات مهم در طراحی لباس

 

5 – پاها را بکشید

پاها باید طولانی ترین قسمت بدن باشند. طولی حدود چهار برابر اندازه سر. پاها نیز به دوبخش تقسیم می شوند. ران( از پایین جعبه لگن تا بالای زانوها ) و ماهیچه ساق پا (از پایین زانو ها تا روی قوزک پا).

به یاد داشته باشید که طراحان مد، گاهی با بلند نشان دادن پاها نسبت به شانه، قد مدل ها را  اغراق آمیز نشان میدهند.

بالای هر ران باید تقریبا با عرض سر یکی باشد. عرض هر پا را از ران تا قوزک به تدریج باریک تر بکشید. به محض اینکه به زانو رسیدید اندازه پا ،باید یک سوم عرض قسمت بزرگتر ران باشد. ساق پا تا قوزک را بتدریج  باریک تر بکشید. هر قوزک باید یک چهارم عرض سر باشد.

 

چگونگی طراحی لباس

 

6 – با کشیدن پاها و بازوها طرح را تمام کنید

پاها تقریبا باریک  هستند. آنها را به شکل مثلث های بلندو باریک بکشید که به اندازه طول سر هستند. بازو ها را به شکل پاها ترسیم کنید. به سمت مچ دست بتدریج باریک تر بکشید. بلند تر کشیدن بازوها نسبت به بالاتنه  حالت تصنعی تری نسبت به انسان عادی  ایجاد میکند. و در آخر دست ها و انگشتان.

 

 

مطالب مشابه:

 

 

 

مرحله سوم :  کشیدن لباس و تزیینات

 

 

1 – طرح اصلی خودتان را تعیین کنید

فکر کنید که چه ظاهری می خواهید ایجاد کنید. و با اخرین جزییات آن را نشان دهید. برای مثال اگر یک پیراهن را طراحی می کنید. مدل، چین، پارچه، پاپیون یا گره و تمام موارد لازم را در نظر بگیرید تا کار زیبایی تهیه کنید.

بر روی عناصر منحصر به فرد طرح تان تمرکز کنید و تزیینات مناسب آن را در نظر بگیرید تا طرحی که می خواهید واضح باشد. اگر ایده های نو لازم دارید یا نمی دانید باید از کجا شروع کنید به مجلات یا سایت های مد نگاهی بیاندازید.

آموزش مراحل طراحی لباس

2 – لباس ها را پررنگ ترسیم کنید

از آنجا که هدف طراحی مد عرضه ایده های شماست. زمانی که لباس را می کشید از خط پررنگ تر استفاده کنید. طوری لباس را طراحی کنید که گویی بر روی انگاره به شکل واقعی آویزان شده است. در آرنج، کمر و همین طور نزدیک شانه ها، زانوان، قوزک پا و مچ دست ها باید چروک وجود داشته باشد. فکر کنید چطور لباس برروی تن یک نفر می ایستد و آن را بر روی مدل پیاده کنید.

به یاد داشته باشید پارچه های متفاوت به شکل متفاوتی بر روی بدن قرار می گیرند. اگر پارچه نازک و ابریشمی باشد بر روی بدن می خوابد و سر می خورد و تقریبا حرکت موج دار دارد. اگر پارچه ضخیم، پشمی و کتان باشد. گوشه دار است و کمتر بدن را نشان می دهد مانند کت های کتان. سعی کنید بافت پارچه را نشان دهید که آیا لطیف، زبر، خشک و یا نرم است.

جزییاتی مانند پولک و دکمه اضافه کنید که مدل واقعی تر به نظر برسد.

 

 

 

3 – یاد بگیرید که چطور تا، چین و چروک و پیلیسه لباس را نشان دهید

از خطوط متنوع استفاده کنید تا چین روی پارچه را نشان دهید. اینکه بدانید چطور تا، چین و چروک و پیلیسه لباس را بکشید به شما کمک می کند تا ساختار لباس را نشان دهید. می توانید تا  لباس را با کشیدن خطوط شل و موج دار نشان دهید.

از طرح های دایره ای برای چین پارچه استفاده کنید. با کشیدن یک لبه صاف برای نشان دادن پیلیسه استفاده کنید.

 

 

4 – مراحل طراحی لباس و تصاویر چاپی را نشان دهید

اگر طرح شما شامل پارچه چاپی می باشد. بسیار مهم است که بطور دقیق نشان دهید چطور این حالت بر روی مدل قرار می گیرد. با کشیدن طرح کلی از لباس طرح دار مانند دامن یا بلوز شروع کنید. آن را به یک شبکه چهارخانه با بخش های مختلف تقسیم کنید. بخش ها را یکی یکی با طرح پارچه پر کنید.

توجه کنید که چطور چین، تا و پیلیسه ظاهر طرح را تغییر می دهند. ممکن است در نقطه ای لازم باشدکه انحنا یا برشی ایجاد شود تا طرح درست به نظر برسد. برای کشیدن طرح با جزییات، زمان بگذارید و مطمئن شوید که در تمام خانه ها، طرح یکسان به نظر می رسد.

 

 

5 – طرح را با سایه زدن و رنگ کردن کامل کنید

با رنگ مشکی پررنگ یا هر رنگ دیگری برروی خطوطی که می خواهید نگه دارید، بکشید. می توانید در این مرحله هر گونه علامت خارج از خط و خطوط شکل اندام را پاک کنید. در آخر، به دقت لباس را با رنگی که می خواهید رنگ آمیزی کنید.

می توانید لباس را با مداد رنگی، جوهر و یا ماژیک رنگ کنید. رنگ ها را ترکیب کنید و از تنوع سایه ها برای طرح تان استفاده کنید.

زمانی که برروی بافت و سایه ها کار می کنید تصور کنید  طرح زیر نور افکن و در ران وی ( باند) به سمت شما حرکت می کند. تاهای عمیق در پارچه با سایه های تیره تری نشان داده می شود. جایی که پارچه با نور برخورد می  کند رنگ ها روشن تر به نظر می رسند.

اضافه کردن ویژگی هایی مانند مو، عینک آفتابی و آرایش آخرین نکاتی هستند که باعث می شوند مدل شما زنده به نظر برسد.

 

6 – طرح مسطح مدل را در طراحی لباس در نظر بگیرید

ممکن است علاوه بر کشیدن کروکی بخواهید شِماتیک مسطحی هم داشته باشید. شِماتیک مسطح، طرح کلی لباس بصورت مسطح می باشد که گویی بر روی سطحی صاف خوابیده است. این طرح برای کسانی مفید است که می خواهند بررسی کنند که طرح مسطح مدل هم شبیه طرح روی بدن  مدل می باشد.

طرح مسطح باید بر اساس مقیاس کشیده شود. سعی کنید طرح هایی بکشید که دقیقا شبیه طرح اولیه باشد. همچنین باید مانند طرح کروکی، پیش زمینه ای نسبت به طرح مسطح داشته باشید مخصوصا طرح هایی که منحصر به فرد هستند.

 

فیلم آموزش طراحی لباس (۱)

 

فیلم آموزش طراحی لباس (۲)

 

 

 

جمع بندی:

در این مطلب سعی کردیم به طور مصور و قدم به قدم، با آموزش طراحی لباس در خدمت شما باشیم، اگر همچنان سوالی دارید و یا دوست دارید نظرخود را با ما به اشتراک بگذارید، حتما از بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

نویسنده : فرانک محمدی

پست های مشابه

9 Comments

 1. نیلوفر

  مرسی عالی بود.

 2. مرجان

  سلام وقت بخیر
  عالی عالی بود

 3. پریسا

  عالی بود خیلی خوب بود

 4. parisa

  خیلی عالی بود ??

 5. Mobina

  سلام واقعا ممنونم!
  فقط چطور لباس روش بکشیم؟؟؟

 6. Ayda

  عالی بود
  مرسی.

 7. فاطی

  عالی بود. ممنونم. خیلی راحت توضیح دادی

  1. اپراتور روچی

   انشااله که با این آموزش ها کلی لباس زیبا رو به راحتی بدوزید و لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

تخفیف های تکرارنشدنی پارچه های تابستانه تا 9 مهر!مشاهده محصولات
+ +