30 جولای 2021
کاربرد پارچه

هر آنچه که باید از تولید شال و روسری بدانید 

شال و روسری

رایج ترین و پرکاربردترین پوشش سر برای خانم ها در ایران شال و روسری است، به همین دلیل خانم ها سالانه شال و روسری های زیادی خریداری می کنند، از همین گفته می توان به فروش بالای شال و روسری در ایران پی برد. به همین دلیل افرادی که می خواهند در حرفه ای پر سود مشغول به کار شوند تولید شال و روسری را انتخاب می کنند.

اما صرف این که افراد انتخاب کنند وارد این حرفه شوند کافی نیست و همان طور که می دانید برای این که افراد وارد یک کسب و کار شوند مهم ترین قدم این است که درست و قوی شروع کنند. به همین منظور ما تصمیم داریم شما را با جزئیاتی که باید در این حرفه بدانید آشنا کنیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 • پارچه ی مناسب شال و روسری

اولین نکته ای که در مورد تولید شال و روسری باید به آن اشاره کنیم انتخاب پارچه مناسب است، زیرا هر پارچه ای برای تولید شال و روسری مناسب نیست و همچنین با توجه به تغییر فصل ها پارچه هایی که برای تولید شال و روسری مورد استفاده قرار می گیرند نیز متفاوت است. برای مثال بانوان ترجیح می دهند در روزهای گرم سال از روسری و شالی استفاده کنند که جنس نازکی دارد و در روزهای سرد نیز می خواهند از پارچه ای برای شال و روسری خود استفاده کنند که جنس ضخیم تری دارد. در ادامه پارچه های مناسب برای تولید شال و روسری را مورد بررسی قرار می دهیم.

تولید شال و روسری

پارچه ی مناسب برای شال و روسری مناسب فصول گرم سال:

 • پارچه ی نخی: پارچه ی نخی، پارچه ای که برای تولید شال و روسری در فصول گرم سال مناسب است و همچنین به دلیل این که این نوع پارچه بافتی نازک و سبک دارد باعث گردش هوا و کاهش دمای بدن می شود و تنها نقصی که این نوع پارچه دارد این است که به دلیل بافت نازکی که دارد خیلی زود چروک می شود.
 • پارچه ی ابریشمی: یکی از بهترین انتخاب هایی که می توان برای تولید شال و روسری در فصل بهار داشت استفاده از پارچه ی ابریشمی در تولید شال و روسری است، البته توجه داشته باشید که این نوع پارچه نسبت به سایر پارچه ها از قیمت بیشتری برخوردار است اما با عین حال از جمله پارچه های مناسب برای شال و روسری در فصول گرم و سرد سال است.

پارچه ی مناسب برای شال و روسری مناسب فصول سرد سال:

 • از جمله پارچه های مناسب برای تولید شال و روسری مناسب فصول سرد سال، پارچه های پشمی و نخی است. پارچه های پشمی از جمله پارچه های دارای الیاف طبیعی هستند که به دلیل خاصیت کشسانی که دارد پس از شستشو شکل ظاهری خود را از دست نمی دهند و همچنین به دلیل این که تراکم بالایی دارند و مدت زمان زیادی طول می کشد که دچار ساییدگی شوند از جمله پارچه هایی هستند که تولید کنندگان شال و روسری از آن ها برای تولیدات پاییزه و زمستانی خود استفاده می کنند، در ضمن رنگ بندی متنوعی نیز دارند و همین باعث جذابیت این نوع پارچه ها برای تولیدات زمستانی شال و روسری می شود.

اما به طور کلی از جمله انواع پارچه ی مناسب شال و روسری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارچه ی ساتن: پارچه ی ساتن پارچه ای براق است که سطحی صاف دارد و پشت پارچه نیز معمولا مات است. نکته ی دیگری که باید در مورد پارچه ی ساتن به آن اشاره کنیم این است که شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی ساتن تولید می شوند بیشترین کاربرد را برای مجالس و مهمانی ها دارند. در نهایت این که پارچه ی ساتن قیمت آن نسبت به قیمت پارچه ی ابریشم برای تولید شال و روسری کم تر است.
 • پارچه ی حریر: پارچه ی حریر پارچه ی ابریشمی نازکی است که جنسی لطیف، خنک، نازک و لخت دارد. شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی حریر تولید می شوند مانند شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی ساتن هستند بیشتر برای مجالس و مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این نوع پارچه نسبت به پارچه ی نخی بیشتر از روی سر سر می خورد و البته نسبت به پارچه ی نخی گران تر است.
 • پارچه ی نخی: پارچه ی نخی زیر مجموعه ی پارچه های پنبه ای هستند، این نوع پارچه ها هادی حررات هستند و می توانند حررات بدن را به بیرون منتقل کنند به همین دلیل استفاده از پارچه ی نخی برای فصول گرم سال باعث می شود که سر کمتر عرق کند. از جمله دیگر ویژگی های این نوع پارچه می توان به راحت اتو شدن آن ها اشاره کرد و همچنین این که این نوع پارچه ها روی سر، سر نمی خورند و قیمت مناسبی نیز دارند. پ
 • پارچه ی ابریشمی: پارچه ی ابریشمی جزو پارچه هایی است که دارای الیاف طبیعی است و همچنین یکپارچه و بادوام است به همین دلیل قیمت آن نسبت به سایر انواع پارچه هایی که برای تولید شال و روسری مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر است. از دیگر خصوصیات پارچه ی ابریشمی می توان به مستحکم بودن، لطیف و سبک بودن آن اشاره کرد. در نهایت این که این پارچه به راحتی اتو می شود و می توان گفت شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی ابریشمی هستند را برای تمام فصول سال مورد استفاده قرار داد.
 • رنگ های مناسب شال و روسری

در کنار پارچه هایی که می توان از آن ها برای تولید شال و روسری استفاده کرد رنگ های مناسب شال و روسری از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به دلیل این که شال و روسری مخصوص بانوان تولید می شود باید روی زیبایی آن ها تمرکز زیادی شود، از جمله عواملی که می تواند بر زیبایی پارچه ی شال و روسری تاثیر بگذارد رنگ شال و روسری است.

خرید پارچه آنلاین
 • ترکیب سایه روشن های رنگ آبی: برخی از خانم ها به ست کردن رنگ لباس های خود اهمیت زیادی می دهند، برای مثال در پاییز که از شلوارهای جین زیاد استفاده می شود، خانم ها ترجیح می دهند از رنگ های تیره و روشن آبی استفاده کنند که رنگ شلوار و شال شان در یک طیف رنگ باشند و همین مسئله می تواند جلوه زیبایی به لباس ها بدهد.
 • ترکیب رنگ های روشن: یکی دیگر از طیف رنگ هایی که پیشنهاد می شود برای تولید شال و روسری از آن استفاده شود ترکیب رنگ های روشن است، به دلیل این که در پاییز از رنگ های پاییزی برای لباس ها استفاده می شود استفاده از رنگ های روشن برای تولید شال و روسری به شدت مورد استقبال خانم ها قرار می گیرد.
 • رنگ قرمز تیره: رنگ قرمز تیره به دلیل جذابیتی که می تواند برای خانم ها به دنبال داشته باشد به شدت مورد استقبال خانم ها قرار می گیرد. به خصوص خانم هایی که می خواهند در لباس های خود از رنگ های تیره مانند رنگ مشکی استفاده کنند به دلیل این که رنگ قرمز تیره می تواند جلوه ی خاصی به آن ها ببخشد ترجیح می دهند از این رنگ برای شال یا روسری خود استفاده کنند.
 • رنگ های متفاوت و شاد: همیشه افرادی هستند که می خواهند در زندگی خود تنوع ایجاد کنند و یکی از این تنوع ها می تواند تنوع در رنگ لباس باشد. رنگ های روشن باعث نشاط بخشیدن به چهره ی فرد می شود به همین دلیل برخی از خانم ها ترجیح می دهند از رنگ های شادی برای شال و روسری خود استفاده کنند.
 • رنگ های مکمل: استفاده از رنگ های مکمل در تولید شال و روسری را نباید از یاد ببرید. ترکیب برخی از رنگ ها در کنار یکدیگر زیبایی دو چندانی به افراد می دهد و این مسئله نیز از چشم تیزبین خانم ها دور نمانده است، به عنوان نمونه استفاده از رنگ قرمز و مشکی از جمله رنگ هایی است که هم مناسب تمام فصول سال است و هم ترکیبی خیره کننده را روی شال و روسری ایجاد می کند.
 • طراحی روی شال و روسری

اغلب خانم ها ترجیح می دهند از شال و روسری هایی استفاده کنند که در کنار پارچه و رنگ مناسبی دارد، طرح خاص و متفاوتی داشته باشد، همچنین این کار باعث می شود که زیبایی شال و روسری دو چندان شود و جلوه ای خاص به شال بخشیده شود.

برای این که بتوانید طرح های زیبایی را برای تولید شال و روسری خود انتخاب کنید می توانید ابتدا انواع مدل های نقاشی روی شال و روسری را مشاهده کنید، سپس از آن ها ایده بگیرید و با استفاده از ابتکار خود طرح های زیبایی را برای شال و روسری های تولیدی خود طراحی کنید. سپس می توانید با استفاده از نقاشی رنگ روغن و اکریلیک و … طرح مورد نظر خود را با رنگ بندی زیبا روی پارچه ی شال و روسری پیاده کنید.

البته مسئله ای که در این جا باید به آن اشاره داشته باشید این است که از رنگ هایی برای طرح خود استفاده کنید که با رنگ شال یا روسری مطابقت داشته باشند تا نقاشی شما را خاص و متفاوت کند. همچنین توصیه می شود برای نقاشی روی پارچه ی شال و روسری از رنگ های اکریلیک استفاده کنید و طرح های خود را با استفاده از کاربن و یا شابلون روی پارچه منتقل کنید و سپس آن ها را رنگ آمیزی کنید.

 • چاپ روی شال و روسری

یکی دیگر از راه هایی که می توان جلوه ی خاصی به شال و روسری بخشید استفاده از طرح های چاپی برای شال و روسری است. امروزه از متدهای مختلفی برای چاپ طرح روی شال و روسری انجام می شود که البته این متد بستگی به رنگ، جنس و بافت شال و روسری مورد نظر دارد. برای مثال اگر رنگ شال مورد نظر کاملا سفید باشد و الیاف آن از جنس نخ پلی استر باشد می توان بدون در نظر گرفتن محدودیت رنگ طرح مورد نظر را به صورت مستقیم روی شال چاپ کرد. که در ادامه این مبحث می خواهیم انواع چاپ روی شال و روسری را مورد بررسی قرار دهیم.

 • چاپ بر روی شال سفید: چاپی که بر روی شال سفید انجام می شود کمی متفاوت با چاپی است که روی شال های رنگی انجام می شود زیرا کیفیت بهتری دارد یعنی چاپ به گونه ای انجام می شود که چاپ به خورد پارچه می رود و به هیچ عنوان اثری از شکل اصلی پارچه مشخص نمی شود و همین باعث می شود چاپ روی شال سفید ظاهر و کیفیت بهتری داشته باشد.
 • چاپ روی شال رنگی: به دلیل این که سیستم هایی که برای چاپ روی شال از آن ها استفاده می شود از رنگ سفید در آن ها استفاده نمی شود، پس اگر تمایل دارید که روی شال های رنگی تان طرحی چاپ شود این کار باید به صورت لیبی انجام شود، یعنی به این صورت که ابتدا طرح مورد نظر روی لیبل چاپ می شود، سپس این لیبل ها با استفاده از حررات روی شال چاپ می شوند، اما اگر فرد روی شال دست بکشد اثر لیبل روی شال مشخص خواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود شال هایی که به صورت لیبلی طرح روی آن ها چاپ می شوند با اب سرد شسته شوند و در لباسشویی انداخته نشوند.
 • طرح مناسب برای شال و روسری

این که از روش چاپی یا رنگ های روغنی برای منتقل کردن طرح خود روی شال و روسری استفاده می کنید زمانی اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد که از طرح های مناسبی استفاده کنید. در این مورد این مسئله باید به این نکته توجه داشته باشید که طرح هایی که روی شال و روسری چاپ می شوند یا نقاشی می شوند بسته به سن و سلیقه ای که افراد دارند باید متفاوت باشد، برای مثال طرح هایی مانند بوته جقه، گل و … از جمله طرح هایی هستند که خانم های مسن برای شال و روسری های خود بیشتر می پسندند.

از جمله دیگر طرح هایی که امروز روی شال و روسری ها دیده می شود طرح های مدرن است طرح های مدرن شامل طرح های نقاشی، چهارخانه، زنجیری، کمربندی و … می شود.

البته همیشه هم نیازی نیست که برای زیباتر کردن شال و روسری از طرح های مختلف استفاده شود بلکه گاهی شال یا روسری های ساده نخی که معمولا تک رنگ هستند با رنگ های منحصربفرد و خاصی که دارند می توانند زیبایی شال و روسری را دو چندان کنند.

 • سایز شال و روسری

یکی دیگر از مواردی که باید در تولید شال و روسری به ان توجه کنید سایز شال و روسری است که می خواهید تولید کنید. زیرا شال و روسری بسته به سایزی که دارند در موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین جنسی که برای تولید آن ها استفاده می شود نیز متفاوت است.

 • اکثر شال های امروزی در اندازه های ۲۰۰*۶۵ تولید می شوند، به این گونه شال ها، شال قواره دار گفته می شود.
 • یکی از متداول ترین سایز های روسری که می توان گفت اندازه ی متوسطی برای روسری محسوب می شود اندازه ی ۹۰*۹۰ برای روسری است.
 • برخی از روسری ها نیز جنبه ی تزیینی دارند، یعنی برای مواردی همچون بستن دور گردن و یا بستن دور مچ دست مورد استفاده قرار می گیرند، این گونه روسری ها دارای اندازه ی ۶۵*۶۵ هستند.
 • نوع دیگری از روسری ها که معمولا از جنس ساتن، حریر یا ابریشم تهیه می شوند و اندازه کوچکی برای روسری ها محسوب می شود اندازه ی ۷۵*۷۵ است.
 • امروزه استفاده از روسری هایی که سایز بزرگی دارد بین خانم ها رونق زیادی پیدا کرده است، این گونه روسری ها معمولا دارای سایز ۱۲۰*۱۲۰ هستند.

 

نکته ی دیگری که در این مورد باید به آن اشاره کنیم این است که هر چه سایز روسری بزرگتر باشد بهتر و راحت تر است، مگر این که اندازه ی بزرگ آن باعث شود که در فصول گرم سال مناسب نباشد.

پست های مشابه

28 Comments

 1. محمد صادق

  سلام.من قصد دارم یک شال ساده مشکی با کیفیت مناسب تولیدو با برند خودم عرضه کنم.شما چطور میتونید به من کمک کنید؟

  1. تیم روچی

   سلام. لطفا با شماره 02143000044 تماس بگیرید تا دوستان ما در بخش تولید روچی شما رو راهنمایی کنند.

 2. محمد حسین

  هزینه تولید سال و روسری چقدر است؟

  1. تیم روچی

   سلام. روزتون بخیر. لطفا با شماره 02143000044 تماس حاصل فرمایید تا دوستان ما در بخش تولید روچی شما را راهنمایی کنند.

 3. ملیحه

  سلام من میخام پارچه ای باشه که بتونم روسری یا شال رو با کیف اون ست کنم و بتونم اون رو وارد بازار کتم چه جنس پارچه ای بابد بگیرم؟

  1. تیم روچی

   سلام. بستگی به سلیقه تون داره

 4. فوژان

  برای دوخت شال، از چه نوع چرخ خیاطی باید استفاده کنم؟

  1. تیم روچی

   سلام. مشکلی نداره دانلود میشه.

 5. جواد ملکی

  سلام من میخوام شال و روسری تولید کنم آیا میتونم خودم رو پارچه چاپ بزنم و برش بدم و از کجا باید شروع کنم
  متشکرم اگه راهنمایی کنید

  1. تیم روچی

   سلام. روزتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 6. اتوسا

  سلام . من قصد دارم شال و روسرى طراحى کنم ؛ به نظر شما باىد با چه نرم افزارى طراحى کنم ؟

  1. حامد محمدیان مهر

   معمولا با ایلستریتور طراحی میشه

 7. مرتضی

  سلام من پارچه موهر زمستانه میخوام متاسفانه پیدا نمیکنم شما میتونید راهنمایی کنید برای تولید میخوام

  1. تیم روچی

   سلام. لطفا با شماره 02143000044 تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما رو راهنمایی کنند.

 8. Rose

  سلام میخواستم برای شروع به کار راه اندازی کارگاه تولیدی روسری و شال مشاوره بگیرم ازتون .

  1. تیم روچی

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/joinchat/BR6fckf–oQcYacKAK7KpA

 9. خانی

  سلام من یه ایده زیبا برای شال و روسری دارم فکر میکنم طرح پرفروشی بشه میخواستم بدونم کجا میتونم ایده مو بفروشم در کل کار طراحی بازارش رو چطور پیدا کنیم؟ ممنون

  1. تیم روچی

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/Pooshaakbusiness

 10. مریم

  سلام من میخوام درباره دستگاه چاپ و تولید شال و روسری بیشتر بدونم. شما میتونید راهنماییم کنید؟

  1. تیم روچی

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/Pooshaakbusiness

 11. ناهید امینی

  با عرض سلام همسر من تولید کننده روسری نخی است چند هزار روسری نخی با طرح قاب توری بصورت خام موجود دارن به عرض 140 .140 با نخ اسپان که مناسب برای چاپ و یا روسری مشکی برای محرم یا هر رنگی که دوست دارید میباشد.

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. لطفا با شماره 02143000044 تماس حاصل فرمایید

 12. مینا

  سلام وقت بخیر من نمونه طراحیامو که برای شال و روسری انجام دادم باید کجا نشان بدهم که ببینم قابلیت چاپ داره یا خیر

  1. اپراتور روچی

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/Pooshaakbusiness

 13. حدیث

  باچقدر سرمایه میشه تولید شال کرد؟

  1. اپراتور روچی

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/Pooshaakbusiness

 14. آسیه

  سلام روزتون بخیر.
  از کجا میتونم پارچه با قیمت مناسب برای دوخت روسری و شال تهیه کنم. ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید

  1. اپراتور روچی

   در سایت روچی روی بنر ماه محرم کلیک بفرمایید پارچه های مشکی از جمله پارچه های مخصوص شال و روسری نمایش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *