در این مطلب از روچی درباره پارچه کرپ صحبت خواهیم کرد و بعد از معرفی کامل این پارچه به کاربرد و انواع پارچه کرپ پرداخته و در آخر نحوه خرید این پارچه را توضیح خواهیم داد.

پارچه همواره یکی از ارکان اصلی در طراحی لباس بوده است. در گذشته فقط کارخانجات بزرگ می‌توانستند در متراژهای زیاد طرح‌های جدید پارچه‌ای را تولید کنند، اما اکنون تکنولوژی به کمک صنعت نساجی آمده است تا بتوان هر طرح در هر ابعادی را تولید کرد. در سالهای اخیر یکی از انواع پارچه‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است و با اقبال فراوانی برای استفاده از این نوع پارچه در انواع پوشاک نظیر مانتو، لباس و حتی خرج کار، کوسن و… روبرو شده است.

 

 

معرفی جنس کرپ

جنس کرپ

کرپ به گروهی از پارچه‌ها اطلاق می‌شود که از ابریشم، ریون، استات، پنبه، پشم، الیاف مصنوعی و یا مخلوطی از الیاف با خصوصیات چین جزئی و یا دانه دانه شدن در سطح پارچه تولید شده باشند. پارچه کرپ پارچه‌ای نرم و کمی براق است، افت خوبی دارد و کاملاً بر روی اندام می‌نشیند. به همین دلیل از پارچه کرپ برای دوخت مانتو و لباس‌های مجلسی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. فروشگاه روچی انواع پارچه کرپ عمده را نیز به تولیدکنندگان ارائه میدهد.

 

از پارچه کرپ برای دوخت مانتو و لباس‌های مجلسی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود.

 

پارچه کرپ از نخ پرتاب تهیه می‌شوند و در گذشته به صورت تار و پودی بوده است، اما امروزه تریکوها نیز به صورت کرپ تولید می‌شوند. ضخامت کرپ متغیر است و البته جنس آن نیز می‌تواند نرم یا زبر باشد.

دو نوع متمایز از بافت‌ پارچه‌های کرپ وجود دارند که نوع اول به کرپ نرم یا کرپ مشرقی و نوع دوم به کرپ سخت یا پیچ خورده معروف هستند…کرپ ابریشمی که معروف‌ترین نوع آن می‌باشد، از نخ ابریشمی حاوی چسب و مواد طبیعی اولیه خود تهیه می‌شود. از ایام قدیم تا کنون، کرپ پارچه مشهور و مورد علاقه زنان برای مانتو بوده است.

 

کاربردهای پارچه کرپ بسیار متنوع هستند و از این نوع پارچه علاوه بر دوخت پوشاک برای دوخت منسوجات دیگر مانند پارچه رو مبلی، رومیزی، کوسن و… نیز استفاده می‌شود.

خرید پارچه متری

انواع پارچه های کرپ

کرپ شیفون

خرید انواع پارچه عمده

این پارچه نرم و ظریف با بافت تافته از نخ‌های ابریشمی نمره ۱٫۷ تکس و تراکم تار و پودی ۴۰ است. به پارچه شیفون، پارچه شبه ابریشمی نیز می‌گویند.

 

کرپ ژرژت

این پارچه مقاوم‌ترین پارچه در بین پارچه‌ها است و مشکل اتو زدن و نخ کش شدن پارچه‌ها را برطرف کرده است. از این پارچه بیشتر در دوخت چادر مشکی استفاده می‌شود.

کرپ ژرژت از جمله انواع پارچه های قدیمی کرپ است که در اوایل قرن بیستم توسط یک طراح فرانسوی وارد صنعت مد شد.این پارچه بسیار سبک و ظریف است و از نوعی ابریشم با نخ های بسیار پیچیده تولید شده است.

این نوع پارچه در گذشته تماما از ابریشم ساخته می شود ولی امروزه از پلی استر نیز در بافت آن استفاده می شود. از دیگر خصوصیات این نوع کرپ می توان به داشتن خاصیت ارتجاعی و درخشندگی کمتر نسبت به پارچه های همچون شیفون و استفاده از نخ های فیبر در بافت آن اشاره کرد.

همچنین این پارچه به دلیل وجود نخ ها فیبری که در بافت پلی استر آن به صورت خیلی محکم قرار گرفته اند به گونه ای است که هنگام لمس پارچه می توان صدای بافت نخی و محکمی بودن آن را حس کرد.

کرپ ژرژت برای مواردی همچون انواع ساری های هندی، لباس عروس، تاپ و پیراهن مجلسی و لباس شب کاربرد دارد.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد با توجه به گستردگی انواع پارچه های کرپی که در بازار وجود دارند ممکن است برخی از این نوع پارچه ها از جنس خوبی برخوردار نباشند، به همین دلیل به افراد توصیه می شوند اگر می خواهند بهترین جنس پارچه ی کرپ را تشخیص دهند، پارچه باید دارای ویژگی هایی همچون: ضخامت مناسب و سبک، کش آمدن پارچه ی کرپ و بافت سوزنی شکل باشد.

 

 کرپ ژرسه

این پارچه کش باف پودی از ویسکوز، استات، پنبه و مخلوطی از آنها می‌باشد.

 

کرپ موهر

این پارچه دارای خاصیت رنگ پذیری خوبی است و رنگ‌ها را با درخشندگی و شفافیت زیادی نشان می‌دهد. این نوع پارچه گران است و دارای خاصیت کشسانی فوق العاده‌ای نیز می‌باشد.

 

کرپ لئونارد

از جمله دیگر انواع کرپ می توان به کرپ لئونارد اشاره کرد، برخی از کارشناسان بر این باورند که نام کرپ لئونارد به دلیل کارخانه ی تولید کننده ی نخ و پارچه ای است که این نوع پارچه را تولید می کرده است اما ممکن است انتخاب این اسم برای این نوع پارچه ی کرپ دلیل دیگری داشته باشد.

این پارچه دارای بافتی تافته است که به ندرت از کرپ در آن استفاده شده است همچنین نخ های پود این پارچه، کرپ است. از جمله موارد استفاده ی پارچه لئونارد می توان به استفاده ی آن در تهیه ی البسه ی زنانه اشاره کرد.

 

کرپ پوپلین

پارچه‌ای با بافت ریپس تاری و تارهای ظریف و پودهای ضخیم که ابتدا از ابریشم تهیه می‌شده است اما امروزه از پشم و پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می‌شود.

 

کرپ خاویاری

این واژه بین پارچه فروشان متداول است و به پارچه‌هایی اطلاق می‌شود که سطح آنها دارای گل‌های نسبتاً درشت به اندازه یک دانه خاویار (شبیه دانه ماش) برجسته بوده و بیشتر برای دوخت چادر و مقنعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کرپ سیلک

این نوع پارچه مناسب مانتو، کت، دامن، شومیز، سارافون و خرج کار می‌باشد و دارای خاصیت ضد چروک و ثابت ماندن رنگ است.

 

کرپ گاباردین

این پارچه بیشتر به رنگ مشکی در بازار وجود دارد و دارای بافت درشت و نوعی حالت برجسته است و با توجه به ضخامتی که دارد مناسب دوخت انواع کت مجلسی می‌باشد. ایراد بزرگ این پارچه، قیمت بالا و نخ کش شدن سریع آن است.

 

کرپ باربی

این نوع پارچه بیشتر محصول تولیدی کشور اندونزی است و از کیفیت فوق العاده‌ای برخوردار است و به هیچ وجه دچار افتادگی و بور شدن نمی‌شود و دارای ایستایی مناسبی است. از این پارچه اغلب در دوخت مانتو و شلوار استفاده می‌کنند.:

اگر تمایل دارید بیشتر در مورد این پارچه اطلاعات کسب کنید، مطلب زیر را پیشنهاد می کنیم”

پارچه کرپ باربی ؛ آشنایی کامل با کاربردهای پارچه کرپ باربی و راهنمای خرید آن

 

پارچه کرپ باربی چیست؟

کرپ حریر کرباسی

کرپ حریر کرباسی از جمله پارچه های ظریف و با دوام است و به همین دلیل از آن برای دوخت انوان لباس های بچگانه، مردانه و زنانه استفاده می شود. همچنین از دیگر موارد استفاده ی این نوع پارچه می توان به استفاده از ان برای دوخت مانتو، کت و شلوار و لباس مجلسی اشاره کرد.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از رنگ های تیره ی این پارچه استفاده کنند به همین دلیل رنگ های تیره ی کرپ حریر کراسی از جمله رنگ های پر فروش به حساب می ایند.

 

کرپ چادری

این پارچه اغلب چادری ژاپنی بوده و دارای بافت نرم و لطیف است و رنگ آن مشکی می‌باشد. یکی از معروف‌ترین انواع این پارچه، کرپ کن کن است.

 

کرپ دوشین

قیمت انواع پارچه کرپ

این پارچه ابریشمی، ظریف، سبک، دارای بافت تافته شده از تار ابریشم و پود ابریشم پرتاب کرپ است که با نخ ابریشم پرتاب در دو جهت تار و پودی بافته می‌شود. تعداد تارها در این نوع پارچه بیشتر از پودها است. از کرپ دوشین برای دوخت بلوز، پیراهن و پوشاک معمولی استفاده می‌کنند. دارای سطحی درخشان است که ظاهری کرپ مانند دارد و از نخ های تابدار ابریشمی ساخته شده است.

پارچه های دوشین، پارچه هایی سبک وزن هستند که تعداد تارهای آن بیشتر از پود آن هاست. بافت تافته ی این پارچه از تار ابریشم و پود ابریشم پرتاپ کرپ است و با استفاده از نخ ابریشم پرتاب در دو جهت تاری و پودی بافته می شود.

 

پارچه های دوشین، پارچه هایی سبک وزن هستند که تعداد تارهای آن بیشتر از پود آن هاست.

 

از جمله دیگر خصوصیات این پارچه می توان به رنگ کردن آن به صورت باز و یا طنابی اشاره کرد همچنین از جمله کاربردهای پارچه ی کرپ دوشین می توان به استفاده ی آن برای بلوز، پوشاک معمولی و پیراهن اشاره کرد.

 

 

کرپ موس

خرید پارچه کرپ

کرپ موس از جمله پارچه هایی است که می توان از هر نوع الیافی از جمله پلی استر برای بافت آن استفاده کرد. از جمله ویژگی های پارچه موس می توان به داشتن حالت اسفنجی در هنگام لمس آن زیر دست و دارای حالتی کرپ باف و با زمینه ای خزه مانند اشاره کرد.

یکی از انواع پارچه هایی که در با عنوان کرپ موس تولید می شوند از تار و پودی از نخ چند لا بافته می شوند که از پیچ و تاب یک لا استات و یک لا نخ کرپ ویسکوز ریون ساخته می شود. همچنین این پارچه دارای رنگ های ساده و یا طرح های چاپ شده است.

از جمله موارد استفاده ی این نوع پارچه می توان به استفاده از آن در دوخت بلوز و پیراهن اشاره کرد.

 

 

مطالب مشابهی که نباید از دست بدید!

 

 

 

کرپ گلدار ترک

استفاده از این نوع پارچه دارای محدودیتی خاصی نیست و از آن می‌توان برای دوخت کت، مانتو، دامن، سارافون، بلوز، شومیز، پیراهن، لباس، شال و… استفاده نمود.

 

پارچه کرپ

کرپ اسکاچی

از جمله ویژگی های پارچه اسکاچی می توان به داشتن خاصیت کشسان بودن آن اشاره کرد که باعث می شود که هنگام استفاده از لباس هایی که از پارچه ی کرپ اسکاچی دوخته شده اند فرد احساس راحتی کند.

همچنین این پارچه ریزش زیبا و حالت ایستایی خوبی دارد و با توجه به ضخامت کافی که برای پوشش دارد در هنگام استفاده از این نوع پارچه برای لباس های مختلف نیازی به آستر نخواهد بود. با توجه به ویژگی هایی که در مورد این نوع کرپ بیان کردیم می توان این پارچه را برای استفاده در دوخت مانتو و سارافون مناسب دانست.

با استفاده از آن دیگر به آستر نیازی نخواهید داشت؛ چرا که این پارچه از ضخامت کافی برای پوشش لازم برخوردار است.

 

 

کرپ فلورانس

کرپ فلورانس از جمله پارچه هایی است که در بافت آن از پلی استر استفاده شده و همین باعث ایجاد خاصیت ضد چروک بودن در این نوع پارچه می شود. از جمله دیگر ویژگی های این پارچه می توان به داشتن جنسی نرم و دراپه های زیبا اشاره کرد.

همچنین الیاف تشکیل دهنده ی این نوع پارچه در جهت تار، پود و یا در جهت هر دو به دور خود پیچیده شده اند و دارای بافت محکمی است.

از جمله موارد استفاده ی کرپ فلورانس می توان به استفاده از آن برای دوخت پیراهن، کت و دامن و حتی مانتو اشاره کرد. در هنگام استفاده از این نوع پارچه برای کت و دامن خود مطمئن باشید که کت و دامن تان در طی زمان استفاده از آن چروک نخواهد شد.

 

کرپ دیور

الیاف مورد استفاده در این نوع پارچه از جنس نخ پنبه‌ای و درصد بیشتری پلی استر می‌باشد که باعث ضد چروک شدن پارچه می‌شود. این پارچه بسیار سبک است و به همین دلیل مناسب دوخت بلوز، مانتو، لباس شب و پیراهن کوتاه است.

از جمله دیگری ویژگی های این نوع پارچه ی کرپ می توان به سبک بودن آن اشاره کرد.

 

کرپ غواصی

این پارچه یکی از بهترین نوع پارچه برای مصارفی مانند دوخت خرج کار، کوسن، رمیزی، لباس و مانتو می‌باشد. این پارچه دارای خاصیت کشسانی فوق العاده ای است.

 

کرپ مرویجت

این پارچه محبوبیت خاصی نزد طراحان و دوزندگان لباس دارد و یکی از برترین نوع پارچه کرپ به شمار می‌آید. این نوع پارچه مود توجه ویژه طراحان مد و لباس قرار گرفته است و خیاطان بسیاری از آن استقبال می‌کنند.

پارچه کرپکرپون

این پارچه یک پارچه پیراهنی شبیه کرپ اما ضخیم‌تر، محکم‌تر، زمخت‌تر و خشن‌تر از کرپ متوسط و معمولی است. از ابریشم یا ویسکوز ریون و گاهی از پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تولید می‌شود. از این پارچه بیشتر برای لباس کودکان و نوزادان استفاده می‌کنند.

به این دلیل کرپون جزو انواع پارچه های کرپ به حساب می آید که خصوصیات کرپ را در جهت تارها با پیچ و تاب های مختلف در نخ و به وسیله ی تاب دستی چپ و یا راستی که در نخ ایجاد می شود ایجاد می کند همچنین گاهی این پارچه اثرات چین جزئی که در طرح های ژاکارد نیز ایجاد می کند. از کرپون برای دوخت لباس کودکان و نوزادان استفاده می شود.

 

انواع دیگر پارچه کرپ

از دیگر انواع پارچه کرپ می‌توان به پارچه‌های کرپ سینا، میثم، سوزان، حریر، ژاپن، ۹۰۰۰، باربی، مازراتی، ساتن و غیره اشاره کرد که در بین بنکداران و پارچه فروشان از تنوع بسیاری برخوردار هستند.

 

 

 

ویژگی‌های پارچه کرپ خوب

به یاد داشته باشید، اینکه یک پارچه کرپ را خوب بدانیم، مرهون داشتن ویژگی‌هایی است که در امر خرید و فروش و تشخیص بهترین جنس پارچه کرپ لازم است تا بدان توجه شود، که برخی از این ویژگی‌های عبارتند از:

  • کش آمدن پارچه کرپ
  • بافت سوزنی شکل پارچه کرپ
  • ضخامت مناسب
  • سبکی پارچه
  • رنگ بندی محدود پارچه
  • مقاومت در برابر چروک شدن
  • شستشوی راحت

 

 

نحوه خرید پارچه کرپ

نحوه خرید پارچه کرپ به موارد متعددی بستگی دارد، برای مثال از کدام یک از انواع این پارچه می‌خواهید استفاده کنید؟ در چه سایزی و به چه تعداد؟ آیا پارچه کرپ را با ترکیب یک پارچه دیگر استفاده خواهید کرد؟ تمام این سوالات برای خرید یک پارچه کرپ خوب، لازم است و خرید پارچه کرپ نیاز به بررسی قبل از خرید دارد. پارچه‌های کرپ عمدتاً تولید داخل هستند و تعدادی از پارچه‌ها نیز منحصراً توسط چین، ترک و اندونزی تولید و عرضه می‌شوند و در این بین پارچه‌های ترک و اندونزی از کیفیت بهتری برخوردار هستند و قیمت آنها نیز بالاتر است.

در مورد محل مناسب خرید پارچه کرپ نیز می‌توان به فروشگاه‌های بزرگ و کوچک سطح شهر اشاره کرد اما مهمترین مراکز فروش این نوع پارچه‌ها در تهران و در بازار بزرگ تهران و سرای امیر کبیر، خیابان مولوی، زرتشت، محله عبدل آباد، پاساژ میری تجریش و خیابان گاندی قرار دارند. اگر قصد خرید عمده دارید، بهترین مکان انتهای بازار تهران و سرای امیر کبیر است اما اگر قصد خرید برای دوخت لباس مورد نظرتان را به مقدار کم دارید، برای خرید پارچه کرپ مناسب لباس و مانتو مجلسی و پارچه‌های کت و دامنی نفیس، راهی خیابان زرتشت شوید. برای خرید پارچه‌ی لباس مجلسی و چادری می‌توانید به کوچه برلن نیز سری بزنید.

نحوه خرید پارچه مورد نظرتان نیز کاملاً بستگی به نوع درخواست شما دارد و با کمی بررسی می‌توانید بهترین محل خرید و اندازه پارچه موردنظرتان را تهیه فرمایید. در هنگام خرید پارچه به قیمت قواره‌ای و متری توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ برخی فروشندگان پارچه را به صورت قواره‌ای می‌فروشند اما به صورت متری قیمت می‌دهند؛ پس به این نکته و ترفند آگاه باشید!

 

ترفندهای خرید پارچه مناسب

 

  1. پارچه کرپابتدا تکه‌ای از پارچه را در دستانتان مشت کنید تا مطمئن شوید پارچه خیلی زود چروک نمی‌شود و اگر خیلی زود چروک شد از خرید آن منصرف شوید، چرا که این پارچه از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.
  2. اگر پارچه سفید و مرطوبی را روی پارچه تیره کشیدید و پارچه سفید، خیلی زود رنگ گرفت این پارچه بعد از شست و شو زنگ زیادی را از دست خواهد داد.
  3. پارچه را از دو جهت تار و پود، با دست بکشید تا از استحکام پارچه اطمینان حاصل نمایید.

 

 

سخن آخر

پارچه کرپ یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت لباس‌های زنانه اعم از کت و دامن، مانتوهای رسمی و اداری و… است. این پارچه با تنوع رنگی بالا تولید می‌شود و در این مقاله درباره کاربرد و نحوه خرید آن صحبت کردیم. رنگ یشمی پارچه کرپ به دلیل خاص و مشتری پسند بودن، بیشترین تقاضا و تولید را در تولیدی‌ها دارد.

اگر همچنان سوالی دارید، حتما از بخش کامنتها، با ما در ارتباط باشید، منتظر شما هستیم …