05 اکتبر 2022

بلاگ

شب یلدا چی بپوشم؟
مبانی مد و فشن

شب یلدا چی بپوشم؟ 

تقریبا غیر ممکن است ایرانی باشی و ندانی شب یلدا (شب چله) چه شبی است؟ همه ما با آداب و رسوم و آیین برگزاری شب یلدا آشنا هستیم. مردم ایران برای این شب مانند جشن عید نوروز، شور و اشتیاق دارند و سعی می کنند به بهترین شکل ممکن در کنار عزیزانشان این شب را سپری کنند.

آجیل، انار و هندوانه که پای ثابت مهمانی های شب چله هستند. حافظ خوانی، شاهنامه خوانی و نقل داستان های کهن نیز در مهمانی ها و جشن های شب چله جایگاه مخصوص خود را دارند. در این میان، مسئله ای که شاید کمتر مورد توجه قرار گیرد، لباس شب یلدا است. اینکه در این شب خاص چه لباسی بپوشیم، به اندازه خوراکی ها و نوشیدنی هایی که آماده می کنیم اهمیت دارد.

خرید پارچه متری

شب یلدا چیست؟

شب یلدا یکی از جشن های باستانی کشور عزیزمان ایران است که به مناسبت طولانی ترین شب سال برگزار می شود. این شب با غروب خورشید در آخرین روز پاییز(آخرین روز آذر ماه) شروع و تا طلوع خورشید در اولین روز زمستان(اولین روز دی ماه) ادامه دارد.

شب یلدا

ممکن است برایتان سوال شود چرا نام بلندترین شب سال را شب یلدا نامیده اند؟ یلدا به معنای تولد دوباره (طلوع خورشید) است و برای پیروزی نور بر تاریکی، این شب را یلدا نامیده اند. علاوه بر ایران، شب چله در کشورهای تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان جشن گرفته می شود. مراسمی مشابه یلدا نیز در پاکستان و هند تقریباً در همین زمان از سال برگزار می شود.

شب یلدا چه لباسی بپوشیم؟

لباسی که شب چله می پوشید به نحوه برگزاری جشن شب یلدا بستگی دارد. برخی افراد ترجیح می دهند این شب را فقط در کنار اعضای خانواده خود با یک دورهمی صمیمانه جشن بگیرند؛ این افراد معمولا شب را با لباس های راحتی سپری می کنند.

از طرف دیگر عده ای هم به مهمانی ها و جشن های بزرگ در کنار عزیزان، دوستان و فامیل علاقه دارند و ترجیح می دهند لباس مناسب این مراسم را بپوشند. ممکن است انتخاب لباس برای هر کدام از این جشن ها و مهمانی ها برایتان مشکل باشد.

شب یلدالباس شب یلدا زنانه

معمولا خانم ها در انتخاب استایل شب یلدا حساسیت بیشتری به خرج می دهند، البته دستشان در انتخاب لباس هم نسبت به آقایان بازتر است. تم لباس شب چله عموما حول دو رنگ قرمز و سبز می گردد. خانم ها می توانند با تکیه بر این رنگ ها، لباس های مجلسی با پارچه های متنوع انتخاب کنند.

شب یلدا

اگر مهمانی و دورهمی شما فضای صمیمی داشته باشد می توانید لباس های ساده و راحت تری را انتخاب کنید. تیشرت ها یا لباس های ست مناسب شب چله که با تصویر انار، هندوانه و سایر المان های شب یلدا تزئین شده اند، انتخاب مناسبی هستند.

پیراهن ها، دامن ها و اکسسوری ها نیز برای مهمانی ها و جشن های بزرگ تر و رسمی تر مناسب هستند.

شب یلدا

لباس شب یلدا مردانه

آقایان هم مانند خانم ها می توانند به مناسبت شب چله لباس های خاص بپوشند. با اینکه انتخاب های مردان نسبت به زنان محدودتر است، اما با کمی سلیقه به خرج دادن می توانند استایل خود را با فضای جشن و مهمانی هماهنگ کنند.

اولین انتخاب برای مردان، تیشرت های آماده موجود در بازار است که مخصوص شب چله طراحی شده اند. این تیشرت ها بیشتر برای مهمانی های خانوادگی و دورهمی ها مناسب هستند.

شب یلدا

برای شرکت در مهمانی های رسمی تر، انتخاب پیراهن قرمز یا حتی سبز یک استایل ساده و متناسب با تم یلدا برای آقایان ایجاد خواهد کرد. گزینه های دیگری که پیش روی آقایان قرار می گیرد، استفاده از کراوات یا پاپیون هایی است که با تم مهمانی شب چله هماهنگی داشته باشند.

لباس شب یلدا بچگانه

بچه ها معمولا در لباس پوشیدن محدودیت ندارند. به این معنا که می توانند از لباس های مختلف با طرح ها و تصاویر گوناگون استفاده کنند. پیراهن های دخترانه ای که با پارچه های طرحدار دوخته می شوند، همراه با گل سرها یا توربان های شیک در کنار هم یک استایل متفاوت و مناسب با شب چله برای دختر بچه ها می سازند.

ست های تیشرت و شلوار، تیشرت و شلوارک و تاپ و دامن دخترانه با طرح های شب چله، جزو گزینه های روی میز برای دختر بچه ها هستند.

شب یلدا

پسر بچه ها هم لباس های راحتی مانند تیشرت و شلوار یا تیشرت و شلوارک با طرح های انار و هندوانه را می توانند انتخاب کنند. برای استایل های رسمی تر هم پیراهن با پاپیون یا ساسبند قرمز و سبز بهترین انتخاب برای پسر بچه ها است.

شب یلداست شب یلدا

مدل لباس های شب چله آماده ای که در بازار وجود دارد معمولا ست هستند. به این صورت که یک تیشرت زنانه و یک تیشرت مردانه باهم ست می شوند؛ ست تیشرت برای پدر، مادر، دختر و پسر را هم می توانید در بازار پیدا کنید.

ست کردن لباس پدر و پسر؛ یا استفاده از لباس های مشابه برای مادر و دختر روش دیگری جهت ایجاد یک استایل شیک و مجلسی برای شب چله است.

ناگفته نماند که پوشیدن لباس های سنتی ایرانی در مهمانی ها و جشن های شب چله می تواند زیبایی این مهمانی ها را چند برابر کند و عکس های خاطره انگیز و جذابی برایتان به یادگار بگذارد.

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *