20 آگوست 2022

بلاگ

شستشوی لباس مشکی + یک چالش بزرگ برای همه
سبک زندگی

شستشوی لباس مشکی + یک چالش بزرگ برای همه 

لطفا نگران نباشید، تمامی راه‌های شستشوی لباس مشکی اینجاست!

لباس‌های مشکی همیشه جذاب و منحصر به فرد هستند. همه ما حداقل یک شلوار، بلوز و یا شومیز مشکی در کمد لباس خود داریم. رنگ مشکی آن‌قدر خوب است که اجازه نمی‌دهد لباس‌ها به‌سرعت از مد بیافتند. درعین‌حال رنگی است که به ما اعتماد به نفس می‌دهد و استایلی زیبا  و خاص از ما به نمایش می‌گذارد.

در این میان موضوع مهمی که غیرقابل‌انکار است، شستشوی لباس مشکی است و نمی‌توانید از آن فرار کنید. اگر با روش‌های اصولی و صحیحی در شستشوی لباس‌های تیره به‌خوبی آشنایی نداشته باشید، با چالشی بزرگ در زمینه از بین رفتن درخشش رنگ لباس مواجه می‌شوید. اتفاقی که به‌سرعت می‌تواند رنگ و روی لباس مشکی را از بین ببرد و رنگ آن را بی‌روح و کسل‌کننده کند.

البته این در صورتی است که راه‌های درست و اصولی شستن لباس مشکی را ندانید. در غیر این صورت لباس مشکی شما همیشه درخشان و خوش‌رنگ باقی می‌ماند و می‌توانید از زیبایی آن استفاده کنید.

با توجه به اهمیت این موضوع در جذابیت استایل، در این مقاله از روچی قصد داریم انواع ترفند شستشوی لباس های به رنگ مشکی  و تیره را بررسی کنیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، در ادامه همراه ما بمانید.

 

مطالب مرتبط:

“نکاتی که در شست و شوی انواع پارچه باید بدانید! “

“علائم بین‌المللی شست و شو “

 

لباس‌های تیره را از روشن جدا کنید

اولین راهکار در شستشوی لباس مشکی این است که از لباس‌های روشن خود محافظت کنید! زمانی که لباس‌هایی با رنگ‌های مختلف را با هم می‌شویید، به احتمال بسیار زیاد باید با همه آن‌ها خداحافظی کنید و منتظر لباس‌هایی رنگین کمانی باشید!

به همین دلیل قبل از هر چیز لباس‌های تیره را جداگانه بشویید تا از رنگ مشکی و سایر لباس‌ها روشن محافظت کنید. برای این کار باید تمامی لباس‌ها با رنگ‌های تیره مانند سورمه‌ای، مشکی و یا قهوه‌ای بسیار تیره را با هم بشویید.

 

درجه دمای شستشو مهم است

هنگامی که قصد دارید لباس‌های مختلف را با ماشین لباسشویی بشویید، درجه دمای شستشو اهمیت زیادی دارد. حتی در صورتی که همه لباس‌ها دارای یک رنگ یکسان باشند، وسوسه نشوید که همه لباس‌های مشکی را با هم بشویید؛ زیرا باز هم تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد. به‌طور مثال شما نمی‌توانید یک بلوز نخی نازک  و مشکی را همراه با یک شلوار جین ضخیم داخل ماشین لباسشویی بیاندازید و هر دو را با یک دما و در زمان مشخص بشویید. مطمئن باشید بعد از پایان شستشوی لباس مشکی نازک، کیفیت آن به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و بعد از چند بار باید با آن خداحافظی کنید.

نکته مهم دیگر این است که همیشه همه لباس‌ها به یک اندازه کثیف نمی‌شوند. بنابراین بر اساس میزان آلودگی و چرک لباس‌ها، آن‌ها را در شستشو قرار دهید. همچنین به یاد داشته باشید که شستشوی لباس‌های تیره ظریف با موارد سنگین مانند حوله و جین باعث می‌شود که در لباس‌های نازک و ظریف، پرزهای پوستی ایجاد شود و ماندگاری آن‌ها کاهش پیدا کند. درنتیجه لباس‌ها خیلی زود درخشندگی اولیه خود را از دست می‌دهند و با لباسی پژمرده و بی‌روح مواجه می‌شوید.

 

شست و شو با دست، ترفند شستشوی لباس های به رنگ مشکی!

اگرچه ماشین لباسشویی ابزاری بسیار مهم و کاربردی برای همه خانم‌های خانه‌دار محسوب می‌شود و می‌توانید بار بزرگی از کارهای خانه را روی دوش آن بگذارید؛ اما بهتر است بعضی اوقات به آن استراحت بدهید! حقیقت این است که برای شستن بعضی از لباس‌ها و منسوجات پارچه‌ای، ماشین لباسشویی گزینه چندان مناسبی نیست و ممکن است کیفیت لباس را کاهش دهد. این موضوع درباره لباس‌های تیره صدق می‌کند.

به‌طور مثال شستن پارچه‌های ترمه، ابریشم و موارد ظریف، نیاز به شستشوی کم و آسان دارد. بنابراین دلیلی وجود ندارد که آن‌ها را در یک چرخه طولانی و یک ساعته در ماشین لباسشویی بیاندازید. برای این کار بهترین گزینه شستشو با دست است.

حتی در صورتی که می‌خواهید لباس‌ها و منسوجات ظریف و نازک را با ماشین لباسشویی بشویید، حتما شستشو را روی کوتاه‌ترین چرخه تنظیم کنید تا آسیبی به بافت پارچه‌ها وارد نشود و لباس‌های مشکی درخشش اولیه خود را از دست ندهند.

شستشوی لباس های تیره با دست
شستشوی لباس های تیره با دست

دما، فاکتور بسیار مهم در شستشوی لباس مشکی

زمانی که صحبت از لباس‌های تیره می‌شود، دمای شستشو اهمیت زیادی در حفظ رنگ آن‌ها دارد. در بیشتر موارد، دمای زیاد آب می‌تواند باعث پخش شدن و یا محو رنگ لباس شود. به همین دلیل بهترین توصیه این است که شستشوی لباس های تیره با استفاده از آب سرد انجام شود.

اگر احتمال می‌دهید که لباس مشکی َشما آلودگی زیادی دارد، به هیچ وجه آن را با آب گرم نشویید. می‌توانید لباس را قبل از شستشو در  آب سرد خیس کنید تا برای شستشو آماده شود. در نظر داشته باشید که آب داغ به‌سرعت می‌تواند روی الیاف لباس مشکی تاثیر منفی بگذارد و به آن آسیب بزند.

همچنین در صورتی که قصد دارید لباس را با ماشین لباسشویی بشویید، بهتر است درجه دمای آن را روی 30 درجه قرار دهید تا آسیب کمتری به بافت و الیاف لباس وارد شود.

 

از شوینده مناسب استفاده کنید

برای شستشوی لباس مشکی از هر شوینده‌ای استفاده نکنید. بهترین روش این است که از شوینده لباس‌های مشکی کمک بگیرید. نکته دیگر این است که استفاده از شوینده‌های مایع گزینه بهتری هستند و به شکل بهتری در آب حل می‌شوند. این در حالی است که شوینده‌های پودری به‌سختی در آب حل می‌شوند و در هنگام شستشو روی پارچه و الیاف لباس رسوب می‌کنند.

 

لباس‌ها را به پشت برگردانید

حتما در نظر داشته باشید که هنگام شستشو لباس های تیره ضخیم مانند شلوار جین، حتما آن را ‌به پشت برگردانید تا آسیب کمتری به رنگ و بافت آن‌ها وارد شود. این روش به ظاهر ساده، تاثیر بسیار زیادی روی ماندگاری رنگ و بافت لباس‌ها دارد و می‌توانید مدت زمان بیشتری از درخشش و زیبایی آن‌ها استفاده کنید. این ترفند برای همه لباس‌های تیره قابل استفاده است و در حفظ رنگ آن‌ها موثر است.

شستشوی لباس مشکی
شستشوی لباس مشکی

روش خشک کردن لباس های تیره

اولین روش این است که چرخه شستشوی ماشین لباسشویی را روی خشک‌کن قرار دهید د از گرمای آن کمک بگیرید. البته این روش چندان مناسب نیست و گرما و اصطکاک در روند چرخه شستشو می‌تواند به الیاف لباس آسیب وارد کند و باعث محو شدن رنگ آن شود. این موضوع درباره شلوار جین بیشتر دیده می‌شود و بعد از مدتی می‌بینید که شلوار جین زیبای شما رنگ خاکستری بی‌روحی پیدا کرده است.

نکته دیگر اینکه برای خشک کردن لباس تیره بهتر است از هوای آزاد کمک بگیرید؛ اما نور مستقیم خورشید هم می‌تواند به بافت و الیاف لباس و رنگ مشکی آن آسیب بزند. به همین دلیل بهترین روش برای حفظ رنگ لباس‌های تیره این است که روند خشک شدن آن به دور از نور مستقیم آفتاب و در هوای آزاد انجام شود. در این صورت از محو و کمرنگ شدن لباس جلوگیری می‌شود.

 

شلوار جین شما چقدر کثیف است؟

لطفا وسواس به خرج ندهید و برخی از لباس‌های مشکی مانند شلوار جین را بیش از حد نشویید. موضوع این است که این لباس کاربرد زیادی دارد، اما به این معنی نیست که هر هفته نیاز به شستشو داشته باشد. به یاد داشته باشید که شستشوی بیش از حد به‌سرعت می‌تواند رنگ لباس را محو کند و درخشش اولیه آن را از بین ببرد.

به همین دلیل شستشوی لباس‌های پرکاربرد مانند چادر مشکی، شلوار جین مشکی و مواردی از این دست، باید کمتر از سایر لباس‌ها انجام شود. در غیر این صورت خواهید دید که لباس شما خیلی زود کهنه می‌شود و رنگ زیبای خود را از دست می‌دهد.

شستشوی شلوار جین مشکی
شستشوی شلوار جین مشکی

 

کلام پایانی

در این صفحه از روچی تلاش کردیم که روش‌های موثر که ترفند شستشوی لباس های به رنگ مشکی هستند، به‌طور کامل بررسی کنیم. به‌طورکلی برای شستشوی لباس های تیره حتما از دمای بسیار کم آب استفاده کنید. همچنین روند خشک کردن لباس را در هوای آزاد و بدون نور مستقیم خورشید انجام دهید. درعین‌حال در انتخاب نوع شوینده دقت کنید و لباس‌های با ضخامت متفاوت را در کنار هم نشویید.

با رعایت این موارد به ظاهر ساده خواهید دید که لباس مشکی  و تیره شما عمر طولانی‌تری خواهد داشت و می‌توانید مدت زمان بیشتری از زیبایی و درخشش آن لذت ببرید. به نظر شما چه روش‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند در تثبیت کیفیت لباس‌های تیره و مشکی موثر باشند و از بور شدن رنگ آن‌ها در روند شستشو جلوگیری کنند؟

 

منابع:

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *