برای آن که با نحوه خرید و فروش عمده پارچه فاستونی آشنا شویم و بتوانیم مطابق با نیاز خود و متناسب با بودجه کنار گزاشته به نحوی مطلوب انتخابی درست داشت بهتر است ابتدا به پاسخ چند سوال اشراف داشته باشیم.

ابتدا این که پارچه فاستونی چیست؟ اخبار و تحولات روز بازار پارچه را از کجا می توان استعلام کرد؟ مشخصات بهترین پارچه فاستونی چه می باشد؟ لیست کارخانه های نساجی و برند های خوب صنعت فاستونی را از کجا می توان تهیه کرد؟ نحوه اطلاع از جدول آخرین قیمت فروش پارچه های فاستونی و خصوصیات هر شرکت تولیدی چیست؟

خرید پارچه متری

نمره نخ فاستونی و چگونگی فرایند ریسندگی، خط تولید و تکمیل این پارچه همگی از پرسش های ذهنی و مهم در داد و ستد این نوع پارچه است.

 

 

آشنایی کامل با پارچه فاستون

شاید در وهله اول این سوال در ذهنتان است که اصلا فاسـتونی یعنی چه؟ به استناد به سایت ویکی پدیا می توان دریافت که این نوع از پارچه ابتدا در شهر بوستون امریکا تولید می شده که از کلمه بوستونی به صورت روسی در آمده و به نام فاستونی در ایران رواج پیدا کرده است.

تاریخچه صنعت نساجی ایران را که می خوانیم می بینیم از اولین پارچه هایی که در ایران به مرحله تولید رسید، پارچه فاستونی می باشد. کارخانه فاستونی بافی وطن در شهر اصفهان گواه این مطلب است که این قطب نساجی در این حوزه نیز از پیشگامان عرصه صنعت تولید و تکمیل فاستونی بوده است.

 

تاریخچه صنعت فاستونی

تاریخچه ی صنعت پارچه های فاستونی را شاید بتوان از ابتدای زندگی بشر دانست زیرا بشر از زمان شروع تمدن بشری حیواناتی همچون گوسفند را پرورش داده است و همین مسئله موجب شده است که برای ساخت لباس و پوششی که نیاز دارد از پشم گوسفند استفاده کند. در ابتدا استفاده از پشم گوسفند به شیوه ی امروزی مرسوم نبود و از شیوه های بسیار مبتدی برای استفاده از پشم گوسفند استفاده می شد.

بعدها با پیشرفت تمدن بشری، انسان فهمید که می تواند برای استفاده از پشم گوسفند، از الیاف موجود در پشم گوسفند برای ریسندگی استفاده کند و سپس این الیاف را به نخ و نخ ها را به پارچه تبدیل کند. اما جالب است بدانید که پارچه هایی مثل فاستونی که ما قصد بررسی آن ها را در این بخش از روچی داریم تنها از پشم ظریف برای تولید آن ها استفاده نشده است.

فاستونی برای اولین بار در بوستون آمریکا تولید شد به همین دلیل به این پارچه، پارچه ی بوستونی نیز گفته می شود و کلمه ی فاستونی نیز کلمه ای روسی است که به معنای بوستونی است و چون پارچه فاستونی از روسیه وارد ایران شده است امروزه این پارچه در ایران بیشتر از این که با نام بوستونی معروف باشد به فاستونی معروف است.

 

 

خرید انواع پارچه عمده

جنس پارچه فاستونی از چیست؟

مواد اولیه ای که برای تولید فاستونی مورد استفاده قرار می گیرند شامل موادی همچون ترکیب پشم و پلی استر، پشم و ترکیب پشم و کرک است. در تعریف پارچه ی فاستونی می توان گفت پارچه های پشمی ساده ای که برای دوخت لباس هایی همچون کت و شلوار، دامن و سایر لباس های مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است گاهی پارچه های فاستونی، نخی نیز می باشند.

همچنین امروزه از دو نخ یعنی نخ های رینگ و نخ های سایرو برای تولید پارچه فاستونی استفاده می شود، تفاوت پارچه هایی که با این دو نخ تولید می شود در این است پارچه فاستونی که از نخ رینگ ساخته می شوند نسبت به پارچه هایی که در آن از نخ سایرو استفاده می شود ضخامت، ضریب اصطکاک و همچنین مقاومت سایشی بیشتری دارند اما شباهت هر دو در این است که هر دو پارچه ای که با نخ رینگ و نخ سایرو ساخته می شوند سختی خمش یکسانی دارند.

 

تعریف پارچه فاستونى

برای این پارچه تعریف های مختلفی از اهل فن نقل شده اما به زبان ساده می توان به آن پارچه ای ساده گفت که با الیاف طبیعی حیوانی مثل پشم ، یا الیاف مصنوعی یا مخلوطی از هر دو به مرحله تکمیل می رسد. عرض پارچه فاستونی در حالت معمول در ایران ١۵٠ سانتی متر می باشد که می تواند در وزن های مختلف و با طرح ساده یا طرح دار مثل چهار خانه و راه راه تهیه شود. اختلاف وزن ( تراکم بافت ) و میزان درصد پشم به کار رفته و نخ فاستونی از اصلی ترین عوامل تاثیر گزار در نرخ پارچه فاستونی می باشد.

 

مزیت استفاده پشم در پارچه فاستونی چیست؟

همان طور که می دانید از فاکتور های یک فاستـونی خوب و درجه یک درصد پشم به کار رفته در آن است. اما در واقع چرا پشم باعث مرغوبیت این پارچه می شود؟

پشم از الیاف طبیعی ( حیوانی ) به شمار می رود که از پشم گوسفندان با نژاد های گوناگون بدست می اید.

پشم از الیاف مقاوم به شمار رفته و از آنجا که هوا متراکم شده را در خود حفظ می کند باعث می شود بدن فرد پوشنده در برابر تغییرات دمای محیط اثر کمتری بپزیرد که این امر در حالت تعادل دمای بدن و میزان تعرق تاثیر خوبی دارد.

این نوع از الیاف علاوه بر ان که در بحث نساجی رنگ پذیری عالی دارد عایق صدا، مقاوم در برابر اشتعال و عبور دهنده امواج ماورا بنفش می باشد که هر کدام از این عوامل در راحتی و سلامتی فرد نقش به سزایی دارد.

برای مطالعه بیشتر ، مطلب ” آشنایی کامل با انواع الیاف طبیعی ” را مطالعه کنید.

 

 

تشخیص نوع پارچه فاستونی

اگر با پارچه فاستونی اشنایی چندانی ندارید و نمی دانید که چگونه می تواند پارچه های فاستونی پشمی را از پارچه فاستونی پلی استر ویسکوز تشخیص داد، یک راه بسیار ساده برای تشخیص این نوع پارچه ها وجود دارد و آن سوزاندن پارچه است.

اگر بوی ناشی از سوزاندن پارچه ی فاستونی بویی مشابه کله پاچه و کز بود درصد بالایی از الیاف به کار رفته در پارچه ی فاستونی پشم است اما اگر بوی پلاستیک به مشام تان رسید پارچه ی فاستونی از جنس پلی استر ویسکوز است.

 

 

درصد پارچه پشم در پارچه فاستونی

این پارچه با درصد های مختلفی از پشم و الیاف مصنوعی به صورت ترکیبی تولید می شود. درصد پشم در فاسـتونی از صفر تا صد می تواند باشد اما درصد های ۴۵ / ۵۵ – ٢۵ / ٧۵ – ٢٠ / ٨٠ – ١٠ / ٩٠ عمومیت بیشتری در مصرف و خرید های عمده بازار دارد.

  • درصد ۴۵ به ۵۵
  • درصد ٢۵ به ٧۵
  • درصد ٢٠ به ٨٠
  • درصد ١٠ به ٩٠

 

یک راه حل ساده برای تشخیص درصد پشم با توجه به این اصطلاحات عددی این است که عدد کوچک تر نشان دهنده در صد پشم می باشد. برای مثال وقتی گفته می شود فاستونی ۴۵ – ۵۵ یعنی این که این پارچه دارای ۴۵ درصد پشم می باشد.

 

 

انواع پارچه های فاستونی

به طور کلی پارچه فاستونی دارای دو نوع پلی استر ویسکوز و پشمی هستند. با توجه به این که برای ساخت لباس و پوشاک از پشم گوسفند استفاده می شود و همان طور که قبلا هم گفتیم از پشم گوسفند برای تولید پارچه فاستونی استفاده می شود، یکی از عواملی که باعث می شود یک پارچه فاستونی یک پارچه ی خوب و درجه ی یک تلقی شود مقدار پشمی که برای تولید پارچه در آن به کار رفته شده است.

نکته ی بعدی که باید در مورد پشم گوسفند به کار رفته در پارچه فاستونی پشم به آن اشاره کرد این است که امروزه تقریبا نزدیک به دویست نژاد گوسفند در جهان وجود دارد و با توجه به تفاوتی که در نژاد این گوسفندها وجود دارد پشم آن ها نیز متفاوت است و به همین همه این پشم ها براساس نوعی که دارند دسته بندی می شوند.

در ضمن به دلیل این که الیاف پشم به گونه ای است که هوای متراکم در خود نگه می دارد و الیاف متراکمی نیز دارد باعث می شود که در برابر هر گونه تغییر دمایی بدن فرد مقاوم شود. از دیگر خصوصیات پشم که می تواند بر کیفیت پارچه فاستونی تاثیر بگذارد رنگ پذیری بسیار خوب پشم، عبور امواج ماورابنفش و مقاومت در برابر اشتعال است.

 

پارچه فاستونی خارجی

متاسفانه با وجود بهترین پارچه های فاستونی ایرانی باز شاهد وجود فاسـتونی های خارجی به خصوص چینی در بازار خرید شهر های مختلف هستیم. در کل از کشور های چشم بادامی ها پارچه های زیادی به صورت قانونی یا قاچاق وارد کشور می شود که خار چشمی است بر چشم کارخانه نساجی فاستـونی ایرانی!

اما به هر حال لیست پارچه فاستونی برند های خارجی و یا برند های کت و شلوار همیشه برای اقایان جذاب بوده و حتی اگر غنی نیز نباشند کنجکاو به استعلام قیمت این برند ها هستند. پارچه فاستونی انگلیسی و پشم بافی ایتالیا از پارچه هایی است که معمولا خواهان خاص خود را دارد و لوکس بخر های جامعه خرید آن را بر فاسـتونی درجه یک داخلی ترجیح می دهند.

بعضی از پوشاک برند ایرانی نیز با توجه به متد و منسوجات کشور های اروپایی به خصوص ایتالیا، فرانسه و بریتانیا برنامه ریزی کاری دارند. اما در مجموع فاسـتونی ایرانی انتظارات مصرف کننده و تولیدی پوشاک و البسه را به بهترین نحو ارضا کرده است.

 

پارچه شبه فاستونی چیست؟

پارچه شبه فاستـونی یا طرح فاسـتونی به آن دسته از پارچه هایی گفته می شود که درصد پشم آنها صفر است و اصطلاحا پلی استری و با الیاف مصنوعی تکمیل شده اند. کارخانه های زرین فاستـون نجف اباد اصفهان، مه فاستون، کوکما، دنا، اندیکو و تهران جامه از جمله کارخانجات فعال در این زمینه می باشند و قیمت فروش ان ها را از فروشگاه های معتبر فضای حقیقی و مجازی اینترنتی می توان استعلام گرفت.

 

 

مطالب مشابه:

 

 

 

کاربردهای پارچه فاستونی

پارچه های فاستونی جزو پارچه های پر طرفدار میان اقایان و خانم ها به حساب می اید که توانسته حجم زیادی از سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص دهد. شاید رایج ترین کاربرد فاستونی را در کت و شلوارهای تولید شده باید دانست، کت و شلوار لباس رسمی مشترک در بین ملل مختلف است و با توجه به این که پارچه فاستونی کیفیت بالایی دارد بسیاری از اقایان در طی سال تصمیم می گیرند برای مجالس رسمی که در آن حضور پیدا می کنند از کت و شلوارهای فاستونی آماده و یا دوخت کت و شلوارهایی مطابق سلیقه شان و با پارچه ی فاستونی استفاده کنند.

اما نباید از بیشترین مشتری های پارچه های فاستونی یعنی خانم ها غافل شد، پارچه فاستونی برای دوخت لباس های خانم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد از جمله استفاده ی پارچه فاستونی برای خانم ها می توان به دوخت مانتو، کت و دامن برای خانم ها اشاره کرد.

پارچه فاستونی به دلیل محبوبیتی که دارند باعث ایچاد معاملات پر رونقی برای افرادی که در زمینه ی تولید و فروش پارچه فعالیت می کنند شده است به همین دلیل می توان نتیجه گرفت تولید و عرضه ی پارچه های فاستونی از سود بالایی برخوردار است.

 

مصرف پارچه فاستونی در دوخت کت و شلوار

با توجه به موارد ذکر شده و اطلاع از مزایای پشم می توان دریافت که بهترین پارچه برای دوخت انواع کت و شلوار مردانه همین پارچه بورسی می باشد.

فاستونی پارچه ای است که پوشاک تهیه شده از آن به خصوص کت و شلوار در مرد ها اعتماد به نفس ایجاد می کند و بی شک رسمی ترین و همگانی ترین نوع پارچه در پوشاک مردانه می باشد. کت و شلوار بی شک جامه ای مشترک میان ملل مختلف است و تقریبا در تمام کشور های دنیا از آن استفاده می شود. از این موضوع می توان به مصرف انبوه پارچه فاستونی در سطح وسیع و عمده آن در جهان پی برد.

باید به این موضوع نیز اشاره شود که بسیاری از تولیدی ها برای دوخت لباس فرم کار و یونیفرم اکثر ادارات، شرکت ها، موسسات و کارمندان نهاد های دولتی و غیر دولتی و حتی لباس فرم مدارس و بانک ها از این پارچه شیک و لوکس بهره می برند.

محبوبیت فاستونی به اندازه کافی قدرت داشته که توانسته حجم عظیمی از سرمایه گذاری را به خود جذب کند به صورتی که بهترین برند های بزرگ و مشهور پوشاک آقایان به خاطر آن ایجاد شد. در ایران می توان به برند های قابل احترام هاکوپیان، گراد، ماکسیم و ایکات اشاره کرد که به صورت حرفه ای در زمینه تولید پوشاک به خصوص کت و شلوار فعالیت می کنند.

 

استفاده از پارچه فاستونی در صنعت نساجی

بورس فروش پارچه فاسـتونی از پارچه فروشی های کوچک تا عمده فروشی های فاستونی در هر شهر همیشه با معاملات پر رونق برای کسب و کار همراه بوده و هست.

با توجه به مصرف بسیار بالای این پارچه خوب می توان نتیجه گرفت که تولید و عرضه آن نیز با سود چشمگیری همراه است. هم اکنون در تمام بازار های بزرگ پارچه در شهر های مختلف می توان فاستونی را یافت که نشان دهنده محبوبیت آن است. اکثر پارچه ها پیک مصرف دارند در حالی که پارچه فاستـونی کت و شلواری در تمام ایام سال از بازار فروش گرمی برخوردار است.

خرید و فروش های عمده فاسـتونی به صورت واضح توانسته به اقتصاد صنعت نساجی کشور های مختلف کمک ویژه ای کند.

 

 

لیست نام کارخانجات تولید کننده پارچه فاستونی

کشورمان اگر در بحث تولید پوشاک کمی درجا زد اما الحق در تولید پارچه های فاستـونی ایرانی روز به روز پیشرفت داشت به نحوی که بسیاری از کشور ها برای بحث صادرات و واردات فاستـونی باید ناز کارخانجات ایرانی را نیز بکشند.

 

نام برخی از برند های پارچه فاستونی

مطهری، مقدم، جامعه، عالیجناب، کوکما، ایران مرینوس، طوس، والا پوش، بروجرد، برک، پشم بافی آسیا، اردستان، تهران جامه، مه فاستون، اندیکو، زرین فاستون اصفهان، هامون، پشم بافی میهن، وطن فاستون، اخوان، شایسته، آیدین بافت، پاریزان، هاکوپیان و عتیق از جمله بهترین نساجی های ایرانی در حوزه تهیه و تکمیل پارچه فاسـتونی می باشند. کالیته پارچه فاستـونی این کارخانه ها طرح و رنگ های مختلفی را شامل می شود که پاسخ گوی هر نوع سلیقه ای باشد.

 

 

قیمت عمده پارچه فاستـونی

قیمت عدلی و عمده پارچه فاستونی با توجه به شهرت برند، میزان پشم موجود، وزن و تراکم پارچه و هزینه های حمل و نقل و بسته بندی متفاوت است. اگر بخواهیم درصد سود واسطه های متعدد میان مصرف کننده با واحد تولیدی را نیز در نظر بگیریم شاهد اختلاف قیمت زیادی در بازار شهر های مختلف هستیم.

به نظرتان راه حلی وجود دارد که بتوان پارچه فاستونی را با قیمت کارخانه خرید کرد؟ مرجع مناسبی برای گرفتن آنلاین نرخ این پارچه است؟ مطمئنا سوال پارچه فاستونی ارزان از کجا بخرم ؟ در ذهن تمام مشتری ها و خریداران عمده فاستونی می باشد! آیا آدرس و شماره تلفن پارچه فاستونی فروشی های معتبر و مرکزی در شهر خود را در دسترس دارید؟  با نحوه خرید اینترنتی پارچه فاسـتونی به صورت عمده آشنا هستید؟

 

خرید عمده پارچه فاستونی

اگر قصد خرید متری دارید می توانید به فاستـونی فروشی های شهر خود مراجعه کنید که البته باید مراقب راز های فروشندگان پارچه باشید که در خرید کلاه سرتان نرود. اما در بحث تهیه پارچه فاستونی به صورت عمده و همچنین خرید آن با قیمت کارخانه و شرکتی باید به نکاتی توجه داشت.

همان طور که شاهد رو به افزون خرید های اینترنتی و آنلاین هستید این پارچه پر مصرف با انواع برند ها به فروش می رسد. سیستم فروش پارچه فاستـونی زیاد پیچیده نیست و با کمی اطلاعات، به نحوه توزیع و فروش شرکت ها و کارخانه های تولید کننده فاستونی پی خواهید برد.

ابتدا بهتر است با نام کارخانجات ایرانی و خارجی این پارچه آشنا شوید. نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشد بسته به نیاز، مکان و مدلی که برای لباس خود مدنظر دارید باید برای خرید پارچه فاستونی هزینه کنید.

 

نمایندگی فروش انواع پارچه فاستـونی

مرکز پخش های زیادی در کشور در حال عرضه و توزیع انواع پارچه های فاستونی می باشند. فروش اینترنتی فاستونی روز به روز در حال گسترش می باشد. سایت های زیادی در قالب فروشگاه های اینترنتی و مشاوره در حال فروش عمده و عدلی از انواع پارچه فاستونی از شرکت ها و کارخانه های مختلفی از جمله جامعه، مطهری، مقدم، مه فاستـون، اندیکو، کوکما، عالیجناب، فاستونی زرین، وطن، پشم بافی مرینوس، والا پوش اسیا و … هستند اما به راستی ایا مشتری نیز با قیمت واقعی یا نرخ نزدیک به تولید می تواند خرید کند؟

 

 

کلام پایانی

در آخر باید به این نکته اشاره کرد پارچه فاستونی تولید شده دارای درصد متفاوتی از پشم و یا پلی استر هستند و به خاطر داشته باشید که هیچ پارچه ی فاستونی به طور کامل از پشم و یا از پلی استر ساخته نشده است و چیزی باعث می شود ظاهر و قیمت پارچه های فاستونی با هم متفاوت باشد همین درصد الیاف به کار رفته در آن ها است.

آیا برای تهیه و خرید انواع پارچه فاستـونی موجود در بازار حتما باید مقدمات یک سفر یکی دو روزه به بازار شهر های مختلف را برنامه ریزی کرد؟ به نظرتان امکان دارد که قبل از خرید با مشاوره فروش مشورت کرد و سپس با مراجعه حضوری و حتی غیر حضوری با قیمت دست اول از فروشنده های معتبر این پارچه خرید خود را انجام داد؟ با مشاورین روچی همراه شوید.

 

نظرات و سوالات خود را با ما در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید.