18 آگوست 2022

بلاگ

لباس کار ؛ ویژگی ها و راهنمای خرید پارچه مناسب آن
آموزش های کوتاه

لباس کار ؛ ویژگی ها و راهنمای خرید پارچه مناسب آن 

خرید لباس کار برای زیرمجموعه کاری و تیم شما می‌تواند هیجان‌انگیز باشد؛ اما درعین‌حال ممکن است هزینه‌های زیادی روی دست شما بگذارد. بنابراین باید به دنبال پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشید ولی کیفیت را فدای قیمت ارزان نکنید.

با توجه به اینکه پارچه لباس کار تعیین کننده میزان کیفیت نهایی در لباس است؛ در این مطلب از روچی قصد داریم اشتباهاتی که در انتخاب لباس کار وجود دارد و پارچه لباس کار را بررسی نماییم.

 

همه چیز در مورد لباس کار

 

چهار نکته مهم در خرید لباس کار

1 – هیچ گرانی ای بی‌حکمت نیست!

اگر قصد دارید لباس کار بخرید، به دنبال محصولات باکیفیت و مناسب باشید. بهتر است واقع‌بین باشید و از خرید محصولات ارزان خودداری کنید. ضرب‌المثل “هیچ گرانی ای بی‌حکمت نیست” می‌تواند در این موضوع صادق باشد.

 

اگر قصد دارید لباس کار بخرید، به دنبال محصولات باکیفیت و مناسب باشید.

 

همچنین فراموش نکنید که لباس‌های بی‌کیفیت، خیلی زود شکل اولیه را از دست داده و رنگ‌های آن محو می‌شود و به همین دلیل بعد از چند ماه دوباره مجبور هستید، لباس‌های جدیدی خریداری کنید. در بیشتر موارد قیمت، ارتباط مستقیمی با کیفیت دارد، بنابراین برای دستیابی به کیفیت بهتر، از هزینه کردن نهراسید. اگر شما تولیدی پوشاک هستید به راحتی میتوانید پارچه مناسب لباس کار را به صورت عمده از فروشگاه روچی خرید کنید.

 

2 – سایزها را بدانید!

 

اطمینان حاصل کنید که لباس‌ها دقیقا متناسب با اندام کارکنان هستند. موضوع این است که تمامی کارکنان شما سایر XL یا Medium نیستند. درعین‌حال هیچ چیز بدتر از این نیست که کارکنان و زیرمجموعه کاری شما دارای ظاهری نامتناسب باشند و یا اینکه لباس‌ها آن‌قدر بدقواره باشد که از پوشیدن آن منصرف شوند. به همین دلیل حتما سایز تمامی کارکنان را داشته باشید و از تامین کننده لباس کار بخواهید که طبق آن، لباس‌ها را آماده کند.

همچنین به یاد داشته باشید که پوشیدن لباس کار با سایز بسیار کوچک و یا بزرگ، می‌تواند روی بهره‌وری کارکنان تاثیر منفی بگذارد.

 

3 – ایمنی اولویت اول است!

پارچه لباس کار باید در کنار داشتن کیفیت و کارایی، امنیت کاملی را برای کارکنان تامین نماید. محیط کاری شرکتی، می‌تواند ایمنی کامل داشته باشد؛ اما اماکن پرخطری مانند کارگاه‌های ساختمانی، تاسیسات شیمیایی و کارخانه‌های تولیدی، دارای خطرات بیشتری هستند.

احتمال شوک الکتریکی، سقوط اجسام و… را نمی‌توان نادیده گرفت و در این موارد حتما باید پارچه لباس کار دارای کیفیت و ایمنی بالایی باشد تا مانع از سایر هزینه‌های سلامت برای کارکنان شما باشد.

 

4 – سخت گیر نباشید!

لباس کار به‌طور معمول به دو شکل مختلف سراسری و دوتکه شامل بلوز و شلوار تهیه می‌شود. اینکه چه لباسی برای مجموعه خود تهیه کند، کاملا بستگی به شرایط محیط کاری شما و نوع حرفه دارد.

 

 

پارچه لباس کار چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 

لباس کار وسیله ی استحفاظی فردی است. تمامی کارکنان موظف به پوشیدن لباس کار مناسب در محل کار خود می باشند. خصوصیات کلی این لباس عبارت است از: پوششی سراسری که از بدن، دست و پاها در برابر شرایط محیطی حفاظت کند. لباس کار نیز مانند سایر لباس ها نیازمند الگوی مشخص است.

به دلیل بالا بودن تعداد این نوع لباس استفاده از الگوی خیاطی برای دوخت و تولید آن ضروری است. ساده ترین الگوی لباس کار مردانه به صورت دو تکه (بلوز و شلوار) و الگوی لباس کار زنانه به صورت مانتو و شلوار است.

ویژگی های پارچه لباس کار
ویژگی های پارچه لباس کار

جنس لباس های کار معمولاً از الیاف طبیعی، درصدی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا الیاف شیمیایی و صنعتی می باشد.

 

جنس لباس های کار معمولاً از الیاف طبیعی، درصدی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا الیاف شیمیایی و صنعتی می باشد. تبادل حرارتی در الیاف طبیعی آسان تر از سایر الیاف صورت می گیرد. بنابراین جنس لباس باید متناسب با محل و نوع کار باشد.

 

ثبات رنگ پارچه لباس کار

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در کیفیت لباس کار، ثبات رنگ آن است. ثبات رنگ به میزان و مدت زمان ماندگاری رنگ در پارچه اشاره می‌کند. همچنین سطح بالایی از ثبات رنگ لباس کار می‌تواند تصویری کامل از مجموعه کاری و شرکتی شما را به نمایش بگذارد. بنابراین کیفیت پارچه لباس کار بسیار مهم است.

 

قدرت و استحکام پارچه لباس کار

پارچه لباس کار باید دارای قدرت و استحکام بالایی باشد. عموما پارچه‌هایی با مقاومت بالا، ماندگاری بیشتری نیز دارند و به‌طور غیرمستقیم باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

 

کیفیت و اهمیت آن

لباس کار به دلیل اینکه استفاده زیادی در محیط کار دارد، زودتر آلوده شده و درنتیجه بیشتر شسته می‌شود. بنابراین حتما باید پارچه لباس کار کیفیت بالایی داشته باشد تا شستشوی مداوم باعث تغییر رنگ و کاهش کیفیت آن نشود.

 

متریال پارچه از چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که ایمن‌ترین پارچه لباس کار، چه پارچه‌ای است؟ با وجود اینکه ممکن است پارچه‌ها در ظاهر، شباهت‌های زیادی به هم داشته باشند؛ اما تفاوت‌های فنی در متریال آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل در انتخاب پارچه لباس کار باید به دنبال متریالی باشید که بالاترین کیفیت و ماندگاری را داشته باشد.

محیط‌های کاری و مشاغل مختلف نیاز به لباس‌های کار با متریال مختلف دارند. به‌طور مثال فردی که در یک دکل نفتی کار می‌کند، باید لباس‌هایی با مقاومت بالا در برابر شعله و آتش در اختیار داشته باشد.

 

پارچه مناسب لباس کار چه پارچه ای است؟

تشخیص اینکه پارچه لباس کار مناسب است یا خیر، به موارد مختلفی مانند نوع حرفه، وزن پارچه و کاربردهای آن بستگی دارد.

 

جنس مناسب پارچه های لباس کار

در تولید لباس کار بیشتر از پارچه‌های ترکیبی با الیاف متفاوت استفاده می‌شود که دوام و راحتی را همزمان داشته باشند و کارایی کارکنان را کاهش ندهند.

پارچه لباس کار بهتر است از الیافت پلی آمید نایلونی تهیه شود تا استحکام و دوام بالاتری داشته باشد. همچنین این الیاف به میزان زیادی می‌تواند رطوبت را نگه دارد. با توجه به اینکه این متریال دارای مزایای زیادی است، در تهیه لباس کار و در ترکیب با سایر پارچه‌ها استفاده می‌شود. البته نباید فراموش کرد که این متریال از پارچه با این ویژگی‌ها، گزینه مناسبی برای محیط‌های کاری با خطر آتش‌سوزی نیست.

الیاف پلی‌استر دارای خاصیت جذب رطوبت بسیار خود و وزن کم هستند. اما درعین‌حال این الیاف نیز راحتی و نرمی زیادی ندارند. به همین دلیل در اغلب موارد با پنبه ترکیب می‌شوند تا لباسی نرم، راحت و بادوام تهیه شود.

 

برای مطالعه بیشتر : ” چگونه جنس پارچه را تشخیص بدهیم؟

 

الیاف طبیعی که از پلیمرهای طبیعی مانند پنبه، پشم و کنان تهیه می‌شوند، دارای خواص راحتی و حرارتی مناسبی هستند؛ اما درعین‌حال قدرت و دوام الیاف مصنوعی ندارند. به همین دلیل برای به دست آوردن نتیجه بهتر، الیاف طبیعی و مصنوعی را با هم ترکیب و به‌عنوان پارچه لباس کار استفاده می‌کنند.

الیاف سرامیکی، فیبر کربن، فولاد ضد رنگ و آلومینیوم نیز دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر سوراخ شدن، برش و مواردی ازاین‌دست هستند. به همین دلیل در تهیه پارچه لباس کار تخصصی استفاده می‌شوند.

متریال لباس کار را می‌توان از مواد و الیاف طبیعی تهیه کرد و یا اینکه ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی را به کار برد. اما درصورتی‌که حرفه پرخطری داشته باشید، باید الیافی با مقاومت بسیار بالا استفاده کنید. در این شرایط الیاف شیمیایی و صنعتی استفاده می‌شوند.

انواع لباس کار
انواع لباس کار

چه نوع پارچه ای برای کار من مناسب است؟

پارچه لباس کار برای محیط‌های آزمایشگاهی، می‌تواند مواردی مانند ترگال و تترون باشد. اما برای مشاغل سخت مانند جوشکاری، گزینه مناسب پارچه کتان 100 درصد است تا بالاترین مقاومت و استحکام را داشته باشد.

نباید فراموش کرد که هر چه الیاف پارچه، طبیعی‌تر باشد، تبادل حرارتی بهتری دارد؛ اما برای افرادی که در کوره کار می‌کنند، نیاز به لباس ضد آتش دارند. به همین دلیل الیاف شیمیایی و صنعتی شامل فسفات آلومینیوم، سولفات آلومینیوم و یا عایق شیمیایی از جنس PVC کاربرد دارد.

اگر لباس کاری تهیه می‌کنید که به‌صورت بارانی است، حتما کلاه باید از متریال ضد آب باشد و آستر آن بهتر است از جنس نخی تهیه شود. البته درصورتی‌که از این نوع لباس در مناطق سردسیری استفاده می‌کنید، آستر لباس را از جنس پشم تهیه کنید تا گرمای مورد نیاز لباس را تهیه کند.

 

 

الگوی لباس کار

یکی از مهمترین مراحل دوخت لباس تولید الگو است. یک الگوی خوب برای طراحی لباس کار خروجی خوبی به همراه خواهد داشت و الگوی نامناسب نه تنها خروجی با کیفیتی ندارد بلکه وقت و هزینه های شما را نیز هدر می دهد. اگر در زمینه ی تولید الگو تجربه نداشته و یا وقت انجام این کار را ندارید بهترین راه استفاده از الگوهای آماده است.

در واقع الگو پلی ارتباطی بین طراحی لباس و تولید آن است. بهترین راه برای افزایش راندمان و بالا بردن درآمد استفاده از الگوی آماده است. با همگانی شدن استفاده از اینترنت و کامپیوتر امروزه الگوهای آماده به صورت فایل در دسترس همگان می باشند. کافی است هزینه ای اندک برای خرید این الگوها بپردازید.

انواع الگوی لباس کار مردانه در فروشگاه روچی برای دوخت راحت تولیدی ها و اموزش دوخت لباس کار مردانه بسیار کاربرد دارد.

پس از خرید می توانید برای همیشه از الگوی خریداری شده استفاده نموده و حتی تغییراتی به دلخواه خود روی آن ایجاد نمایید. یکی از مزایای خرید اینترنتی الگوی لباس کار تنوع در مدل ها و دیدن نمونه ی کار دوخته شده از زوایای مختلف است.

الگوی سایزبندی لباس کار

الگوهای سایزبندی در بین تولیدی ها و مزون ها طرفداران زیادی دارند. در این روش خیاط دقیقاً براساس الگوهای آماده خیاطی می کند. به عنوان مثال اگر قصد دوختن لباس کار سایز لارج را داشته باشید الگوی لباس کار سایز لارج را روی پارچه قرار داده و برش می زنید.

این روش، الگو لباس کار مردانه برای تولیدی ها، مزون ها و افراد مبتدی بسیار مناسب بوده و سریعترین روش برای خیاطی به شمار می رود. علاوه بر صرفه جویی در زمان اشکالاتی که ممکن است در زمان رسم الگو و اصلاح آن برای فرد به وجود آید در این روش وجود نخواهد داشت.

خرید پارچه لباس کار
خرید پارچه لباس کار

برای مطالعه بیشتر : ” چگونگی سایزبندی استاندارد + جدول سایزبندی بانوان، آقایان و کودکان

 

یکی از معایب این روش این است که فقط برای سایز خاصی کاربرد دارد اما پکیج های آماده که دارای انواع مختلف سایزبندی هستند این مشکل را نیز برطرف کرده اند. با این الگوها خیاطی کاری لذت بخش تر از همیشه خواهد بود.

 

کلام پایانی

در این نوشتار از روچی پارچه ‌های لباس کار را بررسی کردیم. انواع مختلفی از متریال و الیاف طبیعی، مصنوعی و شیمیایی در تهیه پارچه‌ های لباس کار استفاده می‌شوند. اگرچه برای مشاغل سخت و پرخطر، الیاف شیمیایی و صنعتی کاربرد بیشتری دارد؛ اما در حالت معمول بیشتر مشاغل از پارچه ‌های لباس کار با الیاف طبیعی و مصنوعی در کنار هم تهیه می‌شود.

در حال حاضر پارچه‌های ترگال، تترون و کتان با درجه خلوص مختلف در تهیه لباس کار کارایی بیشتری دارند. از این پارچه‌ها می‌توان در تهیه لباس کار مشاغل مختلفی مانند محیط‌های شرکتی، آزمایشگاهی، صنعتی کم‌خطر و مواردی ازاین‌دست استفاده کرد. همچنین این پارچه‌ها دارای راحتی، جذب رطوبت و تبادل حرارتی مناسبی هستند و گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

 

منابع:

نویسنده : مرضیه سلگی

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *