با تمام شدن فصل سرد سال باید به فکر جمع کردن آن‌ها و باز کردن فضای کمد باشید. شاید این کار برای شما تبدیل به یک چالش شده باشد و از خودتان بپرسید که بهترین روش برای نگهداری از لباس زمستانی چه روشی است و یا اینکه لباس‌های زمستانی را در چه جایی باید نگهداری کنیم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید، در ادامه همراه ما بمانید. در این نوشتار قصد داریم روش جالب و موثر برای محافظت و نگهداری از لباس زمستونی را مرور کنیم.

 

 

4 ترفند عالی برای نگهداری از لباس زمستونی

 

 

نگهداری از لباس زمستانی
نگهداری از لباس زمستانی
  • لباس‌های زمستانی را بشویید!

اولین و ساده‌ترین راه برای نگهداری هر چه بهتر از این لباس‌ها، شستن آن‌ها قبل از جمع کردن است. حتی در صورتی که لباس تمیز به نظر می‌رسد، قبل از جمع کردن، آن را بشویید. شاید بگویید که این لباس بافت را فقط یک بار پوشیدم و اصلا بوی عرق نمی‌دهد. اما بهتر است بدانید که حتی عرق ناچیز و بسیار کمی که روی آن نشسته، می‌تواند راهی برای جذب موریانه‌ها باشد. علاوه بر آن طی مدتی که لباس نشسته را جمع می‌کنید، بویی در آن ایجاد می‌شود که بعد از چند ماه از بین بردن آن بسیار سخت و تقریبا غیرممکن خواهد بود.

 

بهتر است بدانید که حتی عرق ناچیز و بسیار کمی که روی آن نشسته، می‌تواند راهی برای جذب موریانه‌ها باشد.

 

مطلب مرتبط:

10 نکته مهم برای شستشوی لباس های زمستانی!

 

  • استفاده از بوگیر، راهکاری مناسب برای نگهداری از لباس زمستانی!

مهم نیست که چه جایی برای نگهداری لباس زمستونی در نظر گرفتید، اما بهتر است که کمی روغن اسطوخدوس لابه‌لای قفسه لباس‌ها قرار دهید. با این کار وقتی که قصد دارید از لباس برای فصل سرد سال استفاده کنید، بوی بد و آزار دهنده‌ای نخواهد داشت.

 

 

  • آیا باید لباس‌های زمستانی را آویزان کنیم؟

نگهداری از کت زمستانی
نگهداری از کت زمستانی

آیا باید لباس‌ها در قفسه  و کمد لباس آویزان کنیم و یا اینکه آن‌ها را تا بزنیم و در کمد بچینیم؟ می‌توان گفت که قاعده کلی این است که لباس‌های با الیاف طبیعی باید تا شوند، اما لباس‌هایی که با الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند، باید آویزان شوند تا به بافت آن آسیبی وارد نشود.

 

 

  • روش نگهداری از پلیور و کت‌های زمستانی

 

برای این کار بهتر است که پلیورها را تا بزنید و در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. اگر تعداد زیادی ژاکت زمستانی دارید، آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی و در کنار هم قرار ندهید. این کار ممکن است باعث کپک زدن برخی از قسمت‌های لباس شود.

برای نگهداری بهتر از کت‌های زمستانی، ابتدا دکمه‌ها و زیپ‌های آن را ببندید. اگر کتی از جنس چرم، پشم و یا الیاف مصنوعی دارید، آن‌ها را تا کنید که فرم خود را از دست ندهند. فراموش نکنید که قبل از جمع کردن کت‌های چرم، حتما با استفاده از یک دستمال مرطوب تمامی لکه‌های روی آن را پاک کنید.

حالا برویم سراغ پارچه خز؛ اما روش صحیح نگهداری از کت خز این است که ابتدا با یک دستمال مرطوب و نمناک لکه های روی خز را از بین ببرید و بعد آن را آویزان کنید. با رعایت همین نکات کوچک و ظریف می‌توانید اطمینان داشته باشید که اصول نگهداری از لباس زمستونی را به خوبی رعایت کردید.

نگهداری از لباس زمستانی
نگهداری از لباس زمستانی

 

مطالبی که نباید از دست بدید!

 

 

 

بهترین جا برای نگهداری لباس زمستانی کجاست؟

 

زمانی که قصد دارید لباس‌های زمستانی و گرم خودتان را از کمد و قفسه لباس‌ها جمع کنید، این سوال مهم است که آن‌ها را در چه جایی نگهداری کنید. ممکن است همه لباس‌ها را داخل یک بقچه بریزید و در قسمتی از کمد قرار دهید و یا اینکه آن‌ها را به صورت درهم و نامرتب در چمدانی بریزید و به انباری منتقل کنید. در صورت انجام هر کدام از این روش‌ها در زمستان سال بعد منتظر لباس‌هایی کهنه و چروک باشید که کیفیت اولیه خود را از دست داده اند!

 

اما اگر نمی‌خواهید چنین بلایی سر لباس‌های زمستانی بیاورید، پیشنهاد ما به شما این است که لباس‌های زمستانی را داخل کیسه‌های پلاستیکی محکم نگهداری کنید که مانع ورود آب و یا حشرات به داخل آن باشد. شاید بخواهید برای نگهداری لباس زمستونی از جعبه‌های مقوایی استفاده کنید. البته این جعبه‌ها ارزان قیمت و سبک هستند، اما در مقابل آب به شدت حساس هستند و از منافذ آن حشرات و آفات نیز وارد بافت لباس می‌شود. بنابراین این جعبه‌ها را توصیه نمی‌کنیم.

 

 

نگهداری لباس زمستونی در فضاهای کوچک

 

اگر شما هم خانه‌ای کوچک دارید و تنها جایی که می‌توانید لباس‌های زمستانی را در آن قرار دهید، زیر تخت و یا فضای کوچک اتاق است؛ نگران نباشید. برای این کار فقط نیاز به کمی خلاقیت دارید. از فضای خالی دیوار استفاده کنید و لباس‌هایی که باید آویزان شوند، آویزان کنید.

علاوه بر آن می‌توانید از میله‌های رگالی کمک بگیرید و لباس‌ها را آویزان کنید. برای جلوگیری از وارد شدن گرد و غبار به بافت لباس‌ها، روی آن‌ها را با یک پارچه پنبه‌ای بپوشانید.

لباس‌هایی که قابلیت تا شدن دارند و به بافت آن‌ها آسیب وارد نمی‌شود، تا کنید و هر کدام را داخل یک کیسه پلاستیکی محکم بگذارید و زیر تخت قرار دهید.

 

 

برای جلوگیری از وارد شدن گرد و غبار به بافت لباس‌ها، روی آن‌ها را با یک پارچه پنبه‌ای بپوشانید.

مراقبت از لباس زمستانی
مراقبت از لباس زمستانی

 

نگهداری از لباس زمستانی در انباری

شاید به اندازه کافی کمد و قفسه برای نگهداری همه لباس‌های زمستانی و تابستانی خود نداشته باشید؛ در این صورت نگران نباشید. می‌توانید لباس‌ها را به انباری منتقل کنید. اما قبل از انجام این کار حتما همه قواعد ذکر شده در متن را رعایت کنید.

نکته جالب این است که نگهداری لباس زمستونی در جاهای تاریک و خنک راهکاری موثر و مطمئن برای سالم ماندن آن‌ها است. به همین دلیل انباری تمیز، خشک و تاریک می‌تواند از آسیب وارد شدن به لباس‌های شما جلوگیری کند.

نکته بسیار مهم: دو عامل مهم برای سالم ماندن و نگهداری لباس زمستونی سرما و عدم رطوبت محیطی است که لباس را در آن قرار می‌دهید. به عبارت دیگر نادیده گرفتن هر کدام از این دو عامل می‌تواند به بافت لباس‌های شما آسیب جدی وارد کند. به همین دلیل اگر انباری و گاراژی که قصد دارید لباس‌های زمستانی را به آنجا منتقل کنید گرم و مرطوب است، از این کار خودداری کنید.

 

 

انباری تمیز، خشک و تاریک می‌تواند از آسیب وارد شدن به لباس‌های شما جلوگیری کند.

 

 

جمع‌بندی:

در این مطلب از روچی روش‌های بسیار ساده و البته موثر برای نگهداری لباس زمستونی بیان شد. تفاوتی نمی‌کند که لباس زمستانی شما از جنس مخمل، کشمیر، چرم، الیاف مصنوعی و یا بافت باشد. در هر صورت با رعایت این نکات می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایی سالم، تمیز و بدون بو برای زمستان سال بعد خواهید داشت.

نظر شما چیست؟ شما از چه روش‌هایی برای نگهداری از لباس زمستانی خود استفاده می‌کنید؟ حتما در بخش کامنت ها نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع:

lifestorage.com

نویسنده : مرضیه سلگی