28 جولای 2021
آموزش های کوتاه

الگوی لباس کار 

الگوی خیاطی چیست؟

الگوی خیاطی عبارت است از تکه کاغذهایی برش خورده به منظور قرارگیری بر روی لباس و کمک به برش آن. تمام تولیدکنندگان لباس از الگوها برای برش و دوخت انواع لباس استفاده می کنند. در خیاطی روش های مختلفی برای تولید لباس مورد استفاده قرار می گیرد که هریک الگوی خیاطی خاص و نقاط ضعف و قوت خود را دارند.

برخی از معروف ترین این روش ها عبارتند از مولر، متریک، ساده، سایزبندی و … . الگویی که برای دوخت لباس در روش متریک مورد استفاده قرار می گیرد با الگوی مورد استفاده در روش مولر متفاوت است.

تاریخچه ی الگو

الن لوئیس دمورست و ویلیام جنگینگز دمورست در سال 1860 شوی لباسی در خانه ی خود برگزار کرده و الگوی تمامی لباس های خود را فروختند. این کار تحولی شگرف در صنعت پوشاک ایجاد کرد و توانست به عنوان جایگزینی برای روش های قدیمی مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای استفاده از الگو

 1. صرفه جویی در وقت
 2. نتیجه ی دقیق تر
 3. صرفه جویی در هزینه ها
 4. صرفه جویی در مصرف پارچه
 5. بالا رفتن راندمان کار و افزایش درآمد
 6. حرفه ای شدن در خیاطی
 7. به حداقل رسیدن اشتباهات ناشی از عدم تمرکز و محاسبات
 8. قابلیت تغییر الگو به اندازه های مورد نظر

الگوی لباس کار

لباس کار

لباس کار وسیله ی استحفاظی فردی است. تمامی کارکنان موظف به پوشیدن لباس کار مناسب در محل کار خود می باشند. خصوصیات کلی این لباس عبارت است از: پوششی سراسری که از بدن، دست و پاها در برابر شرایط محیطی حفاظت کند. لباس کار نیز مانند سایر لباس ها نیازمند الگوی مشخص است.

به دلیل بالا بودن تعداد این نوع لباس استفاده از الگوی خیاطی برای دوخت و تولید آن ضروری است. ساده ترین الگوی لباس کار مردانه به صورت دو تکه (بلوز و شلوار) و الگوی لباس کار زنانه به صورت مانتو و شلوار است.

جنس لباس های کار معمولاً از الیاف طبیعی، درصدی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا الیاف شیمیایی و صنعتی می باشد. تبادل حرارتی در الیاف طبیعی آسان تر از سایر الیاف صورت می گیرد. بنابراین جنس لباس باید متناسب با محل و نوع کار باشد.

ویژگی های لباس کار

 • لباس کار باید دقیقاً متناسب با سایز استفاده کننده باشد به عبارت دیگر نه بزرگ و نه کوچک باشد بلکه باید با اندازه ی بدن فرد کاملاً تناسب داشته و فیت باشد.
 • نوع و طراحی لباس کار باید متناسب با محل و نوع کار باشد به عنوان مثال لباس افرادی که در کنار ماشین آلات مشغول کار هستند نباید قسمت باز یا پارگی داشته باشد.
 • اگر شرایط کاری به گونه ای است که باید آستین ها بالا زده شوند بهتر است لباس کار آستین کوتاه باشد.
 • جنس لباس نیز باید متناسب با نوع کار باشد.

 

الگوی لباس کار

الگوی لباس کار

یکی از مهمترین مراحل دوخت لباس تولید الگو است. یک الگوی خوب خروجی خوبی به همراه خواهد داشت و الگوی نامناسب نه تنها خروجی با کیفیتی ندارد بلکه وقت و هزینه های شما را نیز هدر می دهد. اگر در زمینه ی تولید الگو تجربه نداشته و یا وقت انجام این کار را ندارید بهترین راه استفاده از الگوهای آماده است.

در واقع الگو پلی ارتباطی بین طراحی لباس و تولید آن است. بهترین راه برای افزایش راندمان و بالا بردن درآمد استفاده از الگوی آماده است. با همگانی شدن استفاده از اینترنت و کامپیوتر امروزه الگوهای آماده به صورت فایل در دسترس همگان می باشند. کافی است هزینه ای اندک برای خرید این الگوها بپردازید.

پس از خرید می توانید برای همیشه از الگوی خریداری شده استفاده نموده و حتی تغییراتی به دلخواه خود روی آن ایجاد نمایید. یکی از مزایای خرید اینترنتی الگوی لباس کار تنوع در مدل ها و دیدن نمونه ی کار دوخته شده از زوایای مختلف است.

الگوی سایزبندی

الگوهای سایزبندی در بین تولیدی ها و مزون ها طرفداران زیادی دارند. در این روش خیاط دقیقاً براساس الگوهای آماده خیاطی می کند. به عنوان مثال اگر قصد دوختن لباس کار سایز لارج را داشته باشید الگوی لباس کار سایز لارج را روی پارچه قرار داده و برش می زنید.

این روش برای تولیدی ها، مزون ها و افراد مبتدی بسیار مناسب بوده و سریعترین روش برای خیاطی به شمار می رود. علاوه بر صرفه جویی در زمان اشکالاتی که ممکن است در زمان رسم الگو و اصلاح آن برای فرد به وجود آید در این روش وجود نخواهد داشت.

یکی از معایب این روش این است که فقط برای سایز خاصی کاربرد دارد اما پکیج های آماده که دارای انواع مختلف سایزبندی هستند این مشکل را نیز برطرف کرده اند. با این الگوها خیاطی کاری لذت بخش تر از همیشه خواهد بود.

نتیجه گیری

به طور کلی یک خیاط بدون الگو لباس نقشه ای در جهت دوخت نداشته و به نوعی نمی تواند دوخت تمیز و بدون نقصی داشته باشد. بنابراین نیاز است تا همیشه خیاط از الگو لباس یا همان نقشه دوخت درست بهره گیرد تا بتواند لباسی مطابق میل مشتریان را دوخته و ارائه دهد.

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *