22 سپتامبر 2021

بلاگ

نکاتی که هنگام خرید لوازم خیاطی باید بدانید + لیست لوازم مورد نیاز خیاطی
ملزومات دوخت

نکاتی که هنگام خرید لوازم خیاطی باید بدانید + لیست لوازم مورد نیاز خیاطی 

هر شغل و حرفه ای به یکسری لوازم و ابزار برای انجام کار نیاز دارد، خیاطی نیز یکی از شغل های محبوب و تاریخی کشور ماست و هر خیاطی نیز مانند هر شغل و حرفه دیگری نیاز به یک سری لوازم و ابزار برای انجام کار دارد. لوازم مورد نیاز خیاطی دارای تنوع زیادی هستند و از لوازم بی کیفیت و مبتدی تا بهترین نوع آن در بازار وجود دارند. همین تفاوت‌ها باعث می‌شود که دو خیاط با یک اندازه دانش خیاطی، در صورت استفاده از لوازم خیاطی باکیفیت متفاوت، نتیجه متفاوتی ارائه دهند.

این مسئله اهمیت خرید لوازم خیاطی مناسب و باکیفیت را به خوبی نشان می‌دهد. اما شاید شما به تازگی در حال آموزش خیاطی هستید و قصد دارید لوازم خیاطی بخرید. در این نوشتار نکات مهم خرید لوازم خیاطی را بیان می‌کنیم.

 

8 نوع لوازم خیاطی که به آن نیاز دارید

چرخ خیاطی

چرخ خیاطی مناسب

مطمئنا اولین چیزی که به آن نیاز دارید یک چرخ خیاطی مناسب است. شاید تصور کنید که برای ابتدای کار نیازی به خرید چرخ خیاطی باکیفیت و درجه یک ندارید؛ در حالی که این تصور درست نیست. چرخ‌های خیاطی ارزان قیمت و بی کیفیت فقط مناسب تعمیر درزهای پاره دامن و شلوار و کارهای سبک هستند.

خرید چرخ خیاطی ارزان قیمت مهم‌ترین اشتباه در روند خیاطی است. شاید شما یک خیاط مبتدی هستید و فقط برخی امور خیاطی ساده را در خانه انجام می‌دهید و نیازی به یک چرخ خیاطی حرفه‌ای ندارید. در این موارد باید گفت که حتی برای دوخت یک پارچه و خط مستقیم در آن، باید دوختی تمیز انجام داد.

علاوه بر آن تمامی دوخت‌های یک لباس فقط  شامل درزهای مستقیم نیستند. یقه لباس، دوخت حلقه آستین، دوخت کش و زیپ و… همگی باید با استفاده از یک چرخ خیاطی باکیفیت و مناسب انجام شود.

اگر می‌خواهید به خوبی خیاطی را یاد بگیرید و لباسی با دوخت تمیز بدوزید، حتما به دنبال خرید چرخ خیاطی مناسب و باکیفیت باشید که بتوان امور مختلف خیاطی را با آن انجام داد. در این صورت از خیاطی نیز لذت خواهید برد و نتیجه کار، لباسی زیبا با دوخت تمیز و باکیفیت خواهد بود.

 

قیچی

یکی از لوازم خیاطی که اهمیت زیادی در بالا بردن کیفیت دوخت لباس دارد، قیچی است. قیچی خیاطی باید ارگونومی مناسبی داشته باشد تا هنگام برش پارچه دست شما را خسته نکند و پارچه را تمیز برش بزند.

یک نکته جالب و مهم درباره قیچی خیاطی این است که نباید از این قیچی برای برش گل‌ها، پلاستیک، کاغذ، مقوا و مو استفاده کنید؛ زیرا قیچی خیاطی کند شده و مناسب برش پارچه نخواهد بود.

 

سوزن خیاطی

 

همیشه در چرخ خیاطی خود تعدادی سوزن خیاطی اضافی داشته باشید. دوخت پارچه‌ها با ضخامت متفاوت ممکن است باعث شکستن سوزن شود .همچنین دوختن پارچه با کشش نامناسب، دوخت لایه‌های زیاد پارچه با هم، دوخت سریع و… سبب شکستن سوزن خواهد شد. در این شرایط اگر دو یا سه بسته اضافی سوزن در اختیار داشته باشید، روند کار متوقف نخواهد شد.

علاوه بر سوزن چرخ خیاطی، نیاز به سوزن‌های دستی دارید؛ زیرا برای دوخت سجاف، دکمه‌ها و… باید سوزن مناسب داشته باشید.

 

نخ خیاطی

نخ خیاطی مناسب

اگر به تازگی آموزش و کار خیاطی را آغاز کردید، نیاز به چندین قرقره نخ برای دوخت لباس دارید. سعی کنید چندین قرقره نخ با رنگ‌های مختلف و باکیفیت تهیه کنید. نخ‌های بی کیفیت و ارزان قیمت خیلی سریع و راحت در هنگام دوخت با چرخ خیاطی پاره می‌شوند. در نتیجه دوختی نامرتب و نامنظم به نمایش می‌گذارد و روی کیفیت نهایی دوخت تاثیر منفی می‌گذارد. به طور کلی نخ‌هایی که دارای میزان بیشتری پلی استر هستند، کیفیت بالاتری دارند و موقع دوخت کمتر پاره می‌شوند.

 

بشکاف

بشکاف خیاطی

این ابزار ساده و کوچک کارایی بسیار زیادی در روند خیاطی دارد و می‌توان گفت یکی از لوازم خیاطی مهم است. هنگاهی که قصد دارید زیپ‌ها را بشکافید، دکمه‌ها را باز کنید و یا برای باز کردن درزی که اشتباه دوختید، به یک بشکاف تیز نیاز دارید. بهتر است همیشه دو عدد بشکاف در لوازم خیاطی خود داشته باشید تا در صورت گم شدن یکی، از دیگری استفاده کنید.

 

میز و بالشتک اتوکشی

لوازم خیاطی

هر کدام از این موارد کارایی خاصی دارند. هنگامی که می‌خواهید یک سطح صاف از لباس و پارچه را اتو کنید، نیاز به میز اتو دارید. اما مواقعی که قصد اتو کردن قسمت‌های گود لباس مانند حلقه آستین و یا دور یقه را دارید، باید از بالشتک اتوکشی استفاده کنید.

 

احتمالا این مقالات رو هم بپسندید!

 

 

اتو

در حال حاضر انواع مختلفی از اتوهای بخار و اتو فلزی خیاطی در بازار موجود هستند و همگی برای اتوکاری خیاطی مناسب هستند. در این بین اتوهای فلزی کار شما را راحت‌تر می‌کند و نیازی به ایجاد فشار روی پارچه در هنگام اتوکشی ندارید. فقط کافی است که اتو را روی لباس مورد نظر بگذارید و کمی صبر کنید تا قسمت مورد نظر را تو کند. به هر حال انتخاب اتوی فلزی یا بخار به سلیقه شما بستگی دارد و هر دو مناسب هستند.

 

متر خیاطی

این نوع ابزار و لوازم خیاطی برای اندازه‌گیری هنگام خیاطی بسیار مهم است. از نوار اندازه گیری در تمامی مراحل خیاطی استفاده می‌شود. هنگام الگو کشی سجاف، قبل و بعد از دوخت لباس و برای صاف نگه داشتن درزها نیاز به متر دارید.

علاوه بر موارد ذکر شده ابزار و لوازم دیگری مانند سوزن ته گرد، سرنخ زن چسب نواری و کاغذی، رولت خیاطی،  صابون خیاطی، کاغذ الگو و…نیاز دارید.

 

وسایل اولیه ی مورد نیاز خیاطی

 • پارچه
 • قیچی کاغذ و پارچه در انواع مختلف
 • مداد و پاکن و تراش
 • خط کش -اشل خیاطی – پیستوله برای رسم منحنی ها
 • نخ و سوزن – نخ کوک
 • بشکاف و نخ چین
 • کاربن مخصوص پارچه
 • کاغذ الگوی سفید غیر روغنی
 • سوزن ته گرد یا مرواریدی
 • چسب کاغذ و نواری
 • صابون یا مل خیاطی
 • رولت خیاطی
 • چرخ خیاطی
 • متر خیاطی
 • لایی چسب

 

اگر به دنبال خرید پارچه ارزان اینترنتی هستید، ما به شما فروشگاه روچی رو پیشنهاد میکنیم!

 

اشتباهات رایج در خرید لوازم خیاطی

 • خرید چرخ خیاطی ارزان قیمت
 • استفاده نکردن از پارچه مناسب برای لباس و طرح مورد نظر
 • نخریدن پارچه به اندازه کافی

 

 

سخن پایانی

خیاطی یکی از مشاغل لذت بخش با تنوع زیاد است. یاد گرفتن هنر خیاطی آن‌قدر به شما اعتماد به نفس می‌دهد که فقط با چند ساعت وقت گذاشتن، با استفاده از یک پارچه ساده، لباسی زیبا و جذاب بدوزید. البته برای دوختی تمیز و مناسب علاوه بر تبحر در خیاطی و آموزش روش‌های درست الگو کشی، نیاز به ابزارهای مناسب دارید.

لوازم مورد نیاز خیاطی مختلف مانند چرخ خیاطی، قیچی، سوزن، متر، کاغذ الگو و… در تنوع زیاد و با کیفیت‌های مختلف در بازار موجود هستند. شاید تصور کنید که خرید لوازم خیاطی باکیفیت فقط مناسب خیاطان حرفه‌ای است؛ در حالی که چنین نیست. به عبارت دیگر شما در هر سطح از خیاطی که هستید بهتر است از لوازم خیاطی باکیفیت استفاده کنید؛ زیرا ابزارهای مناسب و باکیفیت بالا در دوخت تمیز تاثیر گذار هستند.

شما چقدر با لوازم مورد نیاز خیاطی آشنایی دارید؟ آیا شما هم عاشق خیاطی هستید؟

 

منبع : fabgrandma.com

نویسنده : مرضیه سلگی

 

 

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

خرید پارچه تا 50 درصد تخفیف در جشنواره تابستانه روچی!مشاهده محصولات
+ +