28 جولای 2021
خرازی

نوار پارچه ای چیست؟ + 0 تا 100 خرید نوار پارچه ای مناسب 

همه ما به دنبال راهکارهایی برای آسان‌تر کردن امور مختلف خود هستیم. روش‌هایی ساده و در عین حال مرتب که زمان کمتری از ما بگیرد و نتیجه زیباتری از کار ارائه دهد. در دنیای گسترده خیاطی نیز ابزارهای مختلفی وجود دارد تا روند خیاطی را لذت‌بخش‌تر و زمان خیاطی را کمتر کنید و در نهایت کاری تمیز و مرتب خلق کنید.
یکی از این ابزارهای مهم و البته نام آشنا، نوار پارچه ای است.

نوارهایی که انجام پروژه‌های خیاطی را آسان‌تر می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بدون استفاده مداوم از نخ و سوزن، لبه پارچه‌ها را بپوشانید و در نهایت کاری زیبا ارائه دهید. در این صفحه از روچی شما را با انواع نوار پارچه ای آشنا می‌کنیم و کاربرد هرکدام در خیاطی بیان می‌شود. اگر شما هم مشتاق یادگیری این رازهای خیاطی هستید، در ادامه همراه ما بمانید…

 

 

نوار پارچه ای ،انجام پروژه‌های خیاطی را آسان‌تر می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بدون استفاده مداوم از نخ و سوزن، لبه پارچه‌ها را بپوشانید و در نهایت کاری زیبا ارائه دهید.

 

 

کاربردهای نوار پارچه ای در خیاطی

این نوارها با تنوع زیاد خود راهکار مناسبی برای تمیزدوزی لبه‌های نامرتب کار، دوخت و تزیین سرویس آشپزخانه، تزیین لباس کودکان، نظم دادن به یقه لباس، مناسب در دوخت روتختی و جلوگیری از ریش ریش شدن لباس‌های ظریف مانند ابریشم هستند.

البته موارد ذکر شده تنها بخشی از این کاربردها است. مسلما شما می‌توانید با کمی خلاقیت استفاده‌های بیشتر و  بهتری از این نوارها داشته باشید. به طور مثال از نوارهای رنگی پارچه‌ای برای تزیین جعبه‌های کادو استفاده کنید. در ادامه با چند نمونه از این نوارها آشنا می‌شویم.

 

 

نوار اریب

نوار پاچه ای چیست؟

معروف‌ترین و پرکاربردترین نوار پارچه ای که در خیاطی استفاده بسیار زیادی دارد، نوارهای اریب هستند. البته این نوارها نیز در متریال‌های مختلف تولید می‌شوند تا با توجه به جنس لباس بتوان از گزینه مناسب‌تر استفاده کرد.

نوارهای اریب شامل نوار اریب مخملی، توری، ساتن، کتان، ژرسه و کشی است و می‌توان متناسب نوع پارچه آن‌ها را به کار برد. به طور مثال برای لباس‌های گران قیمت و مجلسی از نوار اریب مخمل استفاده کنید. اگر قصد دارید سرویس آشپزخانه بدوزید، نوار اریب کتان گزینه مناسب‌تری است. همچنین نوار اریب توری راهکاری ارزان قیمت و عالی برای تمیزدوزی لبه لباس‌ها خواهد بود.

این نوارها کاربردهای مختلفی دارند و از آن برای پاک دوزی لبه یقه لباس، لبه بازوها و یا سایر لبه‌ها استفاده می‌شود. البته اگر کمی حوصله داشته باشید می‌توانید خودتان دست به کار شوید و متناسب طرح لباسی که می‌دوزید، نوار اریب تهیه کنید. اما در نظر بگیرید که این کار کمی وقت‌گیر خواهد بود و شاید تمام لذت خیاطی را از شما بگیرد.

اما در هر صورت اگر علاقه دارید خودتان نوار اریب تهیه کنید، کافی است از قسمت اریب پارچه، برش‌هایی به عرض 4 تا 5 سانتیمتر در پارچه ایجاد کنید و بعد تمامی این پارچه‌ها را به هم بدوزید. بعد از آن باید برش‌ها را اتو کنید تا در نهایت یک نوار اریب تمیز و بودن زدگی ایجاد کنید.

 

 

نوار قلاب و حلقه

خرید نوار پارچه ای ارزان

این نوارها که به نوار Velcro نیز شناخته می‌شوند، شامل دو قسمت جداگانه است که به دلیل بافت متفاوتی که دارند به هم می‌چسبند. این مدل نوار پارچه ای به عنوان یک اتصال دهنده محکم عمل می‌کند و می‌توانید به جای دکمه و زیپ آن‌ها را به کار ببرید. به طور مثال نوار حلقه و قلاب گزینه مناسبی برای اتصال لبه‌های بالش، جیب، بست کیف و… است. این نوارها در رنگهای مختلف تولید می‌شوند تا به راحتی با رنگ پارچه‌های مختلف هماهنگ شوند.

 

 

مطالب مشابه :

 

 

 

انواع روبان

این مدل نوار پارچه ای نازک از متریال طبیعی و مصنوعی مانند کنف، ابریشم، نایلون و پلی استر تهیه می‌شود و دارای عرض‌های مختلفی است. روبان‌ها کاربرد بسیار زیادی در تزیین رومیزی، روتختی، تزیین کادوها، لباس و یا روبان دوزی دارند.

روبان‌های ابریشمی و ساتن در عرض کم، گزینه‌های مناسبی برای روبان دوزی هستند. روبان‌های ساده، گل‌دار، خالدار، سیمی و… با رنگ‌ها  و طرح‌های متنوع، دست شما را برای خلاقیت‌های بی انتها بازمیگذارد. برای عثمانی دوزی، برجسته دوزی، روبان دوزی و یا تزیین لباس‌های مجلسی و عروس چند متر روبان بخرید؛ از طبیعت الهام بگیرید و بعد کمی خلاقیت را چاشنی کار خود کنید.

 

 

انواع کش

آشنایی با انواع نوار پارچه ای

معمولا انواع کش از جنس پلاستیک و لاتکس تهیه می‌شود تا خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشد. کش‌ها در کیفیت و عرض‌های مختلفی در بازار موجود هستند. به یاد داشته باشید که کش‌های سبک‌تر کیفیت بالاتری دارند و خاصیت کششی بیشتری نیز دارند. در نتیجه روی کار نهایی شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

این مدل نوار پارچه ای نیز در انواع مختلفی تولید می‌شود و انواع کش شامل کش گنی، قیطانی، ماسوره‌ای، جادکمه دار، زنبوری و نامرئی است. هرکدام از این کش‌ها کاربرد متفاوتی در پروژه‌های دوخت و تزیین لباس دارد. به طور مثال برای انواع بدلیجات می‌توانید از کشهای نامرئی استفاده کنید. همچنین کشهای زنبوری برای ساخت کمربند زنانه و یا تزیین لباس به کار می‌روند.

 

 

کش‌های سبک‌تر کیفیت بالاتری دارند و خاصیت کششی بیشتری نیز دارند.

 

 

نوار پارچه ای توری، گزینه‌ای خاص و شیک

نوار پارچه ای توری

این نوارها گستردگی بسیار بالایی دارند. شما می‌توانید این نوارها را در طرح‌ها، رنگ‌ها و سایزهای مختلف تهیه کنید و برای تزیین لبه آستین، لبه روسری و شال، تزیین بطری ترشی و هر آنچه تصور کنید استفاده کنید. میتوانید لباس‌های خواب را با نوارهای توری عریض و پهن تزیین کنید. همچنین تنها موضوع مهم برای زیباتر شدن کار نهایی، به کار بردن تور پارچه ای مناسب و کمی خلاقیت است.

 

 

نوار زیگزاکی

نوار زیگزاگی

شاید تصور کنید که از این نوارها نمی‌توان استفاده زیادی در پروژه‌های خیاطی داشت و یا اینکه کاربردی در تزیینات ندارند؛ در حالی که این طور نیست. نوار پارچه ای زیگزاکی در بیشتر موارد در عرض استاندارد نیم سانتی‌متری و در رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند.

از این نوارها می‌توان برای تزیین لبه‌های جانماز، چادر، لبه‌های دوخت در لباس‌ها و… استفاده کرد. با این نوارهای رنگی خاص گل بسازید، بطری‌های ترشی و مربا را تزیین کنید و حال و هوای تازه‌ای به سرویس آشپزخانه بدهید.

 

 

نوار پارچه ای گلدوزی هندی و سنتی

نوار پارچه ای سنتی

این نوارها نیز طیف گسترده ای از طرح و رنگ دارند. از این نوارها نیز می‌توانید برای تزیین لباس‌های مجلسی، مانتو، لباس کودک، جانمازی و…. استفاده کنید.

انواع نوار پارچه ای با طرح‌ها، رنگ‌ها و سایزهای مختلف در بازار به فروش می‌رسند و هرکدام ابزاری کاربردی برای تزیین لباس و سایر پروژه‌های دوخت هستند. میتوان گفت که موارد ذکر شده تنها بخش کوچکی از دنیای گسترده نوارهای پارچه‌ای است. به طور مثال ما حرفی از نوار کنفی، نوارهای گل رز، نوارهای پم پم دار، و نوارهای پولکی نزدیم. نوارهای پارچه‌ای زیبایی که تاثیر بسیار زیادی در تزیین لباس مجلسی، مانتو، لباس کودک و سایر پروژه‌های دوخت دارند.

البته کاربرد وسیع این نوارها فقط مناسب خیاطان نیست. اگر شما خیاط هستید و یا در زمینه دوخت انواع روتختی، لباس عروس و سایر پروژه‌های دوخت فعال هستید، بدون شک به این نوارها نیاز پیدا می‌کنید.

 

 

اگر شما خیاط هستید و یا در زمینه دوخت انواع روتختی، لباس عروس و سایر پروژه‌های دوخت فعال هستید، بدون شک به این نوارها نیاز پیدا می‌کنید.

 

 

جمع بندی

اما اگر قصد دارید حال و هوای آشپزخانه خودتان را تغییر دهید و یا دستی به لباس‌های قدیمی بزنید و آن‌ها را نو کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم نوار پارچه ای مناسب کارتان را پیدا کنید و دست به کار شوید.

فراموش نکنید که مهم‌ترین فاکتور برای خلق آثاری نو و جدید خلاقیت شما است. مطمئن باشید که خودتان هم از این تغییرات شگفت زده خواهید شد و با تحسین عزیزانتان روبرو می‌شوید. بنابراین وقت را تلف نکنید و دست به کار شوید!

 

منبع : sewguide.com

نویسنده : مرضیه سلگی

 

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *