22 سپتامبر 2021

بلاگ

نرم افزار طراحی الگو جمینی ؛ آموزش استفاده + کاربردهای آن
آموزش های کوتاه

نرم افزار طراحی الگو جمینی ؛ آموزش استفاده + کاربردهای آن 

با پیشرفت فناوری و نفوذ روز افزون آن در زندگی انسان، نحوه ی طراحی لباس نیز دست خوش تغییر شده است. یکی از ابزارآلاتی که باعث ایجاد تغییر در این حرفه شده است نرم افزار طراحی الگو جمینی است. با استفاده از این نرم افزار به راحتی می توان الگو و سایز بندی های لباس را طراحی کرد.

این نرم افزار الگوهای ارائه شده را تحلیل کرده و با توجه به سایز الگو و همچنین ابعاد پارچه، بهترین چینش را به شما ارائه می‌دهد تا شما با استفاده از کمترین میزان پارچه، الگوهای خود را چیده و پارچه را برش بزنید. در واقع این نرم افزار به شما کمک می‌کند کار خود را به شکلی پیش ببرید که کمترین دور ریز پارچه را مشاهده کنید. البته باید به یک نکته بسیار مهم نیز توجه کرد و آن این است که شما می‌توانید بر مبنای جنس پارچه و خواست خود این چینش را تغییر داده و با توجه به نیازتان چینش الگو را انجام دهید.

همچنین تولید کنندگان لباس می توانند در کم ترین زمان ممکن می توانند طراحی بی نقصی را انجام دهند و یک الگوی مناسب تولید کنند. طراحان و تولید کنندگان لباس می توانند با یادگیری نرم افزار جمینی الگوی مورد نظر خود را به راحتی طراحی و پیاده سازی کنند و با کمک جدول هایی که با تایید فرد به نرم افزار اضافه می شود می توانند سایزی متناسب با الگوی خود انتخاب کنند. به همین دلیل است که سایزبندی با استفاده از نرم افزار جمینی به راحتی انجام می شود. در این نرم افزار سایز بندی الگو به دو روش خودکار و نقطه ای انجام می شود.

از دیگر قابلیت های این نرم افزار این است که اگر اشکالی در طراحی لباس وجود داشته باشد، قبل از این که طرح روی پارچه پیاده شود فرد می تواند اشکال را در نرم افزار ببیند و پس از مشاهده ی اشکالات احتمالی فرد می تواند ایرادات را برطرف کند و متناسب با سایز بندی های مدنظر خود، طرح مورد نظر خود را ایجاد کند. برای آشنایی هر چه بیشتر شما با نرم افزار طراحی الگو جمینی در این سری از آموزش های روچی قصد داریم شما را به طور کامل با این نرم افزار قدرتمند آشنا کنیم.

 

چگونه از نرم افزار جمینی جهت چیدمان الگو استفاده می‌شود؟

نرم افزار جمینی این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا نحوه چینش الگوهای خود را انتخاب کرده و با توجه به خواست، سلیقه، نیاز، جنس پارچه، اولویت‌ها و مواردی از این دست، چینش پارچه را انجام دهید.این روش‌ها عبارتند از:

 

 

۱) چیدمان خودکار توسط نرم افزار

در این روش شما برای آن که کمترین دور ریز پارچه را داشته باشید، الگوهای خود را به نرم افزار ارائه داده و نرم افزار با کمک هوش مصنوعی، چینش را انجام می‌دهد. عموما این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پارچه مورد استفاده شما ساده و فاقد طرح بوده و تفاوتی در نحوه قرار گیری الگو بر روی آن وجود نداشته باشد.

 

۲) به صورت دستی

در این روش شما می‌توانید تک تک الگوهای ارائه شده به نرم افزار را به صورت دستی در کنار یکدیگر قرار داده و تماما مطابق خواست خود این پروسه را انجام دهید. این روش معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که طرح پارچه شما خاص بوده و مهم باشد پارچه از چه سمت و سویی برش می‌خورد. البته باید تاکید کنیم دور ریز پارچه در این روش به نسبت روش قبل بیشتر بوده و شما میبایست هزینه بیشتری بابت پارچه متقبل شوید.

3) تلفیقی

در روش تلفیقی شما به راحتی می‌توانید دو روش گذشته را در کنار هم به کار گرفته و از تلفیق آنها بهترین نتیجه را به دست آورید. در این روش شما می‌توانید پس از چینش دستی الگوهای خود، سایر فضاهای موجود را به دست نرم افزار بسپارید تا جمینی به صورت اتوماتیک آنها را مورد استفاده قرار دهد.

 

 

 

9 مزیت استفاده از نرم افزار طراحی الگو جمینی

1 – ارائه وزن و طول پارچه

نرم افزار جمینی این قابلیت را دارد که هر بار فرد طرحی را طراحی می کند و یا از الگویی استفاده می کند وزن پارچه و مقدار طول آن را نمایش دهد این کار باعث می شود هم در هزینه ی پارچه صرفه جویی شود و هم فرد در مشخص کردن میزان پارچه ی مورد نیاز دچار سردرگمی نشود.

 

2 – کاهش مصرف پارچه

با استفاده از نرم افزار جمینی می توان در مصرف پارچه صرفه جویی کرد، به دلیل این که قبل از برش پارچه بهترین نحوه ی چیدمان الگو مشخص می شود و افراد می تواند با استفاده ی حداکثری از پارچه میزان دور ریز پارچه ی مصرفی خود را کاهش داده و در نتیجه در هزینه های مصرفی نیز کاهش یابد.

 

3 – بهترین چیدمان الگو

از دیگر مزایای این نرم افزار  این است که متناسب با سایز پارچه می توان بهترین شیوه چیدمان طرح و الگو را در کمترین زمان ممکن ارائه داد و همچنین اگر سایز پارچه تغییر کرد نحوه ی چیدمان الگو نیز تغییر خواهد کرد. همچنین در این نرم افزار می توانید چندین مجموعه ی الگو را با دقت و به صورت خودکار چیدمان نمایید. پس از چیدمان خودکار می توان تغییرات را بر روی چیدمان به صورت دستی اعمال کرد.

4 – داشتن توابع و ابزار متنوع

نرم افزار جمینی دارای ابزار و توابع متنوعی است که فرد می تواند از آن برای طراحی الگو استفاده کند که تعداد این ابزار و توابع پیشرفته به بیش از ۷۰ عدد می رسد که می تواند کار طراحی الگو را برای فرد آسان کند، از جمله ی این ابزارها می توان به مواردی همچون توابعی برای ایجاد درز در الگو، ایجاد چرت، اوزمان، ایجاد پلیسه روی طرح مورد نظر و همچنین انتقال و یا ایجاد ساسون بر روی الگو اشاره کرد.

امکانات دیگری که این ابزار و توابع در اختیار کاربر قرار می دهند این است که: برای افزایش دقت و سرعت طراحی می توان اجزای یک الگو را به الگوی جدید انتقال داد، به منظور استفاده ی مجدد روش سایز بندی را به عنوان یک قانون ذخیره کرد، فایل های ذخیره شده الگو را به فرمت فایل های سایر نرم افزارهای شناخته شده تبدیل می کند، می توان طرح الگو را آرشیو کرد، می توان الگوی مادر را به نرم افزار انتقال داد تا طراح تغییر و سایزبندی که مدنظر دارد را در آن پیاده کند.

علاوه بر این، این قابلیت باعث می شود که فرد بتواند خیلی سریع بر اساس نیاز بازار و تغییر بازار مد، تغییر کند و همچنین ریسک طراحی و ایجاد الگوی جدید نیز کاهش می یابد.

 

5 – برقراری ارتباط با دستگاه های مرتبط با طراحی لباس

رابط کاربری نرم افزار جمینی به دو زبان فارسی و انگلیسی است و همچنین این نرم افزار می تواند دستگاه های مرتبط با طراحی لباس همچون پلاتر و یا دستگاه برش و سایر محصولات نرم افزار ارتباط برقرار کند. برای مثال اگر می خواهید چیدمان الگو را به دستگاه برش ارسال کنید می توانید با مشخص کردن توالی برش را ارسال کنید و سپس برش بزنید یا اگر تمایل دارید که برش به صورت دستی انجام شود می توانید نحوه ی چیدمان الگو را با ابعاد تولید و اندازه های واقعی بر روی پلاتر پلات نمایید. این کار باعث می شود که افراد بدون هیچ گونه اشتباهی در طراحی الگو، الگوی مورد نظر خود را طراحی کنند و زمان ایجاد ایده تا طراحی الگو نیز کاهش می یابد.

علاوه بر این، در نرم افزار جمینی می توان برای برش موثر قطعات لایی چسب دار را در چیدمان گروه بندی نمود.

6 – استفاده از تابع دستیار

همان طور که گفتیم یکی از مزایای نرم افزار جمینی این است که دارای توابع و ابزار متنوعی است که این ابزار کار طراحی لباس را برای فرد آسان می کنند، در کنار این ابزار فرد می تواند از تابع ابزار الگو استفاده کند که این کار به طراحی بهینه ی لباس کمک می کند

 

7 – استفاده از منحنی در الگوهای مورد نظر

یکی دیگر از مزایای نرم افزار جمینی این است که طراح می تواند در صورتی که نیاز به استفاده از منحنی داشته باشد در الگوی مورد نظر خود از منحنی استفاده کند که در این نرم افزار فرد می تواند به بهترین نحو منحنی های مورد نظر خود را رسم کند و آن ها را تنظیم و کنترل کند که تابع منحنی که می توان از آن برای ایجاد منحنی های کامل و یکنواخت در نرم افزار  تابع منحنی BEZIER نام دارد.

نکته ی دیگری باید در مورد منحنی های نرم افزار جمینی به آن اشاره کرد این است که می توان این منحنی ها را با استفاده از تابع منحنی BEZIER کنترل، ویرایش و حتی تغییر داد.

 

8 – ارتباط با دستگاه دیجیتایزر

اگر الگویی مدنظر طراح است دارای سایز بندی باشد، از طریق ارتباط دستگاه دیجیتایزر و نرم افزار می توان طرح های مورد نظر و سایز بندی های مختلف را به دستگاه دیجیتایزر وارد کرد. همچنین نرم افزار جمینی این قابلیت را دارد که از جداول سایز بندی که در خود نرم افزار وجود دارد استفاده کند و یا سایز بندی مطابق با استانداردهای خود ایجاد کند.

علاوه بر این، می توان سایز را در محدوده ی دلخواه ایجاد کرد.

 

9 – پذیرش شروط مختلف در هنگام چینش الگو و پشتیبانی از فرمت فایل ها

همان طور که گفتیم با الگوریتم های پیشرفته ای که در نرم افزار جمینی به کار رفته است بهترین چینش الگو در نرم افزار انجام می شود، در کنار این قابلیت نرم افزار می تواند شروط مختلفی را در هنگام چینش نرم افزار بپذیرد که از جمله این شروط می توان به مواردی همچون عدم چینش در صورت وجود عیب در پارچه، رعایت راه و بیراه پارچه، چینش قطعات انتخاب شده و … اشاره کرد که این باعث می شود که زمان ارائه ی چینش جدید کاهش یابد و اگر تغییری در شرایط تولید بوجود آید این امکان وجود دارد که چیدمان به صورت خیلی سریع تغییر کند و در نتیجه راندمان چیدمان افزایش یابد.

همچنین این قابلیت نرم افزار جمینی باعث می شود که اگر عیبی بر روی پارچه بود عیب را تعریف کند و در مقایسه با بهترین نرم افزارهای پوشاک بهترین چیدمان را ارائه دهد. نرم افزار جمینی از فایل های نرم افزار طراحی معتبر پوشاک و فرمت فایل های استاندارد HPGL، DXF ،AAMA  و PLT پشتیبانی می کند.

 

 

 

امکاناتی که در نرم افزار جمینی ارائه می‌شود

هر نرم افزاری دارای امکانات متعددی است که سبب می‌شود کاربران متعددی سمت آن جذب کردند. نرم افزار جمینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. نمونه‌هایی از امکانات این نرم افزار عبارتند از:

• امکان برعکس شدن و آینه شدن الگوها
• چیدمان تکی و چندتایی
• محاسبه درجه آب رفت پارچه
• تعیین حدود قرار گرفتن قطعات الگو بر روی پارچه
• محاسبه فاصله دو تکه الگو در کنار یکدیگر
• امکان سایزدهی الگوها
• ذخیره الگوها
• درجه آزادی چرخش برای الگوها
• و…

 

 

چرا باید از نرم افزار جمینی استفاده کنیم؟

شاید بتوان گفت نرم افزارهای بسیاری در دنیا وجود دارند که می‌توانند شما را برای یک چینش بهتر الگو یاری کنند اما در کشور ما رایج‌ترین و پرطرفدارترین آنها جمینی است. دلیل محبوبیت این نرم افزار به تاکید متخصصینی باز می‌گردد که پس از بررسی‌های بسیار، بازدهی این نرم افزار را بیش از دیگر نمونه‌های موجود دانسته و اعلام داشته‌اند که جمینی می‌تواند سبب افزایش بازدهی کسب و کار شده و هزینه‌های بسیاری را کاهش دهد. از طرف دیگر صرفه‌جویی در زمان یکی از فاکتورهای اصلی این نرم افزار است که می‌تواند شما را برای کسب بهترین نتیجه یاری کند.

نرم‌افزار طراحى الگو و سایزبندى جمینی (Gemini)، محصولى کامل در مسیر طراحی اصولی، دقیق، سریع و بی‌عیب بوده که کاملا بر اساس نیاز تولید کنندگان پوشاک طراحی شده است. این نرم افزار می‌تواند بدون هیچ محدودیتی، الگوی مورد نظر شما را با توجه به جدول استاندارد سایزهای موجود، در آرشیو خود سایزبندی کرده و مطابق با متد دلخواه شما عمل کند.

 

از طرف دیگر استفاده از دو زبان فارسی و انگلیسی در طراحی آن، بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته طراحی الگو همچون ایجاد ساسون، جابه‌جایی ساسون، اجرای پلیسه با مدل‌های گوناگون، توجه به درز لباس، ایجاد چرت، اوازمان و مواردی از این دست، شرایطی را به وجود آورده است که هر فردی به سادگی می‌تواند الگوی مورد نظر خود را طراحی کرده و چینش آن را انجام دهد. از طرف دیگر ایجاد منحنی‌های کامل و یک شکل در طراحی الگو، امکان کنترل بهتری در مسیر ترسیم منحنی ایجاد کرده است.

نکته مهم جهت استفاده از این نرم افزار این است که می‌تواند با کمک رابط کاربرى فارسى، قابلیت ارتباط با سایر محصولات نرم‌افزارى معتبر دنیا و دستگاه‌هاى سخت‌افزارى توسعه یافته پوشاک همچون دیجیتایزر، پلاتر، دستگاه برش خودکار و… را داشته باشد. از طرف دیگر اگر الگو دارای سایزبندی باشد که عموما در تولیدی‌ها به این شکل است، تمام سایزها به‌صورت مستقیم از طریق دیجیتایزر وارد سیستم این نرم افزار می‌گردند.

 

 

مهمترین فواید نرم افزار چیدمان الگو جمینی چیست؟

• امکان بهره‌مندی از جداول سایربندی استاندارد موجود در نرم افزار
• امکان ایجاد سایزبندی جدید بر اساس استاندارد
• توانایی تعییر فرمت الگوی ذخیره شده به فرمت سایر نرم افزارهای موجود
• امکان ویرایش، کنترل و تغییر منحنی‌های الگو به راحتی و دقت بسیار
• امکان انتقال یک الگو به الگوی جدید جهت بالا بردن سرعت و دقت در کار
• امکان انتقال الگوی اصلی به نرم افزار جهت استفاده در جهت سایز بندی
• وجود ۷۰ ابزار پیشرفته جهت تسهیل طراحی الگو
• بهره‌گیری از ” دستیار طراحی الگو ” در مسیر طراحی بهینه
• حفظ و ذخیره سایزبندی‌ها جهت استفاده دوباره کاربر
• بررسی تطابق قطعات گوناگون الگو با هم قبل از دوخت
• دارا بودن رابط کاربری به زبان‌های گوناگونی چون فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و…
• امکان سایزبندی الگو به دو شیوه خودکار یا نقطه‌ای
• امکان ایجاد یک آرشیو بزرگ از الگوهای طراحی شده
• امکان تغییر سایزبندی
• امکان طبقه‌بندی الگوها
• پاسخگویی به نیاز بازار امروز
• امکان ویرایش و تغییر سریع الگو
• کاهش زمان طراحی الگو
• کاهش ریسک ایجاد یک الگوی جددید
• افزایش دقت در طراحی
• امکان ارسال الگوهای طراحی شده به وسیله اینترنت
• و…

 

جمع بندی:

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل شما رو با یکی از بهترین نرم افزارهای طراحی الگو، یعنی جمینی آشنا کنیم.

نظر شما در مورد این نرم افزار یا نرم افزارهای مشابه چیست؟ حتما برامون کامنت بزارید.

 

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

خرید پارچه تا 50 درصد تخفیف در جشنواره تابستانه روچی!مشاهده محصولات
+ +