26 سپتامبر 2022

بلاگ

هرآنچه در مورد پارچه نظامی باید بدانید! + انواع پارچه نظامی و روش‌های تولید آن
کاربرد پارچه

هرآنچه در مورد پارچه نظامی باید بدانید! + انواع پارچه نظامی و روش‌های تولید آن 

پارچه نظامیاگر میزان سرمایه لازم برای راه اندازی یک کارگاه تولیدی پوشاک را فراهم کرده‌اید و هنوز در انتخاب نوع پوشاک تولیدی با سود خوب دچار سرگردانی هستید، توصیه می کنیم مقاله آشنایی با صنعت مد در شاخه پارچه نظامی را بخوانید.

در این مطلب به اهمیت و سوددهی تولید پوشاک با طرح های ارتشی و نظامی، نحوه خرید حضوری و اینترنتی انواع پارچه نظامی (کامپیوتری دیجیتالی، پلنگی) با نرخ ارزان، قیمت فروش انواع پارچه های نظامی و ارتشی و چالش های پیش رو در خرید عمده این نوع پارچه می پردازیم.

 

تعریف پارچه های نظامی

منظور از پارچه های نظامی چیست؟ واژه ( پارچه نظامی ) تنها مختص نام یک پارچه خاص نیست بلکه صفتی است که اغلب در رابطه با تمامی پارچه های مورد استفاده در لباس پرسنل افراد نظامی و شبه نظامی (military clothing ) به کار برده می شود که می تواند ساده یا طرح داشته باشد و همچنین با توجه به پیشرفت صنعت مد، این طرح از پارچه ها کم کم وارد پوشش روز مره مردم نیز شد از این رو هر نوع پارچه ای با طرح های پلنگی، چریکی، کامپیوتری یا دیجیتال را می توان در دسته پارچه های نظامی قرار داد.

خرید پارچه متری

 

فروشگاه روچی انواع پارچه های نظامی عمده را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت ارانه میدهد!

 

کاربرد انواع پارچه نظامی در صنایع دفاعی

لباس نظامی  ( military uniform ) و یونیفرم سربازان یکی از موارد مهم در صنایع دفاعی و نظامی است که هر ساله تحقیقات فراوانی در رابطه با آن می شود. قابلیت های پارچه مصرفی، طرح پارچه و سبک دوخت و مدل لباس از اساسی ترین نکات مورد بحث در لباس های نظامی می باشد.

 

استتار افراد و اجسام از دیر باز در صنایع نظامی و شبه نظامی یکی از فاکتور های مهم بود که باعث بوجود آمدن طرح های مشوشی همچون پلنگی و چریکی در رنگبندی های مختلف و سازگار با محیط، برای پوشش اجسام و لباس سربازان شد.

پارچه نظامی

خرید انواع پارچه عمده

طرح های پارچه های لباس نظامی

با توجه به مسئله استتار سربازان و تک تیر انداز‌ها که حتی تعیین کننده مرگ و زندگی فرد است مدل‌ها و ساختار مختلفی از پوشاک نظامی به وجود آمده است. با توجه به ساختار محیط، لباس های گوناگون طرح دار و ساده ای با شکل و شمایل مختلف برای هر کس که قصد استتار دارد به وجود آمده است که می تواند سرباز، شکارچی، تک تیر انداز، عکاس حرفه ای، زیست شناس، کارگر و یا یک محقق باشد.

روپوش های پارچه ای ( تور استتار ) نیز برای مخفی کردن اشیا از جمله تجهیزات نظامی، وسایل، ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و … طرح‌هایی هماهنگ با رنگ محیط دارند که پارچه های برزنت طرح استتار و پارچه تور استتار می تواند بهترین انتخاب برای این مورد باشد.

قیمت فروش پارچه های تور استتار برگی، جنگی، نظامی، ماشین و ضد رادار به خاطر اختلاف جنس با یکدیگر تقاوت زیادی دارند. برای مناطق با پوشش گیاهی از لباس هایی متشکل از رشته های زیاد نخ و تور رنگی در دوخت استفاده می شود.

از جمله مشهور ترین انواع لباس های استتار جدید برای ارتش و سپاه ایران و دیگر نیرو های نظامی و انتظامی، افراد شرکت کننده در راهپیمایی ها، بسیج های مردمی و شکارچیان، می توان موارد زیر را برشمارد:

 • لباس استتار جنگلی
 • لباس استتار شکار
 • لباس استتار بلدرچینی
 • لباس استار کویری
 • لباس استتار هوایی
 • لباس استتار دریایی
 • لباس اسستار حرارتی
 • لباس استتار برفی
 • لباس استتار غواصی
 • لباس استتار صحرا
 • لباس استتار شب
 • لباس استتار آمریکایی
 • لباس استتار هوشمند

پر مصرف ترین طرح برای پرسنل صنایع نظامی طرح هایی همچون پلنگی و کامپیوتری (دیجیتال یا شطرنجی) است. در طراحی پارچه در دو مدل پلنگی و دیجیتال برای پوشاک استتار ( Gillie suit ) ساختار یکسان است بلکه سایز ریز و درشت و چیدمان و نوع رنگبندی تفاوت های خاصی با یکدیگر دارند.

انتخاب طرح پارچه برای هر نهاد نظامی بیشتر با توجه به نوع پوشش اقلیم محیط بومی خود و دشمن برای مشابه شدن با رنگ ان منطقه و پنهان ماندن از دید ها، انتخاب می شود.

برای مثال در اکثر موارد برای اقلیم محیطی جنگل از انواع رنگبندی سبز و لجنی، برای محیط های کویری و بیابانی ( صحرایی ) از رنگبندی های خاکی و قهوه ای، برای محیط های برفی و سردسیر از رنگ سفید، برای محیط های سنگی از رنگبندی طوسی، و برای شرایط دریا و هوا از رنگبندی های آبی و سفید در طرح پارچه نظامی استفاده می شود. این رنگ های اصلی در دو طرح دیجیتالی یا کامپیوتری و پلنگی چریکی و حتی ساده می تواند با رنگ های مختلف ترکیب شوند.

 

انواع پارچه نظامی با طرح پلنگی ( چریکی )

شاید مشهور ترین طرح برای لباس پرسنل نظامی و شکارچیان مدل پلنگی یا ببری باشد که طرحی شبیه پوست پلنگ و ببر دارد که مانند ابر های پیچیده در هم است. خلاقیت در طراحی پارچه باعث بوجود امدن طرح های گرافیکی تو در تو و تکرار شده مانند پوست حیوانات، سرباز در حین تیر اندازی، لکه های بزرگ و کوچک و حتی ترکیبی با طرح دیجیتال شده است.

اغلب طرح های پلنگی شامل سه یا چهار رنگ هستند.

لباس نظامیان ارتش آمریکا با طرح پلنگی از معروف ترین البسه صنایع دفاعی در جهان است که لباس نظامی آمریکایی acu ( برای مناطق بیابانی و شهری ) در کشور ما نیز طرفداران خاص خود را دارد که در بیشتر فروشگاه های اینترنتی لوازم نظامی عرضه می شود.

پارچه نظامی طرح پلنگی

انواع پارچه نظامی با طرح دیجیتال یا کامپیوتری

مربع های ریز و بی شمار در طرح پارچه دیجیتالی ( شطرنجی )، قدرت ترکیب رنگ بیشتری در این مدل می دهد که برای استتار در محیط هایی با رنگ های متنوع، موثرتر است. الگوی های کوچک و بزرگ به صورت پیکسل و پلکانی در کنار یکدیگر با رنگبندی رنگ های هم خانواده و دارا بودن رنگ پس زمینه، حاکی از استتار پوشاک نظامی با درجه کیفی بالا است. این طرح نیز در اکثر موارد سه رنگ را در خود جای داده است.

پارچه نظامی دیجیتالی

 

انواع پارچه نظامی با طرح ساده

تمامی ارگان های نظامی به خصوص نیرو های دریایی، سپاه و نیرو های انتظامی لباس کادر با پارچه های ساده در رنگ های مختلف دارند. لباس نیروهای ویژه ضربت نوپو nopo نیز تک رنگ مشکی می باشد.

پارچه نظامی ساده

در بحث استتار، انواع پارچه بدون طرح و ساده به خصوص برای مناطق یک دست مانند مناطق برفی و بیابان های ماسه ای اهمیت بیشتری دارند.پارچه تترون ساده، پارچه کتان، پارچه ترگال کج راه و پارچه فاستونی از جمله پارچه های اصلی مورد مصرف برای البسه نظامی ارتشی با طرح ساده هستند.

 

انواع پارچه نظامی با طرح های گیاهی

دیگر طرح های پر مصرف در انواع پارچه و تور نظامی، طرح درختی مثل شاخ و برگ درختان، تنه درخت، گیاهان، شالیزار، بوته های تو در تو و همچنین عکس انواع پوشش های زمینی است. لباس های مستتر با نخ و تار های رشته شده نیز در این دسته قرار می گیرند.

نکته : طرح پارچه لباس نظامی استتار و تور های استتاری باید شامل کلاه، دستمال سر و گردن، دستکش، بافت، کوله پشتی، کاور اسلحه، کاپشن، جوراب و کفش یا پوتین سرباز نیز باشد.

لباس نظامی طرح گیاه

مشخصات انواع پارچه نظامی

لباس ارتشی و پوشاک نظامی با توجه به نوع ارگان، منطقه آب و هوایی، پوشش زمینی، نوع عملیات، نوع وظیفه سرباز، زمان صلح یا جنگ و … باید تابع عوامل مختلف کیفی باشد که البته مواردی همچون شیک بودن طرح و دوخت، استحکام پارچه، ثبات رنگ چاپ در شستشو، سبک بودن وزن لباس و راحتی فرد در تمامی موارد ثابت است و باید در نظر گرفته شود.

مهمترین مشخصه لباس یک سرباز و روپوش های استتار که مربوط به نوع پارچه مصرفی می شود، استحکام بالا در عین حال سبک وزن بودن آن است که با توجه به کاهش هزینه ها به صرفه ترین پارچه را می توان پارچه های ترگال و کجراه و پس از آن پارچه های کتان و پارچه های برزنتی، گورتکس – کوردورا را نام برد.

 

پارچه ترگال کجراه نظامی

پارچه کجراه نظامی با وزن ٢٩٠ گرم و عرض ١۵٠ سانت با طرح پلنگی، کامپیوتری و یا ساده، پر مصرف ترین نوع پارچه در پوشش افراد صنایع دفاعی – تهاجمی است که قیمت بسیار مناسب تری دارد.

پارچه ترگال ساده با بافت مربعی ریز، که به طرح بافت شطرنجی نیز معروف است یکی از انواع پر مصرف در لباس کادر نیروهای نظامی است که زیر دست بهتری دارد. پارچه ترگال کجراه از پارچه های تخت بافت به شمار می رود که با شبکه ای از الیاف پلی استر و ویسکوز تشکیل می شود. پارچه ترگال ساده ٢۴٠ گرم و پارچه ترگال کج راه ٢٩٠ گرمی می تواند در انواع رنگ ها رنگرزی شود و یا طرح های مختلفی بر روی آن چاپ شود.

در بحث چاپ پارچه باید توجه داشت که نوع چاپ، راکتیو ( رنگ ثابت ) باشد تا در مقابل شستشو های مختلف، نور و آفتاب، کیفیت رنگ خود را از دست ندهد.

برای راهپیمایی ها، کارناوال ها، لباس افراد شبه نظامی، شلوار های کردی و … نوعی از کجراه مشهور به کجراه فلامنتی تولید شده که قیمت بسیار پایینی دارد. این پارچه کجراه با چله فلامنت و پود پلی استر پنبه معمولا با چاپ پیگمنت مورد چاپ طرح های پلنگی و دیجیتال قرار می گیرد  و به خاطر نوع چاپ معمولا رنگ ثابت نیستند!

 

پارچه کتان نظامی

پارچه کتان با بافت مربع یا مورب کجراه که در عرض یک متر و نیم، اغلب وزنی بین ٣٣٠ تا ٣٧٠ گرم دارد و پارچه ای مناسب تر از ترگال و کج راه برای لباس های نظامی هستند. کتان که به علت وجود الیاف پنبه cotton در آن، هادی گرما و ضد تعریق است. پارچه کتان ارتشی نظامی با الیاف طبیعی می تواند بهترین انتخاب برای تولید لباس های نظامی باشد که در عین مقاومت و استحکام بالا، راحتی و سبکی را نیز همراه دارد.

در مقایسه قیمت خرید پارچه کتان با پارچه های ترگال و کجراه نظامی، بدیهی است که کتان از نرخبالاتری برخوردار است.

پارچه نظامی

پارچه برزنت نظامی

انواع پارچه های برزنتی ضد آب با طرح های دیجیتال، پلنگی یا طرح های گیاهی و استتاری اکثرا مورد استفاده برای روکش اسلحه، کیف، کوله پشتی، کاور سلاح های نظامی و روکش های استتار تجهیزات، تانک ها و ماشین های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت خرید انواع پارچه برزنت را می توانید از طریق نمایندگی های معتبر مطلع شوید.

پارچه نظامی

 

نسل جدید پارچه های نظامی

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت نساجی پارچه های لباس سربازان قابلیت های ویژه ای پیدا کرد. بعضی از این فناوری ها محرمانه است و به اطلاع عموم نخواهد رسید. جالب ترین پارچه های نظامی نسل جدید پارچه الکترونیکی ( با وزن سبک، قابلیت تولید برق و ارسال، دریافت و ذخیره اطلاعات و داده )، پارچه های نانو، پارچه های ضد گلوله، و لباس هایی که پارچه آن مانند آینه عمل می کنند و انعکاسی از محیط اطراف هستند. با مطالعه مطلب پارچه های هوشمند و کاربرد های آن درک بهتری در مورد نسل جدید پارچه ها خواهید داشت.

 

 

صادرات و واردات انواع پارچه نظامیپارچه نظامی

با کارخانه های تولید کننده انواع پارچه نظامی آشنا هستید؟ از میزان تولید پارچه نظامی در کارخانجات نساجی ایرانی اطلاع دارید؟

صنعت نساجی ایران خیلی زود به اهمیت و مصرف بالای پارچه های نظامی و ارتشی برای پوشاک نظامی و صنعت مد پی برد. کارخانه های نساجی تولید کننده انواع پارچه نظامی در کشورمان کم نیست و بی شک ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان پارچه نظامی در خاورمیانه محسوب می شود.

در چند سال اخیر با توجه به اوضاع منطقه ای و سیاسی خاورمیانه، صادرات پارچه های نظامی با جنس های مختلف به کشور هایی از جمله عراق، روسیه، لبنان، کویت، امارات و افغانستان رونق خوبی داشته و تاجران پارچه زیادی در این زمینه فعال هستند. فعالان حوزه پارچه و صادر کنندگان توجه داشته باشند که با احتساب میزان تقاضای بالای بازار دیگر کشور ها از انواع پارچه های نظامی تولید ایران می توانند این حیطه پرسود را برای تجارت انتخاب کنند.

 

قیمت خرید انواع پارچه نظامی

فروش پارچه های نظامی، پلنگی نظامی و مدل های جدید دیجیتال و انواع پارچه ارتشی، استتار، شکاری و … در بازار پخش اکثر شهر های ایران انجام می شود. با توجه به وجود حجم انبوه از کارخانجات نساجی در شهر های اصفهان و یزد، در مورد این پارچه نیز، این دو شهر قطب های اصلی تولید هستند.

قیمت تولید و پخش انواع پارچه های نظامی در بازار عمده فروشان پارچه با توجه به نوع پارچه، ضخامت و گرماژ، کیفیت رنگ و نوع چاپ، محبوبیت طرح، کشور تولید کننده و میزان مشهور بودن برند شرکت تولید کننده متغیر است.

بهترین پیشنهاد برای داشتن یک خرید عمده با قیمت ارزان ، آشنایی با نحوه خرید اینترنتی پارچه نظامی، اطلاع از راز های خرید پارچه، ارتباط با تولیدی های پارچه نظامی و همچنین شناخت مراکز نمایندگی فروش معتبر بازار می باشد.

پست های مشابه

15 Comments

 1. علی عطایی

  عرض ادب …
  الگوی دوخت لباس های نظامی رو از جایی میشه دانلود کرد؟

  1. روچی

   سلام. سعی کردیم برای شما این الگو رو پیدا کنیم ولی متاسفانه پیدا نشد. اگر نیاز به این الگو دارید با پشتیبانی تلگرامی روچی (@rochisupport) در تماس باشید تا به طور اختصاصی برای شما طراحی شود.

 2. مجتبی

  سلام میخواستم بدونم چه طوری اتیکت برای مثال لبیک یا زینب یا ایران رو به لباس بزنیم منظورم دوختن اتیکت باشه میشه راهنمایی کنید

 3. فواد مرکباتی

  سلام من یه پارچه خوب که مقاومت بالا به خوردگی ساییدگی داشته باشه میخوام.برای دوخت شلوار تاکتیکال اب گریز هم میخوام باشه.میخواستم نوع پارچه و قیمت رو.محبت کنید اگر دارید.اگه نه فقط راهنمایی کنید.ما میخوایم نمونه بدوزیم یه مورد اگه تایید شد بعدا بصورت تعداد بالا.اما الان قیمت برای پارچه یکی یا دوشلوار رو.میخوام
  با سپاس

  1. تیم روچی

   سلام. در حال حاضر ما پارچه آب گریز نداریم. در بازار بزرگ تهران میتونید نمونه ای پارچه ای رو که میخواین پیدا کنید.

 4. سنا

  سلام من پارچه واسه شلوار چریکی میخاستم از کجا تهیه کنم

  1. تیم روچی

   سلام. لطفا با شماره 02143000044 تماس بگیرید همکاران ما در بخش پشتیبانی پارچه شما را راهنمایی میکنند.

 5. لک

  سلام.من انواع پارچه های نظامی و چریکی میخوام.از کجا تهیه کنم قیمت مناسب باشه برا تولید اسلش میخوام

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. لطفا با شماره 02143000044 تماس فرمایید. کارشناسان ما در بخش پشتیبانی پارچه عمده روچی در خدمت شما هستند.

 6. محسن

  سلام.لباسهای تاکتیکال ی توری هست .اسم اون توری چیه؟ و اگه بخوام متری چنده؟رنگبندی داره ؟ممنونم.

  1. اپراتور روچی

   اگر منظورتون توری استتار هست، موجود نداریم دوست عزیز.

 7. جهاد

  سلام وقت بخیر من بخوام شلوار و پیراهن تاکتیکال به صورت عمده بخرم بفروشم جنس های ناب از کجا میتونم تهیه کنم؟؟؟

  1. اپراتور روچی

   دوست عزیز درخصوص خریدهای عمده با شماره های ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۴۴ و یا ۰۹۱۲۴۵۳۳۳۵۰ تماس حاصل فرمایید. همکاران در واحد فروش عمده پاسخگوی شما خواهند بود

 8. جهاد

  سلام وقت بخیر من بخوام لباس (شلوار و پیراهن و…) تاکتیکال جنس درجه 1 بخرم بصورت عمده از کجا باید تهیه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. اپراتور روچی

   دوست عزیز درخصوص خریدهای عمده با شماره های ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۴۴ و یا ۰۹۱۲۴۵۳۳۳۵۰ تماس حاصل فرمایید. همکاران در واحد فروش عمده پاسخگوی شما خواهند بود

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *