25 سپتامبر 2021

بلاگ

پارچه کشمیر پارچه ای مناسب برای پاییز و زمستان
انواع پارچه

پارچه کشمیر پارچه ای مناسب برای پاییز و زمستان 

پارچه کشمیر به لطف کیفیت و لطافت کم نظیر خود یکی از لوکس ترین پارچه ها در دنیای مد است. این پارچه گران قیمت جزو بهترین و مناسب ترین پارچه ها برای دوخت لباس های زمستانه و پاییزه است. لباس های دوخته شده با پارچه کشمیر همیشه یکی از مجموعه‌های پرطرفدار پاییز و زمستان برندهای لوکس جهان بوده و هستند.

با وجود محبوبیت این نوع پارچه در دوخت و دوزهای پاییزی و زمستانی، کمتر کسی در مورد خواص پارچه کشمیر و ماهیت آن اطلاعات درست دارد. کشمیر با کیفیت نه تنها جزو بهترین، نرم ترین و گرم ترین پارچه ها است، بلکه محصولی بسیار بادوام است که در صورت مراقبت صحیح می تواند به راحتی 10 سال دوام داشته باشد.

پارچه کشمیر تنها یک نوع ثابت و مشخص نیست، این پارچه در انواع مختلف و کیفیت های متفاوت تولید می‌شود و کاربردهای متفاوتی هم دارد. لباس دوخته شده با پارچه کشمیر نیز با سایر لباس ها تفاوت دارد و به مراقبت های خاص خود نیاز دارد.

پارچه کشمیر چیست؟

پارچه کشمیر(cashmere) از نوعی نخ طبیعی خاص به نام الیاف کشمیر ساخته می شود. نخ کشمیر حاصل انجام فرآیندهای مختلف روی پشم بز کشمیر است. بز کشمیر معمولا در ارتفاعات آسیا به ویژه مغولستان، چین، تبت و افغانستان زندگی می کند.

پشم بز کشمیر، به دلیل وضعیت آب و هوایی این مناطق از دو لایه تشکیل شده است. لایه رویی آن از پشم های بلند تشکیل شده که به آن لایه محافظ می گویند. لایه دوم از پشم های کرکی و ریز تشکیل شده که در زیر لایه محافظ قرار دارند و به عنوان عایق عمل می کنند. از این پشم های کرکی و ریز برای تولید نخ کشمیر استفاده می شود.

خرید پارچه آنلاین

پارچه کشمیر پارچه ای مناسب برای  پاییز و زمستان

الیاف کشمیر طی یک فرایند سخت جمع آوری می شوند و سپس بر اساس ضخامت، طول و رنگ به محدوده های مختلف کیفیت تقسیم بندی می شوند. در مرحله بعد این الیاف رنگ آمیزی شده و به نخ تبدیل می شوند. از این نخ ها در صنعت پوشاک و بافت پارچه استفاده می شود.

معتبرترین شرکت های بافت پارچه کشمیر در ایتالیا و اسکاتلند واقع شده اند، اما شرکت های دیگری با کیفیت پایین تر در چین فعالیت می کنند. پارچه کشمیر اصل و با کیفیت به دلیل سختی فرایند تولید آن بسیار گران است و در حجم بسیار کمتری نسبت به پارچه های پشمی تولید می شود. تولید سالانه پارچه کشمیر حدود 6000 تن است.

چرا پارچه کشمیر از پارچه پشمی بهتر است؟

کشمیر نسبت به پارچه پشمی گران بهاتر است، زیرا الیاف طبیعی آن بسیار نرم تر و لطیف تر از پشم گوسفند هستند، فرآیند تولید پارچه کشمیر سخت تر از پارچه پشمی است و ماندگاری بالایی دارد. به طور کلی ویژگی های زیر باعث برتری پارچه کشمیر نسبت به پارچه پشمی می شوند.

پارچه کشمیر پارچه ای مناسب برای  پاییز و زمستان

پارچه کشمیر عایق است

پشم کشمیر دارای ویژگی استثنایی برای تنظیم دما است.  ویژگی تنظیم حرارت پارچه کشمیر سبب شده موقع پوشیدن لباس های کشمیر، در شرایط آب و هوایی مختلف دمای بدن بدون تغییر باقی بماند. خاصیت عایق بودن پارچه کشمیر حدود سه برابر پارچه پشمی است و در سردترین دما بدن را گرم نگه می دارد.  این خاصیت باعث شده تا از Cashmere برای دوخت مانتو پاییزه، پالتو و سایر لباس های زمستانه استفاده شود.

پارچه کشمیر پارچه ای مناسب برای  پاییز و زمستانپارچه کشمیر با دوام است

با وجود گران بودن این نوع پارچه، خرید پارچه های پاییزه و زمستانه کشمیر از لحاظ اقتصادی به صرفه است؛ زیرا خاصیت ارتجاعی طبیعی آن باعث می شود در طول سال ها این پارچه شکل طبیعی خود را حفظ کند و کهنه و فرسوده نشود. الیاف پارچه کشمیر در صورت مراقبت صحیح کشیده، شل و بد حالت نمی شوند.

پارچه کشمیر سبک است

با توجه به اینکه موهای بز کشمیر بسیار ریز هستند، یک نخ خیلی سبک نیز از آن ها تولید می شود. طبیعتا پارچه بافته شده با نخ کشمیر هم سبک است و لباس هایی که با این پارچه دوخته می شوند نسبت به پارچه های پشمی وزن کمتری دارند. در فصل زمستان که پوشیدن چندین لایه لباس سنگین باعث احساس ناراحتی می شود، سبک بودن پارچه کشمیر به محبوبیت آن در بین افزاد می افزاید.

پارچه کشمیر قابل تنفس است

کشمیر نوعی الیاف طبیعی است که هم بخار آب و هم عرق را به خود جذب می کند و باعث تنفس و راحتی پوست می شود. این ویژگی سبب می شود تا در هنگام پوشیدن طولانی مدت لباس های کشمیر، پوست همچنان احساس شادابی و طراوت داشته باشد.

انواع پارچه کشمیر

پارچه کشمیر از لحاظ ظاهری شامل پارچه کشمیر ساده و پارچه کشمیر طرح دار است. این پارچه لوکس از نظر ضخامت و ظرافت نخ کشمیر درجه بندی می شود. گران ترین و با کیفیت ترین، سبک ترین و در عین حال نازک ترین نوع پارچه کشمیر از نخ های نازک با قطر حدود 14 میکرون بافته می شود.

پارچه کشمیر پارچه ای مناسب برای  پاییز و زمستان

این پارچه با استفاده از نخ های ضخیم تر نیز تولید می شود. هرچه ضخامت نخ ها بیشتر باشد، پارچه کیفیت کمتری دارد و قیمت آن نیز پایین تر است. زبری پارچه نیز ارتباط مستقیمی با ضخامت نخ ها دارد.

از پارچه های کشمیر زبر و ارزان بیشتر در لباس هایی که تماس مستقیم با پوست ندارند، استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت هرچه پارچه کشمیر نازک تر و سبک تر باشد، کیفیت آن بهتر است.

پارچه کشمیر اصل در کشور ایران تولید نمی شود. پارچه هایی که تحت عنوان پارچه کشمیر در کشور ما به فروش می رسند، به جای نخ کشمیر از پلی استر اکریلیک تولید می شوند که خاصیت پشمی دارند و تقریبا مشابه پارچه کشمیر هستند.

پست های مشابه

1 Comment

  1. جعفری سمیع

    سلام . سپاس از مطالب خوب و مفید شما

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

جشنواره تابستانه روچی تا آخر این هفته تمدید شد!مشاهده محصولات
+ +