کاهش هزینه تولید لباس، چرا و چگونه؟

یکی از سوالات رایج میان کسانی که کار تولید پوشاک را به تازگی شروع کرده اند این است: چگونه قیمت نهایی و هزینه تولید لباس را کاهش دهیم؟ دانستن مواردی که هزینه تولید و قیمت نهایی جنس را کاهش می دهند، برای یک تولید کننده پوشاک امری ضروری است.

حتی یک تولید کننده ی ماهر و با تجربه نیز نمی تواند ادعا کند تمام مواردی که منجر به کاهش قیمت نهایی کالا می شود را می داند. پس مواردی که در این مطلب قرار داده ایم کامل نبوده و با مشورت ۳ تولید کننده تدوین گشته و از دوستانی که در این مورد صاحب نظر هستند. تا پایان این مطلب و راهکارهای مناسب برای کاهش هزینه تولید لباس همراه ما باشید.

کیفیت نباید قربانی شود!

کاهش قیمت نهایی لباس تولید شده اهمیت بالا و روی فروش و سفارشات تاثیری انکار ناپذیر دارد. ولی توجه به این موضوع که کیفیت لباس نباید قربانی شود مساله ای مهم تر است.

خدمات تولید پوشاک

زمانی کاهش قیمت تاثیر مثبتی خواهد داشت که کیفیت کار افت نداشته باشد و اگر این چنین شود، نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه ممکن است آسیب های جدی و جبران ناپذیری را در پی داشته باشد و اطمینان مخاطبان از تولید کننده سلب گردد. حال چه باید کرد که بدون افت کیفیت لباس، قیمت تمام شده را به حداقل رساند؟

 

نکات مهم در کاهش هزینه تولید لباس

نگاه کلی به هزینه تولید لباس و پرتی

با یک نگاه کلی به سیر تولید، می توان به این پی برد که متریال و هزینه اجرایی، دو رکن مهمی هستند که قیمت لباس را تشکیل می دهند. ولی یک عامل مهم دیگری که در این موضوع دخیل است و متاسفانه زیاد به چشم نمی آید هزینه های جانبی تولید لباس است که غالبا آن را به نام (پرتی) می شناسند.

پرتی تولید، برخلاف تصور برخی تولید کنندگان، تاثیر بسزایی در این موضوع دارد و حتی امکان این وجود دارد که تاثیر این مسئله به ظاهر ناچیز، از دو مورد متریال و هزینه دوخت بیشتر باشد. پرتی تولید لباس را موارد متعددی تشکیل می دهد و از جمله آن ها می توان به مواردی همچون حمل و نقل، هزینه خدماتی (آب ،برق و…)، دم قیچی ها (پرت متریال)، تبلیغات، هزینه رفاهی زیردستان و … اشاره کرد.

 

چطور هزینه تولید لباس رو کم کنیم؟

 

اتفاقات پیش بینی نشده را دست کم نگیرید!

حتما برخی از دوستان تولید کننده با این مسئله برخورد داشته اند و اتفاقاتی پیش بینی نشده، هزینه های زیادی را برایشان به همراه داشته. یک تولید کننده در سیر تولید خود با مسائلی همچون چک برگشتی، حوادث غیر مترقبه، خرابی ماشین آلات و…  روبرو خواهد شد که تولیدی لباسش را متحمل هزینه های زیادی می کند. پس اتفاقات پیش بینی نشده را نیز باید به لیست هزینه ها اضافه نمود و برای کاهش این نوع هزینه ها راهی به غیر از عملکرد محتاطانه وجود ندارد.

 

rochi-c6452

 

مکان تولیدی

مکان تولیدی، به غیر از تاثیرش بر رونق فعالیت، روی هزینه تولید لباس نیز تاثیر بسیاری دارد. دلایل زیادی مکان تولید را تاثیر گذار کرده مانند هزینه ی حمل و نقل، هزینه کارگر و مسائل دیگری که مربوط به مکان تولید می شود. برای کاهش این نوع هزینه ها، باید تا حد امکان مکان تولید را متناسب با تولید انتخاب نمود که از لحاظ حمل ونقل به اماکن خدماتی آن تولید نزدیک بوده و از لحاظ استخدام، دست تولید کننده در انتخاب زیر دستان باز باشد.

 

rochi-clothing2684

متریال و پارچه

همانطور که گفته شد، متریال یکی از ارکانیست که قیمت یک لباس را تشکیل می دهد. دلایل زیادی وجود دارد که قیمت متریال و پارچه مصرفی را دست خوش تغییر کرده و قیمت تمام شده را بالا می برد. در اینجا به نکاتی که می تواند در این امر به تولید کننده کمک کند اشاره می کنیم:

  • شناخت سورس: برای تهیه پارچه و متریال باید در انتخاب تامین کننده دقت نمایید و سعی کنید تامین کننده هایی را انتخاب نمایید که منصف تر و کاربلد تر از دیگر تامین کنندگان باشند و برای انتخاب آن به مراکز پر رغیب و پرتجمع در آن صنف رجوع نمایید.
  • نقد ولی ارزان تر: سعی کنید با خرید نقدی متریال، از فروشنده ی آن تخفیف بگیرید. اکثر فروشندگان در این صنف حاضرند در ازای کارکرد نقدی درصد قابل ملاحضه ای از قیمت متریال کم کنند.
  • تولید پارچه: اگر در تولید لباس خود با پارچه سرو کار دارید و در صورت داشتن سرمایه، نخ مورد نظر خود را تهیه کرده و با مراجعه به بافندگان، پارچه مورد نیازتان را به صورت اجرتی تولید نمایید. البته این راه به کسانی که تجربه و دانش لازم را ندارند توصیه نمی شود و می توانند از همان راه اول استفاده کنند.

 

 

پیشنهاد میکنیم خرید پارچه ارزان را با روچی تجربه کنید!

 

 

کاهش هزینه تولید لباس

 

دم قیچی

همان طور که می دانید، دم قیچی اصطلاحی است که به پرتی و اضافات پارچه در هنگام برش گفته می شود و در مطالب پیشین روچی توضیح مختصری را در مورد آن بیان کرده ایم. با حسابی چهارانگشتی متوجه این خواهید شد که همین دم قیچی ها، برای تولید هزینه ی زیادی را به همراه دارد. پس باید تا حد امکان این مورد را در برش کاهش داد.

برای این امر باید در چینش الگو روی لایه های پارچه ابتکار به خرج داد و در چینش لایه های پارچه دقت کرد و در صورت امکان از برشکاران زبده استفاده نمود. یکی دیگر از عوامل مؤثر روی دم قیچی ها، عرض پارچه می باشد که باید متناسب با الگو انتخاب شود.

 

clothing-rochi4246cut

مطالب مشابه رو از دست ندید!

 

 

هزینه دوخت و مزد زیردستان

یک تولید کننده برای کاهش هزینه تولید لباس باید روی مزد و حقوق کارگران دقت داشته باشد. باید کارگرانی را انتخاب نماید که در عین داشتن مهارت کافی و وجدان کاری، منصف هم باشند.

برای تولیدی هایی که دارای خیاطی هستند معمولا بهترین شیوه برای پرداخت دست مزد، مزدی دوزی است. یعنی در ازای اجرای هر دوخت مزدی را در نظر گرفته و به دوزنده پرداخت نمود. این روش برای وسط کاران و دیگر زیردستان زیاد مناسب نبوده و بهتر است برای این دسته حقوق ثابت (روزمزد) در نظر گرفت.

 

کاهش هزینه تولید لباس و پوشاک

نکات مهم دیگر برای کاهش هزینه تولید لباس

  1. سعی کنید تا حد امکان و با ابتکار خود هزینه های خدماتی همچون آب، برق، گاز، مالیات، بیمه و … را کاهش دهید.
  2. روی پرتی های حین تولید مانند لباس های زده دار دقت داشته باشید.
  3. با یک حساب داری مناسب می توان بسیاری از هزینه های تولید پوشاک را کاهش و دخل و خرج را هماهنگ نمود. (مهم)
  4. از هزینه های اضافی و غیر ضروری در تولیدات لباس خود اجتناب کنید.
  5. تبلیغات برای تولیدی هزینه نیست و یک نوع سرمایه گذاری به شمار می آید.
  6. همیشه در تعیین قیمت، درصدی را برای پرتی های ندیده در نظر بگیرید.

 

حتما در بخش کامنت ها، نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

گروه مد و لباس روچی