26 سپتامبر 2021

بلاگ

چیدمان الگو چیست؟ + معرفی نرم افزارهای چیدمان الگو برای تولید پوشاک
آموزش های کوتاه

چیدمان الگو چیست؟ + معرفی نرم افزارهای چیدمان الگو برای تولید پوشاک 

با روند پیشرفت سریع جهان در زمینه‌ی تولید صنعتی  لباس با حجم انبوه، نیاز به استفاده از  ابزار‌هایی برای افزایش سرعت و دقت و کاهش هزینه های تولید ضروری شده است.

کسب کار پر بازده تولید پوشاک در داخل کشور، قابلیت این را دارد که بتواند سهم بیشتری  از بازار ایران و حتی بازار های خارجی را بگیرد ولی ابتدا باید ملزومات تولید به صرفه و صنعتی را فراهم کرد.

از مهم‌ترین این شتاب دهنده‌ها، استفاده از نرم افزار های اتوماتیک در تولید پوشاک است که یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین آنها، نرم افزار چیدمان اتوماتیک است.

 

چیدمان الگو چیست؟

در ابتدای راه بهتر است با چیستی چیدمان الگو آشنا شوید تا در نهایت نحوه عملی آن را بیاموزید. در واقع تعریفی که می‌توان از چیدمان الگو ارائه داد این است فرد خیاط میبایست الگوها را به نحوی کنار هم و بر روی پارچه قرار دهد که علاوه بر توجه به اصول و قواعد دوخت، کمترین پرتی را نیز داشته باشد. در واقع اگر یک خیاط چیدمان الگو را به درستی انجام ندهد، بخش قابل توجهی از پارچه بلا استفاده مانده و به دلیل آن که نظم درستی ندارد به عنوان پرتی و دور ریز شناخته می‌شود.

به فرایند کنار هم قرار دادن قطعات الگوی بریده شده بر روی پارچه، با در نظر گرفتن قواعد مربوط به دوخت، به صورتی که کمترین حد دور ریز را داشته باشد، چیدمان می گویند.

روش سنتی چیدمان دستی توسط فرد به دلیل امکان خطای انسانی و زمان زیادی که برای چیدمان می برد در حال منسوخ شدن است، این روزها با کمک نرم افزارهای موجود می‌توان به راحتی نحوه چیدمان درست پارچه را استخراج کرد و مورد استفاده قرار داد.

باید تاکید کنیم چنین روش‌هایی به تولیدی‌های لباس یاری می‌رساند تا با کاهش ضریب خطا، زمان کمتری صرف کرده و میزان استفاده از پارچه مورد نیاز را نیز به حداقل برسانند در حالی که پیش از این، افراد زمان بسیاری را برای یافتن بهترین روش چیدمان صرف می‌کردند که عموما خطاهای بسیاری را نیز شامل می‌شد.

 

 

چرا باید از نرم افزارها استفاده کرد؟

این روزها با رشد تکنولوژی و پیشرفت ابزارهای کاربردی، دیگر استفاده از روش‌های سنتی منسوخ شده‌اند تا جایی که به دلیل زمان‌بر بودن و هزینه‌های بالا، طرفداران خود را از دست داده‌اند. کافی است برای اثبات صحت این حرف بررسی اجتمالی در خصوص نحوه تولید پوشاک در کشورهای جهان اول انجام دهید آن وقت است که خواهید دید این کشورها با بهره‌گیری اصولی و درست از ابزارهای روز، توانسته‌اند روش‌های جدیدی ایجاد کرده و با مدیریت صحیح تولید خود، علاوه بر کاهش هزینه تولید، کیفیت محصولاتشان را نیز افزایش دهند. به همین دلیل است که می‌گوییم نرم افزارهای جدید به داد صنعت تولید پوشاک رسیده‌ و بسیاری از تولیدی‌ها را از خطر ورشکستگی دور نگه داشته‌اند.

امروزه نرم افزارهای کاربردی در حوزه طراحی و چیدمان الگو در اختیار تولیدی‌ها قرار گرفته است که علاوه بر سرعت بخشیدن به مراحل انجام کار، سبب می‌شود تا نحوه چیدمان به دستی انجام بگیرد. لازم به ذکر است که بین چینش الگو به صورت کامپیوتری و دستی تفاوت بسیاری وجود دارد زیرا کامپیوتر جزئیات بیشتری را مد نظر قرار داده و با توجه به سایزی که توسط کاربر ارائه می‌شود، چینش را انجام می‌دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های استفاده از نرم افزار برای چینش پارچه این بوده که شما می‌توانید الگوهای خود را ذخیره کرده و هر زمان که به آنها احتیاج داشتید آنها را مورد استفاده قرار دهید.
در نهایت در خصوص لزوم استفاده از نرم افزارهای روز باید بگوییم رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته در تولید پوشاک، بهره‌گیری از روش‌های صنعتی و استفاده از ابزارهای روز دنیا است تا جایی که بزرگترین برندهای دنیا با استفاده از این نرم افزارها فعالیت کرده و برندی موفق را ثبت نموده‌اند.

 

 

پرتی کمتر پارچه با چینش کامپیوتری الگو

برش پارچه و نحوه چینش الگو امری بسیار جدی در تولید پوشاک محسوب می‌شود تا جایی که عدم رعایت ملزومات آن می‌تواند ضرر و زیان بسیاری برای شما به عنوان یک تولید کننده به همراه آورد و سبب شود پارچه بسیاری هدر رفته و بیش از حد نیاز پارچه مصرف شود. البته این امر شاید هنگام دوخت یک لباس در منزل به چشم نیاید و ضرر آنچنانی برای خیاط خانگی ایجاد نکند اما تصور کنید که یک تولیدی به صورت انبوه و بدون استفاده از ابزارهای پیشرفته، اقدام به چینش الگو کرده و با یک خطای کوچک بخش بسیار زیادی از پارچه‌های موجود خود را هدر بدهد، آن وقت فکر می‌کنید آن تولیدی تا چه میزان در فعالیت‌های خود موفق خواهد بود؟

باید بگوییم این روزها که تمامی بخش‌های زندگی ما با ابزارهایی چون کامپیوتر و نرم‌افزارهای گوناگون گره خورده است، عدم استفاده از آنها مشکلاتی چون نمونه فوق را ایجاد می‌کند اما کافی است تولیدی‌ها تلاش کنند تا خود را به روز کرده و از امکانات جدیدی که در اختیارشان قرار گرفته، استفاده نمایند آن وقت است که نتیجه بهتری به دست آورده و سود بیشتری نیز عایدشان می‌شود.

در واقع می‌توان گفت این نرم‌افزارها کمک می‌کنند تا روند تولید، سرعت گرفته و دقت در مسیر طراحی و چینش الگو نیز افزایش یابد که این امر در نهایت به کاهش هزینه‌های تولید منجر می‌گردد. اگر می‌خواهید هنگام چینش الگو در پارچه، بهترین نتیجه را به دست آورید، با ما همراه باشید تا در ادامه گزارش، اطلاعات تکمیلی را برایتان بازگو کنیم.

 

 

نرم افزار های موجود در صنعت پوشاک ایران

امروزه نرم افزار های تخصصی چینش الگو فراوانی در دنیا وجود دارند از رایج ترینشان در ایران می توان به گربر، لکترا ، جمینی و محافظت اشاره کرد.

تاکید متخصصین برای انجام فرآیند چیدمان اتوماتیک توصیه مقرون به صرفه‌ای است که بر بازدهی کسب و کارتان تاثیر زیادی دارد زیرا اولین اصل در تولید، کاهش هزینه‌ها است. استفاده حداکثر از پارچه‌ها صرفه نظر از صرفه جویی در وقت و هزینه باعث می شود با قیمت تمام شده‌ی پایین تری محصول  را به بازار ارائه کنید و حاشیه سود خود را افزایش دهید.

 

 

روش کار نرم افزار چیدمان الگو

نرم افزار، قطعات الگوی کامپیوتری را دریافت و آنالیز می کند و بهترین چیدمان را انجام داده و طبق زمان بندی مشخصی ارائه می کند. نرم افزار چیدمان طبق الگوریتم های از پیش تعیین شده به گونه‌ایی این قطعات را کنار هم می گذارد که کمترین دوری ریز را داشته باشد.

طرز چیدمان نسبت به نوع پارچه و طرح نهایی مد نظرمان قابل تغییر است.در یک فرآیند چیدمان قطعات به لباس های مختلف در سایز های مختلف با رعایت قوانین مربوط به خیاطی مانند یک پازل در کنار هم چیده شده‌اند، به گونه ای که بیشترین بازده در استفاده از پارچه را برای تولید پوشاک فراهم می کنند. نرم افزار با کمک هوش مصنوعی خود چیدمان های مختلفی از قطعات الگو را تحلیل کرده و در مدت زمان بسیار کوتاهی مقرون به صرفه‌ترین چیدمان پوشاک را به ما ارائه می دهد.

 

در حالت کلی به سه روش می توان از این گونه نرم افزار ها در چیدمان الگو استفاده کرد:

 1. به صورت کاملا دستی چیدمان الگو را آنطور که می خواهید، انجام دهید و خود تمام قطعات را کنار یکدیگر قرار دهید. این روش برای چیدمان الگو بر روی پارچه های خاص و در شرایط ویژه مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بهینه سازی مصرف پارچه در این روش کمتر از روش های دیگر چیدمان الگو است.
 2. فرآیند چیدمان الگو به صورت کاملا خود کار توسط نرم افزار انجام شود. این روش برای اکثر چیدمان‌ها بهترین نتیجه را دارد و اگر مدل خاصی برای برش در نظر نداشته باشیم بهتر است به منظور افزایش راندمان برش از آن استفاده کنیم.
 3. روشی تلفیقی از ترکیب فرآیند چیدمان الگو دستی و  خودکار حاصل می شود. در این روش کاربر متخصص نرم افزار به راحتی می تواند با تنظیم مورد های مربوط به چیدمان الگو تعدادی از قطعات را به صورت دستی در محل های موردنظر قرار داده و بقیه فضای چیدمان را با استفاده از چیدمان اتوماتیک پر نماید.

 

 

تنظیمات نرم افزار چیدمان الگو

موارد مهمی مانند درجه‌ی آزادی چرخش برای قطعات الگو، امکان آینه ای شدن قطعات، محدودیت های قرار گرفتن قطعات روی قسمت های پارچه، چیدمان گروهی، میزان آب رفت پارچه، فاصله‌ی دو قطعه در کنار یک دیگر و… برای نرم افزار قابل تعریف است.در نهایت زمانی را برای این چیدمان در نرم افزار قرار می دهند تا خروجی مورد نظر توسط نرم افزار تولید و آماده‌ی چاپ بر روی کاغذ برش و یا ارسال برای دستگاه برش لیزری شود.

 

 

جمع بندی:

در این مطلب سعی کردیم شما را با کلیات موضوع چیدمان الگو و اهمیت آن در طراحی الگو آشنا کنیم، اگر همچنان سوالی دارید یا دوست دارید نظر خودتون رو با ما به اشتراگ بگذارید، حتما از بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

 

پست های مشابه

11 Comments

 1. رضا

  سلام آیا می توان نرم افزار رو چی رو برای چیدمان الگوی عروسک نیز استفاده کرد

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. روچی نرم افزار چیدمان نداره.

 2. فاطمه

  سلام.این نرم افزار چیدمان رو از کجا میتونیم تهیه کنیم؟؟؟

  1. تیم روچی

   سلام. شرکت بوریا

 3. سیداحمد سادات

  سلام.برای اموزش جمینی کدوم اموزشگاه رو پیشنهاد میکنید. ممنون.

  1. تیم روچی

   سلام. شرکت بوریا

 4. میثم

  سلام نرم افزار اپتیکس چطور هست

  1. تیم روچی

   سلام. وقتتون بخیر. ما یه گروه مشاوره کسب و کارهای پوشاک و نساجی داریم که افرادی که سال ها در صنعت نساجی و پوشاک فعالیت دارند در این گروه هستند میتونید در این گروه عضو بشید دوستان ما در این گروه حتما شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   لینک گروه گروه تخصصی کسب و کارهای پوشاک و نساجی: https://t.me/Pooshaakbusiness

 5. الی

  سلام شغل برای کاربراین نرم افزارهست?بازارکارش چه طوره?

  1. اپراتور روچی

   سلام و عرض ادب. دوست عزیز برای تحقیق درمورد هر موضوعی، پیشنهاد میشه از کانال های کاملا مرتبط با همان موضوع و فعال در آن حوزه جستجو را انجام دهید و بر مبنای تیپ شخصیتی و شرایط خودتان ، دست به انتخاب شغل بزنید.

 6. ملیحه مدارائی

  سلام وقت بخیر من نرم افزار جمینی آموزش دیدم البته تازه،آموزش دیدم، بعداز چند جلسه متوجه شدم که من هر چقدر الگو بکشم نمیتونم خروجی بگیرم ، قفل نرم افزار ۴۰میلیون هست آموزشگاه هم پشتیبانی نمیکنه که من اونجا الگو بکشم و خروجی بگیرم. در صورتی من از اول قصد داشتم الگو بکشم و بفروشم نه اینکه برای جایی کار کنم. حالا یک نرم افزار کاربردی که اینقدر گرون نباشه و بتونم خروجی بگیرم ببرم الگو پرینت بگیرند معرفی کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

جشنواره تابستانه روچی تا آخر این هفته تمدید شد!مشاهده محصولات
+ +