پارچه پوپلین یکی از پارچه های محبوب در بین خیاطان، طراحان و تولید کنندگان لباس است. ویژگی هایی مانند بافت فشرده تار و پود، نرمی و لطافت، وزن سبک و الیاف طبیعی، سبب شده اند این پارچه در دسته بندی پارچه های خاص و با کیفیت قرار بگیرد.

ممکن است قبلا لباس هایی که با پارچه پوپلین دوخته شده اند را پوشیده باشید؛ اما از نام پارچه به کار برده شده در لباس خود مطلع نباشید. شناخت ماهیت و نحوه مراقبت از پارچه پوپلین به شما کمک می کند تا در هنگام خرید لباس، با کیفیت ترین ها را انتخاب کنید و پس از خرید نیز به بهترین شکل از لباس ها ی خود مراقبت کنید.

موضوعاتی که در این صفحه از روچی میخوانید:

پارچه پوپلین چه نوع پارچه ای است؟

پارچه پوپلین(poplin) یک نوع پارچه ساده و محکم است که با نخ های تار ظریف و پودهای درشت بافته می شود. اصطلاح “پوپلین” اولین بار در قرن پانزدهم در اوینیون فرانسه ظاهر شد. نام این پارچه به محل تولید اولین پارچه پوپلین یعنی کاخ پاپ برمی گردد.

آشنایی با پارچه پوپلین و کاربردهای آن

در آن زمان، پوپلین را با تار ابریشم و پود پشم درست می کردند و بیشترین کاربرد را در دوخت لباس و روکش صندلی داشت. امروزه پارچه های 100٪ پنبه پوپلین و همچنین ترکیب های مصنوعی (پلی استر و لاکرا) این پارچه را می توان در بازار پیدا کرد.

وزن متوسط پارچه های پوپلین پنبه ای حدود 100 گرم در متر مربع است. این پارچه خوش دوخت، خنک و بادوام بیشتر در دوخت پیراهن های مردانه، پیژامه، لباس خواب و لباس کودک کاربرد دارد.

خرید پارچه متری

کاربردهای پارچه پوپلین

در اصل از پارچه poplin به دلیل ویژگی های شگفت انگیز آن، برای ساخت لباس های زنانه استفاده می شد. در زمان جنگ، این پارچه برای ساخت لباس نظامی به کار برده می شد، زیرا به اندازه کافی خنک و در عین حالم محکم و بادوام بود. پوشیدن این لباس در تمام طول روز مشکلی از نظر گرما برای سربازان ایجاد نمی کرد، علاوه بر این در شرایط سخت پاره نمی شد و دوام بالایی داشت.

امروز پوپلین از نظر زیبایی و کیفیت تنوع بیشتری دارد، بنابراین کاربردهای آن نیز بیشتر شده است.

دوخت پیراهن مردانه

خرید انواع پارچه عمده

پوپلین یکی از متداول ترین پارچه های پیراهنی است. از بلوزهای معمولی گرفته تا پیراهن های مردانه و حتی پیراهن های رسمی همگی با پارچه پوپلین قابل دوخت هستند. در آب و هوای گرم، استفاده از پیراهن های مردانه دوخته شده با پارچه پوپلن پنبه ای بهترین راهکار است.

آشنایی با پارچه پوپلین و کاربردهای آن

دوخت انواع لباس های زنانه

متخصصان خیاطی و طراحان مد از پوپلین برای دوخت دامن استفاده می کنند زیرا وزن آن سبک است و شکل خود را حفظ می کند. علاوه بر این به راحتی چروک نمی شود و در صورت چروک شدن بدون هیچ مشکلی اتو می شود. کت های زنانه و پیراهن های بلند زنانه را نیز می توان با این پارچه دوخت.

آشنایی با پارچه پوپلین و کاربردهای آن

تهیه لباس خواب

لباس خواب باید یک لباس سبک، خنک و راحت باشد. این 3 ویژگی به خوبی در پارچه پوپلین دیده می شوند، بنابر این یکی از بهترین پارچه ها برای دوخت لباس خواب است.

از پارچه های طرحدار پوپلین برای دوخت لباس کودک، لباس های تابستانه و غیره نیز استفاده می شود.

تفاوت پارچه پوپلین و ماهوت

پارچه poplin اغلب با پارچه ماهوت( Broadcloth) اشتباه گرفته می شود. از لحاظ ظاهری این دو پارچه شباهت بسیار زیادی به هم دارند و تفاوت اصلی آن ها در ضخامت نخ های استفاده شده در بافت این پارچه ها نهفته شده است.

آشنایی با پارچه پوپلین و کاربردهای آن

پارچه ماهوت به روشی مشابه پارچه پوپلین بافته می شود، با این تفاوت که نخ های استفاده شده در آن بسیار ضخیم تر هستند و پارچه تولید شده محکم تر و زبرتر است. در مقابل، پارچه پوپلین با یک نخ تار ظریف ویک نخ پود ضخیم تر بافته می شود که منجر به تولید پارچه ای محکم، اما لطیف می شود.

نحوه مراقبت از پارچه پوپلین

هر لباسی بسته به نوع پارچه ای که در دوخت آن به کار رفته، به مراقبت های خاص خود نیاز دارد. این مراقبت ها شامل مواد شوینده استفاده شده برای شستشوی لباس، دمای آب، نحوه خشک کردن، اتو کشی و غیره می شوند.

آشنایی با پارچه پوپلین و کاربردهای آن

این پارچه را به هیچ وجه با آب داغ نشویید، برای شستن آن از آب خنک یا ولرم استفاده کنید. از به کار بردن شوینده های خیلی قوی برای شستن آن خودداری کنید. به هیچ عنوان برای خارج شدن آب از این پارچه آن را فشار ندهید یا مچاله نکنید. هنگام اتوکشی پوپلین از حرارت متوسط استفاده کنید.

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی روچی