25 سپتامبر 2021

بلاگ

نکاتی که حتما برای انتخاب کت شلوار مناسب باید بدانید!
مبانی مد و فشن

نکاتی که حتما برای انتخاب کت شلوار مناسب باید بدانید! 

کت و شلوار، به عنوان پوششی رسمی برای آقایان محسوب می‌شود که انتخاب نادرست آن می‌تواند ظاهری نامرتب از آن‌ها به نمایش بگذارد. در حالت کلی کت شلوار مناسب می‌تواند شما را فردی منظم، خوش استایل و البته خوش پوش نشان دهد.

این مسئله به خوبی اهمیت انتخاب کت و شلواری مناسب اندام شما را نشان می‌دهد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که صرفا با پرداخت پول بیشتر نمی‌توانید لباس مناسب خود را خریداری کنید؛ بلکه تنگ  و گشادی و اندازه لباس اهمیت زیادی در تناسب آن روی بدن شما دارد. در این نوشتار نکات اصولی دوخت، خرید و انتخاب کت شلوار مناسب را بیان می‌کنیم. در ادامه همراه ما بمانید.

 

 

کت شلوار مناسب شما چه خصوصیاتی دارد؟

انتخاب کت شلوار مناسب

در حال حاضر مرسوم شده است که کت و شلواری با اندازه تنگ‌تر از حد معمول انتخاب می‌شود. ولی فراموش نکنید که در هر صورت باید کت‌وشلوار اندازه مناسبی داشته باشد و به خوبی روی تن بنشیند. همچنین نباید پاچه شلوار، بلندی کت، بلندی آستین و… بیش‌ازحد تنگ و یا گشاد باشد. به همین دلیل در ادامه به تمامی این موارد اشاره می‌کنیم تا بتوانید کت‌وشلواری با اندازه و سایز دقیق و متناسب با اندام خود داشته باشید.

 

شانه

در کت و شلوار باید شانه‌ها به صورت کاملا صاف و با ایستایی زیاد قرار بگیرد. درز آستین در قسمت سرشانه باید دقیقا در امتداد استخوان شانه قرار بگیرد. اگر این درز به سمت گردن متمایل شود و یا اینکه از شانه آویزان شود، به خوبی روی تن نمی‌نشیند و جلوه‌ای موج‌دار و همراه با چین و چروک از سرشانه به نمایش می‌گذارد. علاوه بر آن پدهایی که در شانه قرار می‌گیرند باید مسطح و صاف باشند و دقیقا موازی با درز آستین باشند. در غیر این صورت لباس نمای خوبی نخواهد داشت و موقع پوشیدن آن احساس راحتی نیز نخواهید کرد.

 

آستین کت شلوار

سایز مناسب کت شلوار

این قسمت از کت و شلوار بسیار مهم است. بلندی و یا کوتاهی آستین شما را شلخته نشان می‌دهد. برای داشتن کت شلوار مناسب، نباید قد و طول آستین از انگشت شست پایین‌تر قرار بگیرد. ممکن است نتوانید اندازه دقیق آن را تشخیص دهید. در این حالت می‌توانید به پیراهنی که پوشیدید توجه کنید. سعی کنید آستین پیراهن حدود 2 سانتیمتر از زیر کت مشخص باشد.

خرید پارچه متری و لوازم خرازی

 

 

پیشنهاد ما به شما، خرید الگوی کت شلوار مردانه از روچی است!

 

 

بلندی کت

باید قد کت دقیقا موازی و در راستای قد آستین باشد. به عبارت دیگر تصور کنید که پشت کت یک خط صاف و مستقیم باشد، باید انتهای کت روی باسن قرار بگیرد و از آن پایین‌تر نباشد. علاوه بر آن قد کت نباید بلندتر از قد آستین باشد؛ بلکه باید بتوانید با انگشت به خوبی زیر کت را لمس کنید.

 

سایز کت

https://rochi.ir/mag/wp-content/uploads/2015/08/Coat-1.jpeg

تنگ و یا گشاد بودن کت چهره‌ای نامرتب و ناموزون از شما به نمایش می‌گذارد. هنگامی که دکمه کت را می‌بندید، نباید دکمه‌ها به سختی بسته شوند و با اینکه آن‌قدر کت گشاد باشد که فضای زیادی ایجاد شود. همچنین قسمت پایینی کت نباید روی باسن تنگ باشد. به همین دلیل بعد از پرو کت، یک‌بار دکمه‌ها را ببندید و بنشینید. با این کار میزان تنگی و گشادی کت در قسمت دکمه‌ها و پایین کت مشخص می‌شود.

 

سایز شلوار

برای انتخاب یک شلوار مناسب نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید. یکی از این موارد بلندی قسمت انتهایی شلوار است. این قسمت نباید به قدری بلند باشد که کاملا روی کفش را بگیرد. همچنین کوتاه بودن قد آن ظاهری متفاوت و گاهی اوقات ناتوان در انتخاب لباس مناسب از شما به نمایش می‌گذارد. بهترین کار برای اندازه‌گیری دقیق قد شلوار، پوشیدن کفش مورد نظر شما است. بعد از پوشیدن کفش، باید قسمت انتهایی شلوار دقیقا بالای کفش قرار بگیرد تا اندازه آن درست باشد.

 

در کنار قد و بلندی شلوار، تنگی و گشادی آن هم اهمیت دارد. این مسئله در قسمت پشت شلوار خود را نشان می‌دهد. بعد از پرو شلوار، توجه کنید که در قسمت زیر باسن لباس جمع و یا کشیده نشده باشد. هر کدام از این موارد می‌تواند ظاهری شلخته در شلوار ایجاد کند.

 

دکمه

شاید تصور کنید که دکمه‌ها چندان اهمیت ندارند؛ در حالی که چنین نیست. سه مدل مختلف کت سه دکمه، دو دکمه و یک دکمه‌ای در بازار موجود است که هر کدام استایلی متفاوت از شما نشان می‌دهد. البته کت‌های سه دکمه‌ای قدیمی به نظر می‌رسند و چندان مناسب جوانان نیست. اما افراد با قد بلند می‌توانند از آن استفاده کنند؛ زیرا اندامشان متناسب‌تر به نظر خواهد رسید.

کت‌های امروزی بیشتر دو دکمه دوخته می‌شوند و گزینه مناسبی برای مردان بلندقد با اندام کشیده است. همچنین اگر به دنبال نشان دادن ظاهری مدرن و خاص هستید، کت یک دکمه‌ای انتخاب کنید.

 

 

کت شلوار مناسب با قد و سایز شما

خرید الگوی کت شلوار مردانه

هر کدام از آقایان با قد بلند و کوتاه باید در انتخاب لباس خود به این موضوع توجه کنند. آقایانی که قد کوتاهی دارند با پوشیدن شلواری باریک می‌توانند قد خود را بلندتر نشان دهند. علاوه بر آن شانه‌های کت باید دقیقا متناسب و در راستای سرشانه قرار بگیرد تا قد شما را بلندتر نشان دهد.

افراد پر و چاق نیز می‌توانند همانند افراد کوتاه قد، کت و شلواری انتخاب کنند که اندام را باریک‌تر و بلندتر نشان دهد. همچنین پارچه مناسب دوخت کت شلوار باید از جنسی سبک و پنبه‌ای باشد تا شما را لاغر و باریک نشان دهد.

 

 

احتمالا این مقاله رو هم بپسندید!

 

 

آقایان قد بلند نیز بهتر است شلواری انتخاب کنند که روی کفش قرار بگیرد. همچنین آستین کت نباید کوتاه باشد، زیرا قد شما را بلندتر نشان می‌دهد. سعی کنید کتی با آستین بلند انتخاب کنید تا تعادل در قد شما ایجاد کند.

افراد لاغر اندام نیز می‌توانند این توصیه را انجام دهند. علاوه بر آن کت و شلواری انتخاب کنید که با پارچه فاستونی، بافت‌دار و یا پشمی دوخته شده باشد. انتخاب پارچه‌ای با طرح شلوغ مانند چهارخانه نیز می‌تواند شما را درشت‌تر و چاق‌تر نشان دهد. همچنین در قسمت سرشانه از پد شانه استفاده کنید تا چهارشانه و پرتر دیده شوید.

 

اکسسوری مناسب برای کت شلوار

 

در کنار انتخاب کت شلوار مناسب نمی‌توان سایر اکسسوری‌ها را نادیده گرفت. بهتر است رنگ اکسسوری‌ها متناسب با رنگ کت و شلوار باشد. به طور مثال برای یک کت و شلوار مشکی رنگ، انتخاب اکسسوری‌هایی با رنگ مشکی، قهوه‌ای، یشمی و… است. البته می‌توانید این موارد شامل کفش، کمربند، ساعت و… را همرنگ انتخاب کنید تا هماهنگی برقرار شود.

اما فراموش نکنید که رنگ آن‌ها بیش‌ازحد متفاوت از رنگ کت و شلوار نباشد. در بیشتر مواقع انتخاب اکسسوری‌ها با رنگ قهوه‌ای گزینه خاص، زیبا و شیکی است که تقریبا با رنگ‌های مختلف کت و شلوار هارمونی دارد.

در ادامه، چندین عکس مناسب ، برای راهنمای انتخاب کت شلوار مناسب را برای شما به نمایش میگذاریم که میتواند در انتخاب و خرید کت شلوار مناسب به شما کمک کند.

wpid-kot-va-shalvar-monaseb-2.jpg.jpeg

 

 

 

حال به معرفی کامل 7 نکته مهم که در خرید و انتخاب کت و شلوار مناسب باید رعایت کنید میپردازیم:

 

 

1 – نوع پارچه‌ی به کار رفته در کت و شلوار

برای دوخت کت و شلوار مردانه و زنانه از پارچه‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. برخی از این پارچه‌ها با داشتن طرح‌های جذاب برای مدل‌های اسپرت مناسب هستند و برخی دیگر برای دوخت کت و شلوارهای رسمی و کلاسیک استفاده می‌شوند.

برای آشنایی کامل با انواع پارچه مناسب برای دوخت و خرید کت شلوار، مقاله ” بهترین پارچه های کت و شلواری ” ما رو از دست ندید!

 

 

 

2 – نوع مدل استفاده شده برای دوخت کت و شلوار

دوخت کت و شلوار معمولا بر اساس استانداردهای کت و شلواری انجام می‌شود. به همین دلیل برای انتخاب کت و شلوار بهتر است فیزیک و استایل خود را در نظر بگیرید. از جمله انواع مدل‌های کت و شلوار مردانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 مدل اسلیم فیت

مدل اسلیم فیت یا چسبان یکی از محبوب‌ترین مدل‌های کت و شلوار است که منجر به مدرن شدن استایل شما می‌شود. برای دوخت این نوع از کت و شلوارها باید تمامی اندازه‌ها طوری باشد که اجزای لباس کاملا به بدن بچسبد.

اما نکته‌ی مهم اینجاست که از مدل اسلیم فیت تنها کسانی می‌توانند استفاده کنند که فیزیک بدنی آن‌ها نیز اسلیم باشد. در غیر این‌صورت، زیبایی و جذابیت خود را از دست می‌دهد.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

مدل کلاسیک

اگر از نظر بدنی استایل خوبی ندارید و مقداری اضافه وزن نیز در شما مشاهده می‌شود، بهتر است به دنبال خرید کت و شلوارهای مدل کلاسیک یا گشاد باشید. این مدل‌ها باعث راحتی شما در مجالس و مهمانی‌ها شده و شما را جذاب‌تر نشان می‌دهد.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

مدل رگولار

کت و شلوارهای دوخته شده بر اساس الگوهای رگولار یا مدرن برای افرادی مناسب هستند که اسلیم فیت نیستند اما اضافه وزن چندانی نیز ندارند. در این الگو، تمامی برش‌ها طوری انجام می‌شود که ظاهر کت و شلوار بسیار مدرن به نظر برسد. علاوه بر آن، با پوشیدن کت و شلوارهای رگولار احساس راحتی خوبی نیز خواهید داشت.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

مدل فراگ

مدل فراگ یکی از مدل‌های خاص کت وشلوار در دهه نود میلادی بوده است که امروزه نیز طرفداران زیادی دارد. مدل فراگ دارای یک طراحی کلاسیک و رسمی است که بیشتر برای مراسمات مهم و خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرم سرشانه‌ها و بیشتر بودن طول قسمت پشتی کت باعث جذاب‌تر شدن این مدل شده است.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

3 – انتخاب نوع یقه کت

بسیاری از طراحان مد و فشن بر این عقیده هستند که نوع یقه‌ی لباس تاثیر زیادی روی زیباتر شدن آن دارد. به همین دلیل، برای یقه کت طراحی‌های مختلفی انجام شده است. برخی از این مدل‌ها عبارتند از:

مدل یقه ناچ

این نوع یقه از دو قسمت تشکیل شده است که هر کدام با برگرداندن پارچه‌ی کت به سمت داخل و سپس دوختن آن‌ها تشکیل می‌شود. این دو قسمت طوری برش می‌خود که با یک زاویه‌ی 75 تا 90 درجه به هم متصل شوند.

یقه‌های ناچ برای کت و شلوارهای روزمره بسیار مناسب هستند. اما پهنای یقه باید طوری انتخاب شود که سینه و شانه‌های شما را بهتر نشان دهد. به عنوان مثال اگر قفسه سینه شما دارای پهنای زیادی است، باید از یقه ناچ با پهنای بیشتر استفاده کنید.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

مدل یقه پیک

مدل یقه پیک نیز تقریبا مشابه یقه ناچ است اما لبه‌های تیزتری دارد که به سمت بالای شانه‌ها متمایل شده است. این نوع از یقه‌ها بسیار رسمی‌تر از یقه ناچ بوده و برای جلسات رسمی و مهمانی‌ها می‌توان از آن استفاده کرد.

همچنین برای انتخاب کت و شلوار با دو ردیف دکمه بهتر است به دنبال یقه پیک باشید چرا که هماهنگی بیشتری با هم دارند.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

 مدل یقه شال

اگر بخواهید به یک مجلس عروسی بروید و یا در یک مراسم رسمی سخنرانی کنید، می‌توانید از کت با یقه شال استفاده کنید. این یقه‌های هیچگونه بریدگی و جای دوختی ندارند و مانند یک شال در اطراف کت دوخته شده‌اند. معمولا جنس این شال‌ها را نیز از جنس مخمل و ساتن در نظر می‌گیرند که جذابیت آن را دو چندان می‌کند.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

 مدل یقه بلیزر

مدل یقه بلیزر بیشتر برای طراحی پالتو، بارانی و کت‌های مردانه به کار می‌رود و طرفداران بسیاری دارد. طراحی نوک تیز در گوشه و چند تکه بودن یقه از ویژگی‌های اصلی یقه بلیزر است.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

 مدل یقه انگلیسی

این مدل یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های یقه است که شباهت زیادی به یقه بلیزر دارد. این مدل نیز بیشتر در پالتو‌ها کاربرد داشته و به صورت برگردان دوخته می‌شود.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

4 – انتخاب نوع آستین

هنگام خرید کت و شلوار ممکن است مدل‌های مختلفی برای آستین کت و آستین پیراهن مشاهده کنید که هر کدام از آن‌ها با مدل خاصی هماهنگ می‌شود. اما پیشنهاد ما این است که برای آستین پیراهن حتما به دنبال آستین‌های دوبل باشید. زیرا این آستین‌ها باعث زیباتر شدن آستین کت می‌شود.

یکی دیگر از نکات مهم این است که اندازه‌ی آستین کت باید کوتاه‌تر از آستین پیراهن باشد تا مقداری از پیراهن از روی کت و شلوار مشخص باشد. این اندازه حدودا به اندازه یک سانتی‌متر است.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

5 – انتخاب رنگ کت و شلوار

انتخاب رنگ برای اجزای مختلف کت و شلوار از اهمیت بسیاری برخوردار است. شما با ترکیب رنگ‌ها می‌توانید ضعف‌های موجود در استایل خود را تا حدودی پوشش داده و جذاب‌تر به نظر برسید. به عنوان مثال برای کت و شلوارهای رسمی معمولا از رنگ‌های سرمه‌ای، خاکستری و مشکی استفاده می‌کنند.

اما برای کت و شلوارهای روزمره و اسپرت از پارچه‌های رنگی و پارچه‌های طرح‌دار نیز می‌توان استفاده کرد. به طور کلی برای انتخاب رنگ کت و شلوارهای مردانه باید قوانین زیر را در نظر داشت:

 

انتخاب رنگ کت و شلوار بر اساس فیزیک بدنی

تجربه نشان داده است که پوشیدن کت و شلوار با رنگ‌های روشن مانند نسکافه‌ای، کرم و سفید بیشتر برای کسانی مناسب است که استایل خوبی داشته و اضافه وزن ندارند. این در حالی است که پوشیدن کت و شلوارهای تیره معمولا به افراد دارای اضافه وزن توصیه می‌شود.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

 انتخاب رنگ کت و شلوار بر اساس فصل

شاید برایتان جالب باشد که برخی از رنگ‌ها فقط برای یک فصل خاص مناسب هستند و بهتر است در سایر فصول کمتر مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال در فصل بهار انتخاب کت و شلوار طوسی بهترین گزینه برای شما است؛ چرا که این رنگ قابلیت هماهنگ شدن با سایر رنگ‌ها را داشته و از نظر تیپ و استایل نیز بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

در فصل تابستان نیز استفاده از کت و شلوارهای کرم و بژ می‌توانید منحصربفرد باشد. اما در پاییز و زمستان پوشیدن کت و شلوار تیره مانند قهوه‌ای تیره و شکلاتی یک پیشنهاد هوشمندانه است.

 

انتخاب رنگ کت و شلوار بر اساس رنگ پوست

رنگ پوست نیز تاثیر بسزایی روی انتخاب رنگ کت و شلوار دارد. مطابق با یک قانون کلی، بهتر است همیشه از رنگ‌های متضاد با رنگ پوست استفاده کرد. به طور مثال اگر پوست‌تان تیره است، باید از کت و شلوارهای روشن استفاده کنید. البته رنگ پیراهن و سایر اکسسوری‌ها می‌تواند مطابق با رنگ پوست باشد.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

 

6 – انتخاب اکسسوری‌ها

برای داشتن یک استایل مناسب می‌توان در کنار کت و شلوار از اکسسوری‌های متنوع نیز استفاده کرد. از جمله این اکسسوری‌ها می‌توان کراوات، پاپیون، دکمه سر آستین، دستمال و سایر زیورآلات را نام برد. اگر بخواهید تیپ شما مدرن و لوکس به نظر برسد باید از کراوات‌های ابریشمی استفاده کنید که دارای تناسب رنگی با پیراهن و کت و شلوار شما است.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

7 – رعایت کردن قوانین مربوط به پوشیدن کت و شلوار

پس از خرید و انتخاب کت و شلوار مناسب باید برخی قوانین را رعایت کنید تا تیپ و استایل شما بدون نقص باشد. برخی از این قوانین عبارتند از:

 

 کت‌های رسمی را با شلوار جین نپوشید!

پوشیدن یک کت رسمی به همراه شلوار جین می‌تواند ضربه‌ی شدیدی به استایل شما وارد کند. همچنین از پوشیدن کفش‌های اسپرت با کت و شلوارهای مجلسی نیز به شدت خودداری کنید.

 

 به نوع دکمه‌ها و بستن آن‌ها دقت کنید

در الگوی دوخت یک کت و شلوار ممکن است از دکمه‌های مختلفی برای طراحی استفاده شده باشد اما اصلا نیازی نیست که همه‌ی آن‌ها را ببندید؛ زیرا این کار ظاهر چندان خوشایندی ندارد.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

اندازه قد شلوار را متناسب در نظر بگیرید

بلند بودن شلوار باعث افتادن روی کفش و چروک شدن آن می‌شود. از طرفی اگر قد شلوار کوتاه باشد، قسمتی از جوراب و مچ پای شما مشخص خواهد شد. بنابراین قد شلوار باید دقیقا روی کفش باشد.

 

از دستمال جیب و کراوات یکسان استفاده نکنید

برخی از افراد تصور می‌کنند که با ست کردن دستمال جیب و کراوات می‌توانند استایل بهتری داشته باشند. در حالی‌که این یک تصور غلط است و معمولا نباید این دو اکسسوری را با هم ست کرد.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل خود بهتر است به برخی از نکات توجه داشته باشیم. به عنوان مثال رنگ کت و شلوار، جنس پارچه‌، نوع یقه و آستین، نوع دوخت و الگوی کت و شلوار و همچنین نوع اکسسوری‌های مورد استفاده می‌تواند تاثیر بسزایی روی تیپ و استایل شما داشته باشد.

7 نکته ضروری برای انتخاب کت و شلوار متناسب با استایل شما

تجربه نشان داده که پوشیدن کت و شلوار با یقه انگلیسی بهتر است به همراه پیراهن‌های کلاسیک باشد. علاوه بر آن، رنگ کت و شلوار نیز باید متناسب با رنگ پوست انتخاب شود.

 

 

کلام پایانی

در هنگام خرید و انتخاب کت شلوار مناسب باید به موارد مختلفی مانند قد، چاقی و لاغری، اندازه آستین کت، بلندی شلوار و… توجه کنید. کم توجهی به هر کدام از این موارد می‌تواند لباس شما را نامناسب کند و استایلی شلخته و نامرتب از شما به نمایش بگذارد. اما در کنار تمامی این موارد جنس پارچه کت و شلوار اهمیت زیادی دارد. اگر قصد دارید کت و شلوار بدوزید، بر اساس چاقی و لاغری اندامتان پارچه‌ای مناسب پیدا کنید.

به این موضوع هم توجه کنید که یک کت شلوار مناسب حتما نباید با پارچه گران قیمت تهیه شده باشد. انتخاب گزینه‌ای که تن خور خوبی روی تن شما داشته باشد، مهم‌ترین اصل در دوخت، خرید و انتخاب کت شلوار مناسب است.

 

منبع : artofmanliness.com

نویسنده : مرضیه سلگی

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

جشنواره تابستانه روچی تا آخر این هفته تمدید شد!مشاهده محصولات
+ +