18 سپتامبر 2021

بلاگ

خط کش خیاطی ؛ معرفی انواع خط کش های خیاطی به همراه کاربرد آنها
ملزومات دوخت

خط کش خیاطی ؛ معرفی انواع خط کش های خیاطی به همراه کاربرد آنها 

خیاطی هم مثل هر حرفه دیگری ابزارها و وسایل خاص خودش را دارد. یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ابزارهای خیاطی خط کش است، اما خط کش خیاطی فقط یک خط کش ساده نیست. در خیاطی خط کش های مختلفی استفاده می شود که هرکدام شکل و کاربرد خاص خود را دارند. در این مقاله قرار است درمورد انواع خط کش ها و کاربردهای آن ها در خیاطی صحبت کنیم.

 

آشنایی با انواع خط کش های خیاطی

خط کش پیستوله یا منحنی فرانسوی

خط کش پیستوله که به آن خط کش منحنی فرانسوی نیز گفته می شود، یکی از متداول ترین خط کش های منحنی در خیاطی است که بیشتر برای طراحی الگو بکار می رود. جنس خط کش پیستوله عمدتا از چوب و پلاستیک است و دارای چندین لبه منحنی شکل متفاوت می باشد.

خط کش منحنی فرانسوی به دلیل تنوع در طرح و شکل معمولا در طراحی مد استفاده می شود. این خط کش برای ترسیم منحنی های ظریف مانند یقه و حلقه آستین، تنظیم الگو و اتصالات معمولی الگو کاربرد دارد.

 

خط کش گرنل

خط کش گرنل هم یکی از انواع خط کش منحنی است که نوع پلاستیکی آن بیشتر در خیاطی استفاده می شود. این نوع خط کش یکی از بهترین خط کش ها برای رسم انحنای فاق در الگوی شلوار است. البته از خط کش گرنل برای رسم انحنای طولانی ناحیه پهلوی ران و باسن هم می توان استفاده کرد.

 

گونیای محدب

گونیای محدب نوعی گونیای پلاستیکی شفاف است که دو ضلع آن صاف و ضلع سوم محدب(برآمده) است. از گونیای محدب هم برای رسم خطوط صاف و هم برای رسم منحنی استفاده می شود. قسمت محدب این ابزار، بهترین وسیله برای متصل کردن چند نقطه مشخص شده در الگو به یکدیگر است.

 

گونیای مقعر

گونیای مقعر یکی از خط کش های پرکاربد در خیاطی است که برعکس گونیای محدب، یکی از اضلاع آن فرورفته(مقعر) است. از این خط کش برای رسم الگوی کاغذی یا کشیدن خطوط روی پارچه استفاده می شود. رایج ترین کاربردهای آن عبارتند از رسم برش های سجاف، اندازه گیری سوراخ های دکمه، پلیسه، رسم الگوی حلقه آستین، یقه و درز پهلو.

لبه منحنی گونیا مقعر نیز اتصال نقاط منفرد مشخص شده به یکدیگر را برایتان امکان پذیر می کند. هر سه ضلع گونیای مقعر بر اساس سانتی متر و میلی متر درجه بندی شده است، جنس پلاستیکی شفاف آن نیز خواندن اعداد را برای شما ساده تر کرده است.

 

خط کش شمشیری

خط کش شمشیری ظاهری مشابه خط کش گرنل دارد و از لحاظ کاربرد هم تقریبا مشابه خط کش گرنل است. از خط کش شمشیری به دلیل قوس ملایم و طول بلندی که دارد بیشتر برای رسم انحنای درزپهلوی شلوار و دامن استفاده می شود. خط کش شمشیری از هر دو لبه طولی خود مدرج شده تا بتوانید از دو طرف خط کش استفاده کنید(البته در برخی مدل ها فقط یکی از لبه های خط کش مدرج است).

 

خط کش مولر

یکی دیگر از خط کش های منحنی مورد استفاده در خیاطی، خط کش مولر است. شکل ظاهری خط کش مولر مشابه خط کش های معمولی است، با این تفاوت که یک سمت خط کش در امتداد طول آن منحنی شکل و محدب است.

از رایج ترین کاربردهای خط کش مولر در طراحی الگو و خیاطی می توان به رسم منحنی باسن، رسم درز آستین در آستین های دو تکه و طراحی یقه های خاص اشاره کرد. خط کش مولر یکی از بهترین ابزارها برای رسم الگوی دامن و شلوار خمره ای است.

 

 

مطالب مشابه:

 

 

 

گونیای سوپر

گونیای سوپر یک گونیای معمولی است که ابتدا و انتهای وتر آن انحنا دارد. سایز کوچک این گونیا برای رسم الگوهای آموزشی کاربرد دارد. از سایز بزرگ گونیا نیز برای رسم حلال حلقه آستین و حلال یقه و سایر برش های زاویه دار استفاده می شود.

 

خط کش تی

خط کش تی که در دو نمونه فلزی و پلاستیکی در بازار یافت می شود یکی از خط کش های پرکاربرد در خیاطی است. نکته مهمی که درمورد خط کش تی وجود دارد مدرج بودن هر دو سمت خط کش برای استفاده راست دست ها و چپ دست ها است. از خط کش تی برای رسم خطوط مستقیم و بلند استفاده می شود.
خط کش تی

خط کش اشل ژله ای

خط کش اشل ژله ای همان گونیا سوپر است و تنها تفاوت آن با گونیا سوپر در متریال آن است. گونیا سوپر معمولا از جنس کاغذ یا پلاستیک خشک است، در صورتی که خط کش اشل ژله ای از جنس پلاستیک انعطاف پذیر ساخته شده است به همین دلیل به آن ژله ای می گویند. از این خط کش برای برش های راست و خمیده و رسم انحنا در الگوها استفاده می شود.

 

برای خرید انواع ملزومات دوخت، میتوانید از فروشگاه اینترنتی روچی استفاده کنید و خرید اینترنتی خود را هر چه سریعتر انجام دهید. اگر سوالی دارید، حتما از بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

 

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

خرید پارچه تا 50 درصد تخفیف در جشنواره تابستانه روچی!مشاهده محصولات
+ +