28 سپتامبر 2021

بلاگ

راهنمای خرید انواع پارچه بیمارستانی + بررسی ویژگی ها و تفاوت ها
کاربرد پارچه

راهنمای خرید انواع پارچه بیمارستانی + بررسی ویژگی ها و تفاوت ها 

با تنوع پارچه های بیمارستانی آشنایی دارید؟ پارچه بیمارستانی باید چه ویژگی ها و کیفیاتی داشته باشد؟ برای خرید عمده پارچه برای بیمارستان ها و مراکز درمانی باید چه فاکتورهایی را مد نظر داشت؟

از ارگان هایی که در تمام سال به انواع پارچه ها برای مصارف مختلف به خصوص برای لباس بیمارستانی نیاز دارند، می توان به بیمارستان های دولتی و خصوصی اشاره کرد.

 

مصارف پارچه در بیمارستان

 • لباس فرم بیمار
 • یونیفرم پرسنل اعم از پزشک، پرستار، حراست و غیره
 • ملحفه
 • اتاق عمل
 • رو تختی
 • پرده
 • مصارف پزشکی و بهداشتى و غیره .

هر کدام از مراکز درمانی، با توجه به بودجه و توان مالی خود، نوع و درجه کیفی خاصی از پارچه را استفاده می کنند.

چرا از پارچه های خاص برای پوشش های بیمارستانی استفاده می شود؟

hospital garment

مهم ترین و اصلی ترین هدف از پوشیدن روپوش در محیط های درمانی، داشتن حفاظی بدنی در مقابل خطرات احتمالی است. در مرحله بعد با توجه به جامعه هدف، کادر پزشکی، پرستاری و اتاق عمل، روپوش ها دسته بندی می شوند.

روپوش های پزشکی معمولا سفید رنگ و بدون هرگونه تزیینات و تجملات هستند. اما رنگ سفید روشن باعث تنگی و انقباضات چشمی می شود. از این رو کادر اتاق عمل معمولا از روپوش آبی و سبز استفاده می کنند. همچنین رنگ سبز با تضادی که ایجاد می کند، سبب می شود که حواس جراح از رنگ قرمز (رنگ خون) پرت شود. اگر جراح مدام به رنگ قرمز نگاه کند، به مرور حساسیت خود را نسبت به این رنگ از دست می دهد که ممکن است هنگام عمل خطراتی برای بیمار به همراه داشته باشد. در بخش کودکان، به منظور القای حس شادی و راحتی، معمولا روپوش هایی رنگی استفاده می شود.

خرید پارچه آنلاین

روپوش های پزشکی معمولا یک تکه یا دو تکه و از جنس پلی استر یا پنبه هستند. از لحاظ جنس، روپوش باید مقاوم و راحت باشد و مانع حرکت سریع نشود. پارچه آن باید در مقابل شستشوی روزانه، مقاوم باشد و به راحتی اتو شود.
کادر درمانی به ضرورت شغل خود باید هر لحظه آماده نشان دادن بهترین عکس العمل باشند. بنابراین لباسی تنگ یا گشاد، دست و پاگیر خواهد بود.

البته به فراخور حال بیمار و همچنین راحتی کادر درمانی، مراکز درمانی تلاش می کنند، بهترین خدمات را ارایه دهند و به دنبال بهترین روپوش برای پرسنل خود هستند.

 

مناقصه بیمارستان ها؛ راهی جذاب برای ورود به بازار منسوجات بیمارستانی

از آنجا که مبحث قیمت تمام شده در خرید پارچه برای این مراکز بسیار حایز اهمیت است، به برگزاری مناقصات روی آورده و فضایی رقابتی بین کارخانه ها، شرکت های نساجی و تولیدی های پوشاک ایجاد می کنند. در انتها هرکس بتواند پارچه مورد نظر را با کم ترین قیمت ارایه کند، برنده کارزار مناقصه خواهد بود.

این مطلب می تواند راهنمای خرید مناسبی برای افراد شرکت کننده در مناقصه های بیمارستانی، مدیران بیمارستان ها، مسئول خرید این مراکز و کارگاه های تولیدی پوشاک باشد.

 

انواع  منسوجات و پارچه بیمارستانی

 • پارچه تترون
 • پارچه ترگال ساده
 • پارچه ترگال کجراه
 • پارچه فلامنت فلامنت
 • پارچه فلامنت پنبه
 • پارچه ویسکوز ویسکوز ساده و طرحدار
 • پارچه اسپان باند یا بی بافت
 • پارچه اس ام اس ( sms )
 • پارچه های ملحفه ای
 • پارچه برزنت بیمارستانی
 • پارچه های پرده ای

مشخصات کیفی پارچه بیمارستانی چیست؟

همان طور که می دانیم، محیط بیمارستان باید عاری از هر نوع ویروس و میکروبی باشد و این امر باید به صورت مرتب مدیریت شود.

به علت رعایت بهداشت، باید پارچه های مورد مصرف در بیمارستان یا یکبار مصرف باشد و یا به صورت مداوم شست و شو شود. بنابراین برای این منظور باید به صورت تخصصى پارچه ای تولید و تکمیل شود که در برابر انواع مواد ضدعفونی کننده و شوینده، به خصوص آب ژاول، مقاوم باشد تا هم کیفیت بافت تغییر نکند و هم خللی در رنگ پارچه ایجاد نشود.

در بازار فروش، کسبه، صاحبان کارخانه ها و مشتری ها، این نوع کیفیت رنگرزی را ضد آب ژاول یا ضد آب ژاولی می نامند که به معنی ثابت بودن رنگ پارچه است.

مبحث بعدی مربوط به کیفیت و لطافت بافت پارچه و گرماژ آن است. از آن جا که پارچه تماس مستقیم با پوست فرد دارد، باید در بافت پارچه های بیمارستانی از مرغوب ترین الیاف بهداشتی استفاده شود تا ضد حساسیت و مناسب با هر نوع پوستی باشند.

این نوع البسه، به خصوص لباس بیمار، باید وزن سبک داشته باشد تا سالمندان نیز در آن احساس راحتی کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که منظور از گرماژ سبک، وزن استاندارد تعریف شده است و پارچه نباید هرگز بدن نما باشد.

 

منظور از وزن پارچه چیست؟

هر نوع پارچه ای در یک یا چندین عرض تولید می شود. وزن پارچه که آز آن به عنوان گرماژ پارچه نیز یاد می کنند، این گونه محاسبه می شود که یک متر از طول پارچه در عرض آن را وزن می کنند. برای مثال وقتی می شنوید وزن تترون با عرض ١۵٠ سانتى متر ١٧٠ گرم است، یعنی پارچه تترونی به ابعاد یک متر در یک متر و نیم، این وزن را دارد.

گرماژ یا وزن، مربوط به تراکم بافت پارچه می شود و هرچه وزن بالاتر باشد، حاکی از تراکم بافت بیشتر است.

 

رنگ مورد علاقه مراکز درمانی و درمانگاه ها

آبی اسمانی، صورتی، سفید و لیمویی، سبز مغز پسته ای و سبز پر رنگ، مشهور به سبز بیمارستانی، از محبوب ترین رنگ های مراکز درمانی هستند. البته رنگ های دیگری نیز با توجه به سیاست گزاری مدیریت بیمارستان استفاده می شوند.

در اکثر موارد به خصوص بیمارستان های دولتی، لباس فرم بیماران مرد با رنگ آبی و بیماران خانم با رنگ صورتی تهیه می شود. در صورتی که پارچه تترون برای لباس بیمار انتخاب شود، وزن های ۱۶۰ ، ۱۷۰ ، ۱۷۵ و ۱۸۰ گرم در عرض ۱۵۰ سانتیمتر، از بهتربن گزینه های پیشنهادی هستند.

 

 

آشنایی با انواع پارچه بیمارستانی

پارچه تترون بیمارستانى

tetron

تترون شاید پرمصرف ترین پارچه مراکز درمانی باشد که هر سال متراژ بالایی از آن با شرایط خاص تولید، توسط کارخانجات نساجی تهیه می شود.

تولیدی های پوشاک به خوبی قادر به تشخیص تترون مرغوب از نوع بی کیفیت آن هستند. اما تاکید می شود همان طور که گفته شد، در خرید عمده پارچه تترون به ضد آب ژاول بودن و بدن نما نبودن توجه ویژه داشته باشید. زیردست خوب و لطافت پارچه تترون بیمارستانی از مهمترین سنگ محک های کیفیت آن محسوب می شود.

 

 

مطلبی که نباید از دست بدید!

آشنایی با تمام اصطلاحات رایج در بازار پارچه فروش ها!

 

 

تترون معمولا با عرض یک متر و نیم، وزنی بین ١۵٠ تا ١٩٠ گرم دارد. برای بیمارستان ها پیشنهاد می شود از گرماژ بین ١۵٠ تا ١٧۵ گرم استفاده کنید تا سبکی لباس باعث راحتی بیشتر شود. پارچه تترون بیمارستانی با عرض ۳ متر نیز برای بعضی از الگوزنی ها به صرفه تر است و معمولا رنگ صورتی و آبی آن بسیار فروش می رود. پارچه تترون با عرض ۲ متر و ۱۸۰ سانتیمتر نیز اکثرا برای روتختی و به عنوان ملحفه به کار می رود. هر طاقه کتابی این پارچه، ۴۰ یا ۵۰ متر و طاقه رولی آن ( به خصوص در عرض ۱۵۰ سانتیمتر )  ۱۰۰ متر است.

برای آشنایی کامل با پارچه تترون بیمارستانی، مطلب ” پارچه تترون بیمارستانی ؛ مشخصات، ویژگی ها و راهنمای خرید آن ” را مطالعه کنید.

 

 

پارچه طرح ترگال

پارچه شبه ترگال یا طرح ترگال، وزنی میان تترون و ترگال ساده دارد که معادل ٢١٠ تا ٢٣٠ گرم  است. در خرید پارچه ترگال دقت کنید که هر توپ ترگال ۴۰ متر است و به صورت کتابی طاقه پیچ می شود. عدل های پارچه ترگال نیز معمولا ۳۲۰ متری هستند که شامل ۸ طاقه ۴۰ متری می شوند.

تولیدی ها از این پارچه برای موارد مختلفی از جمله لباس بیمار، رو تختی و یونیفرم پرسنل بیمارستان استفاده می کنند.

برای آشنایی کامل با پارچه ترگال، مطلب ” همه چیز در مورد پارچه ترگال ” را مطالعه کنید.

 

پارچه ترگال بیمارستانی

پارچه ترگال مناسب برای این کاربرد باید اصطلاحا به صورت خمی یا راکتیو، ترموزول رنگرزی شود تا پس از شستشو کیفیت خود را از دست ندهد. تولیدی های لباس باید توجه داشته باشند که اگر پارچه بی کیفیت استفاده کنند، دچار دردسر و در تسویه حساب با بیمارستان دچار مشکل خواهند شد.

این پارچه دارای بیش از صد نوع تنوع رنگی است. ترگال و یا کج راه سفید بسیار در روپوش پرستاری و پزشکی استفاده می شود. رنگ های دیگر مثل سبز نیز در اتاق عمل کاربرد ویژه ای دارند. وزن استاندارد این پارچه معمولا ٢۴٠ گرم است. این روزها پارچه ترگال و کجراه نانو با رنگ سفید نیز برای روپوش پرستاری و پزشکی به کار می روند که مانع از جذب مایعات توسط لباس می شوند.

 

پارچه کجراه بیمارستانی

fabric

پارچه ترگال کجراه نیز مانند تترون و ترگال ساده جنس پلی استر و ویسکوز دارد؛ ولی با تراکم بافت بیشتر. اگر به نوع بافت آن توجه کنید، خواهید دید که به صورت خط های کج است؛ به همین دلیل آن را کج راه می نامند. گرماژ استاندارد این پارچه ۲۷۰ ، ۲۸۰ و ۲۹۰ گرم است. اکثر شرکت های تولیدکننده پارچه منسوجات بیمارستانی آن را با وزن ۲۸۰ گرمی روانه بازار فروش می کنند.

این نوع از پارچه نیز باید شرایط کیفی ذکر شده را دارا باشد. این پارچه ضخامت و مقاومت بیشتری نسبت به دو پارچه قبلی دارد، بدین جهت برای مواردی مثل لباس فرم پرسنل بسیار مناسب است.

 

پارچه فلامنت بیمارستانی

fabric

همانطور که از اسم پارچه پیدا است، تار و پود آن از الیاف فلامنت و بسیار ارزان است. پارچه فلامنت فلامنت و پارچه فلامنت پنبه ای بیمارستانی، با عرض یک متر و نیم، با توجه به مشخصات گرماژ و کیفیت رنگ برای فروش قیمت گذاری می شوند.

این پارچه به صورت بدون طرح و طرح دار است. اکثرا رنگ آبی، صورتی و سبز دارد و یا دارای طرح مثل نقش چهارخانه رنگی است.

این پارچه به علت قیمت بسیار ارزان برای لباس بیمار نیز مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را نوعی پارچه یکبار مصرف دانست.

 

پارچه فلامنت پنبه بیمارستانی

fabric

تنها تفاوت پارچه فلامنت پنبه ای با فلامنتی بیمارستانی، در تار و پود آن خلاصه می شود که ترکیبی از فلامنت و پنبه است.

این نوع پارچه، مانند پارچه قبلی خشک نیست و به خاطر داشتن الیاف طبیعی پنبه لطافت بیشتری دارد. این پارچه ارزان است اما کمی از پارچه فلامنتی قیمت بیشتری دارد.

 

پارچه اسپان باند بیمارستانی

spanband fabric

پارچه اسپان باند بیمارستانی، در میان عامه نام هایی مثل پارچه یکبار مصرف، بی بافت، نبافت و پارچه لایه سوزنی دارد. این پارچه دارای مصارف بهداشتی، پزشکی و صنعتی است که در این جا به مصرف پزشکی آن می پردازیم. برای اطلاعات کامل تر درباره پارچه اسپان باند به مطلب « هر آنچه از پارچه اسپان باند باید بدانید »، مراجعه کنید.

اسپان باند از الیاف پرس شده تشکیل می شود و چون تار و پود ندارد به آن بی بافت می گویند. این پارچه در عرض های ١۶٠ ، ١٢٠ و ١٠٠ سانتیمتری موجود است و از ١۶ گرم به بالا تولید می شود. گرماژ اسپان باند از وزن ٢٠ تا ١١٠ گرم به صورت مضرب ۵ بالا می رود که برای مصارف بیمارستانی معمولا از وزن بین ٣٠ تا ۶٠ گرم آن استفاده می کنند. این پارچه د دارای تنوع رنگ سفید، آبی، صورتی، آبی نفتی، قرمز، سبز و غیره است.

اسپان باند برای لباس بیمار، لباس های جراحى مانند شان و گان بیمارستانی، ماسک، کاور کفش، کلاه اتاق عمل، رو انداز و زیر اندازهای بهداشتی مناسب است.

 

پارچه اس ام اس ( sms )

sms fabric

پارچه های کامپوزیت اس ام اس در صنایع پزشکی جایگاه ویژه ای دارند و موارد مصرف آن ها تقریبا شبیه اسپان باند است.

تفاوت این پارچه با اسپان باند در آن است که میان آن لایه ای وجود دارد که از ورود و نفوذ انواع ذره های ریز مثل باکتری ها و میکروب ها تا حد زیادی جلوگیری می کند. به همین علت پارچه sms برای تهیه و تولید ماسک، شان، گان، البسه اتاق عمل و غیره بسیار مناسب است و باعث عدم انتقال موارد بیماری زا می شود.

پارچه اس ام اس دارای عرض های ١٠٠ ، ١٢٠ و ١۶٠ است که در انواع رنگ ها با گرماژهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پارچه ویسکوز ساده و طرح دار

fabric

در چله و پود این نوع پارچه، الیاف مرغوب ویسکوز ( نخ ) به کار می رود که باعث ظرافت و مرغوبیت آن می شود. این نوع پارچه دارای طرح های متنوع ( چاپی ) لوزی و مربع است.

پارچه ویسکوز از بهترین انواع پارچه برای تهیه لباس بیمار است. البته قیمت بالاتری نسبت به نمونه های پلی استر ویسکوز دارد. پارچه های تمام ویسکوز اکثرا مورد توجه مراکز درمانی خصوصی و یا بیمارستان های مناطق گرمسیر هستند.

 

پارچه های ملحفه ای

fabric

پارچه بیمارستانی ملافه ( ملحفه ) یکی از موارد اصلی مورد مصرف بیمارستان ها است. در بیشتر موارد لوگوی بیمارستان روی ملحفه ها چاپ می شود. در تهیه ملحفه باید به لطافت، بافت خوب، و ضد حساسیت بودن آن توجه کرد. پارچه ملحفه بیمارستان ها می تواند ساده یا طرح دار باشد. ارزان ترین نوع پارچه ملحفه، همان تترون رنگی است که متناسب با عرض پارچه می توان از انواع آن بهره برد. پارچه آنتی باکتریال نیز بهترین نوع پارچه برای زیر بیمار است که برای بیماری های بدخیم، عفونی و سوختگی ،حتما باید از این نوع پارچه استفاده کرد.

 

پارچه برزنت بیمارستانی

fabric

پارچه برزنت بیمارستانی دارای ضخامت بالایی است که معمولا برای زیر بیمارانی با اوضاع وخیم استفاده می شود. این پارچه برزنتی، خون، ادرار و مدفوع را پس نمی دهد و به همین دلیل مناسب زیرانداز بیمارانی با این شرایط است.

کارخانجات نساجی معمولا این پارچه را با رنگ سبز بنتون تولید می کنند.

 

پارچه های پرده ای

fabric

برای پنجره ها از پرده های مختلفی با قیمت های گوناگون می توان استفاده کرد. هر بیمارستان با توجه به بودجه و سلیقه خود طرحی را انتخاب می کند. البته در بیشتر مواقع، پارچه پرده ای ساده به خصوص برای اتاق بیمار با کمترین قیمت تهیه می شود.

 

کارخانه های تولیدکننده منسوجات و پارچه بیمارستانی

به علت نیاز فراوان به این نوع پارچه ها، چندین کارخانه نساجی با سابقه به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند. اکثر این کارخانجات در شهرهای اصفهان، یزد، تهران و ملایر قرار دارند.

 

خرید عمده بهترین پارچه بیمارستانی

در اکثر موارد، تامین پارچه به عهده تولیدی و دوزنده هایی است که سفارش دوخت را قبول می کنند. معمولا خریدها به صورت عمده و عدلی صورت می گیرد. با این اوصاف، صاحبان کارگاه های پوشاک باید توجه داشته باشند که مواد ذکر شده را مد نظر قرار دهند. اما چگونه می توان این پارچه ها را با قیمت دست اول و بی واسطه خرید؟

 

نمایندگی فروش پارچه بیمارستانی

بهترین و عاقلانه ترین راه این است که از افراد و مراکز معتبر فروش، پارچه های مورد نیاز خود را با قیمت کارخانه بخرید. قبل از خرید عمده حتما از رازهای خرید پارچه که تولید کنندگان پارچه به شما نمی گویند مطلع شوید. سامانه خرید یکپارچه در سایت روچی می تواند مرجع مناسبی در زمینه خرید باشد. تفاوتی ندارد که  در کرمان، تهران، مازندران، بندرعباس، اهواز، تبریز، مشهد، و یا هر شهر یا روستایی ساکن و یا مشغول به کار باشید. ارسال نمونه و سفارش بار شما در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

 

نویسنده: محمد فرهاد شایسته

بازخوانی و ویرایش: روشنک قاسمی

پست های مشابه

23 Comments

 1. الناز

  مطلب مفید و خوبی بود. ممنون

  1. حامد محمدیان مهر

   امیدواریم براتون مفید باشه . ممنون از نظر مثبتتون

 2. احمد

  خیلی جامع و کامل بود ، سپاسگزارم

  1. حامد محمدیان مهر

   سلام. با تشکر از همراهی شما

 3. فروزان

  سلام.بسیار عالی بود تشکر.ولی کارنیست چه فایده

  1. روچی

   سلام. ممنونم از همراهی تون با روچی. دوست عزیز همراه انگیزه های خوب تا تلاش نکنی چیزی تغییر نمی کنه….

 4. فرهاد

  سلام.خواستم قیمت پارچه تترون ۱۶۰ گرمی عرض ۱۵۰ رو بدونم چنده؟؟

  1. تیم روچی

   سلام. قیمت به روز پارچه ها رو می تونید در روچی پرایس ببینید.
   http://price.rochi.ir
   برای توضیحات بیشتر با پشتیبانی روچی تماس بگیرید.

 5. ارمغان

  عالی بود فقط برای تو فور از چه پارچه ای بهتره استفاده بشه

  1. تیم روچی

   سلام. منظورتون از سوالتون متوجه نشدیم. میشه بیشتر توضیح بدید.

 6. شعبان پور

  سلام . ممنونم از توضیحات کاملی که دادید . بنده تولید کننده ماسک پزشکی هستم و دردسر تهیه پارچه اسپان باند و ملت بلون رو دارم همیشه . مخصوصا با بازار الان . هم نیاز دارم که در زمینه تامین پارچه ها ازتون کمک بگیرم هم سوالم این هست که پارچه sms با ملت بلون فرقی داره یا نام دیگه ملت بلون هست ؟ ممنونم

  1. تیم روچی

   سلام. ما یه گروه مشاوره کسب و کار داریم که افرادی که در این زمینه سال ها فعالیت و تجربه دارند در این گروه هستن. لینک گروه رو براتون میزارم. سوالتون رو در این گروه مطرح کنید حتما دوستان راهنمایی تون خواهند کرد.(https://t.me/joinchat/AcsvbUf–oRg3048SoIfog)

 7. محمد

  سلام.من الان برا اتاق عمل یه پارچه سرمه ای جنس خوب میخوام.چه جنسی بگیرم؟؟؟؟

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. لطفا با شماره 02143000044 تماس بگیرید تا دوستان ما در بخش پارچه عمده شما را راهنمایی کنند.

 8. بهاره

  سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  ایا پارچه های مخصوص ماسک رو میتونیم بامتراژ کم در بازار خریداری کنیم؟

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. لطفا در این خصوص با شماره 02143000044 تماس حاصل فرمایید تا همکاران در بخش پشتیبانی پارچه شما را راهنمایی کنند.

 9. معصومه فرجی

  سلام من خیاطم میخوام بجای لباس عید برای بیمارستان شهرمون گان بدوزم پارچه میخوام سفارش بدم و دوست ندارم تلفنی با کسی صحبت کنم چون شماره تهرانه از بس عزیزان فارسی زبان لهجه مونو مسخره کردند راه دیگری برای سفارش هست؟

  1. حامد محمدیان مهر

   خانم فرجی عزیز در روچی هیچ فردی به خودش اجازه تمسخر نمیده و نصف بیشتر بچه های ما تهرانی نیستند، هم ترک داریم هم لر و هم کرد و عرب ، اینجا همه لهجه ها برای ما شیرین و قابل احترام هستند. اگر هم سختتون میشه میتونید بسپارید تا بچه هایی که هم لهجتون هستند پاسختون رو داخل شرکت بدن. شما برای ما ارزشمند هستید.

 10. بنایی قهرودی

  سلام ماگروهی خانم های ازادی مشروط زندانی داریم که تصمیم گرفتیم تواین شرایط لباس ساده گان بیمارستان وملافه برای بیمارستانها رایگان بدوزیم واهدا کنیم.برای خرید پارچه راهنمایی میخواییم

  1. تیم روچی

   سلام دوست عزیز. لطفا با شماره 02143000044 تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما رو راهنمایی کنند.

 11. عاطفه

  با سلام وقت بخیر…من میخاستم پارچه بی بافت سفارش بدم.چ مدت طول میکشه دستم برسه و قیمت؟

  1. تیم روچی

   سلام. لطفا برای اطلاع از قیمت پارچه های عمده با شماره 02143000044 تماس حاصل فرمایید.

 12. صدر

  با سلام مطالب بسیار مفیدی بود . از راهنمایی شما سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

تخفیف های تکرارنشدنی پارچه های تابستانه تا 9 مهر!مشاهده محصولات
+ +