موضوعاتی که در این صفحه از روچی میخوانید:

تریکو چیست ؟

اول از همه می پردازیم به معنی پارچه تریکو؛ تریکو ، برگرفته از واژه انگلیسی tricot است که به نوع خاصی از بافت حلقوی تاری یا warp knitted گفته می شود. اگر به معنای tricot رجوع کنید، متوجه تفاوت آن با تعریف تریکو در ایران خواهید شد. تعریف تریکو در بازار ایران کاملا متفاوت است و  هنوز نیز تفاوت هایی میان تعاریف وجود دارد.

در اکثر موارد و در بین عموم، تریکو را به بافت های حلقوی پودی یا همان knitting اطلاق می کنند که در دو نوع تخت و گرد فرآوری می شود. از این رو مجوزهای مربوط به این فعالیت را صنف تریکو و کشباف (کشباف و جوراب) صادر می کند.

 

تریکو ، برگرفته از واژه انگلیسی tricot است که به نوع خاصی از بافت حلقوی تاری یا warp knitted گفته می شود.

خرید پارچه متری

محبوبیت تریکو در بین کسب و کارها و تولیدی ها

فعالیت های وابسته به تریکو، کشباف و گردباف به دلیل ویژگی های مثبت، مورد توجه بسیاری از فعالان پوشاک و نساجی در ایران قرار گرفته و طبق آمار غیررسمی، فعالان رغبت بیشتری به راه اندازی کسب و کار در این زمینه دارند.

گستردگی بازار تریکو، یکی از عواملی است که توجه فعالان از جمله تولیدکنندگان و فروشندگان را به خود جلب می کند. از آنجا که معمولا لباس های تریکو دارای قیمت های مناسب تری هستند، تقریبا اکثر اقشار جامعه را از لحاظ اقتصادی پوشش می دهند؛ همچنین انعطاف پذیری بالای آن ها شده تا بتوانند در سبد کالاهای لوکس نیز قرار گیرند.

برخی از فعالیت های وابسته به تریکو، نسبت به سایر حوزه های پوشاک (مانند فاستونی و چرم) دارای پیچیدگی کمتری هستند و راه اندازی آسان تری دارند که این موضوع سبب شده تا در اولویت قرار گیرند؛ به عنوان مثال می توان به کسب و کار تی شرت های چاپی و جوراب بافی اشاره کرد.

دو صنف کشباف و جوراب و صنف تولید کنندگان و فروشندگان لباس، رابطه مستقیمی با تریکو دارند. مجوزهای حوزه مربوط به تریکو، از طریق این تشکیلات در هر شهری صادر می شود.

اما با همه توضیحات داده شده، شما باید با موارد مهم در خرید پارچه تریکو عمده آشنا باشید تا بهترین جنس را خریداری کنید، در ادامه به طور کامل، به بررسی این نکات میپردازیم، همراه ما باشید …

10 نکته مهم در خرید پارچه تریکو که حتما باید بدانید!

خرید انواع پارچه عمده

تفاوت حلقوی پودی و حلقوی تاری

برای تهیه پارچه گردباف جهت تولید انبوه، لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید، رازهایی که معمولا تولیدکنندگان، فروشندگان پارچه تریکو و خریداران حرفه ای از آن ها اطلاع دارند، تا در زمان تولید با مشکل خاصی مواجه نشوید.

همچنین دانستن این رموز کمک می کند که فروشندگان شما را به عنوان خریداری حرفه ای بشناسند و خریدی مناسب و درست با توجه به نیاز خود داشته باشید. در ادامه به طور خلاصه به این نکات اشاره می کنیم.

 

1 – جنس نخ مربوط به پارچه مورد نظر خود را بشناسید

خرید پارچه تریکو

هر نوع پارچه تریکو، با یک و یا ترکیبی از دو یا چند جنس نخ متفاوت بافته می شودکه هر جنس نخ دارای خصوصیات و قیمت خاصی است. دانستن نوع نخ مصرفی و خصوصیات مربوط به آن، شما را در یافتن بهترین گزینه برای کالای نهایی یاری می کند.

انواع نخ هایی که معمولا در بافت تریکو به کار می روند شامل: نایلون، پلی استر، ویسکوز نایلون، فیلامنت و غیره می شوند.

2 – انتخاب درست جنس و نوع بافت پارچه گردباف

سه عامل نوع بافت، جنسیت و تکمیل پارچه گردباف بر خصوصیات آن بیشترین تاثیر را دارد.

نوع بافت معمولا متناسب با مورد مصرف پارچه انتخاب می شود. هر نوع بافت، ضخامت و شکل ظاهری خاصی را به پارچه می دهد. انواع بافت های مرسوم در بازار شامل بافت یکرو، دورو، دورس، جودون، دیور و غیره هستند.

 

3 – شناختن نام های تجاری معروف و موجود در بازار

بیایید در نظر بگیریم که پارچه ها هم مثل انسان ها نام و نام خانوادگی دارند. نام را با جنس نخ مصرفی در بافت پارچه و نام خانوادگی را با نوع بافت پارچه مشخص می کنند. قبل از خرید پارچه تریکو بهتر است بدانید که هر نوع پارچه تریکو نیز از یک جنس نخ و یا ترکیبی از دو یا چند جنس نخ متفاوت بافته می شود که هر جنس نخ دارای خصوصیات و قیمت خاصی است.

 

نام را با جنس نخ مصرفی در بافت پارچه و نام خانوادگی را با نوع بافت پارچه مشخص می کنند.

 

نوع بافت معمولا متناسب با مورد مصرف پارچه انتخاب می شود که هر نوع بافت ضخامت و شکل ظاهری خاصی را به پارچه می دهد. با اطلاع از خصوصیات هر جنس و بافت در می یابید که اسم صحیح و دقیق پارچه تریکویی که می خواهید چیست و با دانستن اسم دقیق برای خرید پارچه تریکو، می توانید خرید بهتر و هوشمندانه ای داشته باشید و در نهایت به محصولی مرغوب و طبق استانداردهای خودتان دسترسی داشته باشید.

 

مثال کاربردی

به‌ عنوان مثال به جای این که به فروشنده بگویید پارچه تریکو بچه گانه می خواهید، هنگام خرید پارچه تریکو اسم تخصصی پارچه مورد نظر خود را بگویید تا فروشنده دقیقا پارچه موردنظر را به شما تحویل دهد و اشتباهی در خرید پارچه تریکو رخ ندهد.

گاهی نیز با دانستن مشخصات و اسم دقیق پارچه در هنگام خرید پارچه تریکو، می توانید کالای ارزان‌ تری با همان خصوصیات یافته، صرفه جویی اقتصادی کرده و نهایتا کالایی با قیمت پایین تر تولید کنید. پس بهتر است قبل از اقدام به خرید پارچه تریکو، با خیاط خود یا افراد کارشناس در زمینه خرید پارچه تریکو مشورت کنید، کاربردها و خصوصیات کالای نهایی را ارزیابی کرده و بافت و جنس مناسب کار خود را شناسایی و نهایتا با اطلاعات کافی اقدام به خرید پارچه تریکو کنید.

 

بهتر است قبل از اقدام به خرید پارچه تریکو، با خیاط خود یا افراد کارشناس در زمینه خرید پارچه تریکو مشورت کنید.

 

4 – مشخص کردن وزن مخصوص یا متراژ در کیلوگرم

پارچه های تریکو در پروسه تولید و خرید و فروش بر حسب کیلوگرم محاسبه می شوند. وقتی شما یک طاقه بیست کیلویی از پارچه تریکو را می خرید باید در نظر داشته باشید که یک کیلو از آن چند متر پارچه است، چون متراژ آن در یک کیلو (گرماژ) مقدار ضخامت و نازکی آن را تعیین می کند و شما برای تولید هر پوشاکی نیازمند ضخامت خاصی هستید.

 

مثال کاربردی

مثلا پارچه ای که برای تیشرت و سارافون در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد، برای استفاده در پوشاکی که در فصل پاییز و زمستان می خواهید ارایه کنید، مناسب نخواهد بود. پس دقت کنید که متراژ بالای یک نوع پارچه به ازای هر کیلوگرم، لزوما مشخصه خوبی برای خرید پارچه تریکو نیست و بهتر است متراژ در کیلوگرم مناسب جهت کالای خود را بیابید.

 

5 – تعیین کردن عرض تکمیل شده پارچه تریکو مورد نظر

عرض تکمیل شده پارچه نیز یکی از مواردی است که در هنگام خرید پارچه تریکو اهمیت بالایی دارد. عرض پارچه مهم ترین عامل در چیدمان الگوها است که می تواند عددی بین ۹۰ تا ۱۵۰ باشد. با چیدن قطعات الگوهای برش خورده روی پارچه ملاحظه می کنید که مقداری از کناره های پارچه بیشتر از الگوهای شما است و باید آن را دور بریزید و هر چقدر این پرتی ها بیشتر باشد شما مبلغ بیشتری را متضرر خواهید شد.

برای حل این معضل باید بهینه‌ترین عرض پارچه را متناسب با الگوهای مربوط به کالای تولیدی خود خریداری کنید. استفاده از نرم افزارهای چیدمان الگو به شما کمک می کند تا میزان دورریز و یا پرتی پارچه را کاهش دهید و در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و حاشیه سود خود را افزایش دهید.

 

مثال کاربردی

دقت کنید اگر پارچه ای را  مثلا به قیمت کیلویی ۲۰ هزار تومان خریده باشید، پرتی های آن را به قیمت ضایعاتی که بسیار کمتر و شاید در حدود ۲ هزار تومان باشد، خواهید فروخت. یعنی در هر کیلو ۱۸ هزار تومان ضرر کردید و در آخر هزینه پارچه، درآمد فروش و تولید موازنه نخواهند بود و ضرر تولید بیش از سود خواهد بود.

6 – لول شدگی را بررسی کنید!

لول شدن پارچه گردباف در زمان برش و دوخت، زحمت فراوانی را برای تولیدکننده در پی خواهد داشت. معمولا مهم ترین دلیل لول شدن پارچه تریکو، مربوط به تکمیل و کامپکت آن است. پارچه های دارای مواد این مشکل را بیشتر دارند. علت آن این است که برای پارچه های دارای مواد از درجه حرارت کمتری در زمان کامپکت استفاده می شود. راهکار مناسب برای مواجه نشدن با این مساله خرید مقداری کم از پارچه، جهت انجام آزمایش و نمونه گیری است.

7 – عملیات تکمیلی بر پارچه ها و تاثیر در قیمت پارچه تریکو

در پارچه های تریکو جنس و کیفیت نخ تاثیر اصلی را روی قیمت پارچه دارد. بعد از جنس نخ، عواملی مانند نوع بافت، رنگ، طرح چاپ و عملیات تکمیل اعمال شده روی قیمت نهایی پارچه تاثیرگذار است.

اگر برای خرید پارچه تریکو به بازار مراجعه کردید و قیمت های متفاوتی را شنیدید، قبل از قضاوت در مورد انصاف و درستی فروشنده، در نظر بگیرید که همه این فروشندگان در یک حوزه و یک بازار فعالیت دارند و می دانند که اگر برای پارچه ای که همکاران آن ها نیز آن را دارند، قیمتی خیلی بالاتر از همکاران خود را به مشتری اعلام کنند نمی توانند آن را بفروشند. بنابراین چرایی تفاوت زیاد قیمت را در جنس نخ و عملیات اعمال شده روی پارچه جستجو کنید.

با آشنایی و در نظر گرفتن این عوامل می توان بهترین نوع پارچه گردباف را متناسب با تولید تامین کرد. در روچی بازار می توانید انواع پارچه تریکو (گردباف) را مشاهده و در صورت تمایل خریداری کنید.

مثال کاربردی

به عنوان مثال پارچه ملانژ برای تی شرت را می توان با نخ پنبه ملانژ یا اسپان با کیفیت بالای بافت تولید کرد. سپس برای از بین بردن الیاف اضافی و ناخالصی های سطح پارچه آن را با مواد صنعتی شست و با تکمیل نرم کننده زیردست آن را بهبود داد و نهایتا با استفاده از دستگاه های حرارتی و بخار مخصوص آبرفت پارچه را گرفت.

8 – سعی کنید به عنوان نمونه مقدار کمی از پارچه را خریداری کنید

اگر می خواهید پارچه ای را تهیه کنید که قبلا از آن استفاده نکرده اید، سعی کنید اول مقدار یک طاقه و یا در صورت امکان نصف طاقه تهیه کنید و نمونه گیری محصول خود را روی آن انجام دهید. پس از آن اگر از هر نظر مورد تایید بود، اقدام به خرید پارچه تریکو با مقدار بیشتر کنید.

9 – پارچه تریکو مورد نظر شما توسط کدام کارخانجات و یا برندهای معتبر تولید می شود؟

برای پارچه های تخت باف معمولا شرکت ها و کارخانجات بزرگ تولیدی وجود دارند که اقدام به تولید و فروش محصولات خاص خود می کنند، اما در پارچه های تریکو تنوع پارچه های تولیدی به حدی زیاد است که کارخانه ها معمولا به تناسب نیاز بازار اقدام به تولید پارچه تریکو می کنند.

بعضی کارخانجات نیز به صورت دستمزدی، پارچه تریکو را تولید می کنند؛ یعنی به منظور بافت پارچه تریکو، نخ یا پارچه خام را در حجم تناژ از مشتری که تولیدی پوشاک و یا پارچه فروش است، دریافت و طبق سفارش مشتری اقدام به بافت، رنگرزی، چاپ و غیره می کنند و در ازای انجام سفارش دستمزد می گیرند. از این رو در هنگام خرید پارچه تریکو، باند رول و اسم های تجاری متفاوتی را روی طافه های پارچه می بینید.

 

در هنگام خرید پارچه تریکو، باند رول و اسم های تجاری متفاوتی را روی طافه های پارچه می بینید.

 

مثال کاربردی

توجه کنید که همه شرکت ها از کیفیت، خدمات، مواد اولیه و تخصص هایی با درجات مختلف برخوردار هستند. این موضوع باعث متفاوت بودن تعرفه های آن ها می شود که روی قیمت و مرغوبیت پارچه تاثیرگذار است.

از شرکت هایی که در زمینه تولید پارچه تریکو فعالیت دارند و کیفیت خدمات بهتری را نسبت به رقبای خود عرضه می کنند می توان: پوشان، ساناتکس، پایاتکس، ماهرنگ، نیک ریس، پایداربافت، پوشاتکس و غیره را نام برد.

10 – دقت کنید که هیچ ارزانی ای بی علت نیست!

در پارچه های تریکو جنس و کیفیت نخ، اصلی ترین تاثیر را روی قیمت پارچه دارد. بعد از جنس نخ، عواملی مانند نوع بافت، رنگ، طرح چاپ و عملیات تکمیل اعمال شده روی پارچه در قیمت نهایی پارچه تاثیرگذار هستند. چرایی تفاوت زیاد قیمت را باید در جنس نخ و عملیات اعمال شده روی پارچه جویا شوید.

مطالب مشابه:

روشی به صرفه برای تهیه پارچه گردباف ( تریکو )

یک روش برای تهیه پارچه گردباف ( تریکو )، انجام پروسه تولید آن توسط فرد است. این روش به همان نسبت که داری مزایایی است، نیاز به ریسک پذیری بالایی نیز دارد. به غیر از آن  نکات و پیش نیازهای مهمی را باید در نظر گرفت.

مزایا

  • تولید پارچه برای تولیدی می تواند بر قیمت پارچه بسیار تاثیر بگذارد.
  • در انتخاب نوع، جنس و رنگ، دست تولیدکننده بازتر خواهد بود.

پیش نیازها

  • به سرمایه قابل توجهی نیاز دارد (به دلیل حداقل تولید کارمزدی بافندگان).
  • به دانش و شناخت بالایی نیاز دارد.

فیلم گره زدن توسط سوزن (گردباف و تخت)

 

 

دانلود کتاب مرتبط با بافندگی حلقوی یا تریکو

اگر علاقه مند هستید تا در مورد بافت های حلقوی اطلاعات جامع تری را کسب کنید و تخصصی تر به این موضوع بپردازید، می توانید از طریق لینک زیر کتابی در این رابطه را دانلود و مطالعه کنید.

دانلود کتاب بافندگی حلقوی یا تریکو

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه که در مورد پارچه محبوب تریکو نیاز دارید بدانید را به شما توضیح دهیم و راهنمای جامعی برای خرید پارچه تریکو را برای شما فراهم کنیم. امیدواریم این مقاله هم مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

برای ارسال سوالات و نظرات خود در این مورد، میتوانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

نویسندگان :

وحید عزیزی، شکوه علیزاده