28 سپتامبر 2021

بلاگ

شستن و نگهداری پارچه ؛ چطور باید از انواع پارچه مراقبت کنیم؟
سبک زندگی

شستن و نگهداری پارچه ؛ چطور باید از انواع پارچه مراقبت کنیم؟ 

نگهداری پارچه لباس‌های مختلف، ارتباط مستقیمی با بالا رفتن عمر مفید آن لباس دارد. گاهی اوقات ممکن است که شما هم مبلغ زیادی برای پرداخت یک لباس زیبا پرداخت کرده باشید، اما به دلیل شستشوی نامناسب، بعد از مدت کوتاهی با یک لباس فرسوده و کهنه مواجه شده باشید. این موضوع به‌خوبی اهمیت شستشوی مناسب پارچه را نشان می‌دهد. بنابراین در این مقاله از روچی قصد داریم اصول نگهداری پارچه‌های مختلف را بیان کنیم، با ما همراه باشید …

 

 

آموزش شستشو و نگهداری انواع پارچه

7 باید و نباید در نگهداری و شستن پارچه کتان

اموزش شستن پارچه کتان

کتان یک پارچه طبیعی است که قدرت جذب بالای رطوبت دارد. پوشیدن یک لباس کتان در آب‌وهوای گرم، گزینه بسیار مناسبی است و می‌تواند رطوبت و گرما را با کمک الیافت خود از بدن خارج کند. پارچه‌ای که به دلیل رطوبت بدن، به‌طور مداوم چروک می‌شوند.

البته برخی افراد این چین‌وچروک را بخشی از طبیعت کتان می‌دانند و آن را دوست دارند. اما درعین‌حال اگر شما هم به دنبال لباسی با ایستایی بالا باشید تا در میهمانی‌های رسمی بپوشید، کتان گزینه مناسبی نیست. برای نگهداری پارچه کتان و شستشوی آن به چند نکته باید توجه کنید:

 1. اولین نکته و به‌عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت که پیراهن و انواع لباس‌های کتانی را می‌تواند در یک چرخه شستشوی کوتاه، در ماشین لباسشویی شستشو داد.
 2. با شستن پارچه کتان در آب سرد می‌توانید عمر مفید آن را افزایش دهید.
 3. هنگام شستن پارچه کتان از شوینده‌های سخت لباسشویی استفاده نکنید.
 4. لباس‌های کتان رنگی در شستشو، مقداری از رنگ خود را پس می‌دهند؛ بنابراین از ترکیب این لباس‌ها یا رنگ‌های دیگر و لباس سفید خودداری کنید.
 5. هرگز روی لباس کتان از مواد سفیدکننده استفاده نکنید.
 6. بعد از شستن پارچه کتان، آب اضافی آن را با فشردن پارچه نگرید. بهتر است اجازه دهید که آب اضافی به‌مرور خارج شود. این کار به کاهش چین‌وچروک در این پارچه کمک می‌کند.
 7. تا حد ممکن سعی کنید لباس کتان را خودتان با دست بشویید. اما در صورتی که آن را در ماشین لباسشویی می‌شویید، مدت‌زمان و دور کم برای آن در نظر بگیرید.

 

 

با شستن پارچه کتان در آب سرد می‌توانید عمر مفید آن را افزایش دهید.

 

 

چگونه از پارچه پنبه ای محافظت کنیم؟

پنبه یکی از کاربردی‌ترین پارچه‌ها در جهان شناخته می‌شود، اما برای شستن پارچه پنبه نیز باید روش‌های خاصی را پیش بگیرید تا به‌خوبی از لباس پنبه خود محافظت کنید. البته توجه داشته باشید که شستن پارچه پنبه کمی دشوار است؛ زیرا این پارچه زیرمجموعه پارچه‌های نخی است و مراقبت از آن حساس‌تر است.

در ادامه روش‌های نگهداری پارچه پنبه را بررسی می‌کنیم.

 • فراموش نکنید که احتمال آب رفت و کوچک شدن لباس‌های نخی و پنبه هنگام شستشو وجود دارد. برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید لباس را با آب سرد و کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد بشویید.
 • بعد از شستشو پارچه پنبه با ماشین و یا دست، کشش ملایمی به آن بدهید تا به فرم اولیه خود بازگردد و مقداری از چروک آن کم شود.
 • اتوی مناسب یکی دیگر از مراحل نگهداری پارچه پنبه است. این پارچه مستعد چروک شدن است؛ اما اتو کردن زیاد هم باعث فرسوده شدن آن می‌شود. بنابراین اتو کردن این پارچه را کمتر کنید. برای این کار می‌توانید لباس را بعد از شستشو در هوای باز خشک کنید تا از چروک آن کاسته شود.
 • در صورتی که قصد اتو گردن پارچه پنبه را دارید، هنگامی که هنوز مرطوب است، این کار را انجام دهید و از اتوبخار استفاده کنید.
 • قبل از تا کردن لباس پنبه، مطمئن شوید که این لباس کاملا خشک شده است. این کار نیز یکی از مراحل مهم در نگهداری پارچه پنبه و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در بافت الیاف آن است.

 

 

شستن پارچه پنبه کمی دشوار است؛ زیرا این پارچه زیرمجموعه پارچه‌های نخی است و مراقبت از آن حساس‌تر است.

 

 

چگونه میتوان پارچه ابریشم را شستشو داد؟

شستن پارچه ابریشم

زمانی که صحبت از آموزش شستشو پارچه ابریشم می‌شود، باید چند قانون مهم را رعایت کنید. بنابراین تفاوتی نمی‌کند که لباس ابریشمی خود را در ماشین می‌شویید و یا شستشو با دست را انتخاب می‌کنید. برای نگهداری از این پارچه خاص باید آرام‌تر برخورد کنید!

 • این پارچه ظریف و منحصربه‌فرد است؛ بنابراین گزینه بهتر این است که آن را با دست بشویید.
 • هرگز این پارچه را با مواد سفیدکننده شستشو ندهید. این کار می‌تواند به الیاف طبیعی لباس آسیب وارد کند.
 • بهتر است پارچه ابریشمی را زیر نور مستقیم آفتاب خشک نکنید؛ زیرا باعث محو شدن رنگ‌های لباس و آسیب به بافت آن می‌شود.
 • هنگام شستشوی لباس ابریشمی در ماشین لباسشویی، از قرار دادن همزمان این پارچه به همراه پارچه‌های سخت مانند جین خودداری کنید.
 • برای از بین بردن لکه روی پارچه ابریشمی، از آب سرد و محلول رقیق شوینده استفاده کنید. ابتدا این محلول را روی قسمت مخفی از لباس امتحان کنید و در صورت عدم واکنش منفی، آن را روی لکه مورد نظر استفاده کنید.
 • هنگام از بین بردن لکه‌ها روی لباس ابریشمی، از فشار دادن زیاد روی پارچه خودداری کنید. این پارچه ظریف و حساس است و خیلی زود کیفیت و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

 

 

هنگام از بین بردن لکه‌ها روی لباس ابریشمی، از فشار دادن زیاد روی پارچه خودداری کنید.

 

مطالب مشابه:

 

 

 

آموزش شستشو پارچه پشمی

نگهداری و شستن پارچه پشمی

نگهداری پارچه پشم روندی آسان و کم دردسر دارد. این پارچه که از الیاف طبیعی به دست می‌آید، مقاومت خوبی در برابر بو و چین‌وچروک دارد. بنابراین نیاز به شستشوی کمتری دارد.

شما می‌توانید این پارچه را با خیال ت در ماشین لباسشویی بیندازید و یا با دست بشویید. اما درعین‌حال چند نکته کوتاه در آموزش شستشو پارچه پشم را در نظر داشته باشید تا نتیجه بهتری به دست بیاورید.

 • اگر ماشین لباسشویی شما، امکان و چرخه شستشوی پشم را ندارد، بهتر است این پارچه را با آب سرد بشویید.
 • از یک شوینده خنثی و ملایم برای شستن آن استفاده کنید. روی بسته‌بندی برخی شوینده‌ها عبارت ” مناسب برای شستشوی پشم” ذکر شده است.
 • می‌توانید لباس پشمی را با دست بشویید. این کار نیز بسیار آسان است و فقط باید از آبی ولرم و کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد استفاده کنید.
 • بهتر از قبل از شستشو پارچه پشمی با دست، اجازه دهید که مدت ده دقیقه در آب ولرم خیس بخورد و بعد آن را با آب سرد بشویید.

 

 

اگر ماشین لباسشویی شما، امکان و چرخه شستشوی پشم را ندارد، بهتر است این پارچه را با آب سرد بشویید.

 

 

آموزش شستن پارچه ویسکوز و کشی

آموزش شستشو انواع پارچه

پارچه‌های ویسکوز و کشی نیز از الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند . به همین دلیل دارای مقاومت بسیار خوبی هستند و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی بشویید. اما بهتر است درجه حرارت ملایم و مناسبی را انتخاب کنید تا درنهایت یک لباس شل و وارفته تحویل نگیرید! فراموش نکنید که این لباس‌ها کشی هستند و حرارت زیاد می‌تواند کشش آن‌ها را زیادتر از حد معمول کند.

پارچه‌های ویسکوز نیز مقاومت خوبی دارند، اما از ادغام آن‌ها با لباس‌های ضخیم مانند جین خودداری کنید. همچنین شستشوی این پارچه با آب سرد گزینه بهتری برای مراقبت از الیاف آن محسوب می‌شود.

 

 

فراموش نکنید که لباس های ویسکوز، کشی هستند و حرارت زیاد می‌تواند کشش آن‌ها را زیادتر از حد معمول کند.

 

 

روش نگهداری و شستشو پارچه پلی استر

این پارچه که از الیاف مصنوعی تهیه شده است، مقاومت بسیار خوبی نسبت به پارچه‌های دیگر دارد. بنابراین هنگم شستشوی آن، خیالتان راحت باشد. می‌توانید این پارچه را در ماشین لباسشویی بیندازید و نگران از بین رفت الیاف آن نباشید. اما به شما توصیه می‌کنیم که درجه حرارت لباسشویی را مناسب الیاف مصنوعی تنظیم کنید. همچنین این پارچه زیاد چروک نمی‌شود. اما در صورت چروک شدن و نیاز به اتو، حتما از درجه ملایم و بسیار پایین اتو استفاده کنید تا حرارت باعث سوختن پارچه نشود.

 

 

روش شستن لباس های نخی

نخ یکی از بهترین الیاف هایی است که در سراسر دنیا از آن برای تولید لباس استفاده می شود. این نوع الیاف در عین این که دارای لطافت و خاصیت طبیعی بودن است، این امکان را دارد از آن در هر آب و هوایی استفاده کرد.

ویژگی که الیاف نخی دارند و در هنگام شست و شو باید به آن توجه داشته باشید این است که پارچه های نخی دارای خاصیت آبرفت هستند، اما در صورتی که در فرآیند تولید آن ها پروسه ویژه ای روی آن ها صورت گرفته باشد و یا این که در ترکیبات این الیاف در کنار نخ از الیاف دیگری استفاده شده باشد، امکان آبرفت آن وجود ندارد.

شاید شما هم علامت “با آب سرد شسته شود” را روی لباس های نخی خود دیده باشید، این مسئله این معناست که اگر شما لباس و یا شلوار نخی خود را به دقت نشویید و از آب سرد استفاده نکنید این امکان وجود دارد که در نهایت شلوار شما به شلوارک تبدیل شود.

 

در ضمن به یاد داشته باشید که شستن با آب سرد می تواند از رنگ رفتگی لباس و یا شلوار جین جلوگیری کند.

 

نکته ی دیگری که در مورد لباس های نخی باید به آن اشاره کنیم، در مورد خشک کردن آن است، در مورد این مسئله باید بگوییم که در صورتی در خشک کردن لباس های نخی از حررات زیادی استفاده شود امکان آبرفت آن ها وجود دارد.

پس اگر برای خشک کردن لباس های نخی خود از دستگاه خشک کن استفاده می کنید حررات آن را کمی پایین بیاورید و وقتی لباس هنوز کمی خنک است آن را از دستگاه خارج کنید.

 

 

شستن پارچه های استات

برای این که پارچه های استات را بشویید باید از روش خشکشویی استفاده کنید. همچنین برای شست و شوی این گونه پارچه ها به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است لباس هایی که دارای پارچه استات هستند را با آب ولرم و شوینده ملایم بشویید و همچنین این گونه پارچه ها را دور از حررات ملایم خشک کنید.

شستن پارچه های کشی و یا استرجی

برای شستن پارچه های کشی توصیه می کنیم که آن ها را با دست بشویید و یا این که آن ها را در ماشین لباسشویی و با درجه الیاف مصنوعی بشویید.

یکی از نکات مهمی که در شست و شوی این گونه پارچه ها باید به آن توجه داشته باشید این است که برای شستن این لباس ها از الیاف سفید کننده استفاده نکنید، زیرا به الیاف پارچه صدمه می زند.

همچنین به دلیل این که لباس های کشی سفید رنگ می گیرند، بهتر است که لباس های کشی سفید و رنگی را با هم در ماشین لباسشویی نیندازید.

و در نهایت برای اتو کردن این گونه لباس ها نیز، آن ها را با درجه حررات پایین اتو کنید.

 

 

شستن پارچه های لینن

برای شستن پارچه های لینن می توانید از دست و یا ماشین لباسشویی استفاده کنید. شما می توانید برای شستن و لکه گیری لباس های سفید لینن خود از سفید کننده استفاده کنید و سپس آن را آب کشی کنید.

برای اتو کردن لباس هایی که از پارچه لینن ساخته شده اند نیز بهتر است که زمانی که پارچه هنوز رطوبت دارند با اتوی داغ روی آن بکشید.

 

 

شستن پارچه های نایلونی

نایلون یکی از پارچه هایی است که دارای الیاف مصنوعی است و بر پایه پلاستیک تولید می شود. برای اولین بار، پارچه های نایلونی در سال ۱۹۴۰ تولید شدند و در ابتدا از آن ها برای تولید مسواک و جوراب استفاده شد. اما در حال حاضر از پارچه های نایلون برای مصارف مختلفی از جمله چتر نجات تا سیم گیتار و … استفاده می شود.

به دلیل این که پارچه های نایلونی ظریف هستند، بهتر است آن ها را با دست بشویید. اما اگر می خواهید برای شستن پارچه های نایلونی از ماشین لباسشویی استفاده کنید بهتر است که درجه شست و شو را روی درجه الیاف مصنوعی قرار دهید.

نکته ی دیگری که در مورد شستن پارچه های نایلونی باید به آن اشاره کنیم این است که توصیه می شود که برای شستن لباس های سفید نایلونی از آب سرد استفاده شود.

برای خشک کردن لباس های نایلونی نیز بهتر است از حررات کم استفاده کنید تا لباس تان چروک نشود.

شستن پارچه های آکریلیک

پارچه ی آکریلیک از سال ۱۹۴۰ تولید شد و سپس فراگیر شد و مورد استفاده عموم مردم قرار گرفت. این نوع پارچه مانند پارچه های پشمی و یا کشمیری می تواند بسیار گرم باشد، از این رو برای تولید ژاکت، جوراب و لباس های زمستانی از پارچه های آکریلیک استفاده می شود.

برای لباس های که از پارچه های آکریلیک دوخته شده اند را بشویید باید قبل از شستن، لباس را به پشت برگردانید. همچنین برای شستن این پارچه ها می توانید از دست و یا ماشین لباسشویی استفاده کنید، اما در صورتی که می خواهید از ماشین لباسشویی استفاده کنید، از درجه کم ماشین لباسشویی استفاده کنید.

در ضمن توصیه می شود که بهترین راه برای شست و شوی پارچه های ابریشمی، شست و شو با استفاده از آب گرم و همچنین نرم کننده ی لباس است.

 

 

شستن پارچه های کشمیری

به دلیل این که پارچه کشمیری، پارچه ی گرمی است. از این نوع پارچه برای تولید شال گردن ها و ژاکت ها استفاده می شود. جالب است بدانید که پارچه کشمیری از موی بز تولید می شود و همچنین اگر چه مانند پارچه پشمی به نظر می رسد اما کمترین شباهت را به این نوع پارچه دارد.

 

در ضمن توصیه می کنیم که در هنگام خرید این نوع پارچه، از سالم و بی عیب بودن این نوع پارچه اطمینان حاصل کنید.

 

اما برای شستن پارچه کشمیری اصلا نباید این پارچه را با ماشین لباسشویی بشویید. برای این که این پارچه را بشویید بهتر است که از یک شوینده ملایم مانند نرم کننده و یا حتی شامپو بچه استفاده کنید.

نکته ی مهمی که در مورد پارچه کشمیری باید به آن توجه داشته باشید که نباید آن ها را برای خشک کردن آویزان کنید. بلکه برای خشک کردن آن ها بهتر است که بوسیله یک حوله، آب پارچه را بگیرید و سپس پارچه را روی یک سطح صاف پهن کنید تا خشک شود.

 

 

شستن پارچه های جین

جین از جمله پارچه های مورد علاقه ی جوانان است، تقریبا همه ی جوانان حداقل یک شلوار جین در کمد خود دارند و مد شدن مانتو و پیراهن های جین موجب شده است که تعداد لباس هایی که در کمد ما دارای جنس جین هستند افزایش پیدا کنند.

ماده اصلی سازنده ی پارچه جین، همان پنبه است، اما با این وجود بهتر است که شلوار و یا لباس های جین خود را در ماشین لباسشویی نیندازید و برای شست و شوی آن از راهنمایی که روی لیبل آن وجود دارد استفاده کنید.

 

 

شستن پارچه های چرم یا جیر

پارچه های چرم و یا جیر از پوست دباغی شده حیواناتی مانند گاو تهیه می شود که بسیار جذاب و البته شیک هستند. نکته ای که در مورد مراقبت از این نوع پارچه ها باید به آن اشاره کنیم این است که این نوع پارچه ها در برابر گرد و خاک و خشک شدن بسیار آسیب پذیرند و از این رو، باید از آن ها مراقبت های ویژه ای شود.

شرکت مورگان که سازنده ی پارچه ی چرم است، چهار چیز را موجب خراب شدن و آسیب رسیدن به پارچه چرم می داند، که از این چهار مورد عبارتند از: اکسیداسیون، خرد شدن و سایش، آسیب شیمیایی که از روغن و یا ذرات هوا به پارچه وارد می شود.

به همین دلیل این شرکت توصیه می کند که برای نگهداری این نوع پارچه از مواد نرم کننده ی طبیعی که مخصوص چرم هستند استفاده کنید. برای شستن این نوع پارچه نیز می توانید از صابون و یا آب گرم استفاده کنید.

در مورد پارچه های جیر نیز باید بگوییم که برای نگهداری این نوع پارچه باید از مواد محافظ مخصوص پارچه جیر استفاده کنید تا مانع از خشک شدن آن ها شوید. اما برای شستن پارچه های جیر نیز بهتر است از یک صابون گرد و یا فرچه یا مسواک استفاده کنید.

 

 

کلام پایانی

در این نوشتار از روچی روش‌های نگهداری و شستن پارچه‌های مختلف را بررسی کردیم. در حالت کلی مهم‌ترین فاکتور در نگهداری پارچه انواع لباس‌ها، توجه به رنگ دهی آن‌ها، قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی و میزان حرارت مناسب برای آب است. همچنین نباید در استفاده از محلول‌های شوینده زیاده‌روی کنید، زیرا به بافت پارچه آسیب وارد خواهد شد.

به نظر شما چه راهکارهای سریع‌تر و آسان‌تری برای نگهداری پارچه‌ها وجود دارند؟ اگر سوال و یا نظری دارید، حتما از بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید …

 

منابع:

 

نویسنده: مرضیه سلگی

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن فیلد های دارای * الزامیست *

تخفیف های تکرارنشدنی پارچه های تابستانه تا 9 مهر!مشاهده محصولات
+ +