تصور کنید که یک مجلس و یک مهمانی یا شاید هم یک عروسی خیلی مهم پیش رو داریم، آن وقت است که طبق معمول آنچه به ذهنمان می رسد این است که چه بپوشیم؟ لباسمان چه مدلی باشد، اصلا پارچه های مجلسی مناسب مراسم پیش رو کدامند؟ بهترین رنگ، چه رنگی است و ده ها سوال دیگر که اگر نتوانیم آنها را به درستی پاسخ دهیم، قطعا لباس تهیه شده آن چیزی نخواهد بود که مناسب مجلس ما باشد. شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که انواع پارچه های مجلسی، از مهمترین فاکتورهایی هستند که می توانند یک لباس را زیبا کرده یا ظاهری نامناسب به آن ببخشند. از همین رو در این گزارش قصد داریم شما را با انواع پارچه های مجلسی آشنا کنیم تا اگر مراسم خاصی پیش رو دارید، بتوانید با کمک آن بهترین لباس را برای خود تهیه کرده و در مجالس پیش روی، بدرخشید و زیبایی خود را به نمایش بگذارید.

اهمیت پارچه های مجلسی در زیبایی لباس

شاید نیازی نباشد بگوییم که مدل ها و انواع گوناگونی از پارچه های مجلسی در بازار وجود دارد که شما می توانید از تک تک آنها برای لباس مجلسی خود انتخاب نمایید اما آنچه مهم است، مدل لباس شما است به این معنی که آیا می توان از تمامی مدل پارچه های مجلسی برای هر مدل لباسی بهره برد؟ باید بگوییم خیر! هر مدل لباسی پارچه مخصوص خود را می طلبد که شما باید هنگام خرید، کاملا به آن توجه داشته باشید.

از سوی دیگر گاه می بینیم که در زمان هایی یک نوع پارچه محبوب می شود و ترند روز می گردد اما کمی که می گذرد، محبوبیت خود را از دست می دهد. در واقع در چنین شرایطی اگر شما لباس خود را با آن پارچه بدوزید، بعد از مدتی به اصطلاح از مد می افتد و امکان پوشیدن آن را از دست می دهید. اما در این بین می توان از انواع پارچه های مجلسی نام برد که همواره محبوبیت دارند و در هر مدل لباسی می توان از آنها استفاده کرد. پیشنهاد ما به شما این است که هنگام انتخاب پارچه برای دوختن لباس مجلسی، به سراغ پارچه هایی بروید که همواره مد هستند و این امکان را برایتان ایجاد می کنند که بر روی هر مدلی، استفاده شوند.

از سوی دیگر حتما می دانید که مدل هایی از لباس، نیاز به پارچه هایی خاص دارند، به طور نمونه برای لباسی که نیاز است به اصطلاح لَخت باشد، بهتر است از پارچه هایی چون حریر و ابریشم استفاده شود و پارچه هایی که دارای آهار هستند، زیبایی لباس را از بین ببرند. از همین رو تاکید می کنیم هنگام خرید پارچه مجلسی، توجه کنید برای چه مدل لباسی قرار است آن را تهیه کنید تا نتیجه بهتری به دست آورید.

 

خرید پارچه متری

آشنایی با انواع پارچه های لباس مجلسی

در این بخش می خواهیم شما را با انواع پارچه های لباس مجلسی آشنا کنیم تا بتوانید با تطبیق آنها با مدل لباس خود، بهترینشان را انتخاب کرده و لباسی زیبا، جذاب و منحصر به فرد در اختیار بگیرید.

 

 • پارچه حریر

شاید شما هم نام پارچه حریر را با ویژگی های منحصر به فرد آن بشناسید. ویژگی هایی چون شفافیت، سبکی و لَختی. جالب است بدانید دلیل لطافت این پارچه، وجود الیاف پنبه است که می توان در آن مشاهده کرد. از سوی دیگر بافت ساده و البته بسیار نازک آن سبب می شود لَختی و لطافتی منحصر به فردی به دست آورد.

شاید جالب باشد که بدانید به غیر از حریر، این پارچه با عناوینی چون ململ و موسلین نیز نام برده می شود و ممکن است در فرهنگ های گوناگون شما عناوینی غیر از حریر برای این پارچه بشنوید.

کاربرد پارچه حریر

 

مدل لباس مجلسی با پارچه حریر

خرید انواع پارچه عمده

همان طور که گفته شد، یکی از انواع پارچه های مجلسی، پارچه حریر است. این پارچه به دلیل ویژگی هایی که دارد یکی از بهترین انتخاب ها برای لباس مجلسی است. اما باید توجه داشته باشید برای انتخاب پارچه حریر باید به سن و سایز خود اهمیت دهید. نمونه هایی که باید به آن توجه شود، شامل موارد زیر است:

 • اگر سن کمی دارید

اگر دارای سن کمی هستید به شما پیشنهاد می کنیم به سراغ لباس هایی بروید که از پارچه حریر رنگی در دوخت آنها استفاده شده است زیرا حریر رنگ تیزه سن شما را افزایش می دهد.

 • اگر پلاس سایز هستید

اگر پلاس سایز هستید بهتر است از پیراهن های ماکسی حریری انتخاب کنید که تک رنگ است زیرا این مدل پارچه اگر به صورت تک رنگ انتخاب شود می تواند سبب لاغرتر دیده شدن شما گردد.

 • اگر لباس های شلوغ می پسندید

اگر لباس های ساده دوست ندارید و ترجیح می دهید لباستان شلوغ باشد، بهتر است بخشی از لباس خود را با پارچه های حریر رنگی انتخاب نمایید زیرا این کار سبب می شود از سادگی لباس شما کم شود.

 • اگر قد کوتاهی دارید

اگر قد کوتاهی دارید، بهتر است از مدل لباس اسکیتر با پارچه حریر استفاده کنید زیرا این نوع لباس با پارچه حریر می تواند سبب شود شما بلندتر از آنچه هستید به چشم بیایید.

 • اگر به مراسم رسمی دعوت شده اید

اگر مراسم رسمی در پیش رو دارید و می خواهید یک لباس حریر به تن کنید، بهتر است به هیچ عنوان به سراع پارچه حریر گلدار نروید زیرا این طرح از پارچه حریر مناسب مراسم رسمی نیست و تنها برای مهمانی های عصر می توان از آن استفاده کرد.

نکات مهم هنگام انتخاب پارچه حریر برای لباس مجلسی

همان طور که گفتیم تعدد انواع پارچه های مجلسی سبب شده انتخاب برای شما سخت شود. اگر در این بین حریر را انتخاب کرده اید باید بدانید این پارچه باید ها و نباید های بسیاری دارد که می بایست برای رسیدن به بهترین و زیباترین لباس، حتما به آنها توجه کنید. در ادامه نمونه این باید ها و نباید ها را برایتان توضیح داده ایم:

 • پارچه حریر برای اندام های گوناگون مناسب است
 • این نوع پارچه نازک بوده و حتما نیاز به آستر دارد
 • برای آستر پارچه حریر حتما از پارچه همرنگ استفاده کنید
 • ساتن جنس مناسبی برای آستر پارچه حریر است
 • برای لباسی پارچه حریر، بهتر است از اکسسوری های ساده استفاده کنید تا زیبایی و سادگی لباس از بین نرود.
 • می توانید برای زیبایی هر چه بیشتر لباس خود، از ترکیب حریر با سایر پارچه های مجلسی بهره ببرید.
 • پارچه ارگانزا

کافی است تنها کمی از دنیای مد بدانید آن وقت است که قطعا نام پارچه ارگانزا به گوشتان خورده است و خوب می دانید این پارچه چه جذابیت هایی دارد. پارچه ای که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد زیبایی و جذابیت های بسیاری داشته و توانسته خود را به عنوان یکی از انواع پارچه های مجلسی، معرفی کند.

 

ویژگی های پارچه ارگانزا

پارچه ارگانزا دارای ویژگی های متعددی است که سبب شده است بسیاری از افراد آن به عنوان یکی از پارچه های مجلسی خود انتخاب کنند و از آن برای تهیه لباس های خاص خود استفاده نمایند. این ویژگی ها عبارتند از:

 • نازکی
 • سبک بودن
 • براق بودن
 • سادگی
 • جنس ابریشم مصنوعی
 • لوکس بودن
 • دوام بالا
 • خنگی
 • تنوع
 • مورد استفاده در لباس های مجلسی حتی لباس عروس
 • انعکاس نور
 • و…

از پارچه ارگانزا جهت دوخت چه لباس هایی می توان استفاده کرد؟

به دلیل تنوع پارچه ارگانزا، می توان آن را برای دوخت انواع و اقسام لباس ها مورد استفاده قرار داد و با کمک آن تنوع بالایی از لباس ها را در اختیار گرفت.

یکی از ویژگی هایی که پیش از این برایتان نام بردیم، این است که پارچه ارگانزا دارای قابلیت انعکاس نور بالاست که همین امر براق بودن را به دنبال دارد. از همین رو می توان گفت پارچه ارگانزا یکی از مناسب ترین پارچه ها برای لباس عروس است.

کافی است سری به مزون های لباس عروس بزنید آن وقت خواهید دید که بسیاری از لباس هایی که در این مزون ها دوخته می شوند، از این پارچه استفاده کرده و زیبایی منحصر به فردی نیز دارند.

روش های مراقبت از پارچه ارگانزا چیست؟

از آنجایی که انواع پارچه های مجلسی به خصوص پارچه ارگانزا، تا حدود گرانتر از سایر پارچه ها هستند، پس نیاز است برای حفظ و نگهداری آنها تلاش شود. از سوی دیگر حتما می دانید که هر پارچه ای نیاز به شست و شو دارد اما این امر به چه صورت رخ می دهد که هم نظافت را برای پارچه به همراه داشته باشد و هم طول عمر آن را افزایش دهد. در رابطه با پارچه ارگانزا باید بگوییم بهتر است هنگام شست و شو با نهایت لطافت این کار را انجام دهید تا مشکلی برای پارچه ایجاد نشود.

شما می توانید این کار را به ماشین لباسشویی بسپارید اما چطور؟ باید بگوییم بهتر است دمای آن را ولرم قرار دهید تا لباس شما را بدون مشکل بشوید. همچنین برای خشک کردن آن بهتر است آن را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. توجه داشته باشید که نباید نور آفتاب به صورت کاملا مستقیم به آن برخورد کند زیرا این کار سبب می شود رنگ آن از بین برود.

از سوی دیگر اگر میخواهید پارچه ارگانزا را اتو بزنید، حتما این کار را از پشت پارچه انجام دهید. همچنین فراموش نکنید که باید پارچه کمی نمدار باشد زیرا در غیر این صورت اتو کردن آن صدمات بسیاری به همراه دارد.

 

 • پارچه ساتن آمریکایی

حتما به خوبی می دانید یکی از انواع پارچه های مجلسی، پارچه ساتن است که به دلیل ویژگی هایی که دارد، طرفداران بسیاری داشته و بسیاری از عروس خانم ها آن را به عنوان پارچه لباس عروس خود انتخاب می کنند.

اگر بخواهیم در مورد پارچه لباس عروس بیشتر برایتان بگوییم، باید اذعان کنیم که این پارچه به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کند به همین دلیل است که در لباس های عروس در بسیاری از مواقع از این پارچه استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این پارچه آن است که به دلیل تار و پود و همچنین بافت فشرده، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و همین امر سبب می شود کمتر نخ کش شده و طول عمر بیشتری داشته باشد.

 

کاربرد ساتن آمریکایی

انواع پارچه ساتن آمریکایی

باید بگوییم ساتن آمریکایی دارای انواع گوناگونی است که می توان به پشت کرپ، کرپ، گنی، معمولی، تافته، براق، پلنگی، حریر، چروک، دوشز و… اشاره کرد.

بایدها و نباید های لباس با پارچه ساتن آمریکایی

همان طور که گفته شد، ساتن آمریکایی یکی از انواع پارچه های مجلسی است که می تواند زیبایی بسیاری برای لباس شما به ارمغان بیاورد. اما این پارچه نیز بایدها و نباید های بسیاری دارد که اگر می خواهید از آن بهترین استفاده را ببرید، بهتر است ادامه متن را دقیق مطالعه کنید:

 • افراد پلاس سایز بهتر است این پارچه را برای خود انتخاب نکنند زیرا براق بودن آن ممکن است آنها را چاقتر نشان دهد.
 • افراد لاغر اندام می توانند با انتخاب این نوع پارچه، به زیبایی اندام خود بیافزایند زیرا ساتن آمریکایی به خوبی در تن آنها می نشیند و جلوه خاصی به لباسشان می بخشد.
 • افراد لاغر و قد بلند، نباید به سراغ ساتن آمریکایی با راه راه عمودی بروند زیرا بلندتر نشان داده می شوند. پیشنهاد می کنیم اگر فردی لاغر و قد بلند هستید، حتما از ساتن آمریکایی ساده استفاده نمایید.
 • اگر فردی ریز نقش هستید، بهتر است از دوختن لباس گشاد با ساتن آمریکایی خود داری کنید و به سراغ لباس هایی جذب بروید. زیرا برق این لباس کمک می کند تا اندامی بزرگتر به دست آورید.

شست و شوی ساتن آمریکایی

ساتن آمریکایی نیز از دسته پارچه های لوکس و گران قیمت محسوب می شود و نیاز است برای آن که یکپارچگی آن را حفظ نمایید، هنگام شست و شو توجه لازم را به خرج دهید. برای این کار بهتر است چندین نکته را رعایت کنید:

 • بلافاصله بعد از دیدن لکه آن را بشویید
 • آب سرد را برای شست و شو انتخاب نمایید
 • آن را در جریان هوا خشک نمایید
 • پارچه ساتن را به صورت مستقیم در برابر نور خورشید قرار ندهید
 • هنگام اتو کشی از پشت اتو کنید
 • و…

در پایان

در این گزارش تلاش شد تا شما را به سه نمونه از انواع پارچه های مجلسی آشنا کنیم تا بتوانید برای دوخت لباس مجلسی از آنها بهره بگیرید. توجه داشته باشید انتخاب شما بستگی به اندام و مدل لباستان دارد، پس قبل از آن که پارچه بخرید، به تمامی موارد توجه کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.